هاروکس مدیر سابق شبکه بین‌المللی رادیو بی.بی.سی نسبت به سرمایه‌گذاری روسیه در فعالیت‌های رسانه‌ای در سطح اروپا هشدار داده و گفته اگر دولت انگلستان، حمایت‌های مالی از بخش جهانی بی.بی.سی را افزایش ندهد، مسکو جنگ اطلاعاتی در اروپا را خواهد برد.

گروه جنگ نرم مشرق- پیتر هاروکس مدیر سابق شبکه بین‌المللی رادیو بی.بی.سی موسوم به سرویس جهانی بی.بی.سی BBC World Service هشدار داده که با سرمایه‌گذاری‌های گسترده‌ای که چین و روسیه در شبکه‌های خبری دولتی خود انجام داده‌اند، بخش جهانی بی.بی.سی که تاکنون فراگیرترین شبکه خبری جهان محسوب می‌شد، موقعیت خود را از دست خواهد داد.

هاروکس نسبت به سرمایه‌گذاری روسیه در فعالیت‌های رسانه‌ای در سطح اروپا هشدار داده و گفته اگر دولت انگلستان، حمایت‌های مالی از بخش جهانی بی.بی.سی را افزایش ندهد، مسکو جنگ اطلاعاتی در اروپا را خواهد برد.

24 ساعته شدن شبکه راشاتودی پس از وقوع بحران اوکراین، سبب افزایش نگرانی غربی‌ها نسبت به واگذار کردن عرصه جنگ رسانه‌ای شده است.

مشت‌های رسانه‌ای روسیه، بی.بی.سی را به زانو در آورد

دیوید کامرون نخست‌وزیر انگلستان در پارلمان این کشور اعلام کرد که به ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه نسبت به نحوه پوشش وقایع اوکراین از سوی رسانه‌های روسی، انتقاد کرده است.

هاروکس که چند هفته پیش از مدیریت بخش اخبار جهانی بی.بی.سی استعفا داد، گفته که پیش از استعفا از وزارت خارجه انگلستان خواستار افزایش بودجه برای تقویت جنگ رسانه‌ای در اوکراین شده بود، اما هیچ پاسخی به این درخواست داده نشد.

اعتبارات حمایتی وزارت خارجه انگلستان به بخش جهانی بی.بی.سی از اوایل سال جاری متوقف شده است و این شبکه همچون سایر بخش‌های بی.بی.سی مجبور شده به درآمد حاصل از عوارض پخش (هزینه ماهیانه‌ای که دریافت‌کنندگان برنامه‌های شبکه بی.بی.سی در انگلستان باید بپردازند) اکتفا کند که گفته می‌شود 245 میلیون پوند است.

بودجه سالیانه مجموعه شبکه‌های بی.‌بی.‌سی بیش از 4 میلیارد پوند است. تا ابتدای سال 2014، بودجه تمامی بخش‌های بی.بی.سی به غیر از بخش جهانی بی‌.بی.‌سی (که بودجه آن توسط وزارت امور خارجه انگلستان پرداخت می‌شد) از عوارض پخش تامین می‌شد و پس از سال ۲۰۱۴ مقرر شد بودجه بخش جهانی بی.بی.سی هم از عوارض پخش تامین شود.

شبکه بی.بی.سی در مجموع در سراسر جهان هر هفته حدود 256 میلیون مخاطب دارد که 191 میلیون آن متعلق به رادیو بین‌المللی بی.بی.سی است.

در حالی که بخش جهانی بی.بی.سی به علت محدودیت بودجه‌ای برای حفظ وضعیت فعلی و مخاطبان خود با مشکل مواجه است، شبکه راشا تودی روسیه با سرعت در حال گسترش است. راشاتودی هم‌اکنون به زبان‌های انگلیسی، اسپانیایی، عربی و روسی برنامه تولید می‌کند و اخیرا یک کانال مختص انگلستان نیز راه‌اندازی کرده و قصد دارد در سال آینده کانال‌های مختص آلمان و فرانسه را نیز تاسیس کند.

راشاتودی هم‌اینک مدعی است که در سراسر جهان 700 میلیون مخاطب دارد که احتمالا اغراق‌آمیز باشد. با این حال نمی‌توان منکر شد که این شبکه روسی به سرعت در حال توسعه مناطق تحت پوشش خود است و مخاطبان آن رو به افزایش هستند؛ خصوصا آن که پوتین اعلام کرده بودجه این شبکه در سال آینده 40 درصد افزایش خواهد یافت.

علاوه بر راشاتودی، روسیه اخیرا یک خبرگزاری انگلیسی‌زبان به نام Sputnik نیز راه‌اندازی کرده که جایگزین خبرگزاری ریانووستی RIA Novosti شده است. همچنین رادیو Sputnik نیز به عنوان جایگزین صدای روسیه Voice of Russia آغاز به کار کرده است.

جان ویتینگدیل عضو مجلس عوام انگلستان هم معتقد است این کشور به شدت در حال باختن قافیه جنگ رسانه‌ای به روسیه و چین است. او بر ضرورت تقویت رادیو بی.بی.سی برای مقابله با شبکه‌های رسانه‌ای رو به رشد چین و روسیه، تاکید کرده است.

شبکه بین‌المللی رادیو بی.بی.سی به 28 زبان دنیا برنامه تولید می‌کند و پرمخاطب‌ترین شبکه رادیویی جهان در دهه‌های اخیر محسوب می‌شود. این شبکه نقش مهمی در اجرای سیاست‌های استعماری انگلستان در نقاط مختلف جهان بر عهده داشته است که کودتا سال 1332 در ایران نمونه‌ای آشکار از نقش آفرینی این شبکه در عرصه استعمارگران است.


نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 24
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • حسین ۰۲:۴۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۴
  0 0
  فعلا که BBC زبان فارسی را اضافه کرده و بعضی‌ مخاطبان ساده لوح در ایران را جذب کرده. اگر RT هم زبان فارسی را اضافه کنه به سرویس هاش و به فرهنگ ایرانی‌ احترام بگذاره قطعاً جنگ رسانه‌‌ای را در ایران خواهد برد چون BBC به فرهنگ ملی‌ و دینی ایرانی‌ علناً بی‌ احترامی میکنه. مثلا در برنامه شب یلدا علنا هم به سنت‌های ملی‌ و هم به مسائل مذهبی‌ ما بی‌ احترامی کرد. BBC منافق و دورو هست و از یک طرف میگن که ما به مناسبتهای مذهبی‌ هیچ کدام از ادیان نمیپردازیم ولی‌ این یک دروغ بزرگ هست چون وقتی‌ که کریسمس میاد پوشش وسیع خبری ،تصویری و حتی برنامه ویژه دارند،آیا این یک مناسبت مذهبی‌ نیست؟‌ای بیشرف‌ها برای مخاطب ایرانی‌ برنامه میسازن چرا یک احترام جزئی به آئین‌های هزار ساله دینی و ملی‌ ایرانی‌ نمیزارن؟ارند،آیا این یک مناسبت مذهبی‌ نیست؟
 • ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۴
  0 0
  عجب!!
 • سیستانی ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۴
  0 0
  بسیاری ازاهداف پنهان غرب توسط رسانه هادنبال میشود!!بایدخیلی زودترازاین برای کنترل رسانه های غربی اقدام میشد!غرب دنیای تبلیغات رادرانحصارخودش داردوتمام وقایع دنیارابه نفع خودش تفسیرمیکند!!
 • ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۴
  0 0
  لطفا بفرمایید شبکه فارسی رو هم راه اندازی کنند که بهره ببریم
 • ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۴
  0 0
  امیدوارم این آرزوهای شما یک روز به حقیقت بپیونده الهی آمین یا رب العالمین
 • ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۴
  0 0
  اهداف صهیونیست......
 • ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۴
  0 0
  امیداوارم که بادوستان کمونیستت تواون دنیا محور بشی مشرق لجن...
 • ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۴
  0 0
  همین مشرق ببینید کاملا مشخصه که چقدر رسانه های روسی و چینی دارن سرمایه گذاری میکنن !
 • ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۴
  0 0
  متعجبم
 • ۱۵:۰۷ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۴
  0 0
  حالا چرا تو سنگ روسیه رو به سینه می زنی
 • ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۴
  0 0
  فرقی نمیکنه سرمایگزار کجایی باشه یا چقدر سرمایه داشته باشه، اگه خبر راست نگه مردم میفهمند و نگاش نمیکنن، نمونش هم فراوانه، هم من و هم شما شبکه هایی رو میشناسیم که با 50 میلیون دلار اداره میشن و بیننده هاش از شبکه هایی که بودجه میلیارد دلاری دارن بیشتره مردم میفهمند، درسته که با پول و تبلیغ گول میخورند ولی در نهایت "میفهمند"
 • ۱۷:۵۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۴
  0 0
  اخر خنده بود این خبر و پاچه خواری
 • ۱۹:۵۵ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۴
  0 0
  اره مثل راشاتودی فارسی(مشرق).
 • ۲۰:۰۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۴
  0 0
  اگرازبی بی سی تعریف میکرد،لااقل شماخوشحال میشدید!!!ان موقع دیگران میگفتنداخرپاچه خواری بود!!!
 • ۲۰:۱۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۴
  0 0
  ما آمریکا را زیر پا خواهیم گذاشت
 • پیمان ۲۲:۵۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۴
  0 0
  رئیس سابق در مورد حفظ این موقعیت خواستار افزایش بودجه شده.والا راشا تودی که عمرا اینقدر بیننده داشته باشه.به خاطر آمار و ارقام نمیگم برد هرشبکه و تاثیرش بر مخاطب تو افکار عمومی تجلی پیدا میکنه.انزوای روسیه در سطح جهان در مورد کریمه و اوکراین ماحصل فشارافکار عمومیه و نیز نزول اعتبار روسیه در جهان و شناسایی اون بعنوان یک دولت قلدر.که اگر راشاتودی اینقدر مخاطب داشت و تاثیرگذار بود اینقدر این تحریم ها ساده هضم نمیشد و ملت اعتراض میکردند(مردم اروپا و امریکا)و روسیه در افکار عمومی غرب بعنوان تهدید فرض نمیشد
 • فدایی ولایت ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۵
  0 0
  امروز که روسیه به اهداف شوم غرب پی برده باید رسانه های روسیه با رسانه های ایران متحد شده و جلو یکه تازی رسانه های غرب را بگیرند رسانه های غرب و در راس آنها آمریکا در دنیا به دنبال اهداف شوم سیاسی خود هستند و فقط پیرو سازمان های اطلاعاتی و جاسوسی کشورهای غربی هستند و هر سیاستی که این سازمان های ضد بشری دیکته کنند این رسانه ها در دنیا اجرا می کنند پس باید این شیطان را شکست و به نظر من آن پیشگویی که در مورد آخرالزمان آمده که دجال می آید و مردم را گمراه می کنند همین رسانه های غربی است که طوری وانمود می کنند که هر کسی ببیند فکر می کند حقیقت همین است و بس .
 • فدایی ولایت ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۵
  0 0
  امروز که روسیه به اهداف شوم غرب پی برده باید رسانه های روسیه با رسانه های ایران متحد شده و جلو یکه تازی رسانه های غرب را بگیرند رسانه های غرب و در راس آنها آمریکا در دنیا به دنبال اهداف شوم سیاسی خود هستند و فقط پیرو سازمان های اطلاعاتی و جاسوسی کشورهای غربی هستند و هر سیاستی که این سازمان های ضد بشری دیکته کنند این رسانه ها در دنیا اجرا می کنند پس باید این شیطان را شکست و به نظر من آن پیشگویی که در مورد آخرالزمان آمده که دجال می آید و مردم را گمراه می کنند همین رسانه های غربی است که طوری وانمود می کنند که هر کسی ببیند فکر می کند حقیقت همین است و بس .
 • ۱۰:۱۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۵
  0 0
  خیلی ضایع بود!!! شهرت رسانه ای بی بی سی در دنیا بسیار بالاست. شبکه های روسی زبان به هیچ عنوان قابل قیاس به آن نیستند.
 • ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۵
  0 0
  جو گیر نشو برو شیرتو بخور روسیه پرست
 • ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۵
  0 0
  فکر کردی ما مثل شما بی بی سی یا اخبار روسبه گوش میکنیم!! نه داداش این کار شماست و بعد به بقیه انگ میزنید.. از نظر ما گور بابای همشون
 • ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۵
  0 0
  مشرق جلو اسم سایتت بزنی روس پرست طوری نمیشه
 • hazrat ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۵
  0 0
  عجب نظراتی دادید واقعا عجیبن. نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی. امریکا و روسیه فقط دنبال منافع خودشونن .زنده باد ایران . بخاطر این دو تا به سر و کله همدیگه نزنید.
 • امیر ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۸
  0 0
  و شما نیز با دوستان صهیونیست و غربیتون محشور بشی!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس