کد خبر 351485
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۳ - ۱۹:۳۷

۷۲ذابح ایرانی از دیروز شنبه، در کشتارگاه مکانیزه عربستان، طرح قربانی حج تمتع را به نیابت از ۶۴ هزار حاجی ایرانی آغاز کردند. هر سال گوشت‌های قربانی شده به یکی از کشورهای محروم اهدا می‌شود. از سرنوشت گوشت‌های قربانی امسال هنوز خبری نیست.

به گزارش مشرق، ۷۲ ذابح ایرانی از بامداد دیروز شنبه، در کشتارگاه مکانیزه عربستان، طرح قربانی حج تمتع را به نیابت از 64 هزار حاجی ایرانی آغاز کردند. هر سال بنا به تصمیم مقامات ایرانی، گوشت‌های قربانی شده به یکی از کشورهای محروم اهدا می‌شود. هنوز مشخص نیست گوشت‌های قربانی‌ امسال به کدام کشور یا کشورها فرستاده می‌شود.

عید قربان، در عربستان یک روز جلوتر از ایران است، زائران پس از آن‌که نخستین مرحله از رمی جمره را انجام دادند، منتظر می‌مانند تا ذابحانِ تعیین شده، به نیابت از آن‌ها ذبح قربانی را انجام دهند و آن‌ها هم حلق و تقصیر (کوتاه کردن موی سر و چیدن ناخن) کنند تا یک گام به حاجی شدن نزدیک شوند.
 
اجرای طرح قربانی برای زائران ایرانی معمولا تا ظهر روز عید قربان طول می‌کشد. در حج هر سال ذابحانی برای این ‌کار تعیین می‌شوند که در ذبح، مقید به اصول تشیع باشند. سازمان حج و زیارت، مبلغ گوسفند قربانی را به زائران اطلاع می دهد و هزینه‌ی آن پیش از سفر حج گرفته می‌شود. این هزینه بر اساس نرخ مصوب بانک توسعه اسلامی برای زائران همه کشورهای اسلامی به ریال سعودی تعیین می‌شود که نرخ ارز آن با واحد پولی کشور متبوع زائر، معادل‌سازی می‌شود.
 
هنگام حج رسم بر این است، پس از آن‌که زائران از رمی جمره برگشتند به کشتارگاه اطلاع داده می‌شود تا ذبح قربانی را به اسم زائر انجام دهند و تا ظهر تلفنی به زائر اعلام می‌شود که قربانی به اسم او انجام شده، ابتدا قربانیِ زائران زن و سپس برای زائران مرد، انجام می‌شود.
عاقبت گوسفندهای قربانی در حج
سازمان حج و زیارت ایران طرح قربانی برای زائران ایرانی را با هماهنگی بانک توسعه‌ی اسلامی و عربستان انجام می‌دهد، برای همین هنگام ذبح گوسفندانی که از مزارع تامین دام بانک توسعه اسلامی به مکان کشتارگاه منتقل شده، روحانی‌هایی حضور دارند تا ذبح قربانی برای زائران ایرانی بدون مشکل شرعی انجام شود.
 

به گفته‌ی ناصر حویزاوی، مسوول طرح قربانی سازمان حج و زیارت عربستان، ‌حدود ۶۵۰ دامپزشک را برای نظارت بر دام تامین شده برای قربانی به کشتارگاه‌هایی که در منا مستقر شده، اعزام کرده و 72 ذابح ذبح قربانی زائران ایرانی را انجام می‌ دهند که آن‌ها هم مانند پزشکان، پرستاران، آشپزها و دیگر خادمان حج به طور معمول، فرصت انجام اعمال حج واجب را پیدا نمی‌کنند.
 

گوشت‌های قربانی‌شده در پایان بسته‌بندی می‌شوند و با تصمیم کشورهای اسلامی به شماری از کشورهای محروم ارسال می‌شوند.

تا سال 1360 ، قربانی کردن احشام، شامل گوسفند، بز، گاو و شتر با روش‌های کاملا سنتی انجام می‌شد و معمولا صفی طولانی از زائران و نمایندگان آن‌ها در منا حضور پیدا می کردند تا نوبتشان فرا برسد و قربانی را به دست قصاب بسپارند و در پایان منظره‌ای آلوده و خونین شکل می‌گرفت، فقط بخشی از گوشت‌ قربانی‌ها نصیب کشورهایی چون هند، پاکستان و یمن می‌شد که کامیون‌داران‌ شان را راهی این سرزمین کرده بودند. معمولا لاشه‌ی گوشت‌ها بدون سرانجام می‌ماند و یا سوزانده می‌شد، همین مساله سبب صدور فتواهایی از طرف برخی مراجع تقیلد برای جلوگیری از اسراف گوشت قربانی شد.

عاقبت گوسفندهای قربانی در حج
از همان سال احداث کشتارگاه‌های صنعتی در خارج از منا آغاز شد و سال 1377 کشتارگاهی مکانیزه زیر نظر شرکتی وابسته به بانک توسعه اسلامی بهره‌برداری شد که بخشی از فضای آن نیز به زائرانی که می‌خواهند خودشان ذبح را انجام دهند، اختصاص داده شد. کشتارگاه امکان ذبح همزمان 67 هزار قربانی را دارد که برای هر 30 رأس دام یک قصاب در نظر گرفته است.


قربانی‌های زائران ایرانی با هماهنگی بعثه‌ی مقام معظم رهبری در همین کشتارگاه و توسط ذابحان ایرانی انجام می‌شود و در پایان با توزیع این گوشت‌ها سعی می‌شود از اسراف آن جلوگیری شود.


با وجود چنین سیستم مکانیزه‌ای هنوز گروهی از زائران هستند که در خارج از منا به شیوه‌ی سنتی ذبح قربانی را انجام می‌دهند که یکی از دلایل آن‌ها تشکیل بازار سیاه و غیر رسمی دام در هنگام عید قربان و در موسم حج است، قیمت دام وارداتی به عربستان در موسم حج، گاه به چند برابر نرخ اصلی می‌رسد.


براساس اعلام بانک توسعه اسلامی که طرح قربانی حج زیر نظر آن اجرا می‌شود، توزیع گوشت‌ها پس از معاینه، از همان روز عید شروع می‌شود. بخشی از گوشت‌های قربانی‌شده به حاجی‌ها و فقیران حاضر در منا داده می‌شود و باقی گوشت‌ها هم از راه‌های دریایی و زمینی به کشورهایی مثل اردن، سوریه، لبنان و فلسطین در صورت اجازه‌ی رژیم صهیونیستی، فرستاده می‌شود.

ارسال این گوشت‌ها به کشورهای دیگری چون افغانستان، پاکستان، مالی، نیجر، سودان، سنگال، جیبوتی، سومالی، کنیا، دارالسلام، تانزانیا، کومور، موزامبیک، بنگلادش، موریتانی، گینه، سیرالئون، آلبانی و بوسنی در روزهای بعدی و از راه دریا انجام می‌شود.

رئیس بانک توسعه‌ی اسلامی می گوید: طبق توافق با کمیته امداد ایران، هر سال بخشی از گوشت قربانی‌ها به کشور ایران، فرستاده می‌شود.

منبع: شبکه خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 26
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 6
 • ۲۱:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۳
  0 0
  بوسنی و آلبانی هم یعنی به این قربانیها نیاز دارن؟
 • کلب آستان علی علیه السلام ۲۱:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۳
  0 0
  حتما میخوان بدهند به داعش..میگی نه حالا بشین و نگاه کن
 • مهدی مرادیفر ۲۲:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۳
  0 0
  مگر نه اینکه اسلام دین روز است مراجع محترم میتوانند فتوایی صادر کنند که هر حاجی میتوانند در وطن خود یک نفر به نیابت از انها قربانی مورد نظرشان را ذبح کنند تا دیگر عده ای وهابی در عربستان دام مورد نظر را چندین برابر قیمت نفروشند ودر وطن خود به دست نیازمندان برسد که دیگر از اسراییل غاصب اجازه عبور گوشت های قربانی نگیرنند وچون گوشت ماده ای فاسد شدنیه زودتر وبهتر به دست مسلمین نیازمند برسد چون این قیمت ها یک نوع باج خواهی عده ای بی دین وفرصت طلب است ومراجع محترم می توانند از اسراف وباج خواهی عده ای وهابی جلو گیری کنند .والسلام
 • حسینی ۲۲:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۳
  0 0
  طرح بسیار خوبیه
 • محمدرضا ۲۲:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۳
  0 0
  نمیدونم چه رسمی هست که ما پول میدیم و گوسفند میخریم رایگان میدیم عربستانی های وهابی و اونا با پول میفروشنش و میخورنش....!
 • ۲۳:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۳
  0 0
  ایران؟
 • ۰۰:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۴
  0 0
  آیت الله مکارم شیرازی اجازه داده اند که ذبح قربانی در روز عید قربان در ایران انجام شود که تصمیم بجا و درستی است بقیه مراجع را نمیدانم سوال کنید.
 • ۰۶:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۴
  0 0
  يعني ما خودمون اينقدر محرو نداريم كه اين گوشت ها كلي خانواده مستحق ايراني رو شاد كنه ، خب چرا ارسال ميشه به كشورهاي ديگه ؟؟؟؟؟؟
 • پیراسته فر ۰۶:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۴
  0 0
  گوشت های قربانی که به ایران فرستاده میشود چندتن است ودرکجاتوزیع میشود؟
 • مهرداد ا ۰۶:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۴
  0 0
  چرا کل گوشت برای مردم فقیر خودمان نیاید پولمونو که عربا میخورن گوشت هم بدیم افغانستان، پاکستان، مالی، نیجر، سودان، سنگال، جیبوتی، سومالی، کنیا، دارالسلام، تانزانیا، کومور، موزامبیک، بنگلادش، موریتانی، گینه، سیرالئون، آلبانی و بوسنی
 • ۰۷:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۴
  0 0
  چه دلی دارند؟!!!
 • ایرانی ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۴
  0 0
  خدا از همشون قبول کنه انشاءا...قسمت ما هم بشه آآآآآآآآآمیــــــــــــــــــــــــــــــــــــــن
 • مهدي ۰۸:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۴
  0 0
  بايد گوشت ذبح شده توسط حاجيان ايراني به مستمندان ونيازمندان ايراني برسد چراغي كه به خانه رواست به مسجد حرامست
 • جاوید ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۴
  0 0
  مواظب باشید برای گروه داعش نفرستن.از اونها بعید نیست.
 • محمد ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۴
  0 0
  عکس اول من رو یاد خاطره بدی میندازه!!! حیوونها هم از نظر دین لطیف اسلام حقوقی دارند. از احکام:"ذبح حیوانی در حالی که حیوان دیگر به آن نگاه می کند مکروه است" هیچوقت یادم نمیره،سه سال پیش عید قربان وقت قصاب داشت اولین حیوون زبون بسته رو ذبح میکرد،حیوون دوم که شاهد صحنه بود به شدت داشت میلرزید.خیلی دلم سوخت،خدا منو ببخشه. قصابها به شرع و حقوق این زبون بسته ها آشنا نیستند. جالبتر اینکه دستورات اسلام حتی اجازه نمیده حیوونی که خودمون بزرگ کردیم (بخاطر رابطه عاطفی که برقرار کرده!!!)،ذبح کنیم.
 • آرش ۰۹:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۴
  0 0
  يه عكس هست كه يه لاشخور منتظر مرگ يه بچه آفريقاييه بنظر من به اون كشورها بايد برده شه
 • سعيد ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۴
  0 0
  وقتي خبري از ارسال براي جايي نيست شك نكنيد براي داعش فرستاده ميشه
 • شناس ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۴
  0 0
  از این وهابی ها هرچی بگی برمیاد. من که میگم میفرستن برای وحشی های داعش
 • ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۴
  0 0
  گوسفند که اونجا قربانی میشه ، داداش نفت که اینجا تولید میشه !!!!!!!!!!!!!!!
 • ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۴
  0 0
  باز پیشرفت داشتن تا چند سال پیش که عربستان همرو میسوزوند انقدر ایران و بعضی کشورها اعتراض کردن ، گذاشتن برا مردم فقیر فرستاده بشه
 • محمد ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۴
  0 0
  خدا کند فقط سعودی ها این گوشت ها را تقدیم داعش نکنند البته بعید نیست
 • joonoob ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۴
  0 0
  بعید میدونم به داعش بدن ، داعش که از گوشت انسانهااستفاده میکنن..
 • همایون ۱۵:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۴
  0 0
  منم یک ماه است گوشت نخورده ام چون نمیتونم بخرم
 • مهمان ۱۸:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۴
  0 0
  کاش این قربانی ها در داخل کشور به نیابت حجاج ذبح شود تا به دست ایرانیانی که پول خرید گوشت را ندارند حداقل یک روز گوشت سر سفره ی آنان بیاید.
 • ۱۸:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۴
  0 0
  بله اسلام دين روزه ولي ستون هايي داره كه نميشه به اونا دست زد شعائر حج از اون جمله است اگه تو اين هزار و چهارصد سال هركي يه كم اجتهاد تو اين قضيه مي كرد شايد الان بجاي حج مساجد هر شهر مورد طواف قرار مي گرفت.
 • سمانه ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۶
  0 0
  خدا میداند ما نمی دانیم علم ما در برابر علم خدا برابر نوک سوزن هم نیست خدا اون زمان از ایند خبر داشت ÷س خود این طور صلاح دیده تا عظمت اسلام رو به همه جهانیان نشون بده

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس