هجدهمین مراسم «شب شاعر» سازمان هنری رسانه‌ای اوج به تجلیل از استاد عباس مشفق کاشانی اختصاص پیدا کرد.

به گزارش گروه فرهنگی مشرق، هجدهمین مراسم «شب شاعر» سازمان هنری رسانه‌ای اوج به تجلیل از استاد عباس مشفق کاشانی اختصاص پیدا کرد.

در این مراسم که ساعت 15 سه‌شنبه 16 دی‌ماه در محل سازمان اوج برگزار می‌شود، چهره‎های مختلف فرهنگی و ادبی از جمله محمدرضا سنگری، علیرضا قزوه، جواد محقق، پرویز بیگی حبیب‌آبادی، محمود دست‌پیش، یاور همدانی، حسین اسرافیلی و اسماعیل امینی حضور دارند.

عباس کی‌منش(مشفق کاشانی) مرداد 1304 در کاشان به دنیا آمد. وی در دوره دبیرستان و بعدها نیز در اداره فرهنگ کاشان با برخی شعرای آن زمان از جمله سهراب سپهری دوستی و همکار بود. شعرهای این افراد در روزنامه‌های آن زمان کاشان به چاپ می‌رسید و محتوای آنها بیشتر انتقاد از سرمایه‌دارانی بود که کارگران فرش را استثمار می‌کردند. مشفق با اتمام تحصیلات به استخدام اداره فرهنگ کاشان درامد و همزمان به تحصیل نیز پرداخت. مشفق در سال 1333 برای ادامه تحصیل در رشته بودجه و حسابداری راهی تهران شد. حضور در پایتخت در آن ‌‍سال‌ها موجب توجه مشفق به مباحث سیاسی و  اجتماعی شد. مشفق کاشانی موفق شد در سال 1340 از دانشکده علوم اداری دانشکده حقوق در مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شد و در نهایت در سال 1358 نیز بازنشسته شد.

مشفق به همراهی برخی شعرای دیگر از جمله مرحوم مهرداد اوستا، مرحوم طاهره صفارزاده، علی گرماررودی از جمله چهره‌های برجسته‌ شعر بودند که با حرکت مردم به رهبری امام خمینی(ره) همراهی و ان را تایید کردند.  به همین جهت از بسیاری از مجامع روشنفکری بایکوت شدند. مشفق کاشانی با شروع جنگ تحمیلی بارها و بارها همراه تعداد دیگری از شاعران در جبهه‌ها حاضر شده و برای رزمندگان شعرخوانی کرد. وی از آن زمان تاکنون در شورای عالی شعر وزارت ارشاد به فعالیت مشغول است. مشفق همچنین در دومین مراسم همایش چهره‌های ماندگار در سال 1382 به عنوان چهره ماندگار رشته ادبیات مورد تقدیر قرار گرفت.

رهبر معظم انقلاب در خصوص مشفق و اشعارش عقیده دارند: علاوه بر جنبه‌ شعری محض، دو خصوصیّت دیگر هم در آقای مشفق هست که قابل توجّه است: یکی اینکه شعر ایشان در خدمت هدفهای دینی و هدفهای انقلابی. از اوّل انقلاب شعر ایشان، چه شعر مذهبی و به اصطلاح شعر آئینی‌ و چه شعرهایی که درباره‌ مسائل انقلاب گفتند، همه‌ مفید و اثرگذار است. وقتی که دشمن و بعضی از دوستهای نادان سعی می‌کنند فضاها را تیره و تار جلوه بدهند، می‌گوید اگر هوش و گوشی وجود دارد، اینجا پنجره‌ها باز است. نکته‌ دوّم شخصیّت ایشان است. انسان محترم و آراسته به اخلاق خوب محسوب می‌شوند. ما در طول این حدود سی وچند سال که با ایشان آشنا هستیم، همیشه این رفتار را از ایشان ملاحظه کردیم. ایشان را، آقای حمید را - این پیش‌کِسوتهای شعر معاصر را- بایستی ارجمند داشت و عزیز داشت.

از مشفق تاکنون کتاب‌های زیادی منتشر شده است. «بهار سرخ سرود»، «هفت بند التهاب»، «نقشبندان غزل»، «انوار ۱۵خرداد»، «خلوت انس» و «مجموعه شعر جنگ» از جمله این کتاب‌ها هستند.

این مراسم ساعت 15 سه‌شنبه 16 دی‌ماه در محل نخلستان سازمان هنری رسانه‌ای اوج برگزار می‌شود و حضور عموم علاقه‌مندان در آن آزاد است.

علاقه‌مندان برای شرکت در این مراسم می‌توانند به نشانی خیابان طالقانی، بین میدان فلسطین و خیابان ولیعصر، خیابان برادران شهید مظفر شمالی، شماره 98، سازمان هنری رسانه‌ای اوج مراجعه کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس