دوستان و خانواده نلسون ماندلا رهبر فقید آفریقای جنوبی با اهدای تاج های گل به یک مجسمه برنزی از دولتمردی فقید سالگرد درگذشت نلسون ماندلا را گرامی داشتند.

به گزارش مشرق به نقل از آسوشیتدپرس، همسر نلسون ماندلا در مراسم سالگرد درگذشت وی آخرین لحظات زندگی وی را به خاطر آورد و گفت: ماندلا آرام بود و اطراف وی را اعضای خانواده اش احاطه کرده بودند.

ماندلا 5 دسامبر سال گذشته پس از یک دوره بیماری طولانی در سن 95 سالگی درگذشت. همسر ماندلا افزود: امتیاز منحصر بفرد من این بود که شانه ای برای ماندلا در غروب عمرش بودم تا بتواند به این شانه تکیه کند.

ماندلا 27 سال را در دوران رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی در زندان سپری کرد. زمانی که آگاهی بین المللی نسبت به تبعیض نژادی در آفریقای جنوبی افزایش یافت ماندلا به یکی از مشهورترین زندانیان جهان تبدیل شد.

وی پس از آزادی در سال 1990 میلادی در نخستین انتخابات آزاد ریاست جمهوری در آفریقای جنوبی که در آن همه نژادها می توانستند شرکت کنند به پیروزی دست یافت. وی به خاطر تلاش هایش برای پایان دادن به حاکمیت اقلیت سفیدپوست برنده جایزه صلح نوبل شد.

ماندلا یک دوره 5 ساله ریاست جمهوری آفریقای جنوبی را بر عهده داشت و سپس به صورت داوطلبانه از این پست کناره گیری کرد تا در زمینه کارهای خیریه فعالیت کند.

گرچه دوره آپارتاید گذشته است ولی هنوز تبعیض های نژادی و بی عدالتی ها باقی مانده است. همسر ماندلا در این باره گفت: مردم آفریقای جنوبی باید به تلاش برای آشتی و صلح نژادی و قومی بیشتر ادامه دهد تا به میراث ماندلا افتخار کند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس