کد خبر 363922
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۳ - ۱۰:۲۹

محمدعلی کشاورز که این روزها در انتظار سومین عمل جراحی طی سه سال اخیر برای بهبود شرایط جسمانی خود است، درباره عشق آنتونی کویین به فرهنگ ایران و تئاتر یاد کرد و گفت: کویین آرزو داشت بعد از بازی بر صحنه تئاتر بمیرد و یک بار به من پیشنهاد داد برای بازی در تئاتر به آمریکا سفر کنم.

به گزارش مشرق کشاورز:«آنتونی کوئین» عاشق ایران بود- کشاورز که این روزها در منزل بستری و در انتظار تصمیم پزشکان معالج خود برای انجام سومین عمل جراحی در ناحیه کمر است، درباره شرایط این روزهای خود گفت: تا ۲ هفته دیگر مشخص می‌شود که این جراحی که بسیار مشکل و مهم است، روی من انجام می‌شود یا خیر. اگر پزشکان تصمیم به این عمل جراحی بگیرند به احتمال زیاد در صورت موفقیت‌آمیز بودن جراحی، مجددا می‌توانم روی پای خود بایستم و حرکت کنم.


وی که در سه سال اخیر کمتر در برنامه‌ها و مراسم هنری حضور داشته است، یادآور شد:
گاهی اوقات آقای ایوبی و دوستانی نظیر آقای نصیریان و آقای انتظامی برای دیدنم به منزل می‌آیند. اسماعیل شنگله دوستی است که هر روز پیگیر احوال من هست و خیلی وقت‌ها به دیدنم می‌آید.  

این بازیگر با سابقه سینما و تئاتر با اشاره به مطالعه ادبیات ایران و نمایشنامه‌های ترجمه شده‌ای که هنوز بر صحنه تئاتر اجرا نشده‌اند، متذکر شد: متأسفانه این روزها جوانان کمتر مطالعه می‌کنند و زیاد با فرهنگ و هنر ایران آشنا نیستند. این در حالی است که مملکت ما فرهنگ و هنری غنی دارد که باید جوانان ما با آن‌ها آشنا شوند و بر اساس آن‌ها نمایشنامه یا فیلمنامه بنویسند.

آنتونی کویین عاشق ایران بود

کشاورز با اشاره به همکاری خود با آنتونی کویین بازیگر فقید سینمای جهان در فیلم «کاروان»، از علاقه فراوان کویین به فرهنگ و هنر ایران یاد کرد و گفت: کویین عاشق ایران بود و بارها از من می‌خواست که او را به مکان‌های فرهنگی و هنری ببرم. او از تماشای مکان‌ها و نقاط مختلف ایران لذت می‌برد و  می‌گفت که چه سرزمین زیبایی دارید.

کشاورز:«آنتونی کوئین» عاشق ایران بود

بازیگر تئاتر «بازی استریندبرگ» به کارگردانی حمید سمندریان با بیان اینکه آنتونی کویین پیشنهاد داد برای بازی در تئاتر به آمریکا سفر کند، تأکید کرد: آنتونی کویین عاشق تئاتر بود و مدام می‌گفت آرزو دارد روی صحنه تئاتر برود اما حضور در فیلم‌های متعدد این فرصت را از او گرفته است. او می‌گفت آرزو دارد بعد از ایفای نقش روی صحنه تئاتر، بمیرد.

کشاورز:«آنتونی کوئین» عاشق ایران بود

وی با اشاره به سفری که برای ارائه پایان‌نامه دانشگاه به انگلستان داشته است، افزود: در آن سفر وقتی از خیابانی در حال عبور بودم آنتونی کویین را که دوچرخه‌ای با خود داشت و به همراه زنی در حال قدم زدن بود، دیدم. با اشتیاق به سمت‌اش رفتم و به او به فارسی سلام دادم. او بعد از اینکه مرا دید با اشتیاق و به فارسی به من سلام داد و بعد مدام درباره ایران و فرهنگ غنی آن و اینکه چقدر شیفته مملکت من است، سخن گفت. ۲ ماه بعد از آن دیدار بسته‌ای به دستم رسید که در آن عکسی از آنتونی کویین در نمایش  «هیاهوی بسیار برای هیچ» ویلیام شکسپیر در تئاتر برادوی بود. او در نامه‌ای که به همراه این عکس بود برایم نوشته بود که بالاخره بعد از سال‌ها به آرزویش رسید و بار دیگر روی صحنه تئاتر رفت.  

جوانان را به مطالعه دعوت می‌کنم

کشاورز تصریح کرد: آنتونی کویین بازیگر مستعد و توانا بود. جوانان باید بدانند که روی صحنه رفتن تنها با هدف معروف شدن،  کاری هنری نیست.  اگر می‌بینیم عباس کیارستمی و اصغر فرهادی در جهان شناخته شده هستند به این خاطر است که مدام در حال مطالعه درباره فرهنگ ایران و سایر نقاط جهان هستند و به همین خاطر نام هنر ایران را در تمام دنیا مطرح کرده‌اند. 

کشاورز:«آنتونی کوئین» عاشق ایران بود

بازیگر مجموعه‌های «هزار دستان» و «پدرسالار» در پایان عنوان کرد:‌ جوانان باید مطالعه کنند و بعد از آشنایی با فرهنگ و هنر غنی ایران، نمایشنامه و فیلمنامه بنویسند و آن داشته‌های غنی را روی صحنه تئاتر و پرده سینما بیاورند.

منبع:سینما پرس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha