کد خبر 388813
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۲:۴۸

راهپیمایی ۲۲ بهمن قطعا باشکوه‌ترین راهپیمایی سیاسی‌- اجتماعی در سطح جهان است اما بد نیست بدانیم که در کشورهای دیگر جهان هم از این نوع راهپیمایی‌ها برگزار می‌شود؟

به گزارش مشرق، در سال‌های پس از انقلاب راهپیمایی‌های زیادی شکل گرفته است؛ هر چند ریشه این تجمعات به سال‌های قبل از انقلاب برمی‌گردند و حتی می‌توان گفت همین قیام‌های مردمی منجر به وقوع انقلاب اسلامی شده‌اند. شاید  از معروف‌ترین راهپیمایی‎های قبل انقلاب بتوان از چله‌های سه‌گانه مردم قم، تبریز و یزد در اعتراض به انتشار مقاله موهن علیه امام خمینی یاد کرد. قیام پانزده خرداد، کفن‌پوشان ورامین و بسیاری دیگر از  راهپیمایی‌های موثر در شکل‌گیری انقلاب هستند.

البته بعد از انقلاب هم بارها مردم با راهپیمایی‌های مختلف به تجدید میثاق پرداخته‌اند. معروف‌ترین این راهپیمایی‌ها تجمع نهم دی‌ماه سال 88 است که به فتنه 8 ماهه فتنه‌گران پایان داد.

روز قدس

هسته اصلی این تجمع جهانی در ایران و به فرمان امام خمینی شکل گرفت. یکی از محوری‌ترین مسائل انقلاب اسلامی از آغاز تاکنون مسئله فلسطین و آزادی قدس بوده است.

کدام کشورها راهپیمایی دارند؟
برای اولین بار این تجمع در 26 مرداد سال 1358 در آخرین جمعه ماه رمضان در ایران برگزار شد؛ اما به سرعت به حرکتی جهانی تبدیل شد و هر ساله بسیاری از مسلمانان جهان در کشورهای مختلف در حمایت از فلسطین دست به اعتراض می‌زنند؛ هر چند که هیچ‌کدام از این تجمع‌ها به باشکوهی راهپیمایی‌های ایران نیست.

اربعین

راهپیمایی روز اربعین بزرگترین تجمع شیعیان و عاشقان اهل بیت در جهان به شمار می‌رود. سالانه میلیون‌ها نفر مسیر نجف تا کربلا را پیاده طی می‌کند تا در مراسم چهلمین روز شهادت امام حسین (ع) و شهدای کربلا شرکت داشته باشند.
کدام کشورها راهپیمایی دارند؟

این راهپیمایی از لحاظ سیاسی تاثیر زیادی در سطح جهان دارد و نمونه ای از قدرت‌نمایی شیعه محسوب می‌شود. مردم ایران سهم عمده‌ای در شکل‌گیری این تجمع برزگ دارند مرزهای کشور در ایام نزدیک به اربعین برای راهپیمایان باز می‌شود تا ارتشی حسینی از ایران عازم کربلا شود.

جشن ملی فرانسه

این جشن در 14 ژوئیه هر سال در فرانسه برگزار می‌شود. در سال 1940 فرانسه توسط نیروی متفقین از اشغال آلمان آزاد و این روز به عنوان روز ملی فرانسه نام‌گذاری می‌شود.

کدام کشورها راهپیمایی دارند؟

هر ساله برای برپایی این جشن، سربازان در طول خیابان شاندلیزه، رژه می‌روند. همچنین مراسم آتش بازی در شب‌های 13، 14 و 15 ژوئیه برگزار می‌شود.

فروپاشی دیوار برلین

روز نهم نوامبر سال 1989 میلادی دیوار برلین فرو ریخت و آلمان غربی و شرقی به هم پیوستند. در 13اوت 1961این دستور صادر شد و کار ساخت دیوار بتنی برلین آغاز شد. پس از احداث دیوار بسیاری از کسانی که تلاش داشتند از این دیوار عبور کنند جان خود را از دست دادند و بسیاری نیز به جرم تلاش برای ترک آلمان شرقی دستگیر و زندانی شدند.

کدام کشورها راهپیمایی دارند؟

سرانجام «میخائیل گورباچف» رئیس جمهوری شوروی در 6ژوئیه 1989 تز خانه مشترک اروپایی را مطرح ساخت و در روز نهم نوامبر 1989 یعنی نزدیک به سی سال پس از احداث دیوار برلین، دیوار برلین فرو ریخت. بعدازاین واقعه در سراسر آلمان به ویژه در برلین همه مردم به شادی و سرور پرداختند. از آن زمان تاکنون مردم آلمان این روز را گرامی می‌دارند و به راهپیمایی و جشن می‌پردازند.

روز وحدت روسیه

در ماه دسامبر سال 2004 «ولادیمیر پوتین» رییس جمهور  روسیه قانونی را امضا کرد که بر اساس آن روز 4 نوامبر تعطیل عمومی و  روز «وحدت ملی» اعلام شد. علت انتخاب این روز آن است که در سال 1612 مردم روسیه تحت رهبری «کوزما مینین» و «دمیتری پاژارسکی» با اقدامی مسکو را از دست لهستانی‌ها آزاد کردند.

کدام کشورها راهپیمایی دارند؟

روس ها در این روز، بیرون راندن نیروهای لهستانی از مسکو در سال 1612 میلادی را گرامی می دارند. در این راهپیمایی‌ها نزدیک به صدهزار نفر از مردم در مسکو، پایتخت روسیه شرکت می‌کنند.

راهپیمایی و تظاهرات به مناسبت روز وحدت ملی در مرکز مسکو برگزار می شود

بزرگداشت مارتین لوتر کینگ در آمریکا

مارتین لوتر کینگ رهبر سیاهپوست جنبش حقوق مدنی ایالات متحده آمریکا است که در چهارم آوریل سال 1968 در شهر مفیس ترور شد. در آن سال مقرر شد برای بزرگداشت یاد وی سومین دوشنبهٔ ماه ژانویه تعطیل رسمی اعلام شود. مردم امریکا امسال برای بزرگداشت یاد مارتین لوتر کینگ و در اعتراض به بدرفتاری پلیس با اقلیت‌ها در سراسر این کشور تظاهرات کردند.

کدام کشورها راهپیمایی دارند؟

حدود دو هزار نفر در مراسم بزرگ داشت کینگ در کلیسایی که وی زمانی در آن سخنرانی کرده بود، حضور داشتند. برخی از تظاهرات‌کنندگان به احترام «اریک گارنر» و «مایکل براون» دو سیاهپوستی که تابستان گذشته به ضرب گلوله پلیس کشته شدند، پارچه نوشته‌هایی با مضمون «نمی‌توانم نفس بکشم» و «تسلیم! تیراندازی نکنید!» در دست داشتند.

تجمع اعتراض‌آمیز ارامنه

این راهپیمایی هم هر ساله در اعتراض به کشتار ارامنه توسط دولت عثمانی پس از جنگ جهانی اول برگزار می‌شود. در 24 آوریل سال 1915 دولت عثمانی اقدام به قتل نزدیک به یک میلیون از ارامنه می‌کند و این روز به روز قتل عام رامنه معروف می‌شود.

کدام کشورها راهپیمایی دارند؟

به همین جامعه ارمنی‌ها هر ساله در همه جای جهان در این روز مقابل سفارت ترکیه تجمع می‌کنند و این اقدامات دولت عثمانی را محکوم می‌کنند. امسال صدمین سالگرد این حادثه است.

جشن استقلال سوریه

17 آوریل (28 فروردین) در سوریه با عنوان «عید ملی الجلاء»روز استقلال از فرانسه  نام‌گذاری شده است. در چنین روزی در سال ‪ 1946‬میلادی، آخرین سرباز اشغالگر فرانسوی خاک سوریه را ترک کرد و حضور ‪ 26‬ساله‌ اشغالگران فرانسوی در این کشور پایان یافت.

کدام کشورها راهپیمایی دارند؟

طبق روال همه ساله، بدین مناسب، «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه بر مزار شهید گمنام بر فراز کوه «قاسیون» در شهر دمشق، تاج گل نثار کرده و برای شهیدانی که در راه دفاع از وطن خود جان باختند، درود می‌فرستد. در این روز همچنین نیروهای مسلح با اجرای مراسم رژه و سخنرانی، یاد و خاطره‌ روز ملی استقلال را گرامی می‌دارند.

روز ملی اسپانیا

خواستگاه روز ملی اسپانیا به کشف قاره امریکا توسط کریستف کلمب در سال 1492 میلادی برمی‌گردد؛ سالی که با کشورگشایی و افزایش مستعمرات، امپراتوری اسپانیا شکل می‌گیرد.

کدام کشورها راهپیمایی دارند؟

پس از این دوره، اسپانیا با پشت سر گذاشتن دیکتاتوری ژنرال فرانکو، نظام سلطنت مشروطه را تجربه کرد. نظامی که امروزه «ماریانو راخوی»، نخست وزیر آن و «خوان کارلوس» پادشاه آن است. گرچه این راهپیمایی یا جشن ملی هر ساله با اعتراض و زد و خورد حامیان جدایی کاتولونیا همراه است.

روز نمک و استقلال درهند

در روز 12 مارس سال 1930 میلادی، گاندی محل اقامتش در احمدآباد را همراه با ده ها نفر از پیروان و انبوهی از خبرنگاران ترک کرد. پس از پیمودن 300 کیلومتر با پای پیاده ، گاندی در روز 6 آوریل 1930 به ساحل اقیانوس هند رسید. او داخل آب رفت و با دستانش اندکی نمک جمع آوری کرد.

با این حرکت نمادین ، گاندی هموطنانش را تشویق کرد تا انحصار حکومت استعماری در توزیع نمک را نقض کنند. به این ترتیب، در روز 12 مارس سال 1930 میلادی مهاتما گاندی رهبر استقلال هند در حرکتی مسالمت آمیز با هدف کسب استقلال هند راهپیمایی نمک را آغاز کرد.

گاندی توانست با مبارزه منفی مسالمت آمیز امپراتوری استعماری بریتانیا را شکست داده و سرانجام هند را به سوی استقلال رهنمون سازد؛ هر چند که این حرکت و اعتراض به صورت مستمر و سالانه تکرار نشد.

کدام کشورها راهپیمایی دارند؟
روز استقلال هند تاریخی است که در آن قانون اساسی هند به اجرا در آمد و جایگزین قانون دولت هند در 1935 به عنوان سند حاکم هند در 26 ژانویه سال 1950 شد. بیست و ششم ژانویه به افتخار اعلام استقلال سال 1930 انتخاب شد این یکی از سه روز تعطیل ملی در هند است و و برخلاف روز نمک، مردم هند هرساله این روز را جشن می‌گیرند.

تقریبا می‌توان گفت که یافتن تجمعی سیاسی یا اعتراضی که هر ساله و با حضور تعداد کثیری از مردم برگزار شود، به سختی در جهان یافت می‌شود! مردم ایران هر ساله با راهپیمایی میلیونی 22 بهمن به نوعی به تجدید بیعت با حاکمیت می پردازند. اقدامی که در بزرگترین کشورهای به اصطلاح دموکراتیک جهان هم دیده نمی‌شود و اگر تجمعی هم صورت بگیرد به بهانه اتفاقی شکل می‌گیرد؛ نه به صورت مستمر و سالانه.
منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس