کد خبر 380509
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۳ - ۱۰:۴۷

سفیانی پس از سرکوب مخالفان، هدفی جز حمله به عراق ندارد، از این‌رو، با سپاهی بزرگ به سمت عراق رهسپار می‌شود، در میانه راه، در منطقه‌ای به نام قرقیسیا جنگی هولناک درمی‌گیرد و بسیاری کشته می‌شوند.

آیا داعش همان سفیانی است؟به گزارش مشرق، با تحرک تروریست‌های تکفیری داعش، باز برخی شروع به داستان‌سرایی در عرصه تطبیق نشانه‌های ظهور کرده‌اند و بازار را برای سخنان عوامانه و به تعبیر مقام معظم رهبری صرف تخیلات و توهمات خود مناسب دیده‌اند، مدعی شده‌اند که این گروه همان سفیانی روایات است.

یکی از نشانه‌های سفیانی شیعه‌کشی و دشمن اهل بیت بودن است، در حدیث معتبری از امام باقر(ع) چنین آمده است: «فَإِنَّ حَنَقَهُ وَ شَرَهَهُ إِنَّمَا هِیَ عَلَى شِیعَتِنَا»(1)؛ شدت خشم و حرص او تنها بر شیعیان ماست، گروه تروریستی داعش نیز در این نشانه شبیه سفیانی است، اما آیا می‌توان به صرف یک مشابهت چنین حکم کرد که این گروه همان سفیانی روایات است؟

روشن است که برای اثبات این تطبیق باید تمام روایات سفیانی در نظر گرفته شود، حجت‌الاسلام و المسلمین جواد جعفری (کارشناس مهدویت) در رابطه به این موضوع این چنین می نویسد:

*نشانه نخست

در حدیث معتبری امام صادق(ع) فرمودند: «إِنَّ أَمْرَ السُّفْیَانِیِّ مِنَ الْأَمْرِ الْمَحْتُومِ وَ خُرُوجُهُ‏ فِی‏ رَجَب»(2) و در حدیث معتبر دیگری امام صادق(ع) فرمودند: «خُرُوجُ الثَّلَاثَةِ الْخُرَاسَانِیِّ وَ السُّفْیَانِیِّ وَ الْیَمَانِیِّ فِی‏ سَنَةٍ وَاحِدَةٍ فِی شَهْرٍ وَاحِدٍ فِی یَوْمٍ وَاحِد»(3)، طبق این دو روایت سفیانی در ماه رجب و همزمان با خراسانی و یمانی شورش خواهد کرد، روشن است که به هیچ وجه این نشانه قابل تطبیق بر داعش نیست، زیرا هنوز نه خراسانی قیام کرده نه یمانی.

*نشانه دوم

در حدیث معتبری امام صادق(ع) فرمود: «مِنْ أَوَّلِ خُرُوجِهِ إِلَى آخِرِهِ خَمْسَةَ عَشَرَ شَهْراً سِتَّةُ أَشْهُرٍ یُقَاتِلُ‏ فِیهَا فَإِذَا مَلَکَ الْکُوَرَ الْخَمْسَ مَلَکَ تِسْعَةَ أَشْهُرٍ وَ لَمْ یَزِدْ عَلَیْهَا یَوْماً»(4)، از اول قیام سفیانی تا آخر کارش 15 ماه است. شش ماه می‌جنگد و پنج آبادی را می‌گیرد و نه ماه حکومت می‌کند و یک روز هم بیشتر نمی‌شود.

در روایت دیگری امام صادق(ع) این پنج آبادی را در شام نام می‌برد: «مَلَکَ کُوَرَ الشَّامِ الْخَمْسَ دِمَشْقَ وَ حِمْصَ وَ فِلَسْطِینَ وَ الْأُرْدُنَّ وَ قِنَّسْرِینَ»(5)، مناطق پنجگانه آمده در روایات اکنون چهار کشور سوریه، لبنان، فلسطین و اردن است.

طبق این بیان اولاً سفیانی کسی است که شش ماه بتواند چهار کشور را بگیرد و بسیار روشن است که این نشانه به هیچ وجه قابل تطبیق بر داعش نیست، ثانیاً کل شورش و حکومت سفیانی از ظهور تا افولش بیش از پانزده ماه نخواهد بود، در حالی که داعش بیش از دو برابر این مدت است که شر کشورهای اسلامی شده است و حتی یک کشور را هم نتوانسته است بگیرد.

*نشانه سوم

در حدیث معتبری امام باقر(ع) فرمودند: «وَ أَمَّا النِّسَاءُ فَلَیْسَ عَلَیْهِنَّ بَأْسٌ إِنْ شَاءَ اللَّهُ تَعَالَی»(6)، شر سفیانی به زنان شیعیان نخواهد رسید، در حالی که گروه وحشی داعش میان زنان و مردان شیعه فرقی نمی‌گذارند.

*نشان چهارم

امیرالمؤمنین(ع) فرمود: «یَخْرُجُ بِالشَّامِ فَیَنْقَادُ لَهُ‏ أَهْلُ‏ الشَّام»(7)، سفیانی شورش می‌کند و اهل شام از او پیروی می‌کنند، در حالی که روشن است مردم سوریه در انتخابات داعش را حمایت نکردند.

*نشان پنجم

سفیانی پس از سرکوب مخالفان، هدفی جز حمله به عراق ندارد، از این‌رو، با سپاهی بزرگ به سمت عراق رهسپار می‌شود، در میانه راه، در منطقه‌ای به نام قرقیسیا(شهری در سوریه در محل اتصال رود خابور و فرات) جنگی هولناک درمی‌گیرد و بسیاری کشته می‌شوند.

سپاه سفیانی پس از پیروزی در نبرد قرقیسیا به صورت هم‌زمان با دو سپاه مختلف به مدینه و عراق یورش خواهد برد.(8)

چنان که در این روایت آمده سفیانی پس از تسلط بر چهار کشور سپاهی را به عراق خواهد فرستاد، در حالی که داعش پس از شکست در سوریه به سراغ عراق آمده است، علاوه قبل از آمدن به عراق سفیانی نبرد قرقیسیا را خواهد داشت که نبردی بسیار خونین خواهد بود، در حالی که داعش چنین نبردی را نکرده است و در واقع به عراق فرار کرده است.

*نشان ششم

در روایتی امام باقر(ع) فرمود: «وَ یَبْعَثُ السُّفْیَانِیُّ بَعْثاً إِلَى الْمَدِینَةِ فَیَنْفَرُ الْمَهْدِیُّ مِنْهَا إِلَى مَکَّةَ فَیَبْلُغُ أَمِیرَ جَیْشِ السُّفْیَانِیِّ أَنَّ الْمَهْدِیَّ قَدْ خَرَجَ إِلَى مَکَّةَ فَیَبْعَثُ جَیْشاً عَلَى أَثَرِهِ فَلَا یُدْرِکُهُ ... َ وَ الْقَائِمُ یَوْمَئِذٍ بِمَکَّةَ قَدْ أَسْنَدَ ظَهْرَهُ إِلَى الْبَیْتِ الْحَرَامِ مُسْتَجِیراً بِه‏»(9)،

این بیان نیز نشان می‌دهد قیام سفیانی هم زمان با ظهور امام عصر(عج) خواهد بود، در حالی که حرکت داعش به قیام امام ربطی نیافته است.

با توجه به این نشانه‌های روشن که در روایات معتبر و کتاب‌های متقن ما آمده است، معلوم می‌‌شود هیچ شباهتی میان داعش و سفیانی وجود ندارد، ادعاهای بی‌اساسی که برخی افراد بدون دقت در روایات بیان می‌کنند، موجب رواج مدعیان دروغین، منحرف کردن مردم از حقیقت انتظار، ایجاد امید کاذب در جامعه و مشکلات بین المللی برای کشور می‌شود، امید است کسانی که تریبون‌های عمومی مخصوصاً مقدس در اختیار آنهاست در اظهار نظر کردن در مورد نشانه‌های ظهور محتاطانه عمل کنند و از ماجرهای چند سال گذشته عبرت گرفته موجب به خطر افتادن آبروی خود و دیگران نشوند.

*پی‌نوشت‌ها:

1. الغیبة للنعمانی؛ ص300.
2. کمال الدین و تمام النعمة؛ ج‏2 ؛ ص650.
3. الغیبة (للطوسی)، کتاب الغیبة للحجة؛ النص ؛ ص446.
4. الغیبة للنعمانی، النص؛ ص299
5. کمال الدین و تمام النعمة، ج‏2؛ ص651.
6. الغیبة للنعمانی، النص، ص300
7. الغیبة للنعمانی، النص، ص304.
8. الغیبة للنعمانی، ص317، باب18، ح17.
9. الغیبة للنعمانی، النص، ص279.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 4
 • نادري ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۶
  0 0
  سفياني كلا 15 ماه عمر ميكنه داعش الان نزديك 4 سال هست كه درگير هست
 • ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۶
  0 0
  این روایات ازا ائمه سندیت هم دارند؟
 • ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۶
  0 1
  کلا اینجور چیزها رو شما متوهمها باور میکنید!! توی کل عمرتون بجز کتاب عصر ظهور چیز دیگه ای نخوندید
 • نصیر ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۶
  0 0
  داداش در نبرد قرقیسیا اصلا سفیانی درگیر نیست. درگیری بین ابقع و اصحب هستش و ترکان و رومیان هم در این برد دخیل می شوند. همه طرف های دخیل در این نبرد بر باطل هستن و بواسطه این نبرد شمار زیادی از معاندین حضرت به هلاکت می رسند. خروج سفیانی پس از این ماجرا و در حمایت از یکی از طرفین ابقع یا اصحب (دقیق یادم نیست) است. ضمنا ماجرا نبرد قرقیسیا از نشانه های حتمی نیست اگر چه نشانه های از آن هم اکنون قابل مشاهده است. منطقه قرقیسیا در مرز شام و ترکیه قرار داره و بر مناطق درگیر جنگ در عراق تطابق داره.
 • ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۶
  0 0
  نه بابا آقای روشنفکر که خیلی اهل کمالات هستید لطفا دو تا کتابی که بشتر از ما خوندید رو نام ببرید.
 • ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۶
  0 0
  شما به رای خودتون حدیث گردآوری کردین. جهت اطلاع سفیانی از زمان تشکیل حکومتش تا ظهور یک مدت زمان خاصی براش معین شده.تشکیل یک حکومت شاید چندین سال طول بکشه،ضمن اینکه نبرد قرقیسیا ارتباطی به سفیانی نداره.بعد هم ما داریم پیروی مناطق تحت تسلط داعش در شام رو از دواعش میبینیم. شاید هنوز خود سفیانی خروج نکرده باشه و دواعش درحال مهیا کردن قیامش باشن.از طرفی اون حدیث که نوشتید با زنان شیعهکاری ندارند!شاید معتبر نباشه چون در اکثر روایات سفیانی تشنه به خون شیعه است.
 • ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۶
  0 0
  این گروه مقدمات خروج سفیانی را فراهم می کنند و البته قبل از سفیانی شخص پلیدی که اوهم تشنه خون شیعیان است پیدا می شود به نام شیصبانی که از بین میرود نکته بعد این که این اسامی نوعا به مفهوم اشاره دارند یعنی سفیانی کسی است که به روش ابوسفیان عمل میکند و مخالف اهل بیت است از اصلی ترین مسائل مربوط به ظهور، سید خراسانی است که با لشکری مجهز به مقابله با شفیانی می پردازد و البته در طول تاریخ شیعه هیچوقت شیعه به این شکل دارای لشکر نیرومند و فرمانده و نیروهای قوی نیوده است و این خود نشانه زیبایی از انشاالله ظهور است نکته بعد متاسفانه در برخی کتب در ترجمه حدیث آخر که می فرماید فَیَنْفَرُ الْمَهْدِیُّ کلمه ینفر که به معنای کوچ کردن است ( مهدی علیه السلام از مدینه به مکه کوچ می کند ) این کلمه را به فرار کردن ترجمه نموده اند . اللهم عجل لویک الفرج باید تا می توانیم فرهنگ انتظار را با بیان تمام مسائل مربوط به وجود نورانی امام علیه السلام از قبیل عمر و هدایت و ولایت و ظهور و پس از ظهور به شیعیان آماده باش داد نه این که تا کسی از این مقوله سخن گفت با چند ایراد و اشکال بی ثمر اصل مطلب را فراموش کرد
 • ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۶
  0 0
  تو چی میگی دانشمند
 • ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۶
  1 1
  اینا شاید خود سفیانی نباشند اما "احتمال" زمینه ساز واسه خروج سفیانی باشند. فقط احتمال لطف کنید با احترام هم صحبت کنید. متوهم و ... اینا نه در شان خوانندگاتونه نه در شان خودتون.
 • رضا بوشهری ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۶
  0 0
  ای روشنفکر .... ای کتابخون !!!!!! تو چی ؟ لابد تو کتاب حسنی و کدوی قلقله زن رو بیست بار خوندی الان هم حفظی .....
 • ۱۸:۳۷ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۶
  0 0
  حالا میخواین رد کنین که چی بشه
 • ۱۸:۴۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۶
  1 0
  داعش از نشانه های خروج سفیانی است
 • مازندرانی ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۷
  0 0
  قدیما عبدالله اردنی سفیانی بود خخخخخخخخخ
 • ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۹
  0 0
  بیچاره پادشاه اردن مرد بدی نیست بخدا اگه درست راجبش تحقیق کنید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس