گروه سیاسی مشرق - روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.


*وطن امروز

بنزین پتروشیمی یا یورو۴ قلابی؛ مسأله این است

سایه شوم آلودگی هوا دست از سر پایتخت‌نشینان برنمی‌دارد. مسؤولان هر بار راهکارهایی مقطعی مانند زوج و فرد کردن خودروها را ارائه می‌کردند. این بار خانم رئیس خواست با واردات بنزین یورو ۴ مشکل را برطرف کند و رفع این مشکل را به‌ نام خود ثبت کند ولی به هر دلیل معادلاتش بهم خورد و معلوم شد بنزین موجود «قلابی» است.
به گزارش خبرنگار «وطن امروز»، آلودگی هوای کلانشهر تهران مدت‌هاست وجود دارد و به یک دمل چرکین تبدیل شده و به راحتی جان شهروندان را می‌گیرد و مسؤولان هم تاکنون اقدام اساسی‌ای انجام نداده‌اند.
متولی اصلی رفع آلودگی هوا سازمان محیط‌زیست است ولی تاکنون کاری نکرده است. از سوی دیگر، دکتر محمدباقر قالیباف، شهردار تهران بارها اعلام کرده رفع آلودگی هوا کاری ندارد و اگر این موضوع را به شهرداری - با اختیارات کامل و بودجه‌های مرتبط - واگذار کنند کار را انجام داده و مشکل را تا حد قابل قبولی کاهش خواهد داد.
شهردار تهران در این باره گفت: «آلودگی هوای تهران قابل رفع است و اگر دولت به خاطر مشغله زیاد کاری رفع معضل آلودگی هوای شهر را به شهرداری واگذار کند، حتماً می‌توانیم آلودگی را در شهر کاهش دهیم». قالیباف با بیان این که مشکل آلودگی هوای تهران قابل حل است و برنامه مشخص و مدونی در این زمینه دارد، افزود: «البته همیشه گفته‌ام شهرداری داوطلب اجرای این کار نیست و تنها به دنبال کمک به دولت در جهت رفع این معضل است».
به گفته شهردار پایتخت، حداقل می‌توانیم کاری کنیم در برخی روزها و شب‌ها فرزندان ما احساس کنند آسمان آبی است نه خاکستری!
مسؤولان دولتی در واکنش به سخنان قالیباف گفتند ما حاضریم موضوع آلودگی هوا را واگذار کنیم به شرط اینکه شهرداری تهران از ما پول و امکانات نخواهد(!)
سیدحسین هاشمی، استاندار تهران در این باره گفت: «در صورتی که منابعی را شهرداری نخواهد حاضریم بحث آلودگی هوا را به آن واگذار کنیم».
هاشمی اضافه کرد: «از زمانی که به عنوان استاندار تهران انتخاب شدم موضوع حل معضل آلودگی هوا را در اولویت قرار دادم و نهایتاً‌ منجر به این شد که در دولت کمیسیون خاصی برای رسیدگی به آلودگی هوا در تهران و کلانشهرها تشکیل شود».
به گفته استاندار تهران در دولت 7 کمیسیون دائمی داریم که هشتمین کمیسیون در دولت یازدهم برای رفع آلودگی تهران و کلانشهرها تشکیل شد.
بعد از پیشنهاد قالیباف مبنی بر دریافت پرونده آلودگی هوا و واکنش مسؤولان دولتی این کار همچنان بلاتکلیف مانده و کارهای انجام شده هم مقطعی است و دردی از شهر تهران در این زمینه دوا نشده است.
***
دانش و فناوری تولید بنزین در کشور وجود دارد و در این زمینه مهندسان صاحب‌نظری داریم که بنزین استاندارد تولید می‌کنند اما معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط‌زیست این موضوع را نادیده گرفت و بنزین یورو ۴ را - به ادعای خودش - وارد کرد تا آلودگی هوا را برطرف کند که این تیر هم به سنگ خورد و کاری از پیش نرفت و هوای تهران باز هم در مرز هشدار قرار گرفت.
رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست درباره بنزین یورو ۴ گفت: «براساس تصمیم هیأت دولت تولید و پخش بنزین غیراستاندارد مجتمع‌های پتروشیمی متوقف و بنزین یورو ۴ توزیع می‌شود».
به گفته ابتکار،  این تصمیم پس از تاثیر منفی بنزین پتروشیمی تولید داخل بر سلامت شهروندان گرفته شد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و رئیس سابق  کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: «در کنار اجرای اقدامات طرح کاهش آلودگی هوا برخی برنامه‌های فوری نیز مانند سرعت بخشیدن به تولید بنزین یورو ۴ قرار است انجام شود».
به گفته ابتکار «آلاینده‌های آلی در هوای تهران مانند بنزن، تولوئین و دیزایلین از بخارات بنزین حاصل می‌شود».  وی اضافه کرد: «به صراحت می‌گویم تولید و توزیع بنزین پتروشیمی به‌طور کامل متوقف شده است، این نوع بنزین سوخت بسیار خطرناکی است که حاوی بنزن است و سرطان‌زا بودن این ماده نیز محرز شده است».
به گفته ابتکار، دولت در زمینه برطرف کردن مشکلات آلودگی هوا بسیار مصمم است و از سوی دیگر وزارتخانه‌های نیرو و نفت هم با جدیت در کنار دولت قرار دارند. رئیس‌جمهوری نیز شخصا پیگیر مسائل زیست‌محیطی بویژه آلودگی هواست.
در نیمه اول امسال طبق روال هر ساله میزان آلودگی هوا کم بود و تعداد روزهای سالم و پاک زیاد و بیشترین مشکل شهروندان در نیمه دوم سال به خاطر وارونگی هوا به وجود آمد ولی مسؤولان محیط‌زیست با افتخار اعلام کردند مشکل آلودگی هوا برطرف شده و در نیمه اول سال هوا پاک بوده این در حالی است که در پاییز دوباره با آلودگی هوا روبه‌رو شدیم و بسیاری از شهروندان به خاطر این مشکل راهی بیمارستان شدند و مشخص شد بنزین یورو ۴ ادعایی خانم رئیس هم دردی را دوا نکرد. کرمی، یکی از شهروندان تهرانی که راننده تاکسی است، به خبرنگار «وطن امروز» گفت: «آنقدر هوا آلوده است که وقتی بیرون می‌آیم دچار سردرد شدیدی می‌شوم. مگر مسؤولان نمی‌گفتند بنزین جدید دیگر آلوده نیست؟!»
این راننده تاکسی در ادامه گفت: «باور نمی‌کنید شب‌ها وقتی به خانه می‌رسم دیگر توانی ندارم و حتما باید مسکن بخورم تا درد سرم کم شود».
حمیدی یکی دیگر از شهروندان گفت: «صبح‌ها وقتی دخترم را به مدرسه می‌برم آنقدر هوا آلوده است که به سرفه می‌افتد و چشم‌هایش می‌سوزد».
وی اضافه کرد: «مگر چه گناهی داریم که در این شهر زندگی می‌کنیم؟ مسؤولان فکری به حال این معضل کنند».
کامکار یکی دیگر از شهروندان تهرانی گفت: «متاسفانه به سرطان ریه مبتلا شده‌ام و دکترها جوابم کرده‌اند و برخی پزشکان علت این امر را آلودگی هوا عنوان کرده‌اند». وی ادامه داد: زندگی‌ام را برای دوا و درمان فروخته‌ام ولی مشکلم همچنان پابرجاست.
  بنزین وارداتی یورو ۴ نیست!
مصطفی افضلی‌فرد، دبیر کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت: «از سویی آنچه درباره آلوده بودن استحصال بنزین از مواد پتروشیمی گفته می‌شود، صحت ندارد و از سوی دیگر، براساس بررسی‌های آزمایشگاهی که مربوط به منبع خارجی است، بنزین‌های وارداتی فاقد شاخص‌های یورو ۴ است».
وی ادامه داد: «کیفیت بنزین‌های تولیدی و وارداتی در جلسه‌ای با حضور مسؤولان نهادهای ذی‌ربط در کمیسیون اصل ۹۰ بررسی شد. در این جلسه درباره آلاینده بودن بنزین‌های وارداتی بحث شد و نتیجه مباحث این بود که آنچه درباره آلوده بودن استحصال بنزین از مواد پتروشیمی یعنی ریفرمیتی که تحویل پالایشگاه‌ها می‌شود گفته می‌شود، صحیح نیست زیرا اولا این بنزین 10 درصد بنزین مصرفی کشور را تشکیل می‌دهد و دوم اینکه همین میزان در تهران مصرف نشده بلکه در شهرهای جنوبی مصرف شده است».
به گفته افضلی‌فرد «بر این اساس ادعای اینکه حذف این بنزین باعث پاکی هوا شده است نمی‌تواند صحت داشته باشد. براساس بررسی‌های آزمایشگاهی که مربوط به منبع خارجی است، بنزین‌های وارداتی فاقد شاخص‌های یورو 4 است». دبیر کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی ادامه داد: «به همین علت اینکه به رغم فقدان شاخص‌های یورو 4 این بنزین مصرف شده و معاونت بین‌الملل وزارت نفت نیز آن را تایید کنترل کیفیت کرده، محل تأمل است».
رحمت‌الله حافظی، رئیس کمیسیون سلامت شورای اسلامی شهر تهران هم معتقد است بنزین موجود یورو ۴ نیست.
وی در گفت‌وگو با خبرنگار «وطن امروز» اظهار داشت: «براساس نمونه‌برداری‌های موجود در مجموع کیفیت سوخت از منظر بنزن و عدد اکتان و گوگرد بهبود یافته است اما سوخت موجود یورو 4 نیست. گوگرد این سوخت بین 21 تا 270 ppm است که متوسط آن 100 ppm و میانگین آن 77/5 ppm است؛ پس در حقیقت در میانگین 8 برابر میزان استاندارد است».
به گزارش «وطن امروز»، نمایندگان مجلس چندی پیش اقدام به تصویب طرحی کردند که براساس آن سن معاینه فنی خودرو افزایش یافت و همین امر هم به آلودگی هوای تهران دامن زد.
حافظی در این باره با اشاره به اینکه از اواخر سال 88 و اوایل سال 89 میزان ذرات معلق کمتر از 5/2 میکرون رشد شدیدی یافت، افزود: «متاسفانه در این زمان قانون الزام معاینه فنی خودروها توسط نمایندگان مجلس، از 2 سال به 5 سال افزایش یافت. سوال اینجاست که چرا نمایندگان این تصمیم را گرفتند، اگر استاندارد موجود مطلوب نیست، بهتر نبود سازمان استاندارد ملاک‌های آن را ارتقا می‌داد و اگر مراکز معاینه فنی به تعداد کافی وجود نداشت بهتر نبود تعداد آنها را افزایش می‌دادند و اگر برگه معاینه فنی خرید و فروش می‌شد بهتر نبود برخورد قانونی صورت می‌گرفت؟ در مجموع این اقدام مجلس خطای فاحشی بود». از سوی دیگر مسؤولان نفتی مدعی‌اند بنزین موجود یورو ۴ است. عباس کاظمی، معاون وزیر نفت با اعلام اینکه بنزین وارداتی ۱۰۰ درصد مطابق با استاندارد یورو۴ است، گفت: اسنادی که اثبات کند بنزین وارداتی یورو۴ است وجود دارد و در صورت نیاز می‌توان آن را ارائه کرد.

کاظمی درباره حجم تولید و توزیع کنونی بنزین یورو4 در کل کشور گفت: در مجموع بیش از 20 میلیون لیتر بنزین یورو4 توزیع می‌شود که بخش کمی از آن مربوط به واردات بنزین است. در اینکه خودروها در شهر آلودگی تولید می‌کنند شکی نیست ولی بهتر است مشکلات را ریشه‌ای حل کنیم نه اینکه اقدام به واردات بنزین کنیم و بعد مشخص شود بنزین وارداتی استانداردهای لازم را نداشته است. آلودگی هوا با سلامت مردم ارتباط مستقیم دارد و نکته قابل توجه این است که مسؤولان نسبت به این امر بی‌توجه هستند این در حالی است که سالانه بالغ بر ۴ هزار نفر در تهران بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند. خانم ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست کشور معتقد است از هر ۷ مرگ، یک مورد به دلیل آلودگی هواست. به گزارش «وطن امروز»، براساس طرح جامع کاهش آلودگی هوا در 8 کلانشهر کشور مقرر شد خودروسازان تا پایان سال 91 تمام محصولات خود را با استاندارد یورو 4 تولید کنند که شرکت‌های خودروسازی با بهانه‌های مختلف به تعهدات خود عمل نکردند و خانم رئیس محیط‌زیست هم اعلام کرد بنزین یورو ۴ وارد کرده که در حال حاضر براساس اعلام کارشناسان و تأیید نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در این موضوع تقلب شده و این بنزین استانداردهای لازم را ندارد. موضوع آلودگی هوا به یک معضل اساسی تبدیل شده است و در این باره مجلسی‌ها که وکیل مردم هستند ورود کرده و خواستار حضور ابتکار در مجلس شده‌اند. مهرداد لاهوتی، نماینده مردم لنگرود در مجلس در این‌باره گفت: «به منظور بررسی آلودگی هوای تهران و همچنین دیگر مسائل و چالش‌‌های زیست‌محیطی در فراکسیون محیط‌زیست مجلس شورای اسلامی مصوب شد جلساتی مجزا با معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست و همچنین محمدباقر قالیباف، شهردار تهران در خانه ملت برگزار شود».
به اعتقاد عضو فراکسیون محیط زیست مجلس «برای کاهش آلودگی هوا نیازمند طرح و اراده ملی هستیم. هر یک از دستگاه‌ها وظایفی را برعهده دارند که باید دید به چه میزان به تعهدات و وظایف قانونی خود عمل کرده‌اند». هر روز در اخبار شنیده می‌شود فلانی بر اثر سرطان جان خود را از دست داد و به گفته برخی پزشکان میزان سرطان در تهران افزایش یافته است و آلودگی هوا برای پایتخت‌نشینان مرگ تدریجی به همراه دارد. مهندس مهدی چمران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار «وطن امروز» گفت: «داشتن هوای ناپاک، عامل مرگ تدریجی است. کسی هم متوجه آن نشده و حتی شاید بیشتر از زلزله تلفات به بار آورد». رئیس شورایعالی استان‌ها با بیان اینکه هوای پاک نیاز اولیه هر انسانی است، افزود: «دلیل آنکه مردم تهران و دیگر شهرهای بزرگ کشور دارند در هوای ناپاک زندگی می‌کنند، آن است که عزم جدی برای از بین بردن آلودگی هوا وجود ندارد. بارها عنوان کرده‌ایم این مساله عملی و قابل حل است؛ البته به طور ضربتی نمی‌توان عمل کرد اما باید مدت زمان اجرای آن را کوتاه کنیم و مانند کشورهایی که در این راه موفق بودند، آن را پیش ببریم». به گفته رئیس باسابقه شورای شهر «هوای ناپاک بر جسم و روح و حافظه نسل آینده تاثیر منفی می‌گذارد و ما همه اینها را می‌دانیم اما آن را رها کرده و اقدامی انجام نمی‌دهیم». توسعه حمل و نقل عمومی در تهران یکی از راهکارهای کاهش آلودگی هوای تهران است و شهرداری تهران در این زمینه اقدامات خوبی انجام داده است ولی کافی نیست چرا که هم دولت سابق و هم دولت فعلی در بسیاری از امور به شهرداری کمک نکرده و این کار به خوبی انجام نشده است. توسعه خطوط مترو و افزایش تعداد اتوبوس‌ها در دستور کار است و باید تمام دستگاه‌های ذی‌ربط وارد عمل شوند تا بتوانند این مشکل را برطرف کنند؛ در غیر این‌صورت کاری انجام نخواهد شد. دکتر احمد دنیامالی، رئیس کمیسیون عمران شورای پایتخت که پیش از این معاون شهردار تهران بود در زمینه آلودگی هوای تهران گفت: «اقدامات خوبی در توسعه مترو، بی‌آرتی، پل‌سازی و احداث تونل در تهران انجام شده است». دنیامالی بیان کرد: «ورود روزافزون خودروها به شهر تهران یکی از دلایل آلودگی هواست». وی ادامه داد: «قرار گرفتن رشته‌کوه‌های البرز و جریان قطبی و همچنین سایر پارامترها از عوامل تعیین‌کننده دیگر در آلودگی هوای تهران است که باید مورد توجه قرار گیرد». رئیس کمیسیون عمران شورای شهر، از شهروندان درخواست کرد حتی‌الامکان از خودروهای شخصی کمتر استفاده کنند و تردد در شهر به جای خودروی شخصی با حمل و نقل عمومی صورت گیرد. اتوبوس‌های دیزلی یکی دیگر از مشکلات موجود در تهران است. سیدجعفر تشکری‌هاشمی، معاون شهردار تهران مطرح کرد: آلودگی هوا نیز همچون تصادفات علاوه بر آثار و عوارض بهداشتی، اثرات سوء اجتماعی و اقتصادی بسیاری بر شهر و شهروندان تحمیل می‌کند و انسان‌های بسیاری را نه تنها در تهران بلکه در سایر کلانشهرهای ایران و جهان نیز قربانی می‌کند. وی با اعلام اینکه هوای تهران در سال‌‌های گذشته 160 روز ناسالم بود که در مقایسه با وضعیت‌ شاخص کیفیت هوا طی سال 91 در وضعیت نامطلوب‌تری قرار داشت، تأکید کرد: «مهم‌ترین آلاینده هوای تهران از سال 86 تا 93، ذرات معلق بوده است». معاون شهردار تهران با اشاره به اینکه عزم‌مان را جزم کرده‌ و تحقیقات فشرده‌ای در زمینه فیلتر دوده انجام داده‌ایم، اظهار کرد: «استفاده از فیلتر دوده برای اتوبوس‌های دیزلی را آغاز کرده‌ایم، ضمن اینکه ماحصل پژوهش‌ها و تحقیقات به عمل آمده در تعامل با مراکز دانشگاهی، به مصوبه‌ هیأت محترم وزیران در فروردین‌ماه سال جاری منجر شد». وی با تأکید بر اینکه افق‌های روشنی در بحث کاهش آلودگی هوا پیش روی مردم تهران گشوده شده، خاطرنشان کرد: «امیدواریم با اقدامات به عمل آمده و با رویکردهای جدیدی که شاهد آنها هستیم، دیگر راه‌حل‌هایی را تجربه نکنیم که زمان و سرمایه کشور را هدر دهد، چرا که آلودگی هوا زاییده تکنولوژی است و تنها از راه پرداخت علمی و پژوهشی و با بهره‌‌مندی از راهکارهایی که کشورهای موفق دنیا در زمینه کاهش آن انجام داده‌اند، قابل کنترل و کاهش است». یکی دیگر از راه‌های کاهش آلودگی هوا زوج و فرد کردن خودروها و تعطیلی مدارس و ادارات بود که این اقدامات مقطعی پاسخ نداد و متاسفانه فقط یک مسکن بیش نبود و باز هم مشکلات باقی ماند.
خودرو و سوخت، ۲ متهم اصلی آلودگی هوای تهران بودند. خانم رئیس تصمیم گرفت با واردات سوخت این مشکل را حل کند که نشد و معادلات خانم رئیس به هم خورد و دوباره مشکل آلودگی هوا به قوت خود باقی است. مردم هم تا زمانی که خانم «ابتکار»، سیاست‌زدگی را بر «کار» ترجیح می‌دهد، همچنان باید سم تنفس کنند!


فرمانده کل سپاه به ادعای وزیرخارجه پاسخ داد
دیپلماسی مدیون اقتدار دفاعی

گروه سیاسی: جواد ظریف درباره نتایج 15 ماه مذاکره‌اش با مقامات آمریکایی به مردم پاسخ نمی‌دهد. به‌رغم درخواست‌های مکرر منتقدان از او برای اینکه درباره نتیجه‌بخش‌بودن یا نبودن مذاکرات در ماجرای لغو تحریم‌ها سخن بگوید، اما وزیر خارجه نه تنها به بحث و پاسخگویی درباره این موضوع تمایل نشان نداده بلکه به گونه‌ای رفتار کرده که حکایت از تلاش برای مطرح کردن مسائل حاشیه‌ای دارد.
به گزارش «وطن امروز»، جواد ظریف روز سه‌شنبه در دانشگاه علامه طباطبایی تهران و در یک نطق
یک طرفه، درباره نتایج مذاکرات هسته‌ای خود با 1+5 ادعا کرد این مذاکرات باعث ایجاد امنیت در ایران شده است! ظریف در این‌باره گفت: «من ادعا می‌کنم به دنبال این مذاکرات جمهوری اسلامی امن‌تر شده است و هیچ‌کس دیگر نمی‌تواند علیه مردم ما بر طبل جنگ بکوبد.» این اظهارنظر ظریف در واقع یکی از نتایج مذاکرات هسته‌ای را ایجاد امنیت القا می‌کند. اگرچه این اظهارنظر همان ابتدا با اعتراضات و انتقاداتی مواجه شد و از وزیر امور خارجه خواسته شد در اموراتی که سواد آن را ندارد اظهارنظر نکند اما از آنجا که جواد ظریف سال گذشته و در دانشگاه تهران نیز یک بار دیگر با اظهارنظری ناپخته علیه قدرت دفاعی ایران موضع گرفته بود؛ به نظر می‌رسید این قبیل اظهارات نیازمند واکنش باشد.
روز گذشته و به فاصله یک روز پس از اظهارات ظریف، سردار سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طی اظهارنظری؛ ضمن آرزوی توفیق برای تیم مذاکره‌کننده، «اعتماد به نفس» امثال ظریف را نتیجه قدرت دفاعی جمهوری اسلامی ایران دانست. به گزارش روابط عمومی سپاه، سردار سرلشکر محمدعلی جعفری در حاشیه جلسه هیات عالی سیاست‌گذاری نیروهای مسلح در واکنش به اظهارات اخیر وزیر امور خارجه‌ کشورمان، مبنی بر اینکه «به دنبال مذاکرات، جمهوری اسلامی ایران امن‌تر شده است» اظهار داشت: امنیت ما مدیون تفکر و اندیشه رهبران بزرگ انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) و حضرت امام خامنه‌ای مدظله العالی است که با معماری قدرتمندی از یک ساختار انقلابی، مردمی، مستحکم‌ و تزلزل‌ناپذیر به وجود آمده و بسیج ده‌ها میلیونی از آن متولد و رشد یافته است. سرلشکر جعفری گفت: استحکام دیپلماسی ما در مذاکرات هسته‌ای، مدیون الهام‌بخشی انقلاب اسلامی و اقتدار دفاعی و امنیتی نظام مردمی ما است نه آنکه امنیت نظام اسلامی‌مان دستاورد مذاکرات یک‌سال اخیر باشد. وی افزود: ما از سال‌ها قبل به یک قدرت بزرگ بازدارندگی اطمینان‌بخش رسیده‌ایم و همه مولفه‌های قدرت ما امروز به طور چشمگیری تقویت شده است. سرلشکر جعفری با برشماری پیامدهای منطقه‌ای مقاومت انقلاب اسلامی برابر نظام سلطه و استکبار تصریح کرد: قدرت و مقاومت انقلاب اسلامی، اندیشه‌های سلطه‌طلبان و راهبردهای آنها در سوریه را با ناکامی روبه‌رو کرد و در عراق نیز ابتکار عمل را از آنها گرفت و همچنین انقلاب بحرین را زنده نگه داشت و به انقلاب یمن روح جدیدی بخشید. فرمانده کل سپاه تاکید کرد: همه این عوامل باعث شد اقتدار نظام به صحنه دیپلماسی کشور منتقل شود و دستگاه دیپلماسی ما بتواند با پشتوانه‌ عظیم نفوذ انقلاب اسلامی و توانمندی‌های دفاعی و امنیتی جمهوری اسلامی در مقابل زیاده‌خواهی قدرت‌های استکباری بایستد و زیر بار حرف زور آنها نرود. وی خاطرنشان کرد: بی‌تردید امروز اعتمادبه‌نفس مذاکره‌کنندگان ما، از اهمیت این قدرت به رسمیت شناخته شده‌ دفاعی، امنیتی و مردمی است که از اسلام ناب محمدی(ص) و ایمان پر شور مردم مومن و انقلابی‌مان سرچشمه می‌گیرد. سرلشکر جعفری با بیان اینکه آمریکایی‌ها امروز در بن‌بست راهبردی قرار گرفته و همه گزینه‌ها و راهبردهای ممکن را علیه انقلاب اسلامی تجربه کرده‌اند اما نتایج دلخواه را به دست نیاورده‌اند، افزود: توانمندی‌های آمریکا بیش از این قابل توسعه نیست و ظرفیت‌های آنها برای تغییر به حد اشباع رسیده و راهی جز پذیرش واقعی قدرت جمهوری اسلامی ایران برای آمریکا باقی نمانده است. فرمانده کل سپاه در پایان با آرزوی توفیق روز افزون برای دستگاه دیپلماسی و مسؤولان سیاست خارجی کشور تصریح کرد: مسؤولان سیاست خارجی دچار اشتباه محاسباتی نشوند و دستاوردهای انقلاب اسلامی و خون هزاران شهید را همانگونه که هست و واقعیت دارد برداشت کرده و براساس آن راه مقاومت و ایستادگی را دنبال کنند.
رفتار عجیب ظریف!
اما اظهارنظرهای عجیب وزیر امورخارجه درباره دستاوردهای مذاکرات همچنان یکی از موضوعاتی است که در محافل سیاسی و رسانه‌ای به‌صورت ویژه مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. در حالی که جواد ظریف این روزها باید درباره فواید و اثرات مذاکره بر معیشت و بویژه تحریم‌ها اظهارنظر کند اما او ترجیح می‌دهد به جای پرداختن به این نکات اصلی درباره مسائل حاشیه‌ای و جنجال‌آفرین اظهارنظر کند. او مدعی است امنیت ایران مدیون مذاکرات اوست! این درحالی است که به اعتقاد کارشناسان برخی اقدامات او از جمله کاهش و نابودی برخی ذخایر استراتژیک ایران در موضوع هسته‌ای، می‌تواند سبب کاهش امنیت ملی ایران شود. همانگونه که گفته شد این اولین باری نیست که وزیر امور خارجه علیه قدرت نظامی ایران اظهارنظر می‌کند. او سال گذشته و در دانشگاه تهران نیز مدعی شد سیستم دفاعی ایران با یک بمب آمریکایی از بین خواهد رفت که البته همان زمان نیز با واکنش قاطع فرمانده سپاه  مواجه شد!

*کیهان

کار برای ساختارشکنان سخت شد فرهادی به حاکمیت وفادار است

محافل ضد انقلاب همچنان از رأی اعتماد مجلس به محمد فرهادی و انتخاب وی برای وزارت علوم ابراز ناخرسندی می‌کنند.گویانیوز از رسانه‌های ضد انقلاب در این باره نوشت: با رسیدن فرهادی به وزارت علوم فاتحه وعده‌ها برای پایان دادن به اختناق(!؟) خوانده شده زیرا فرهادی می‌گوید، سیاست‌های خود را بر مبنای رهنمودهای نظام و رهبری پیش خواهد برد. این یک عقب‌نشینی است.این سایت ادامه می‌دهد: گویا این موضوع هنوز کافی نبود که همزمان علی جنتی هم اعلام کرده است تا روزی که او در مقام وزیر این وزارتخانه انجام وظیفه می‌کند هیچ فردی که سابقه همکاری و یا پشتیبانی از «جریان فتنه» را داشته باشد به هیچ وجه اجازه حضور در صحنه‌های فرهنگی کشور را نخواهد داشت. و البته معنای فتنه هم در اینجا شامل همه کسانی می‌شود که با سیاست‌های رژیم مخالفت می‌ورزند.همچنین علی افشاری از پادوهای مشترک حزب مشارکت و گروهک نهضت آزادی در آمریکا پناهندگی گرفته، در وبسایت خودنویس خاطرنشان کرد: حضور فرهادی به معنای مرحله جدیدی در وزارت علوم است که با عقب‌گرد از فضا و سیاست‌های دوران فرجی دانا شروع می‌شود.

 آغاز مدیریت فرهادی بر وزارت علوم تفاوت‌های ملموسی با دوران فرجی دانا و سرپرستی‌های جعفر توفیقی و محمد علی نجفی دارد. آنها از جمله افراد نزدیک به معین خطوط قرمز حاکمیت رابه میزان کمی در تصمیم‌گیری‌های خود دخالت می‌دادند اما فرهادی به گفتمان کلاسیک اصلاح‌طلبان و در واقع دیدگاه خط امام تعلق دارد. وی می‌کوشد در چارچوب رعایت خطوط قرمز رهبری کارهایش را جلو ببرد. پایبندی وی به این مسئله و اعتقاد به نظریه مطلقه ولایت فقیه و همچنین نگاه ایدئولوژیک وی به دانشگاه باعث شد تا رأی بالایی از مجلسی کسب کند که پیش از وی فرجی دانا را استیضاح کرد و همچنین به جعفر میلی منفرد، محمود نیلی احمدآبادی و فخرالدین دانش آشتیانی رأی اعتماد نداد. حتی چهره‌هایی چون الیاس نادران و علیرضا زاکانی در حمایت و موافقت با فرهادی صحبت کردند. دلیل عمده آنها در نگاه مثبت به فرهادی عدم حضور وی در جمع مدیران تندروی مشارکتی به زعم آنان بود.

پادوی گروهک آشوب‌طلب ادامه می‌دهد: فرهادی در جلسه کسب رأی اعتماد با انداختن چفیه، ارادت خود به خامنه‌ای را به صورت نمادین آشکار ساخت. او همچنین از کلید واژه‌ها و مفاهیم مورد توجه رهبری چون تأسیس اتاق‌های نظریه‌پردازی و تقویت کرسی‌های آزاداندیشی، تنظیم سند تحول آموزش عالی کشور، توسعه پایدار براساس اقتصاد مقاومتی حرکت به سوی الگوی ایرانی- اسلامی دانشگاه و توسعه پایدار علم و فناوری و توجه به مسائل فرهنگی دانشگاه، پژوهش‌های قرآنی و فرهنگ عفاف و حجاب، حرکت جهادی استفاده زیادی کرد و آنها را در برنامه خود برجسته ساخت. او تأکید کرد فتنه را خط قرمز خود می‌داند. برای حاکمیت حضور مدیری منسوب به فتنه سبز قابل قبول نیست.

ریاست شورای شهر را به خاطر تهران‌گردی از دست دادیم!

خاتمی در جلسه‌ای، از احمد مسجدجامعی و مدیریت وی در مسئولیت ریاست شورای شهر تهران انتقاد کرده است.به گزارش خبرنگار شبکه اطلاع‌رسانی دانا، اواخر تابستان سال جاری بود که اولین سالگرد آغاز به کار چهارمین دوره شورای شهر تهران با برگزاری انتخابات هیئت رئیسه برگزار شد و احمد مسجد جامعی، عضو اصلاح‌طلب این شورا جای خود را به مهدی چمران داد تا ریاست شورای شهر تهران بار دیگر به اصول‌گرایان برسد. اما بعد از این انتخابات و از دست رفتن فرصت ریاست شورا برای اصلاح‌طلبان بود که انتقادات گوناگونی از سوی حامیان این جریان نسبت به مسجد‌جامعی مطرح شد.

خاتمی در این باره گفته «با این نوع مدیریت حق ما بود که ریاست شورا را از دست بدهیم. بیشتر وقت مسجدجامعی در ارتباط با میراث فرهنگی می‌گذشت. شغل وی شده بود تهران‌گردی و به جای اینکه به مشکلات کلان شهر تهران برسد و کار تشکیلاتی انجام دهد، به تهران‌گردی می‌گذشت. بنابراین باید از گذشته عبرت بگیریم و برای انتخابات بعدی به یک جمع‌بندی واحد برسیم و کار اساسی در این زمینه انجام دهیم.»
البته انتقادات خاتمی اولین باری نیست که از سوی اصلاح‌طلبان نسبت به مسجد‌جامعی مطرح می‌شود. چرا که پیش از این نیز بارها و بارها از سوی سایر اعضای جریان اصلاحات این انتقادات مطرح شده بود.

گران‌کردن کالاها راه آسان اما پرهزینه برای دولت

«دولت در زمینه ساماندهی اقتصادی قصد دارد ساده‌ترین اما پرهزینه‌ترین راه را برای اقتصاد کشور انتخاب کند.»حسین راغفر اقتصاددان این مطلب را در مصاحبه با سایت فرارو که از سایت‌های حامی دولت به شمار می‌رود  عنوان کرده است. فرارو با طرح این سوال که آیا با افزایش 30 تا 40 درصدی قیمت نان، فاز سوم هدفمندی کلید خورده است؟! می‌نویسد: حال با توجه به افزایش 30 تا 40 درصدی قیمت نان که کالای اساسی دهک‌های پایین جامعه است، آیا تغییری در قیمت یارانه‌های این خانوارها ایجاد خواهد شد؟ آیا دولت اقدام به حذف یارانه پردرآمدها خواهد کرد؟ اظهارات سخنگوی دولت نشان می‌دهد که هیچ برنامه‌ای برای افزایش یارانه نقدی وجود ندارد. نوبخت پیش از این عنوان کرده بود که در سال آینده یارانه به همین سبک ادامه می‌یابد و هیچگونه افزایش یارانه‌ای نخواهیم داشت.

فرارو می‌افزاید: قیمت نان در گذشته در حالی افزایش یافت که چندی پس از آن با افزایش قیمت حامل‌های انرژی هدفمندی یارانه‌ها آغاز شد. حال با توجه به کاهش درآمدهای ارزی، این افزایش مجدد قیمت نان نشان از آغاز سومین فاز هدفمندی یارانه‌ها دارد؟فرارو اضافه کرد: این ادعایی است که از سوی حسین راغفر، اقتصاددان و استاد دانشگاه نیز مطرح شده است. به گفته راغفر گویا دولت قصد دارد که ساده‌ترین راه اما پرهزینه‌ترین آن برای اقتصاد کشور را برگزیند؟ یعنی فاز مرحله فوق افزایش قیمت‌های حامل‌های انرژی، راغفر معتقد است که اگر دولت در این مسیر قدم بردارد نه تنها به وجهه سیاسی خود، بلکه به منافع ملی نیز آسیب خواهد رساند.آلبرت بغزیان اقتصاددان نیز معتقد است: افزایش قیمت کالاهای اساسی باید با افزایش یارانه‌ها همراه باشد وگرنه چیزی جز نارضایتی باقی نمی‌ماند.وی گفت: «نان همواره به عنوان قوت غالب مردم شناخته شده و حذف آن برای خانوارها بسیار سخت و مشکل است. به همین دلیل افزایش ناگهانی قیمت آن، نارضایتی فراوانی به همراه آورده است. در فاز پیشین هدفمندی یارانه‌ها افزایش تدریجی قیمت حامل‌های انرژی و قیمت نان پیش‌بینی شده بود تا از طریق پرداخت یارانه نقدی، این افزایش‌ها پوشش داده شود. حال دولت ناچار است که در مقابل این افزایش مجدد یارانه مردم را هم افزایش دهد.»

بغزیان افزود: «افزایش قیمت کالاها، آن هم کالای اساسی مردم باید جبران شود، وگرنه اگر بهبود کیفی صورت نگیرد، و همین ریخت و پاش‌ها هم ادامه پیدا کند، بعد از مدتی به امری عادی تبدیل می‌شود و نان هم به همان کیفیت ادامه می‌دهد و برای دولت هم مشکلاتی همچون تورم و افزایش قیمت‌ها را به همراه خواهد داشت.»وی با اشاره به وعده دولت مبنی بر حذف یارانه‌بگیران پردرآمد گفت: «اگر قرار بر این است که قیمت نان به لحاظ افزایش کیفیت آن افزایش داشته باشد، یارانه مردم هم باید افزایش یابد. جز این تنها نارضایتی به همراه دارد. این کار هم تنها با عملیاتی کردن وعده‌های دولت ایجاد می‌شود. دولت پیش از این وعده داده بود که برای حذف یارانه‌بگیران پردرآمد اقدام خواهد کرد. اما تا به امروز که کاری در این زمینه انجام نداده و من فکر هم نمی‌کنم که در بودجه سال 94 هم تغییری در این روند ایجاد شود.»

وی گفت: «به نظر من دولت هیچ‌گونه اراده‌ای در این زمینه ندارد. زیرا اگر بخواهد امکانات آن به راحتی برایش فراهم است. اگر به جای افزایش ناگهانی قیمت نان اقدام به حذف این افراد با مراجعه به پایگاه‌های اطلاعاتی می‌کرد، محبوبیت بیشتری به دست می‌آورد. این کار نه تنها تبعات منفی کمتری داشت، بلکه این میزان نارضایتی را در مردم ایجاد نمی‌کرد و حتی دیگر صحبت از هدفمندی فاز سوم یارانه‌ها هم نبود.»وی با بیان این که سیاست‌های دولت در تناقض یکدیگر قرار گرفته‌اند گفت: «از یک طرف مدت‌هاست که از حذف یارانه صحبت است و از طرف دیگر شاهد این افزایش قیمت هستیم. با توجه به آن که محبوبیت نان در میان مردم کشور ما بسیار زیاد است حذف یارانه‌بگیران رضایت چند برابری را ایجاد می‌کرد. زیرا در آن شرایط این حس به دهک‌های پایین درآمد القا می‌شد که با پرداخت یارانه نقدی به افراد نیازمند آن عدالتی که از آن صحبت به میان آمده است در حال اجراست.

خوب بود روحانی می‌گفت راه‌آهن ترانزیت را چه کسانی ساختند

احداث خط آهن ترانزیتی شرق دریای خرز از سال 86 توسط دولت‌های نهم و دهم انجام گرفته و کاش آقای روحانی از این خدمت انجام گرفته تقدیر می‌کرد.مراسم بهره‌برداری از خط راه‌آهن ترانزیتی شرق دریای خزر روز چهارشنبه با حضور روسای جمهوری ایران، ترکمنستان و قزاقستان برگزار شد. رئيس‌جمهور در این مراسم افتتاح اشاره‌ای به روند و تاریخچه ساخت این خط راه‌آهن استراتژیک نکرد. طی چند روز اخیر هم چند تن از مسئولان دفتر رئيس دولت یازدهم نیز به تفصیل درباره اهمیت این پروژه ریلی سخن گفته‌اند اما هیچ اشاره‌ای به نقش دولت سابق در ساخت این پروژه نکرده‌اند. این درحالی است که تاریخچه طرح اتصال ریلی ایران، ترکمنستان و قزاقستان نشان می‌دهد تمامی مراحل این پروژه عظیم از طراحی و امضای قرارداد تا اجرا به دولت سابق باز می‌گردد.

به گزارش مشرق، موافقت‌نامه اولیه احداث این خط راه‌آهن در دولت نهم بین روسای جمهوری 3 کشور ایران، ترکمنستان، قزاقستان در حاشیه اجلاس  روسای جمهور حاشیه دریای خزر که در مهر 1386 در تهران برگزار شد، به امضا رسید و عملیات ساخت آن در ایران از سوی قرارگاه خاتم‌الانبیا و طی دولت دهم انجام شد.به گفته مدیرکل فعلی سازمان راه و شهرسازی استان گلستان، ساخت این راه‌آهن از سال 90 با توافق سه کشور ایران، ترکمنستان و قزاقستان در طول نزدیک به 926 کیلومتر آغاز شد. از آنجا که 80 کیلومتر از این خط‌آهن در ایران، 700 کیلومتر در ترکمنستان و بیش از 120 کیلومتر آن در خاک قزاقستان واقع شده است، در 6 خرداد 1392 (اواخر دولت دهم) پس از آن که مسیر ایرانی این خط آهن تکمیل شد، طی مراسمی این پروژه افتتاح شد. سهم ایران از این مسیر ریلی 900 کیلومتری، 80 کیلومتر است که لازم بود بین گرگان تا اینچه‌برون ساخته می‌شد که این کار اوایل سال 1392 به اتمام رسید.

سردار عبداللهی، رئيس قرارگاه خاتم‌الانبیا، هم در آن مراسم طی سخنانی خاطر نشان کرده بود: طول این پروژه در مجموع در سه کشور ایران، ترکمنستان و قزاقستان حدود 900 کیلومتر است که 700 کیلومتر آن در خاک ترکمنستان ناحیه برکت در استان بالکان به سوی مرز قزاقستان در شمال غربی این کشور قرار دارد و 120 کیلومتر در خاک قزاقستان در منطقه اوزن و 80 کیلومتر هم در خاک ایران ناحیه اترک در شمال گرگان واقع بود.با این تفاصیل از آنجا که تمامی مراحل پروژه عظیم خط آهن ایران، ترکمنستان و قزاقستان از طراحی و امضای قرارداد تا اجرا به دولت‌های نهم و دهم باز می‌گردد، قابل انتظار بود آقای روحانی در کنار اظهارات متعددی که درباره اهمیت و مزایای گسترده این خط آهن داشت، اشاره‌ای کوتاه هم به نقش دولت گذشته در این پروژه می‌کرد. بدون تردید، نگاه منصفانه به عملکرد گذشتگان از سوی دولت فعلی، سبب خواهد شد آیندگان نیز نسبت به دولت یازدهم نگاه منصفانه اتخاذ کنند.

کارگزار پایگاه مطبوعاتی دشمن برای  علی مطهری نوشابه باز کرد

همکار گروهک‌ها و مدیرکل مطبوعات داخلی در دولت اصلاحات، علی مطهری را نماینده‌ای محافظه‌کار اما شجاع خواند.عیسی سحرخیز یکی از ورشکستگان سیاسی است که در پوشش اصلاح‌طلبی، برای ایجاد پایگاه مطبوعاتی دشمن در دوره اصلاحات پادویی می‌کرد. او که پیش از این از بهائیت و هم جنس‌بازان حمایت کرد، اخیرا در مصاحبه با سایت جرس تصریح کرده بود اغلب اصلاح‌طلبان علاقه‌ای به آقای خمینی ندارند و هدف از اصلاحات تغییرات ساختاری و حذف ولایت‌فقیه است. سحرخیز پیش از این با هاشمی رفسنجانی نیز دیدار کرده بود.سحرخیز اکنون ضمن مقاله‌ای در وبسایت روز آنلاین، از تحصن افراطیون در مجلس ششم که برخی از آنان در آمریکا و اروپا پناهندگی گرفته‌‌اند - ستایش می‌کند و می‌نویسد نمایندگان اصلاح‌طلب مهر سکوت بر لب زده و مأ‌موریت خود را در پیگیری وضعیت نامزدهای انتخاباتی خویش در انتخابات 88 به نماینده‌ای محافظه‌کار اما شجاع به نام علی مطهری سپرده‌اند.وی با اعلام احتمال رد صلاحیت مطهری می‌نویسد: شورای نگهبان بدنبال آن است که بدون کمترین هزینه‌ای این کار را انجام دهد.یادآور می‌شود سال گذشته شبکه دولتی انگلیس از علی مطهری به عنوان اصلاح‌طلب جدید یاد کرده بود.

*خراسان

ابلاغیه روحانی برای انحلال کارگروه مصوب دولت سابق

بر اساس ابلاغیه روزهای اخیر حجت الاسلام روحانی رییس جمهور کشورمان به تمامی وزارتخانه ها و سازمان های دولتی، اعلام شده است که با توجه به ضرورت اصلاح نظام اداری و فراهم کردن اجرای تکالیف و وظایف مقرر در قانون مدیریت خدمات کشوری، شورای عالی اداری اقدام به تصویب شورای رهبری توسعه مدیریت دستگاههای اجرایی و استانی کرده است. در ادامه این بخشنامه تاکید شده است که از زمان ابلاغ این ساز و کار، کارگروه تخصصی تحول اداری مصوب دولت سابق در سال 90، منحل می شود.

اولتیماتوم 3 ماهه دولت به سیف درباره برخی بدهکاران بانکی

بر اساس ابلاغیه روزهای اخیر یک مسئول ارشد اجرایی به ولی ا... سیف رییس کل بانک مرکزی، اعلام شده است که بانک مرکزی موظف است از طریق بانک های عامل نسبت به امهال تسهیلات سررسید شده سال ۱۳۹۳ خسارت دیدگان ناشی از حوادث غیرمترقبه در بخش کشاورزی که توان پرداخت بدهی خود را ندارند، به مدت حداکثر سه سال اقدام کرده و گزارش عملکرد خود را در مقطع زمانی سه ماهه به دولت ارائه کند.


*ایران

تحلیل‌های عجیب و غریب درباره شایعه زلزله تهران

انتشار شایعه‌ای بی‌پایه و اساس درباره وقوع زلزله در تهران و تکذیب دیرهنگام آن، باعث رواج شایعات و تحلیل‌های ثانویه دیگری شده است. هفته گذشته برخی خبرهای دروغ درباره پیش‌بینی زلزله در جنوب تهران منتشر شد که پس از گذشت چند روز از انتشار این شایعه، مسئولان ذیربط به تکذیب آن پرداختند. در حالی که چنین پدیده‌ای واکنش فوری‌تر مسئولان را می‌طلبید. ربط دادن شایعه زلزله به وضعیت قیمت نان یا وضعیت بازار ارز و کالا و... از آثار منفی و ثانویه شایعه زلزله در تهران بود که برخی محافل شایعه پراکن در فضای مجازی یا میان مردم منتشر می‌کردند. انتشار این شایعات در سطح وسیع نشان داد که مسئولان باید توجه جدی تری را برای جلوگیری از چنین پدیده‌هایی به خرج بدهند.

گزینه های جدی تصدی مسئولیت هلال احمر

با رأی اعتماد مجلس شورای اسلامی به دکتر فرهادی برای تصدی وزارت علوم،‌تحقیقات و فناوری،‌گمانه زنی در خصوص انتخاب رئیس جدید جمعیت هلال احمر شدت گرفته است.دکتر میر احمد موسوی، دبیر کل فعلی جمعیت هلال احمر یکی از افرادی است که نام وی برای تصدی پست ریاست این سازمان مطرح است. دکتر محمد تقی خانی، ‌مشاور ارشد آن سازمان نیز از دیگر نام هایی است که شنیده می شود. به گزارش نواندیش اخبار دریافتی حاکی از آن است که یکی دیگر از گزینه های مطرح برای تصدی این مسئولیت، دکتر محمد جواد نخعی می باشد.  دکتر نخعی در کارنامه خود سابقه مسئولیت های متعدد از جمله معاونت و نیز قائم مقامی جمعیت هلال احمر را داشته است.بر اساس آنچه که در اساسنامه جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران آمده است، ‌انتخاب رئیس جمعیت پس از رای گیری در شورای عالی جمعیت هلال احمر و معرفی دو گزینه به رئیس جمهوری صورت می گیرد.بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، خطیبی، ‌کاظم سامی، علی اصغر بهزادنیا، سید حسن فیروزآبادی، وحید دستجردی، احمد علی نوربالا، سید مسعود خاتمی، ابوالحسن فقیه و محمد فرهادی، ریاست جمعیت هلال احمر را بر عهده داشتند.  

بازتاب گسترده اطلاعیه نانوای با انصاف!

یک نانوایی که با نصب اطلاعیه‌ای اعلام کرد تا اتمام آرد سهمیه قبلی، نان را به نرخ سابق می‌فروشد، بازتاب گسترده‌ای در فضای مجازی داشته است. پایگاه‌های اطلاع‌رسانی با انتشار تصاویر این اطلاعیه، از آن با عنوان «نانوای با انصاف» یاد کردند.

رأی منفی 70 درصدی به فضای نامطلوب سیاسی در دانشگاه‌ها

در نظرسنجی برنامه «دیروز، امروز، فردا» 70 درصد مردم فضای سیاسی دانشگاه‌ها را مطلوب ندانستند. این برنامه که پنجشنبه شب روی آنتن تلویزیون رفت به موضوع دانشگاه اختصاص داشت.  این برنامه به مناسبت 16 آذر، روز دانشجو برگزار شد لیکن در پایان مخاطبان برنامه با رأی منفی 70درصدی اعلام کردند فضای سیاسی دانشگاه‌ها مطلوب نیست.

پیشنهاد عجیب تاجر ایزدی درباره خانواده ابوبکر البغدادی

برخی خبرگزاری‌ها نوشتند یک تاجر کرد ایزدی اعلام آمادگی کرده تا با شیوه داعشی‌ها، همسر ابوبکر البغدادی را خریداری کند. همسر ابوبکر البغدادی هفته گذشته در مرز لبنان شناسایی و توسط نیروهای امنیتی این کشور بازداشت شد.  تاجر ایزدی گفته که هدفش از خریداری همسر ابوبکر البغدادی، معاوضه او با صدها زن و کودک ایزدی است که در دست داعش اسیرند و آنان را بین خود خرید و فروش می‌کنند.در همین حال روزنامه لبنانی «السفیر» نوشت که بازجویی‌ها از «سجی الدلیمی» زن «ابوبکر البغدادی» سرکرده اصلی داعش حاکی است که او پول‌ها و اعانه‌های دریافتی از برخی طرف‌های خارجی بویژه از کشور قطر را به گروه‌های تروریستی تکفیری در سوریه می‌رسانده است.

*جمهوری اسلامی

* استاندار همدان در همایش سراسری مسئولان تشكل‌های كارآفرینی كشور كه در همدان برگزار شد، در پاسخ به اظهارات یكی از نمایندگان همدان در مجلس كه اظهار داشت: "اینگونه همایش‌ها دردی از اشتغال دوا نمی‌كند و آمار و ارقام مشكلی از مردم رفع نمی‌كند"، گفت: من از شما نمایندگان سؤال می‌كنم علت ماهها معطل ماندن لایحه خروج از ركود و رفع موانع تولید در مجلس چیست؟ (تشویق حاضرین). نیكبخت گفت: واقعاً دیوار دولت كوتاه است و دولت باید به همه جواب بدهد. استاندار همدان اقدامات دولت را شفاف و صادقانه دانست و گفت: همه به ویژه مجلس باید در اجرای برنامه‌ها كمك كنند تا بتوانیم مشكلات مردم را كم كنیم.


* این روزها هیات‌هایی در قالب گروه‌های چهار و پنج نفره از اعضای كابینه دولت سابق به صورت غیررسمی به استان‌ها سفر می‌كنند و به دیدار برخی كاندیداهای احتمالی و اشخاص صاحب نفوذ در شهرهای مختلف می‌روند. با اینكه بیش از یكسال و سه ماه به انتخابات مجلس شورای اسلامی باقی مانده، این فعالیت‌ها و سفرها به معنای تلاش عناصر وابسته به دولت‌های نهم و دهم برای قبضه كردن مجلس دهم دانسته شده است.


*قدس

6 ایرانی در فهرست سفر بی‌بازگشت

ایسنا: شرکت هلندی مارس وان، فهرست 663 نفره‌ متقاضیان سفر بی‌بازگشت به مریخ را منتشر کرد که نام 6 ایرانی در این فهرست دیده می‌شود.

فرد اسیدپاش روانی بود

ایسنا: دکتر سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت درباره اسیدپاشی به مدیر بیمارستان ضیاییان که عامل آن یک پزشک و دانشجو معرفی شده است، گفت: این فرد مشکل روانی داشته و در عین حال به همین دلیل از موقعیتی که داشته اخراج شده بود.

انفجار در صنعا به دستور ریاض

باشگاه خبرنگاران: روزنامه فلسطینی المنار به نقل از محافل دیپلماتیک فاش کرد که انفجار اخیر در مقابل اقامتگاه سفیر ایران در صنعا به دستور ریاض صورت گرفته است.

ادعایی درباره هکرهای ایرانی

فارس: شرکت آمریکایی «سایلنس» مدعی شد که هکرهای ایرانی در دو سال اخیر و در حملاتی سازماندهی‌شده، به سامانه‌های آنلاین شرکتهای بزرگ انرژی، حمل و نقل و تأسیسات زیربنایی رخنه کرده‌اند و نفوذهای پیشین، به آنها این امکان را می‌دهد که در نهایت بتوانند آسیب جدی وارد کنند.

شیطنت نمایندگی آمریکا در ناتو

قدس آنلاین: در اقدامی ضد ایرانی، صفحه توییتر تأیید شده نمایندگی آمریکا در ناتو در اقدامی سؤال‌برانگیز، از یک نام جعلی برای خلیج همیشه فارس استفاده کرد.

مرغ‌های تهران سرب ندارند

فرارو: سیدحسین هاشمی استاندار تهران با رد خبر آلودگی و بالا بودن سرب موجود در مرغهای شهر تهران گفت: مرغ مورد استفاده شهروندان تهرانی هیچ مشکلی ندارد.

ما را مرفه بی درد جلوه ندهید

ایرنا: جمعی از پزشکان در نامه ای سرگشاده به محمد سرافراز رئیس جدید سازمان صدا و سیما، نسبت به برنامه تلویزیونی ثریا انتقاد و از وی خواستند تا پزشکان را با ارایه آمار و ارقام نجومی مرفهان بی درد جلوه ندهند.

‌آلودگی آب در ۸ منطقه تهران

جهان: رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با اشاره به اینکه آلودگی آب در هشت منطقه از تهران وجود دارد، گفت: اسناد و گزارشهای تهیه شده در این خصوص به یکی از سازمانهای نظارتی ارسال شده است.

تکذیب آماده‌باش برای زلزله

قدس آنلاین: احمد صادقی، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در پی انتشار پیامهایی در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر وقوع زلزله در پایتخت گفت: هیچ زلزله‌ای تهران را تهدید نمی‌کند. وقوع زمین‌لرزه قابل پیش‌بینی نیست و شهروندان نباید به این نوع پیغامهای غیررسمی توجه کنند.

راز انتشارعکس‌های حاج قاسم سلیمانی

مهر: حمیدرضا مقدم فر مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به انتشارگسترده عکسهای سردارقاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس در رسانه های خارجی گفت: آنچه رسانه‌های غربی اخیراً در مواجهه پرحجم با موضوع این سردار بزرگ به مخاطبان القا می‌کنند، نه یک مرد آسمانی، انقلابی و نماد قدرت نرم و بسیج جهان اسلام، بلکه فردی جنگجو و انتقام‌جوست.

احتمال مبادله خانواده ابوبکر البغدادی

واحد مرکزی خبر: دولت لبنان قصد دارد از همسر سابق البغدادی، دختر سرکرده گروهک تروریستی داعش و خواهر یکی از سرکرده های گروهک تروریستی جبهه النصره برای آزاد کردن هجده نظامی ربوده شده لبنانی در منطقه عرسال لبنان استفاده کند.


نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • ناشناس ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۵
  0 0
  وقتی سحرخیز که از بهائیت و همجنس بازی حمایت کرده از علی مطهری هم حمایت میکند به معنای خط بطلانی بر عقاید و مواضع عجیب و غریب علی مطهری است .
 • ناشناس ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۵
  0 0
  هوای شهر تهران از سالهای قبل آلوده تر به نظر میرسه و امیدواریم سازمان محیط زیست و خانم ابتکار پاسخگوی افکار عمومی باشند.
 • ناشناس ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۵
  0 0
  وقتی 8 سال برنامه هسته ای کشور پیشرفت داشت و امنیت کامل هم داشتیم یعنی امنیت کشور مدیون خون شهدا و دلاور مردان سپاه و ارتش است و لاغیر.
 • ناشناس ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۵
  0 0
  بنزین های وارداتی استاندارد یورو 2 هم ندارند و فاقد کیفیت میباشند و توقف تولید بنزین پتروشیمی ها باعث زیان کشور شده است .
 • ناشناس ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۵
  0 0
  قطعا" علی مطهری در انتخابات آینده رد صلاحیت خواهد شد انشاءالله.
 • ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۵
  0 0
  سی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس