یک نشریه معتبر آمریکایی در گزارشی عنوان کرد که سردار سرلشگر قاسم سلیمانی سال‌ها به طور مخفیانه و از پشت پرده نقش یک عروسک‌گردان را ایفا کرده اما چه شده که ناگهان از پشت پرده بیرون آمده است؟

به گزارش مشرق، فارن پالیسی در گزارشی ویژه تحت عنوان «شوالیه تاریکی برمی‌خیزد» به نقش سرلشگر سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران در مبارزه علیه داعش پرداخت و نوشت: [سردار] قاسم سلیمانی دهه‌هاست که به دور از انظار عمومی و به صورت بی‌سروصدا پول و سلاح در اختیار متحدان و عوامل نیابتی ایران در منطقه خاورمیانه قرار می‌دهد. اما اکنون از پشت پرده بیرون آمده و به نماد مبارزه بی‌امان ایران با دولت اسلامی (داعش) تبدیل شده است.

چرا سردار سلیمانی رسانه‌ای شده است؟
 
 *متن این مقاله بدون تأیید دیدگاه‌های مطرح شده و محتوای آن جهت استفاده کارشناسان و مخاطبان محترم در ادامه آمده است.*

 
■ اشتراک‌گذاری گسترده تصاویر سردار سلیمانی در شبکه‌های اجتماعی■

در هفته‌های اخیر تصاویری از [سردار] سلیمانی به طور گسترده در توییتر و فیس‌بوک به اشتراک گذاشته‌شده یا توسط رسانه‌های دولتی ایران پخش گردیده‌اند. وی در این تصاویر بر روی قله کوهی در کنار بزرگان ایزدی که با افراط‌گرایی داعش مواجه گردیده‌اند یا در حال دست دادن با مبارزان پیشمرگه کرد در میادین نبرد در کردستان مشاهده می‌شود. این بدان معناست که فرمانده گریزپای سپاه قدس اکنون در میان افرادی که خواهان استقرار شمار معدودی از نیروهای زمینی ایران جهت مقابله با داعش هستند به نوعی شهرت پیدا کرده است. نیروی قدس شاخه‌ای از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که مسئولیت انجام عملیات‌های برون‌مرزی را بر عهده دارد. این در حالی است آمریکا سرسختانه با اعزام نیروهای زمینی خود به عراق امتناع کرده است.

 چرا سردار سلیمانی رسانه‌ای شده است؟

■ راهبرد ایران و آمریکا در به تصویر کشیدن نقش خود در جنگ با داعش■

ظهور [سردار] سلیمانی نمایانگر شیوه‌های متفاوتی است که واشینگتن و تهران در راستای به تصویر کشیدن نقش خود در مبارزه با داعش بکار می‌گیرند. آمریکا در پشت نقاب یک ائتلاف شکننده پنهان شده و مشارکت خود در حملات علیه داعش را بی‌اهمیت جلوه می‌دهد، اما دولت ایران یک رویکرد کاملاً متفاوت اتخاذ کرده است: تهران به اقدامات مستقل خود در عراق می‌بالد و تلاش می‌کند اینگونه استدلال کند که در واقع این ایران است، نه آمریکا، که باید به خاطر پیروزی‌های اخیر مورد قدردانی قرار گیرد.
 

■ کمک‌های ایران مانع از فروپاشی عراق شد■

بنابر گزارش گاردین، بلافاصله پس از آنکه اولین تصاویر [سردار] سلیمانی منتشر گردیدند یدالله جوانی از مشاوران ارشد آیت‌الله خامنه‌ای در گفتگو با تلویزیون دولتی ایران اظهار داشت «به لطف حضور و کمک‌های جمهوری اسلامی از سقوط بغداد ممانعت به عمل آمد.»

سردار امیرعلی حاجی‌زاده نیز در گفتگو با تلویزیون دولتی کشور اظهارات مشابهی در رابطه حفظ اربیل پایتخت کردستان عراق مطرح کرد. اربیل نزدیک بود ماه پیش به تصرف جنگجویان داعش درآید.


■ سردار سلیمانی با دهه‌ها تجربه آمریکا را در عراق به چالش کشیده است■

از نظر مقامات آمریکایی، نقش رهبری [سردار] سلیمانی در مبارزه با داعش مانند یک شمشیر دو لبه است. مقامات نظامی و اطلاعاتی ارشد آمریکا [سردار] سلیمانی را یک دشمن بسیار باهوش می‌دانند که توانسته است شبکه‌ای از عوامل نیابتی را شکل داده و حفظ کند. این شبکه از حزب‌الله لبنان گرفته تا مجموعه‌ای از گروه‌های شبه‌نظامی در داخل عراق را شامل می‌شود. واشنگتن به دنبال یافتن متحدانی جهت مبارزه با داعش است، اما [سردار] سلیمانی با برخورداری از دهه‌ها تجربه در این زمینه دیگران را تشویق می‌کند تا به نیابت از ایران مبارزه کنند.

چرا سردار سلیمانی رسانه‌ای شده است؟

■ همکاری ایران و آمریکا در سوریه■

در واقع، حمایت [سردار] سلیمانی از اسد باعث طولانی شدن جنگ داخلی سوریه شده است. اگر به خاطر وفاداری سرسختانه ایران به اسد و رویارویی تهران با غرب بر سر برنامه هسته‌ای‌اش نبود انجام عملیات در راستای متوقف ساختن پیشروی داعش می‌توانست فرصتی جهت همکاری میان آمریکا و ایران باشد. این دو کشور در طول ۳۵ سال گذشته نتوانسته‌اند به یک توافق دیپلماتیک دست یابند. در جریان نشست ماه قبل مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، «دیوید کامرون» نخست‌وزیر انگلیس اظهار داشت ایران به طور بالقوه می‌تواند به شکست داعش کمک کند و اینکه غرب باید از «همکاری ایرانی‌ها استقبال کند.»


اما نیروهایی که اکنون در عراق با داعش می‌جنگند همان‌هایی هستند که در سال ۲۰۱۳ شورشیان سوری تحت حمایت مالی آمریکا را از شهر راهبردی القصیر بیرون راندند و به بقای اسد کمک کردند آنهم درست زمانی که آمریکا نومیدانه به دنبال سرنگونی وی بود. [سردار] سلیمانی همچنین مسئول سازمان‌دهی حزب‌الله و دیگر جنگجویان شیعه‌ای است که در دفاع از اسد در کنار ارتش سوریه جنگیده‌اند.

 چرا سردار سلیمانی رسانه‌ای شده است؟

■ تصمیم ایران مبنی بر رسانه‌ای کردن فعالیت‌های سلیمانی در عراق اقدامی غافلگیرانه و تعجب‌برانگیز بود■

اما حتی در جریان عملیات‌هایی که توسط نیروهای فوق‌الذکر انجام می‌گرفتند نیز [سردار] سلیمانی در انظار ظاهر نمی‌شد و نام وی نیز در رسانه‌های ایران مورد اشاره قرار نمی‌گرفت. به همین خاطر، تصمیم ایران مبنی بر رسانه‌ای کردن فعالیت‌های [سردار] سلیمانی در عراق اقدامی غافلگیرانه و تعجب‌برانگیز بود.

در آمریکا موضوع [سردار] سلیمانی یک موضوع حساس قلمداد می‌گردد. [سردار] سلیمانی از جمله سربازان ایرانی بود که بین سال ۱۹۸۰ و ۱۹۸۸ در جنگ میان ایران و عراق شرکت داشتند. وی به سرعت پله‌های ترقی را در تشکیلات نظامی ایران طی کرد و در سال ۱۹۹۸ به فرماندهی نیروی قدس منصوب شد. وی در قالب یک مأموریت ویژه در جنوب لبنان که به پایان اشغالگری اسرائیل در آن منطقه کمک کرد هدایت عملیات‌های نیروی قدس را بر عهده گرفت و بدین ترتیب به شهرت رسید.

 
■ کمک‌های سردار سلیمانی به آمریکا برای نابودی طالبان■

اگرچه آمریکا و ایران از سال ۱۹۷۹ تاکنون از مذاکره با یکدیگر امتناع کرده‌اند، اما رابطه [سردار] سلیمانی با واشنگتن همیشه هم بدین شکل نبوده است. وی حتی زمانی که از سفارت‌خانه سابق آمریکا در تهران به هدایت امور مشغول بود پس از رویدادهای ۱۱ سپتامبر ملاقات‌های مخفیانه‌ای را میان دیپلمات‌های ایرانی و آمریکایی در ژنو ترتیب داد تا طرفین بتوانند به نابودی دشمن مشترک خویش، یعنی طالبان، کمک کنند.

اما در اوایل سال ۲۰۰۲، «جورج دبلیو بوش» ایران را عضو «محور شرارت» در خاورمیانه نامید و «رایان کراکر» سفیر سابق آمریکا در عراق این اقدام «بوش» را تصمیمی توصیف کرد که «مسیر تاریخ را عوض کرد».


■ جورج بوش با یک کلمه مسیر تاریخ را عوض کرد■

«کراکر» در جریان مصاحبه‌هایی که در سال ۲۰۱۳ درباره [سردار] سلیمانی با روزنامه «نیویورک‌تایمز» انجام داد به «دکستر فیلکینز» خبرنگار «نیویورک‌تایمز» گفت که [سردار] سلیمانی قبل از اظهارات بوش و در پی رویدادهای ۱۱ سپتامبر در گفتگو با یکی از مذاکره‌کنندگان سازمان ملل گفته بود که «شاید وقت آن رسیده که در رابطه خود با آمریکا تجدیدنظر کنیم.»

«کراکر» در این باره اظهار داشت: «ما خیلی به هم نزدیک شده بودیم. اما یک کلمه در جریان یک سخنرانی مسیر تاریخ را عوض کرد.» از آن زمان به بعد رابطه آمریکا با [سردار] سلیمانی ظاهراً رو به قهقرا گذاشت.


■ هدف مشترک سردار سلیمانی و آمریکا در عراق■

اما دیدار اخیر [سردار] سلیمانی از عراق در ماه گذشته نشان می‌دهد که [سردار] سلیمانی و آمریکا حداقل در عراق شاید در نهایت از یک هدف مشترک برخوردار باشند. این هدف مشترک همانا نابودی داعش است. «هنری کیسینجر» وزیر امور خارجه آمریکا در دوران ریاست جمهوری «نیکسون» و «فورد» نیز در شبکه ان.بی.سی اظهار داشت که «ایران متحد طبیعی آمریکاست.»

منبع: اشراف

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 34
 • در انتظار بررسی: 5
 • غیر قابل انتشار: 3
 • ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
  5 1
  قربانش برم چقدر ازش میترسن خخخخ
 • ۱۵:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
  6 1
  خدا حفظش کند
 • سرباز ولایت ۱۵:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
  2 1
  سلامتی سربازان بی ادعا و بسیجیان جان بکف صلوات ...
 • ايراندخت ۱۵:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
  2 0
  درواقع ژنرال سليمانى يكدفعه رسانه اى نشده هميشه عزيز وتاثيرگذار بوده است. انچه ايشان را بيشتر نشأن ميدهد ضعف امريكا در منطقه است وقدرت وهوش وتدبير اين مرد يزرگ كه نتايج وشواهد ان پيروزى هاى ايران در عراق است. تركيه وامريكا وال سعود باختند. ان شاءالله پيروزى يمن هم افتخارات را بيشتر ميكند. دست على ياور تمام عاشقان أهل بيت عليهم السلام
 • ۱۸:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
  1 1
  مبخواد ترور بشه
 • ۱۹:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
  3 1
  شوالیه تاریکی باباته حاجی ملکه روشنائیه
 • محمد ۲۰:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
  2 1
  شجاع و محبوب ترین مرد جهان
 • مرتضی ۲۳:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
  2 1
  اللهم صلّ علی محمّد و آل محمّد و عجّل فرجهم..
 • مرتضی ۲۳:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
  2 0
  ایـــــــــول
 • مهدی ص ۰۰:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  2 1
  انشاالله همیشه موفق باشه و خداوند نگهدارش ولی به نظرم باشناختی که از ایشون پیداکردند صلاح نیست خارج از ایران باشند شهید صیادها و شوشتری هارو خیلی راحت از دست دادیم درس عبرت نشد
 • پوریا ۰۲:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  3 0
  خداپشت تو پناهش باشد.که این قدر ازش میترسن
 • ۰۰:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۷/۳۰
  2 0
  انشاالله خدا حفظ کنه و پشت و پناهش باشه.
 • مرتضی خسروی ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۵
  2 0
  سلام ایران از همون اول مردان بی ادعای داشت
 • حسن ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۸
  1 0
  مادر نزاده کسی رو که جرات ترور سردار سلیمانی رو داشته باشه. هر احمق الحمقایی که تصمیم به این کار بگیره در حقیقت با میلیون ها سلیمانی در کشور های مختلف اسلامی طرف شده.
 • ۱۴:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۸
  2 0
  چقدر چهره این انسان آرامش بخشه
 • محسن ۱۸:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۵
  2 0
  اللهم صل علی محمد و ال محمد وعجل فرجهم
 • ابوذر ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  2 0
  خدا قوت سردار به امید روزی که ظلم را ریشکن کنی
 • محسن ۱۷:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۷
  2 0
  عشق است ژنرال وحشت
 • اسماعیل ۰۱:۴۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۱
  2 0
  ایران هزاران سلیمانی دارد به لطف خدا
 • ۱۸:۴۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۷
  2 0
  دوستان دقت كنيد كه حاج قاسم سردار لشكر ولي فقيه است...
 • علی بختیاری ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  2 0
  سردارسلیمانی فقط یکی از میلیونها سرباز ایران اسلامی به رهبری امام خامنه ای است.زنده باد سردار وحشت استکبار.
 • سعیدعلیجانی ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۳۰
  2 0
  اگر داعش چپ به ایران نگاه کند همه جوانان ایران میشن سردار سلیمانی قربون قدمت قهرمان
 • زنجاني ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۳۰
  1 0
  سردارسليماني ذولفقار سيدعلي ودشمن امريكاواسرائيل وداعش عربستان .دوستاران اسلام وانقلاب براي به زمين زدن عربستان رفتن به مكه ( عمره و تمتع ) رابه عنوان اعترض به كاهش قيمت نفت وهمراهي ال كثيف فهد تا نابودي اين خاندان ملعون حرام دانسته تا شايد بتوانيم پوزه كثيف اين خنازيرهاي وهابي را به زمين بكوبيم به اميد پيروزي امام خامنه اي بر كفر نهان وپنهان
 • حسین از رفسنجان ما رفسنجانیها امینی ها داریم ۱۹:۳۳ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۷
  2 0
  خسته نباشی .سردار به امیدروز پیرروزی اسلام برکفرجهانی امریکاواسرایئل جنایتکار
 • حسین از رفسنجان ما رفسنجانیها امینی ها داریم ۱۹:۳۸ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۷
  2 0
  خسته نباشی .سردار به امیدروز پیرروزی اسلام برکفرجهانی امریکاواسرایئل جنایتکار
 • وطن پرست ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۸
  2 0
  سردار دوستت دارم . با وجود اینکه شهادت آرزوی همه شما سربازان امام زمانه ولی من امیدوارم هیچوقت شهید نشی و وجودت همیشه باعث رعب و وحشت دشمنان این مرز و بوم باشه
 • مریم ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۵
  2 0
  سلام خدارو شکر میکنم که امام خامنه ای توانسته یه همچین سربازانیو پرورش بده ...خدارو شکر میکنم بخاطر وجود سردار سلیمانی خدا حافظ سردار سلیمانی و رهبرم امام خامنه ای باشه ...بگید بلند امین
 • اهوازی ۲۳:۱۰ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۰
  2 0
  خدا حفظش کنه.صلوات
 • ۲۳:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۵
  2 0
  خداچشم دشمنان سردارسلیمانی روکورکند ومغزشان روتعطیل
 • ابوالفضل ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۲
  2 0
  سلام همین که ازسردار میترسید کافیه اگرازنزدیک ببینتش چکارمیکنیدفقط همین بدونید سردارما مالک اشترهست
 • گمنام ۲۲:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۵
  3 0
  سردار امید مابه شماست . دوستت داریم .موفق باشی در سایه خداوامام زمان
 • ۱۵:۵۲ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۱
  2 0
  خدایا سردار قاسم سلیمانی را در پناه خودت حفظ کن و به سلامت نگهدار
 • امیرمجتبی ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۲
  2 0
  سلام خدا برسردارفاتح وپیروزوسلام برتمام سربازان گمنام امام زمان عج وسلام خاصه به محضر فرمانده کل قواحضرت امام خامنه ای.به حول وقوه الهی پیروزی خون برشمشیر و پیروزی حق برباطل نزدیک است پس داعش وداعشیان بدانند که باید هرچه زودتر دنبال سوراخ موش باشندمانتد قذافی وصدام ودیگر دیکتاتورهای زمانه.
 • علی هستم ۲۰:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۸
  2 0
  زنده بااااد سردار سلیمانی و روحه سردار همدانی شااااد ایران پر است از این مردان بزرگ این آرامش و امنیته داخل ایران رو مدیونه همین مردان هستیم خواهشا با هر عقیده و سلیقه سیاسی قدره این مردان ک کم هم نیستن رو بدونیم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس