کد خبر 357958
تاریخ انتشار: ۶ آبان ۱۳۹۳ - ۰۹:۱۰

با در نظر گرفتن خط فقر ۳میلیون تومانی به راحتی می توان گفت با حقوق فعلی قانون کار، مشمولان این قانون یک پنجم خط فقر حقوق دریافت می‌کنند و به شهادت نمایندگان کارگران ۵۰ درصد کارگران زیر خط فقر حقوق دریافت می کنند.

 به گزارش مشرق، چند روز گذشته مقامات کارگری از رسیدن خط فقر به 1000 دلار خبر دادند. رسیدن خط فقر به 1000 دلار یعنی چیزی معادل 3.2 میلیون تومان.

این در حالیست که حداقل درآمد کارگر ایرانی 609 هزار تومان است که این میزان دریافتی به عنوان حقوق، یک پنجم درآمد تعیین شده در راستای خط فقر است.

 امسال با وجود افزایش 25  درصد حداقل دستمزد کارگران و مشمولان قانون کار، هنوز خانوار کارگری نتوانسته تناسبی چندانی بین هزینه‌ها و درآمد ماهانه خود ایجاد کند. چرا که  تشدید تورم انتظاری تأثیر بر افزایش قیمت‌ها داشته است و این امر امرار معاش را بر خانواده‌ها دشوار کرده است. البته بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند افزایش قیمت‌ها ناشی از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها نیز است.

 سخت شدن شرایط زندگی تا حدی برای مردم دشوار شده است که بسیاری از مردم بیان می‌کنند اگر تا نیمه اول دهه 80 خانوار کارگری می‌توانست از طریق دریافت حداقل دستمزد ماهانه تا 50 درصد از هزینه‌های خود را تأمین کند اکنون با دریافت یک پنجم از حقوق واقعی خود تا چه میزان از هزینه‌های خود را تأمین می کند؟

علی ربیعی درباره محاسبات دستمزد چند روزه گذشته در پایش ابراز ناراحتی  وبیان کرد:اصلا ادعای وضعیت گل و بلبل را نداریم ولی باید ظرفیت های اقتصادی دیده شود.افزایش مزد سال آینده کارگران بستگی به میزان تورم دارد.

خط فقر آخرین بار در سال 90 توسط بانک مرکزی اعلام شد و  پس از آن کارشناسان  خط فقر تا سال 92  را نزدیک 2 میلیون و 500 هزار تومان برای یک خانوار 5 نفری تخمین زدند. اکنون این رقم نزدیک به 3 میلیون تومان اعلام شده است با  افزایش 25 درصدی حقوق مشمولان قانون کار در سال جاری ربیعی مدعی شده بود که بیشترین افزایش دستمزد طی سالهای اخیر امسال بوده است و همچنین در اعتراض به کمبود دستمزد‌ها بیان کرده بود که اقتصاد ایران توانایی افزایش دستمزد کارگران را ندارد و پایین بودن نرخ دستمزد به دلیل نرخ تورم و افزایش هزینه ها است که با توجه به اینکه علائم خروج از رکود دیده شده است شاهد بهبود شرایط خواهیم بود.

به اعتقاد کارشناسان اقتصادی دریافت این میزان حقوق حتی تأمین کننده نیازهای حداقلی یک خانوار 4نفره در ماه نیست. در صورتی که اگر بخواهیم مطابق ماده 41 قانون کار تعریف درستی از حقوق داشته باشیم حداقل دستمزد باید به اندازه‌ای باشد تا زندگی یک خانوار متوسط یعنی 4نفره را  تامین کند.

*50 درصد کارگران زیر خط فقر دریافت می کنند

غلامرضا عباسی، رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران درباره دستمزد کارگران گفت: بالای 50 درصد کارگران حداقل دستمزد را دریافت می‌کنندو کمتر کسی بالاتر از یک میلیون تومان درآمد دریافت می‌کند.

 وی ادامه می دهد: کارگران هنگام تعیین دستمزد سال 93 هم، میزان حداقل درآمد خانوار 4 نفره کارگری را یک میلیون و 800 هزار تومان برآورد کرده بودیم. اما با توجه به شرایطی که تولید و کارفرمایان داشتند امکان پرداخت این مبلغ وجود نداشت.که حتی اگر نخواهیم 3میلیون را خط فقر فرض کنیم و بگوییم یک میلیون و 800 هزار تومان خط فقر است. از آنجایی که بیش از نیمی از کارگران حداقل بگیر هستند، به راحتی می‌توانیم بگوییم زیر خط فقر حقوق دریافت می کنند.

عباسی با تأکید بر اینکه کارگران با فقر دست و پنجه نرم می‌ کنند اظهار می‌کند: نمایندگان کارگران از معاونت روابط کار درخواست دارند تا با نظارت دقیق در کمیته‌های مختلف برای حل مشکلات دستمزد، امنیت شغلی کارگران و ... برنامه ریزی کند.

 رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران ادامه می دهد: دولت در تقویت قدرت خرید کارگران باید به گونه ای برنامه ریزی کند که هم کارفرما بتواند به زندگی ادامه دهد و هم کارگر با مشکل روبرو نشود. حتی اگر بگوییم کارگران یک پنجم خط فقر حقوق نمی‌گیرند، به راحتی می‌توانیم بگوییم حقوق آنها یک سوم خط فقر است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • مانی ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۶
  0 0
  مگه کارگری هم داریم بالایی سه میلیون حقوق بگیره ما که مثلا مهندس هستیم و در صنعت خودرو که دومین صنعت ایران بعد نفت هس فعالیت میکنیم با هفتاد هشتاد ساعت اضافه کار ماهی یک ششصد میگیریم
 • zahra ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۶
  0 0
  خدمت شما عرض کنم غیر از خواص 100% کارگران زیر خط فقر حقوق میگیرند و زندگی میکنند نتیجه اش هم همین فساد و بیماری و افسردگی و جدائیهای خانواده از هم دیگر و آواره شدن بچه های بیگناه و نداشتن آرامش در کانون خانواده و نداشتن تغذیه سالم و معمولی که حق هر انسانی و وووو......خیلی زیاده ولش کن
 • علی امیر ۲۲:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۵
  0 0
  الحمدا..رب العالمین کثیراالاکل حال.بازباید شکر گذار باشیم درکشوری زندگی میکنیم که الحمدا.. هم منابع زیرزمینی وهم روزمینی و..داریم واکثر قشرکارگر وکارمند.ومخصوصابازنشسته ها زیرخط فقر(فقیر) هستیم.راستی اگراین نعمات خدادادی رانمیداشتیم زیر چه خطی قرارمیداشتیم .واقعاکه سیرازگرسنه خبرندارد.فقط شعارکه جوان اذدواج کن آقا تولیدنسل کن.ببخشیدحالاباچه نرخی وبا چه ...بماند.اکثرمامردم بااینهمه نعمت خدادادی فقیرهستیم پس خداوند خودش بدادملتهایی برسدکه این منابع راندارند!!هرچندامیدداشتن کلمه بسیارزیبایی است که باعث شده راضی باشیم .بلااخره درست میشود این دنیانشد آندنیا میشه.عزیزم راضی باش خداکریم است!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس