کد خبر 366809
تاریخ انتشار: ۸ آذر ۱۳۹۳ - ۱۴:۴۹

توله خرس قهو ای بلافاصله پس از خروج از استخر به سمت زیستگاه خود در ارتفاعات سبزکوه فرار می کند.

به گزارش گروه اجتماعی مشرق، روستای امامزاده سرپیر به عنوان محل گدار و کریدور عبور و مرور حیات وحش منطقه حفاظت شده سبزکوه چهارمحال و بختیاری مطرح است. بیشتر سکنه این روستا به شهرهای مجاور مهاجرت نموده اند و عده کمی از اهالی هنوز در این روستا ساکن هستند.

روز چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۳ به دلیل بارش برف اخیر و مشکل عبور و مرور وسایل نقلیه در این منطقه کوهستانی، یکی از اهالی روستا برای تامین آذوقه، با پای پیاده راهی شهر می شود. آقای صفر صالحی پس از حدود ۱۴ کیلومتر پیاده روی در بین راه متوجه یک خرس در استخر کشاورزی باغات می شود.

عملیات نجات توله‌خرس از استخر+تصاویر

آقای صفر صالحی با حس مسئولیت پذیری از ادامه مسیر خود به سمت شهر منصرف شده و جهت دریافت کمک از اهالی برای نجات خرس مسیر ۱۴ کیلومتری را به روستا بازمی گردد.

این فرد طبیعت دوست به همراه سه نفر دیگر از اهالی روستا (عطا اله صالحی، ولی اله صالحی، محمد صالحی) پس از تماس تلفنی و اطلاع رسانی به اداره محیط زیست به محل استخر بازگشته و تا رسیدن محیط بانان توله خرس را که به شدت گرسنه و بی قرار بود با چیدن سیب از درختان باغ و ریختن به درون استخر تغذیه میکنند.

عملیات نجات توله‌خرس از استخر+تصاویر

آقای صفر صالحی پس از اطمینان از حضور محیط بانان محل را ترک کرده و مجددا عازم شهر می شود.

پس از مدتی محیط بانان نیز از راه می رسند اما به دلیل کمبود امکانات و در اختیار نداشتن دارت بیهوشی عملیات نجات خرس با مشکل مواجه می شود.

عملیات نجات توله‌خرس از استخر+تصاویر

بر اساس ردپاهای بجا مانده از یک خرس بالغ در اطراف استخر مشخص می شود که مادر توله خرس شب گذشته تلاش زیادی برای نجات بچه کرده اما موفق به بیرون کشیدن بچه خرس از دورن استخر نشده و با روشن شدن هوا از محل فاصله گرفته است.

یکی از محیط بانان قصد ورود به درون استخر و بالا کشیدن نتوله خرس راداشته است که با توجه به جثه نسبتا بزرگ توله خرس و احتمال حمله خرس به محیط بان، سایر نیروها وی را از این اقدام منصرف می کنند.

عملیات نجات توله‌خرس از استخر+تصاویر

نهایتا محیط بانان یک تنه خشکیده درخت را از درون باغ پیدا کرده و با کمک اهالی روستا تنه درخت را به درون استخر وارد می کنند و بچه خرس با استفاده از همین تنه درخت خود را بالا کشیده و از استخر خارج می شود.

توله خرس قهو ای بلافاصله پس از خروج از استخر به سمت زیستگاه خود در ارتفاعات سبزکوه فرار می کند.

با توجه به سرمای شدید هوا و دورافتاده بودن استخر کشاورزی در صورت عدم اطلاع رسانی از سوی صفر صالحی قطعا توله خرس قهوه ای پس از چند روز بر اثر گرسنگی و سرما تلف می شد.

عملیات نجات توله‌خرس از استخر+تصاویر
از چپ به راست: آقایان عطا اله صالحی، ولی اله صالحی، محیطبان عید عدنانی، محیط بان فرود آقائی، محمد صالحی

اقدام آقای صفر صالحی و سایر اهالی روستا در نجات توله خرس قهوه ای نشان از فرهنگ بالا و حس مسئولیت پذیری این هموطنان روستایی دارد. اگرچه این عمل نیک به هیچ وجه قابل جبران نیست اما بطور حتم شایسته تقدیر و تشکر از سوی مردم طبیعت دوست و مسئولان محیط زیست کشور می باشد.


مخاطبان محترم گروه اجتماعی مشرق می توانند اخبار، مقالات و تصاویر اجتماعی خود را به آدرس shoma@mashreghnews.ir ارسال کنند تا در سریع ترین زمان ممکن به نام خودشان و به عنوان یکی از مطالب ویژه مشرق منتشر شود. در ضمن گروه اجتماعی مشرق در صدد است با پیگیری مشکلات ارسالی شما از طریق کارشناسان و مشاوران مجرب پاسخی برای ابهامات مخاطبان عزیز بیابد.

منبع: دیدبان محیط زیست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس