عضو هیئت علمی دانشگاه قرآن و حدیث با اشاره به دلایل تعیین روز زیارتی مخصوص برای امام رضا(ع) گفت: بعد از روایت‌های ثواب زیارتی حضرت سیدالشهدا(ع)، روایت‌های ثواب زیارتی امام رضا(ع) نسبت به دیگر ائمه(ع) در جایگاه دوم قرار دارد.

چرا ۲۳ ذی‌القعده روز زیارتی مخصوص امام رضا(ع) استبه گزارش مشرق، حجت‌الاسلام مهدی غلامعلی عضو هیئت علمی دانشگاه قرآن و حدیث با اشاره به اینکه درباره روز ولادت امام رضا(ع) اختلاف است، بیان داشت: درباره ولادت ثامن الحجج(ع) مشهور همان یازدهم ذی‌القعده سال 148 هجری در شهر مدینه است که در متون مختلف مانند «مصباح کفعمی»‌ و «تاریخ الموالید فی الموالید ائمه و وفیاتهم» بیان شده است.
 
وی افزود: البته در دو کتاب «مرآت الحق» و «عوالم العلوم» هم به طور مفصل آورده است، البته درباره روز ولادت امام رئوف هم گزارش‌هایی بیان شده است، از جمله اینکه ولادت حضرت روز پنج‌شنبه بوده است که در «عیون اخبار الرضا» و «الارشاد» آورده شده است، البته برخی تواریخ روز جمعه را نیز ذکر کرده‌اند.
 
حجت‌الاسلام غلامعلی با تأکید بر اینکه این اختلاف‌ها در گزارش تاریخی کهن طبیعی است، ابراز داشت: غیر از روز یازدهم ذی‌القعده نظرات غیر قابل قبول یا کم اعتبار هم مطرح شده از جمله روز سوم، هفتم و هشتم شوال، یازدهم ذی‌الحجه، یازدهم ربیع‌الاول و ربیع ‌الآخر که البته در کتاب‌های معتبرتر نظیر «کافی»، «تهذیب الاحکام» و «إرشاد» همان یازدهم ذی‌القعده ذکر شده است.
 
وی در ادامه به علت نامگذاری روز 23 ذی‌القعده به نام «روز زیارتی مخصوص امام رضا(ع)» اشاره کرد و گفت: در باب زیارت روایت‌های متعدد نقل شده است، به گونه‌ای که در کتاب «کامل الزیارة» ابن قولویه که معتبرترین و کهن‌ترین کتاب زیارتی است که حدود هزار سال -در قرن چهارم- پیش نگارش یافته است، روایت‌های متعددی درباره ثواب زیارت ائمه(ع) آمده است.
 
چرا ۲۳ ذی‌القعده روز زیارتی مخصوص امام رضا(ع) است

عضو هیئت علمی دانشگاه قرآن و حدیث با اشاره به اینکه بعد از روایت‌های ثواب زیارتی حضرت سیدالشهدا(ع)، روایت‌های ثواب زیارتی امام رضا(ع) نسبت به دیگر ائمه(ع) در جایگاه دوم قرار دارد، خاطرنشان کرد: در روایتی جواد الائمه(ع) ثواب زیارتی پدر بزرگوارش را بالاتر از ثواب زیارتی امام حسین(ع) دانسته و می‌فرماید: زیارت پدرم افضل است، زیرا حضرت اباعبدالله الحسین(ع) را همه مردم زیارت مى‌کنند؛ اما پدرم را جز خواص شیعه زیارت نمى‌کنند.
 
وی با بیان اینکه فرقه‌های باطل درون شیعی از جمله چهار امامی، شش امامی و هفت امامی جایگاهی برای امام رضا(ع) قائل نیستند، افزود: هشت امامی‌ها، امامت حضرت رضا(ع) و در ذیل آن امام مهدی(عج) را قبول دارند، با وجود فرقه‌های باطل درون شیعی تأکیدات زیادی قبل از ولادت و شهادت ثامن‌الحجج(ع) برای زیارت حضرت شده است که این امر توسط ائمه بعدی امام رضا(ع)، از جمله امام جواد(ع) و امام هادی(ع) بارها مورد سفارش واقع شده است.

چرا ۲۳ ذی‌القعده روز زیارتی مخصوص امام رضا(ع) است

حجت‌الاسلام غلامعلی با بیان اینکه روز 23 ذی‌القعده، ماه رجب و روز شهادت امام رضا(ع) به عنوان روز زیارتی مخصوص ایشان مطرح شده است، اظهار داشت: اهل بیت(ع) از این منظر خواسته‌اند که شیعه به امام رضا(ع) توجه زیادی کند تا پاسخی به آن انحراف‌ها باشد که در اندیشه شیعه هفت امامی (واقفیه) رخ داد، زیرا آن‌ها معتقد به این بودند که امام کاظم(ع) آخرین امام بوده است و از دیده‌ها غائب شده و یک روز ظهور می‌کنند! بنابراین امامت امام رضا(ع) را انکار کردند.
 
وی ادامه داد: اهل‌بیت(ع) خواستند این سرخط را به شیعیان بدهند که این انحراف، انحراف باطلی است و تعیین روز زیارتی برای امام رضا(ع) خط بطلانی بر اندیشه‌های فرقه‌های باطل شیعه باشد، بنابراین حرکت شیعیان از شهرهای مختلف آن هم در زمان عباسیان برای زیارت حرم امام رضا(ع) برای یک روز خاص بسیار ارزشمند بوده است.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه قرآن و حدیث در پایان سخنان خود به بیان جایگاه ثواب زیارتی امام رئوف(ع) پرداخت که مشروح این روایت به شرح زیر است:
 
چرا ۲۳ ذی‌القعده روز زیارتی مخصوص امام رضا(ع) است

ابن قولویه قمی از قول حمدان نقل می‌کند: روزی به محضر مولایم حضرت امام جواد(ع) تشرّف پیدا کردم و به ایشان عرض کردم: پاداش زائری که مرقد پدرت حضرت رضا علی بن موسی الرضا را در خراسان زیارت کند، چقدر است؟ امام در پاسخ فرمود: کسی که قبر پدرم را زیارت کند، خداوند گناهان حال و گذشته او را خواهد آمرزید. حمدان می گوید: من ایوب بن نوح را ملاقات کردم و گفتم: ای اباالحسین! من از مولا و حجت خدا امام جواد، چنین و چنان شنیدم، ایوب گفت: ایا من به دانش تو بیش از آنچه شنیده‌ای، نیفزایم؟ گفتم: بله. گفت: من از امام جواد(ع) این روایت را شنیدم و سپس آن حضرت افزود: کسانی که پدرم را زیارت کنند، در روز قیامت برای آنان منبرهایی مقابل منبر رسول الله(ص) نهاده خواهد شد، تا همه از حساب و کتاب قیامت فارغ شوند.
 
آن گاه حمدان می‌گوید: من بعد از چندی، ایوب بن نوح را دیدم که به شهر طوس به زیارت حضرت رضا(ع) مشرف شده. تا مرا دید گفت: به زیارت مولایم آمده‌ام و هدفم به دست آوردن منبری است که امام جواد(ع) فرموده است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 10
 • غیر قابل انتشار: 4
 • ناشناس ۱۷:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۷
  4 0
  قربانشان بشم پارسال روز زیارتی حضرت علی ابن موسی الرضاع رفتم مشهد برای همه دعا کردم .ماشاالله خیلی شلوغ بود مثل همه ی روزهای دیگه
 • ۱۷:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۷
  4 0
  سلام. انچه در این صلوات خاصه به امام رضا(ع) دیده می شود ارادت های درست و به حق به خاندان اهل عصمت و طهارت است که طبق دین کامل حق 12 امامی است که در این صلوات کامل و تمام جمع شده است. بسم الله الرحمن و الرحیم اللهّمَ صَلّ عَلي عَلي بنْ موسَي الرّضا المرتَضي الامامِ التّقي النّقي و حُجَّّتكَ عَلي مَنْ فَوقَ الارْضَ و مَن تَحتَ الثري الصّدّيق الشَّهيد صَلَوةَ كثيرَةً تامَةً زاكيَةً مُتَواصِلةً مُتَواتِرَةً مُتَرادِفَه كافْضَلِ ما صَلّيَتَ عَلي اَحَدٍ مِنْ اوْليائِكَ. خدایا رحمت فرست بر علی بن موسی الرضا امام با تقوا و پاک و حجت تو بر هر که روی زمین است و هر که زیر خاک، رحمت بسیار و تمام با برکت و پیوسته و پیاپی و دنبال هم چنان بهترین رحمتی که بر یکی از اولیائت فرستادی. هیهات من ذلة. التماس دعا یاعلی(ع)
 • ۱۷:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۷
  4 0
  سلام. انچه در این صلوات خاصه به امام رضا(ع) دیده می شود ارادت های درست و به حق به خاندان اهل عصمت و طهارت است که طبق دین کامل حق 12 امامی است که در این صلوات کامل و تمام جمع شده است. بسم الله الرحمن و الرحیم اللهّمَ صَلّ عَلي عَلي بنْ موسَي الرّضا المرتَضي الامامِ التّقي النّقي و حُجَّّتكَ عَلي مَنْ فَوقَ الارْضَ و مَن تَحتَ الثري الصّدّيق الشَّهيد صَلَوةَ كثيرَةً تامَةً زاكيَةً مُتَواصِلةً مُتَواتِرَةً مُتَرادِفَه كافْضَلِ ما صَلّيَتَ عَلي اَحَدٍ مِنْ اوْليائِكَ. خدایا رحمت فرست بر علی بن موسی الرضا امام با تقوا و پاک و حجت تو بر هر که روی زمین است و هر که زیر خاک، رحمت بسیار و تمام با برکت و پیوسته و پیاپی و دنبال هم چنان بهترین رحمتی که بر یکی از اولیائت فرستادی. حسبناالله ونعم الوکیل؛نعم المولی و نعم النصیر. التماس دعا یاعلی(ع)
 • ۲۰:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۷
  6 0
  اخرم که نگفت چرا
 • ۲۲:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۷
  4 0
  برادر جان ايا متوجه شديد روحاني محترم مسائل متفرقه بسياري فرمودند غير از عنوان اصلي خبر شما ايشان نفرمودند چرا بيست و سوم ذي الحجه به عنوان روز زيارت مخصوص تعيين شده يا نمي دانند يا توجه نكردند كه هيچ روايتي در اين باره نيست و مرحوم محدث قمي ان را به سيره و رفتار عده اي از بزرگان نسبت مي دهد خبر با عنوان ان مطابقت ندارد
 • 017 ۲۲:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۷
  1 0
  السلام علیک یاعلی بن موسی الرضا(ع)
 • زائر ۰۰:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۸
  1 0
  السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا المرتضی یا ثامن الحجج (ع)
 • حمید رضا رحیمی ۰۲:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۸
  1 0
  خداوندا به حق محمد و آل محمد زیارت محمد و آل محمد را در دنیا و شفاعت محمد و آل محمد را در آخرت نصیب ما بگردان آمین یا رب العالمین اللهم صلی علی محمد و آل محمد
 • رضا ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۸
  3 0
  از عنوان اینگونه فهمیده می شد که سند ومدرک برای اینکه روز 23 روز مخصوص زیارت حضرت است بیان می شود ولی در متن هیچ اشاره ای به ان نشده وفقط به اصل ثواب زیارت پرداخته شده است
 • حسین ۱۷:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۸
  2 0
  السلام علیک یا امام رئوف علیه السلام و رحمه الله و برکاته
 • ۰۷:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۹
  0 0
  خدایا! ما را قدر دان وجود مبارک حضرت علی بن موسی الرضا(علیه السلام) و از پیروان مخلص آن حضرت قرار بده.
 • یحیی زاده ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۱
  0 0
  السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا المرتضی یا ثامن الحجج (ع)
 • نسترن ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۸
  0 0
  السلام علیک یا غریب القربا من غریبم مرا دریاب
 • زهرا سادات ۱۸:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۵
  1 1
  السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا المرتضی اقای خوبیها عجیب دلم تنگ حرم باصفاته . تواین شب خاص همه عاشقای حرمتو خیلی زود بطلب و قسمتشون کن مشرف بشن مشهدالرضا .
 • مهشید ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۶
  0 0
  یا امام رضا خودت از دلم خبر داری.....به امید اینکه هر چه زودتر با همسرم سعادت زیارتتان نصیبمان شود.الهی آمین یا رب العالمین
 • تنهایی ۱۵:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۶
  1 0
  آقاجون خیییییییییلی تنهام خودت کمکم کن
 • ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۵
  1 0
  السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا المرتضی یا ثامن الحجج (ع)
 • محمدی از جوین ۲۳:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۴
  2 0
  السلام علیک یا امام مهربان وعزیز امام عزیزم تو ایران احساس غربت نکنی ما قلبا وعملا ال رسول الله را خیلی دوست داریم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس