گروه سیاسی مشرق -روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.


********

*کیهان

وزیر مسکن غیر از بی‌مهری به مسکن مهر کار دیگری هم کرده است؟!

دولت و وزیر مسکن آن اگر مسکن مهر را تخطئه می‌کنند، مشخصاً چه طرحی برای صاحب خانه شدن اقشار کم درآمد دارند.

سایت فردا با طرح این پرسش نوشت: رسانه‌ها از اخبار بی‌مهری به مسکن مهر پر شده است. آذرماه امسال بود که مانند روزهای ابتدایی آغاز کار دولت یازدهم بار دیگر انتقاد از طرح مسکن مهر شدت گرفت و می‌توان گفت موج دوم حمله به این طرح شروع شده بود. رئیس جمهور و وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم در برنامه‌های مختلف، مسکن مهر را مورد تفقد قرار داده و از آن به عنوان «بلا» و «عامل از ریل خارج شدن اقتصاد» یاد کردند! سؤال پیش آمده اینجاست، دولت یازدهم که منتقد طرح مسکن مهر است در مدت یکسال و نیم که روی کار آمده است چه عملکرد مثبتی در جهت خانه‌دار شدن قشر ضعیف جامعه انجام داده است؟

فردا می‌افزاید: دو ماه پیش بود که معاون سابق برنامه‌ریزی وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر این که افزایش قیمت مسکن مهر پردیس ارتباطی به دولت دهم ندارد، گفته بود هرگونه تغییر قیمت در دولت دهم همان زمان اجرا شد و مسکن مهر را با آورده 90 درصدی متقاضیان تحویل دولت جدید دادیم.» سیدعلی لطفی‌زاده با انتقاد از اینکه بعد از یک سال و اندی از فعالیت دولت یازدهم، برخی مسئولان دولتی، دولت دهم را مسبب افزایش قیمت مسکن مهر معرفی می‌کنند، تصریح کرد: «بنده نماینده ویژه وزیر راه و شهرسازی در مسکن مهر پردیس بودم و با قاطعیت اعلام می‌کنم افزایش قیمت مسکن مهر هیچ ارتباطی با دولت گذشته ندارد. دی ماه سال 92 مصوبه جدیدی از سوی معاونت امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی به تأیید وزیر راه و شهرسازی (آقای آخوندی) رسید که براساس آن تا مبلغ 110 هزار تومان به قیمت هر متر مربع مسکن مهر افزوده شد.

در ادامه این گزارش آمده است: از همان ابتدا دولت یازدهم و در رأس آن عباس آخوندی مخالفت صریح خود را با طرح مسکن مهر اعلام کرده و به صاحبان این خانه‌ها قول داده بودند که دولت یازدهم تعهدات خود را در قبال تکمیل این پروژه ادامه می‌دهد! و در کنار این وعده که متقاضیان مسکن مهر به خانه‌هایشان می‌رسند وعده جدیدی به نام «مسکن اجتماعی» برای اقشار کم درآمد دادند.  ماه‌ها از وعده‌های دولت یازدهم مبنی بر تحویل «مسکن مهر» و ثبت‌نام برای متقاضیان «مسکن اجتماعی» می‌گذرد اما هیچ کدام از آنها تا به امروز محقق نشده است.

پس از گذشت تمام فراز و نشیب‌هایی که متقاضیان مسکن مهر تحمل کردند و امید به گرفتن مسکن‌های خود داشته و دارند، اظهار نظر جدید و تأسف‌باری از سوی وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم عنوان شد! عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی در بازدید از فرودگاه مهرآباد در پاسخ به سؤال دبیر کمیته مطالبه حق مسکن، در اظهار نظری تأسف‌آور عنوان کرد مسکن مهر طرح مزخرفی است»!

پاسخ مزبور در جواب سؤال دبیر کمیته که از وی پرسیده بود: «وضعیت مسکن مهر مناسب نیست و چندین هزار نفر در کشور و مخصوصاً تهران درگیر این موضوع هستند، متأسفانه شما در این قضیه کار مفیدی انجام نداده‌اید و چندین بار هم بر علیه این طرح صحبت کرده‌اید، می‌خواستم بدانم منظورتان در این مورد چیست؟» عنوان شد!

فردا نوشت: چطور ماه‌ها می‌گذرد و متقاضیان مسکن مهر علاوه بر این که مسکن خود را تحویل نگرفته‌اند روز به روز با بالا رفتن مبلغ دریافتی از سوی این مراکز مواجه می‌شوند؟ علاوه بر تمام وعده‌های تحقق نیافته با مزخرف خواندن طرح مسکن مهر نمک بر زخم متقاضیان می‌پاشند!

بنگاه املاک روزنامه دولت در میانه مذاکرات هسته‌ای!

ارگان رسمی دولت می‌گوید: سوابق ادامه‌دار جنایت و خیانت آمریکا قابل انکار نیست اما مذاکره با آمریکا مانند رفاقت‌ها و تعارف‌های دوطرف معامله در بنگاه املاک است!

روزنامه ایران در یادداشتی نوشت: تردیدی نیست که آمریکا کارنامه بسیار سیاهی در قبال ایران داشته است. کودتا علیه دولت قانونی ایران در 28 مرداد 32، حمایت از شاه در برابر اراده مردم ایران، بلوکه کردن اموال ملت ایران، حمله نظامی به طبس، طراحی کودتای نوژه، چراغ سبز به صدام برای جنگ با ایران، حمایت تسلیحاتی و اطلاعاتی آمریکا از صدام در طول جنگ هشت‌ساله با ایران، حمله به سکوهای نفتی ایران، ساقط کردن هواپیمای مسافربری ایران با 280 مسافر، حمایت از سازمان منافقین، اعمال تحریم‌های ظالمانه و گسترده و بعضا بی‌نظیر مانند تحریم بانک مرکزی ایران فقط بخشی از کارنامه اعمال آمریکا در قبال ایرانیان است. وارن کریستوفر، وزیر خارجه دموکرات کلینتون ایران را یاغی خواند و جرج بوش جمهوری‌خواه، ایران را عضوی از محور شرارت. هیچ منصفی به هیچ دلیلی این موارد را که بعضا تداوم هم دارد، فراموش نمی‌کند.

این روزنامه با اشاره به انتقادها درباره صمیمیت زیاده از حد ظریف با وزیرخارجه آمریکا می‌نویسد: آمریکا در مجموع عوض نشده است. همان رفتارهای سوء همچنان جریان دارد و داستان ما و آمریکا داستان ظالم و مظلوم است، این پاسخ هرچند درست است اما ناقص است. منطق روابط بین اشخاص با منطق روابط بین دولت‌ها کاملا متفاوت است. دولت‌های مختلف تعارض‌های جدی در حوزه منافع و ارزش‌های خود دارند. روابط بین‌الملل عمدتا عرصه تعارض‌ها و اختلافات است تا اشتراکات.

ایران می‌افزاید: داستان دیپلماسی، داستان خریدار و فروشنده آپارتمان در یک مشاور املاک است که در میان انبوه ادعاهایی چون «اصل برای  ما دوستی با شماست»، «اگر معامله هم نشد مهم نیست، اینکه دوست خوبی مثل شما پیدا کردیم برای ما کافی است»، «مهم این است که این جوان خانه‌دار شود» و... دو طرف معامله و مدیردفتر املاک در فکر حداکثرسازی منفعت‌شان هستند. فروشنده به اینکه به حداکثر قیمت ممکن بفروشد و خریدار به اینکه به پایین‌ترین قیمت ممکن بخرد. بنگاه املاک نیز در پی آن است تا معامله جوش بخورد تا به حق کمیسیون خود برسد. در دنیای دیپلماسی، مذاکره (چه تلفنی، چه حضوری؛ چه نشسته چه ایستاده) تلاشی برای کاهش تاثیر منفی اختلاف‌هاست و نه نتیجه حل اختلاف‌ها. مذاکره می‌کنیم تا شاید قدری از اختلافاتمان کاسته شود؛ نه اینکه چون اختلاف نداریم پس فرصتی است تا با هم حرف بزنیم. مذاکره دیپلمات‌های ایرانی هم با همتایان آمریکایی‌شان، پاداشی برای تغییر رفتار آمریکا نیست، بلکه تلاشی است معقول و با احتمال تأثیر در تغییر محدود و نسبی رفتار آمریکا تا کمتر آسیب ببینیم و قدری بیشتر نفع ببریم. هنر دیپلماسی را باید با منطق خودش نقد کرد و نه با منطق رفاقت در روابط انسانی. رفتاری اصولی که تعلیق تحریمی را کارسازی کند هزار مرتبه از غیظ بر او که تحریمی برانگیزد، ارزشمند‌تر است. تماس تلفنی و قدم‌زدنی که بتواند درآمدهای بلوکه مردم ایران را آزاد کند، هزاران بار برتر از سخنان بی‌تأثیر و خصمانه‌ای است که هیچ تأثیری جز تسریع و تشدید فرآیند ظالمانه برای تکرار تجربه نفت در برابر غذای عراق برای ایرانیان و صفرکردن صادرات نفت ایران دربر نداشته است.

آنچه در این نوشته مغفول مانده چند پرسش است؛1- اگر بارها به بنگاهدار کذایی اعتماد کردیم یا با طرف معامله‌ای وارد خرید و فروش شدیم که مکررا خیانت و کلاهبرداری کرده‌اند و حتی یک بار به قول و قرار وفادار نبوده‌اند، نقد گرفته و نسیه تحویل داده‌اند، آیا باز هم صورت مسئله همانی می‌شود که روزنامه ایران تصویر می‌کند؟ 2- اگر آمریکا عوض نشده و همان رفتارهای سوء ادامه دارد، و اگر نباید لفاظی‌های آمریکا را باور کرد، چگونه در توافق ژنو امتیازهای نقد غیرقابل بازگشت دادید و وعده‌های نسیه تحویل گرفتید؟ 3- چرا پس از توافق ژنو، نه اختلاف‌ها کاسته شد و نه آمریکا به توافق وفادار ماند؟ تحریم بالغ بر 100 شخص حقوقی و حقیقی از سوی آمریکا به معنای کاهش اختلاف و افزایش سود است؟ عمل نکردن آمریکا به وعده‌های اندک خود در همان تعهد چطور؟ مثلا لغو تحریم خودرو حذف شد؟ فروش قطعات هواپیما چطور؟ 4- کدام تحریم واقعی و مؤثر تعلیق شده است؟ عبارت پرتکرار «ما ساختار رژیم تحریم‌ها را حفظ کردیم» و وعده لغو تحریم‌ها برای 15 سال بعد در ازای مینیاتوری و کاریکاتوری کردن تمامیت برنامه هسته‌ای ایران، یعنی، تعلیق تحریم‌ها یا آزادسازی اموال بلوکه شده؟! 5- در حالی که مقامات آمریکایی می‌گویند تصویب تحریم جدید به معنای فروپاشی ائتلاف به زحمت فراهم شده آمریکا خواهد بود، چرا روزنامه دولتی ایران اصرار دارد مردم را از تجربه «نفت در برابر غذا» بترساند یا از صفرکردن صادرات نفت سخن بگوید؟ به راستی وقتی دیپلمات ما آنقدر پیادگی به خرج می‌دهد که به پیاده‌روی با وزیرخارجه آمریکا می‌پردازد و برخی‌ دولتمردان ما را خواب خوش‌خیالی با خود می‌برد که ناگهان با خنجر نفتی آمریکا و عربستان به خود آیند، اسم این روند را می‌توان روش تعارفات بنگاهی و در عین حال هوشیاری و حواس‌جمعی گذاشت؟

جزو 220 نفر که بود جزو 170 نفر چی؟!

پس از آنکه هفته گذشته، احمد توکلی در نطق پیش از دستور خود، حقایق تکان‌دهنده و مستندی از پرونده مهدی هاشمی را بیان کرد، قدرت‌الله علیخانی، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با آرمان از این سخنان ابراز تاسف کرد!

وی با ابراز تاسف و تعجب از سخنان احمد توکلی درباره رشوه 5 میلیون دلاری شرکت استات اویل به مهدی هاشمی مدعی شد که وی تحت تاثیر جریان سیاسی قرار گرفته است! علیخانی که سابقه چند دوره همکاری با توکلی در مجلس شورای اسلامی را داشته در عین حال نتوانسته حقیقت موجود درباره توکلی را انکار کند و اقرار کرده که وی فردی منصف و معتقد و دلسوز است.

معلوم نیست این تناقض‌گویی علیخانی درباره سخنان مستند و دقیقی که توکلی با تکیه به مدارک دستگاه قضایی نروژ، آمریکا و اقاریر برخی همکاران مهدی هاشمی در مراکزی مثل سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت یا دانشگاه آزاد و... بیان کرده چه دلیلی دارد و چرا وی به انکار اسناد ارائه شده پرداخته است؟ گفتنی است علیخانی که امروزه به پرونده رحیمی به عنوان سند فساد دولت قبل یاد می‌کند، جزو امضاکنندگان نامه 220 نماینده مجلس در تجلیل از خدمات رحیمی به عنوان معاون اول احمدی‌نژاد بوده و معلوم نیست وی جزو 170 نفر هم بوده یا نه!؟

فرار مالیاتی شرکت‌های دولتی هم به تحریم‌ مربوط می‌شود؟!

وقتی 65 درصد احکام قانونی بودجه از سوی دولت اجرا یا محقق نمی‌شود پس وقت گذاشتن برای تصویب و تهیه قانون بودجه برای چیست؟

روزنامه رسالت با طرح این سوال و با استناد به ارائه گزارش تفریغ بودجه از سوی رئیس دیوان محاسبات نوشت: مسئله تفریغ بودجه مهم‌تر از ارائه بودجه به مجلس است. بودجه یعنی پیش‌بینی درآمد و برآورد هزینه. وقتی رئیس‌جمهور بودجه را تسلیم مجلس می‌نماید در حقیقت سخن از یک پیش‌بینی و یک برآورد است.

میزان دانش کارشناسی دولت و اندازه مهارت مجریان اقتصادی کشور در صحت این «پیش‌بینی» و «برآورد» است. هر قدر درصد خطای این پیش‌بینی و برآورد به سمت صفر میل کند کارآمدی دولت در تدوین مدل ریاضی اداره اقتصاد کشور را واتاب می‌دهد.

نکته مهم در گزارش تفریغ بودجه 92 این است که با بررسی ماده واحده که مشتمل بر 277 بند و جزء می‌باشد نتایج زیر به دست آمده است.

1- 98 بند و جزء معادل 35 درصد احکام بودجه به طور کامل رعایت شده است.
2- 116 بند و جزء معادل 42 درصد احکام قانونی به طور کامل رعایت نشده است.
3- در 47 بند و جزء اهداف قانونگذار محقق نشده است.
4- 48 بند و جزء اصلا فاقد عملکرد بوده است.

محمدکاظم انبارلویی در این یادداشت می‌افزاید: وقتی 65 درصد بند و جزء احکام قانونی بودجه یا اجرا نمی‌شود یا اهداف قانونگذار محقق نمی‌شود و یا فاقد عملکرد است این سوال مطرح می‌شود چه فایده‌ای دارد که وقت دولت و مجلس بیش از 6 ماه صرف تدوین 277 بند و جزء در ماده واحده شود. آیا وقتی 65 درصد احکام بودجه مورد بی‌مهری مجریان دولت قرار می‌گیرد می‌توان آن را نشانه پایبندی به قانون دانست. وقتی 65 درصد احکام بودجه اجرا نمی‌شود یا غلط اجرا می‌شود چگونه می‌خواهیم به اهداف برنامه پنج‌ساله و چشم‌انداز بیست‌ساله برسیم. تفریغ 92 نشان می‌دهد مالیات بر ارزش افزوده را مودیان از مردم گرفته‌اند اما به خزانه واریز نمی‌کنند. به عنوان مثال 10 هزار میلیارد تومان مالیات بر ارزش افزوده را شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی از مردم گرفته اما حاضر نیست آن را به خزانه واریز کند.
وی می‌افزاید: بزودی مجلس بررسی بودجه سال 94 را در صحن علنی آغاز می‌کند. اگر قرار باشد دولت 65 درصد احکام بودجه را اجرا نکند کما اینکه در سال‌های گذشته این طور بوده است چرا وقت گرانقیمت دولت و مجلس به بررسی بندها، جزءها و تبصره‌های ماده واحده صرف می شود و تاملی هم روی اعداد و ارقام جداول که اصل بودجه آنجاست نمی‌شود.

یکی از مواردی که دولت در اجرای بودجه 93 تخلف کرد، موضوع حذف یارانه ثروتمندان بود. وزیر اقتصاد همان اوایل سال گفته بود 10 میلیون ثروتمند شناسایی شده‌اند که به راحتی می‌توان یارانه آنها را حذف کرد. اگر یارانه 10 میلیون نفر حذف می‌شد، حداقل 5 هزار و 400 میلیون تومان صرفه‌جویی در مصارف به وجود می‌آمد و دولت می‌توانست این مبلغ را برای ایجاد اشتغال و تولید صرف کند و بخشی از رکود اقتصادی را مدیریت کند در حالی که تولید در سال 93 فقط 18 میلیارد تومان یارانه گرفت.

رسالت تصریح می‌کند: دولت در گرفتن مالیات تنبل است، کوتاهی‌هایی دارد که به عنوان نمونه از عدم واریز 10 هزار میلیارد تومان مالیات بر ارزش افزوده یک شرکت دولتی یاد کردیم. دولت وقتی از شرکت‌های تحت پوشش خود نمی‌تواند مالیات بگیرد چگونه می‌خواهد از شرکت‌های خصوصی و عمومی مالیات بگیرد. اداره کشور فقط با اخذ مالیات ممکن است خزانه خالی را باید با مالیات پر کرد.

 اگر نسبت مالیات به تولید ناخالص‌ها زیر ده درصد باشد، اگر قیمت نفت بالای صد دلار باشد، تحریمی هم وجود نداشته باشد، بزرگترین اقتصاددانان هم در راس مدیریت اقتصادی کشور باشند ره به جایی نخواهیم برد. بویژه آنکه اجرای 65 درصد احکام بودجه را هم  به طاق نسیان بکوبیم. آیا اینکه ما نتوانیم مالیات حقه را از یک شرکت دولتی سود ده بگیریم این هم به تحریم‌ها مربوط می‌شود؟

*خراسان

هشدار درباره قرارداد دستگاه هاي اجرايي با برخي جاعلان

بر اساس گزارش يک نهاد مسئول به تعدادي از مسئولان دولتي، اعلام شده است که طبق آيين نامه راهکارهاي تقويت حسابرسي که در سال 88 به تصويب کابينه رسيده است، دستگاه هاي اجرايي حق ندارند قراردادهاي مازاد بر مبلغ 10 برابر نصاب معاملات بزرگ دولتي را با اشخاصي که فاقد صورت هاي مالي حسابرسي شده اند، منعقد کنند اما برخي شرکت ها با جعل گزارش هاي حسابرسي، همچنان در تلاش براي عقد قراردادهاي مهم با مجموعه هاي دولتي هستند که بايد نسبت به اين پديده، دقت و استعلام هاي لازم صورت بگيرد.

ذره بين دولت روي عملکرد درآمدي وزارتخانه ها و سازمان ها

بر اساس ابلاغيه روزهاي اخير يک مسئول مهم اجرايي به وزارتخانه ها و سازمان هاي دولتي، اعلام شده است که با توجه به ضوابط اجرايي بودجه امسال که تاکيد مي کند "کليه دستگاه‌ هاي اجرايي موظفند گزارش عملکرد منابع عمومي مندرج در قانون بودجه را در مقاطع زماني 3 ماه يکبار به خزانه ‌داري کل کشور ارسال کنند"، همه دستگاه ها بايد در اسرع وقت نسبت به اعلام کل واريزي خود به خزانه طي سال 93 ، ميزان عدم تحقق درآمدهاي امسال و نيز فهرست مهمترين مطالبات خود با ذکر دلايل عدم وصول آن را تهيه و به دولت ارائه کنند.

*ایران

وزیر دفاع تل آویو: از توافق ژنو بسیار متأسفیم

همزمان با تقویت گمانه زنی ها درباره توافق ایران و 1+5 ، وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی در حاشیه نشست مونیخ گفت :« «ما بسیار متاسفیم. فکر می‌کنیم که کشورها در زمان دستیابی به توافق اولیه ژنو، اشتباه را انجام دادند. ما ابتدا می‌شنیدیم که دنیا درباره یک برنامه غنی سازی نمادین برای ایران صحبت می‌کرد آن‌هم با چند صد سانتریفوژ محدود که ما این را هم نمی‌پسندیدیم؛ اما حال می‌بینیم که صحبت از هزاران سانتریفوژ است.»

انتقاد کیهان از «کلاه گشاد ژنو»

 روزنامه کیهان دیروز جمله «توافق روی کلیات همان کلاه گشاد ژنو است» را به عنوان تیتر یک خود برگزید که  بخشی از سخنان مدیر مسئول این روزنامه در قم بود. حسین شریعتمداری گفته است :«  توافق دو مرحله‌ای که این روزها به آن اشاره می‌شود و بعید نیست در حاشیه اجلاس امنیتی مونیخ مقدمات آن کلید بخورد، همان کلاه‌گشادی است که حریف در توافقنامه ژنو برای فعالیت هسته‌ای کشورمان تدارک دیده و به اجرا گذاشت.»

افشای رشوه اسرائیل به سناتورهای طرفدار تحریم

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی با بررسی اختلافات سناتور دموکرات رابرت منندز با اوباما درباره تحریم تازه علیه ایران، نوشت: «منندز در هفت سال گذشته 341 هزار دلار از گروه‌های حامی اسرائیل دریافت کرده و از کنایه اوباما در این خصوص عصبانی است.» به گزارش ایرنا، «نیویورک تایمز» در ادامه نوشت: «مهم‌ترین موضوعی که به رنجش و حتی خشم منندز از اوباما منجر شده، این حرف اوباما در یک جلسه محرمانه در ماه گذشته است که گفته بود حامیان تحریم ایران تحت تأثیر انگیزه‌های سیاسی هستند. برخی حاضران در آن جلسه این اظهار نظر اوباما را اشاره‌ای به فشارهای گروه‌های طرفدار اسرائیل تعبیر کردند.»

ظریف: منتقدان، آدرس غلط به خارجی‌ها ندهند

وزیر خارجه گفت: « افتخار می‌کنم که رهبر انقلاب فرمودند تیم مذاکره، محکم صحبت می‌کند.» ظریف پیرامون عملکرد منتقدان دیپلماسی هسته‌ای دولت یازدهم تصریح کرد: «من نگران هستم که در این نگرش منتقدانه خدای ناکرده به طرف مقابل القا کنند که وزیر خارجه جمهوری اسلامی از موضع ضعف با امریکا برخورد می‌کند.» وزیر خارجه در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» خطاب به «همه دوستانی که نگران هستند» گفت: «من به شما اطمینان می‏دهم که ما با کمال صلابت متکی به حمایت مردم و صلابتی متکی بر این باور که هیچ تأثیرگذاری در جهان هستی جز خدا نیست، وارد گفت‌وگو شده‏‌ایم و می‎شویم... امیدوارم دوستان آدرس غلط و اشتباه به کشورهای خارجی ندهند و نگویند راه رفتن وزیر خارجه ایران با وزیر خارجه امریکا به این معنا است که طرف ایرانی می‎خواهد از مواضعش کوتاه بیاید. حتماً این‌طور نیست و حتماً وزیر خارجه امریکا نیز چنین تصوری ندارد. در نهایت بنده نیز اصلاً مایل نیستم که هیچ‌کس چنین تصوری را به وزیر خارجه امریکا القا کند.»

مذاکره مونیخ؛ بی عکس و بدون پیاده‌روی

«نیویورک تایمز» نوشت: «محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران ماه گذشته به دلیل پیاده‌روی با جان کری وزیر خارجه امریکا بشدت از سوی تندروها مورد انتقاد قرار گرفت.» به گزارش «انتخاب»، این نشریه امریکایی افزود: «روز جمعه، ظریف که بحق دیپلماتی خوش‌سخن است و با خبرنگاران شوخی‌های زیادی می‌کند، چندان در انظار ظاهر نشد. ظریف و تیم او با کری و دستیاران او بیش از یک ساعت در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ دیدار کردند. این بار خبری از پیاده‌روی نبود و خبرنگاران و عکاسان اجازه نیافتند که در زمان خوش و بش و دست دادن جان کری و محمدجواد ظریف حضور یابند. مقام‌های امریکایی در این باره اظهار داشتند که این تصمیم ایران بوده است.» «نیویورک تایمز» به نقل از «یک مقام وزارت خارجه امریکا که خواستار افشا نشدن نامش بود»؛ اعلام کرده است که «ایرانی‌ها زمان اندکی داشتند و می‌خواستند بیشتر روی موضوع مذاکرات متمرکز باشند.»

*وطن امروز

جزئیات بدهی دولت به بهشت

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران از بدهی 7هزار و200میلیارد تومانی دولت به شهرداری خبر داد. به گزارش ایسنا، محمود صلاحی معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران با بیان اینکه طلب قطعی شهرداری از دولت 7هزارو200 میلیارد تومان است، افزود: ما مشکلات دولت را درک می‌کنیم و افق همکاری با دولت برای وصول بدهی را روشن می‌بینیم. دولت می‌تواند با واگذاری شرکت، زمین و غیره تهاتر کند. صلاحی با بیان اینکه لایحه بودجه سال 94 شهرداری تهران 28 دی‌ماه به صورت غیررسمی و در تاریخ 30 دی‌ماه به‌صورت رسمی و با حضور شهردار تهران تقدیم شورای شهر شد، گفت: بودجه پیشنهادی شهرداری تهران 17 هزار و 460 میلیارد تومان بوده است که در بخش منابع و مصارف پیش‌بینی شده است. وی با اشاره به همکاری مناسب شورای شهر و شهرداری در تصویب بودجه پیشنهادی شهرداری، بیان داشت: پس از بررسی‌های انجام‌شده یکشنبه گذشته بودجه درآمدی شهرداری با 260 میلیارد تومان کاهش با عدد 17 هزار و 200 میلیارد تومان به تصویب رسید.
حمل و نقل اولویت اول بودجه 94 وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه اولویت اول شهرداری تهران در بودجه‌ریزی سال 94، توسعه حمل و نقل و بویژه مترو است، یادآورشد: در سال جاری 4هزارو10 میلیارد تومان برای توسعه حمل و نقل مترو تخفیف داده شد و این در حالی است که در سال آینده 4هزارو80 میلیارد تومان برای حمل و نقل عمومی در نظر گرفته شده است که در این میان شاهد رشد 11 درصدی بودجه متروی تهران بوده‌ایم. به‌گونه‌ای که در سال 94، هزار و 925 میلیارد تومان به توسعه متروی تهران اختصاص داده شده است.

رویترز آش ظریف را هم زد!

تنها چند ساعت پس از جدیدترین ملاقات جواد ظریف و جان کری در حاشیه اجلاس امنیتی مونیخ، خبرگزاری رویترز گزارشی منتشر کرد که توانست تاحدودی فضای دور جدید مذاکرات را متاثر از خود کند. این خبرگزاری آمریکایی در این گزارش به نقل از 3 مقام ایرانی مدعی شد جواد ظریف در ملاقات اخیرش با جان کری، به او گفته است در صورت شکست مذاکرات هسته‌ای، جایگاه سیاسی حسن روحانی بشدت آسیب خواهد دید. این خبرگزاری مدعی شده ظریف به کری هشدار داده در صورتی که مذاکرات هسته‌ای شکست بخورد، حسن روحانی به خطر می‌افتد. به گزارش «وطن امروز»، خبرگزاری رویترز روز گذشته خبری را مخابره کرد که اگرچه باعث ایجاد فضای خبری خاصی درباره دولت روحانی و مذاکره‌کنندگان هسته‌ای ایران در جهان شد اما برای شاهدان رسانه‌ای در ایران چندان هم غیرقابل پیش‌بینی نبود. آن‌طور که خبرنگار این خبرگزاری از آنکارا درباره مذاکرات برگزار شده در مونیخ گزارش داده است، 3 تن از مقامات ایرانی به خبرنگار این رسانه خبر داده‌اند، در مذاکرات پشت‌پرده‌ای که محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با جان کری وزیر خارجه آمریکا داشته، به او هشدار داده است که به نتیجه نرسیدن مذاکرات هسته‌ای به معنای مرگ سیاسی روحانی در ایران خواهد بود. براساس این گزارش، ظریف به طرف آمریکایی خود هشدار داده است که عدم توافق هسته‌ای احتمالا باعث افول سیاسی حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران خواهد شد و این خطر را به همراه دارد که بن‌بست یک دهه‌ای برنامه هسته‌ای ایران به پایان راه خود برسد.  براساس خبر این خبرگزاری، محمدجواد ظریف این هشدار را نه تنها در دیدارهای اخیر خود بلکه در طول هفته‌های گذشته بار‌ها به جان کری یادآور شده است. به گفته این مقام‌های ایرانی که خبر را در اختیار خبرنگار رویترز قرار داده‌اند، تیم ایرانی این هشدار را نه تنها به جان کری بلکه به دیگر قدرت‌های غربی که در مذاکرات حضور داشته‌اند نیز اعلام کرده‌اند. به نوشته رویترز، این هشدار ظریف پیش از این در رسانه‌ها گزارش نشده بود اما رسانه‌های ایرانی پیش از این نیز به این مساله اشاره کرده بودند.

*جمهوری اسلامی

* یک هفته نامه آلمانی با استناد به اخبار محافل امنیتی این کشور از پیوستن حدود صد زن از آلمان به جبهه تروریست‌های داعش در مناطق بحرانی عراق و سوریه خبر داد. به گزارش هفته‌نامه اشپیگل ظاهراً نه تنها مردهایی از آلمان برای شرکت در درگیری‌ها در عراق و سوریه در جبهه داعش به این مناطق سفر کرده‌اند بلکه حدود صد زن نیز به این گروه تروریستی پیوسته‌اند. بسیاری از زنان، شوهران خود را که می‌خواهند به جبهه داعش در عراق و سوریه بپیوندند همراهی می‌کنند. برخی نیز خود به تنهایی برای مبارزه در جبهه داعش راهی این مناطق بحرانی می‌شوند. سازمان‌های امنیتی در آلمان و دیگر کشورهای اروپایی مدتهاست درباره سفرهای روزافزون بخصوص جوانان به مناطق بحرانی در خاورمیانه و پیوستن آن‌ها به گروه تروریستی داعش ابراز نگرانی می‌کنند. براساس آخرین اطلاعات وزارت کشور آلمان تا به حال حدود 600 نفر از این کشور به مناطق بحرانی سفر کرده‌اند.

* میدان 73، سایت وابسته به رئیس دولت نهم و دهم نوشت: سررسید سال 1394 هجری شمسی با نام «خادم ملت» تولید و منتشر شد. به گزارش عصر ایران، این سررسید شامل روزشمار عملکرد هشت ساله دولت‌های نهم و دهم و همچنین خاطرات روزانه از احمدی نژاد و جملات وی به مناسبت‌های مختلف سال است. سررسید «خادم ملت» همچنین شامل مجموعه کامل نامه‌نگاری‌های احمدی نژاد به محضر رهبر انقلاب، دستورات و نامه‌های معظم له به او و فرمایشات ایشان درخصوص عملکرد دولت احمدی‌نژاد و گزارش‌های تصویری از سفرها و رویدادهای مهم خبری مربوط به احمدی‌نژاد است. ناظران، این اقدام را نوعی زمینه‌سازی برای بازگشت احمدی‌نژاد به قدرت ارزیابی کرده‌اند.

* سلفی‌ها برای ممانعت از حضور شیعیان در مجلس مصر تلاش می‌کنند. «ناصر رضوان » موسس ائتلاف موسوم به «فرزندان صحابه و آل البیت» در مصر اعلام کرد کمپینی برای مقابله با حضور شیعیان در انتخابات مجلس مصر به راه خواهد انداخت. پایگاه خبری «بوابه الفیتو» مصر، گزارش داد رضوان گفته می‌خواهد درباره جلوگیری از حضور شیعیان مصر در مجلس این کشور آگاهی ایجاد کند، وی افزود این افراد به لابی ایران در مجلس تبدیل خواهند شد تا مذهب تشیع را در مصر گسترش دهند. این سلفی مصری افزود با اطلاع‌رسانی از آنچه «توهین شیعیان به صحابه و همسران پیامبر(ص)» نامیده نسبت به حضور شیعیان در مجلس مصر هشدار خواهد داد. طبق اعلام کمیساریای عالی انتخابات مصر، انتخابات مجلس این کشور 2 و 3 فروردین آینده برگزار خواهد شد. قرار بود این انتخابات اردیبهشت وخرداد سال 1392 برگزار شود، اما با برکنار شدن محمد مرسی رئیس‌جمهور قانونی، این انتخابات به تعویق افتاد. سلفی‌های مصری که دیدگاه‌های افراط‌گرایانه را یدک می‌کشند در دوره ریاست جمهوری «محمد مرسی» رئیس‌جمهور برکنار شده مصر با طرح ادعاهایی درباره تلاش ایران برای گسترش تشیع در مصر، «حسن شحاته» از رهبران شیعیان مصر و همراهان وی را در شب «جشن‌های نیمه شعبان» در روستای «ابومسلم» در منطقه «ابوالمنرس» به شکل فجیعی به قتل رساندند.

*اعتماد

تكذيب خبر بستري شدن آيت‌الله وحيد خراساني

 در پي انتشار خبري مبني بر وخامت حال حضرت آيت‌الله وحيد خراساني و بستري شدن ايشان در بيمارستان، اين خبر تكذيب شد. به گزارش خبرآنلاين، يكي از سايت‌هاي خبري در حوزه ديني نوشته بود كه مرجع عاليقدر، حضرت آيت‌الله شيخ «حسين وحيد خراساني» به دليل وخيم شدن حال‌شان، راهي بيمارستان شدند. در پي انتشار اين خبر يكي از مسوولان دفتر مرجع عاليقدر، حضرت آيت‌الله وحيد خراساني تماس گرفته و از سلامتي كامل ايشان در زمان فعلي خبر داد. او گفت: «معظم له در سلامتي كامل به سر مي‌برند و در حال حاضر هيچ مشكلي ندارند،  لذا جاي نگراني نيست.»

توزيع سررسيد با جملات قصار احمدي‌نژاد

 يكي از سايت‌هاي وابسته به رييس دولت نهم و دهم خبر داد: سررسيد سال ۱۳۹۴ هجري شمسي با نام «خادم ملت» توليد و منتشر شد. اين سررسيد شامل روزشمار عملكرد هشت ساله دولت‌هاي نهم و دهم و همچنين خاطرات روزانه از احمدي‌نژاد و جملات وي به مناسبت‌هاي مختلف سال است. سررسيد «خادم ملت» همچنين شامل مجموعه كامل نامه‌نگاري‌هاي احمدي‌نژاد به محضر رهبر انقلاب، دستورات و نامه‌هاي معظم له به او و فرمايشات مقام عظماي ولايت در خصوص عملكرد دولت عدالت محور احمدي‌نژاد است. همچنين اين سررسيد شامل گزارش‌هاي تصويري از سفرها و رويدادهاي مهم خبري مربوط به احمدي‌نژاد است. قيمت اين سر رسيد ١٥ هزارتومان تعيين شده است.

پخش شب‌نامه در اصفهان عليه روحاني

 سفر رييس‌جمهور به اصفهان كم حاشيه نبوده است. يكي از اين حاشيه‌ها البته مربوط به پخش يك شب‌نامه در اصفهان مي‌شود كه در آن نوشته شده است: «رهبرا! فتنه ٨٨ هشت ماه به طول انجاميد ولي نمي‌گذاريم فتنه بزرگ‌تر كه گفتيد حتي يك روز هم طول بكشد». به گزارش تابناك، در ادامه براي مقايسه برخي نقل قول‌هاي رهبر معظم انقلاب و رييس‌جمهور مقابل هم قرار داده شده است.

شكايت براي پس گرفتن نشان خدمت از رحيمي

 دو وكيل دادگستري براي پس گرفتن نشان درجه يك خدمت از محمدرضا رحيمي، معاون اول دولت محمود احمدي‌نژاد، به ديوان عدالت اداري شكايت كردند. عليرضا دقيقي وكيل دادگستري و يكي از شاكيان اين پرونده در گفت‌وگو با ايرنا با اعلام اين خبر توضيح داد: به همراه يكي از ديگر از وكلاي دادگستري (پيمان حاج محمود عطار) شكايتي را مبني بر لغو مصوبه هيات وزيران دولت قبل و پس گرفتن نشان درجه يك خدمت از رحيمي به ديوان عدالت اداري تقديم كرديم. اين وكيل دادگستري افزود: آيين‌نامه اعطاي نشان‌هاي دولتي شرايطي را براي اعطاي نشان خدمت در نظر گرفته به طوري كه در ماده ١٢ آن آمده است: نشان خدمت براي تقدير از خدمات انجام يافته در مسير تحقق آرمان‌هاي جمهوري اسلامي ايران به افرادي اعطا مي‌شود كه در زمينه «تلاش مستمر و صادقانه در انجام مسووليت‌ها و خدمات» و «مددرساني به اقشار محروم و مستضعف»، موفقيت‌هاي چشمگيري كسب كرده باشند. دقيقي ادامه داد: بر اساس نظر و عقيده ما، آقاي رحيمي كه در دولت قبل اين نشان را دريافت كرده، مستحق دريافت نشان درجه يك خدمت كه از نشان‌هاي عمومي جمهوري اسلامي ايران است، نيست و دولت قبلي در جهت تثبيت موقعيت وي، اين نشان را اعطا كرده است. اين وكيل دادگستري گفت: بر اين اساس، درخواست لغو مصوبه هيات وزيران دولت قبل را در قسمتي كه مربوط به اعطاي نشان درجه يك خدمت به آقاي رحيمي است در دادخواست تقديمي به ديوان عدالت اداري ارايه كرده‌ايم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۹
  0 0
  این کارتون خیلی مفیده که اخبار ویژه روزنامه هارو یکجا منتشر میکنید ممنون
 • ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۹
  0 0
  "وزیر خارجه گفت: « افتخار می‌کنم که رهبر انقلاب فرمودند تیم مذاکره، محکم صحبت می‌کند.»" آقايان براي توجيه اقدام هايتان از حضرت آقا مايه نگذاريد
 • ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۹
  0 0
  کاش این جمله اشان هم باشد .......را لولو برده .با عرض معذرت از خوانندگان محترم