يكي از مهم ترين دغدغه هاي جوانان قبل از ازدواج، شناخت مطمئن همسر آینده شان است و اینجا نقطه تمرکز نگرانی های دختران و پسران است اما اکثرا از آسان ترين، کم هزینه ترین و درست ترين شیوه غفلت می کنند.

به گزارش گروه اجتماعش مشرق، حجت الاسلام شهاب مرادی از آن دست روحانیونی است که صحبتهایش برای نسل جوان در امر ازدواج شنیدنی است.

وی در طول سال به استان های مختلف می رود و در جمع جوانان راجع به ازدواج صحبت می کند. این بار فرصتی شد تا در یک گفتگوی دو طرفه سؤالات مان را از او بپرسیم.

شهاب مرادی از اینکه خانواده ها پس انداز 20 ساله شان را برای مخارج فرزاندان خرج می کنند، ناراضی بود. وی در گفتگو با "دریای جنوب" به ویژگی های دختر خوب، پسرهای مناسب ازدواج و به نقش روحانیت در اصلاح ازدواج اشاره کرد.

صحبت های کامل حجت الاسلام شهاب مرادی پیش روی شماست.

به عنوان اولین سوال؛ نظر شما درباره وضعیت کنونی ازدواج در جامعه چیست؟ مشکلاتی که در جامعه و در این زمینه وجود دارد چه تأثیری در این زمینه دارد؟

وقتی صحبت از ازدواج و سختی ها و آسانی های آن می شود تقریبا یک مسئله در اظهارات اقشار مختلف مردم مشترک است. همگی از افزایش چشم گیر و روز افزونِ تجملات و سنگینی مخارج عروسی و بَرج های این سبک زندگی جدید اظهار نارضایتی و نگرانی می کنند اما شگفت آور این است که این اظهارات هیچ تأثیری در تصحیح این بخش نوظهور در سبک زندگی امروزه ایرانیان ندارد و این فرهنگ اسراف و تجمل گرایی روز به روز، رو به گسترش است و دامنه ی تأثیرش از پایتخت تا دورترین دهِ کوچک، همه را در برگرفته است.

اغلب مردم برای تن دادن به این رسوم جاهلانه، خودشان را مجبور می بینند تا جایی که حتی برای انجام این نوع خرج و برج های غیر ضروری، پس انداز ۳۰-۲۰ ساله خود را برای عروسی یک فرزند خرج می کنند و حتی از دیگران قرض می گیرند و یا حتی صدقه! و این یک فاجعه اخلاقی است و یک خطای واضح، آن هم برای ازدواج هایی که متأسفانه طبق آمار، احتمال شکست آن و منجر شدنش به طلاق، حدود ۲۰درصد است! و در صورت تداوم، احتمال دلخوشی و صلح و صفا در آن ناچیز!

این تفکرات و نوع زندگی در مشکلات پس از زندگی هم تاثیر می گذارد؟

بسياري از مشكلاتِ پس از ازدواج كه منجر به طلاق و شكست مي شود به روزگار قبل از ازدواج و به مرحله انتخاب بر مي گردد.

يكي از مهم ترين دغدغه هاي جوانان قبل از ازدواج، شناخت مطمئن همسر آینده شان است و اینجا نقطه تمرکز نگرانی های دختران و پسران است اما اکثرا از آسان ترين، کم هزینه ترین و درست ترين شیوه غفلت می کنند!و آن راه کار مطمئن "حذف موارد اشتباه و نادرست در گام نخست" است.

این گام نخست پس از اولین جلسات خواستگاری خواهد بود؟

اساسا فرايند شناخت كامل همسر و هم زباني و تفاهم با او پروسه اي طولاني دارد و مراحل تكميلي آن در ايام پس از ازدواج (بين ۶ ماه تا ۳ سال پس از ازدواج وتشكيل خانواده) اتفاق مي افتد.

و در آن مدت نبايد به انتظار معجزه نشست چون ازدواج با برخي افراد ريسك بسيار زيادي دارد و از آغاز آشنايي قابل پيش بيني است و صرف ابراز علاقه يا ... چيزي را عوض نمي كند. اين گونه ازدواج ها در تمام موارد به شكست (اعم از طلاق و جدايي و سردي روابط و ...) منجر مي شود. راه كار عاقلانه و مطمئن حذف انتخاب هاي نادرست است. جواني و فرصت هاي ناب و البته زود گذر آن قابل برگشت نيست.

برای کسانی که در مرحله انتخاب قرار دارند چه توصیه هایی دارید؟ به عنوان مثال افرادی که در مراحل اولیه خواستگاری و پیشنهاد ازدواج هستند؟

با اين افراد اصلا ازدواج نكنيد:
 1. معتاد (مگر ترك انگيزه اي كند و ديگر معتاد به حساب نيايد) و شراب خوار
 2. بيمار رواني (بيماري كه ارتباطش را با واقعيت از دست داده و تا كاملا درمان نشده)
 3. بي دين و لا مذهب
 4. بد اخلاق، تند خو (كسي كه اخلاقش قابل پيش بيني نيست)
 5. مادي و بخيل
 6. مجرم خو، تبهكار و خلاف كار
 7. دوست باز افراطي (و مطلقا بي تمايل نسبت به خانواده)
 8. بي كاره و علاف
 9. زن زيبا از خانواده فاسد
 10. بچه ننه (وابستگي شدید به مادر و خانواده)

دخترهای جوان در نظر داشته باشند که صفت سخاوت یکی از معیارها و ملاک های مهم در ازدواج است و اگر کسی به خواستگاری آنها آمد و سخاوت نداشت از ازدواج با او خودداری کنند.
 حضرت زهرا(س) در روایتی از پدر گرامی شان نقل کرده اند که «از بخل دوری كن، زیرا بخل درختی است در جهنم كه شاخه‌هایش در دنیا می‌باشد و هر‌كس به آن شاخه‌ها بیاویزد، داخل در جهنم می‌شود و سخاوت، درختی است در بهشت كه شاخه‌هایش در دنیا گسترده است و هر‌كس شاخه‌ای از آن را بگیرد داخل بهشت می‌شود»

و اگر کسی با یکی از این افراد ازدواج کرده باشد چه؟ باید طلاق بگیرد و جدا شود؟

اگر کسی قبلا با هر یک از آن موارد ازدواج کرده نباید فورا به فکر طلاق و جدایی باشد و مدبرانه از نظرات یک مشاوره‌ باتجربه و خبره استفاده کند.

چطور مي‌توان معیارها و ملاک‌هاي ازدواج را آموزش داد؟

من درهمایشی سخنرانی‌ای داشتم با عنوان همسر خوب برای زندگی بهتر.

یکی از سؤالاتی که من برای این همایش ۳-۴ روزه مطرح کردم یعنی هم از دخترها پرسیدم هم از پسران که به نسبت تعدادشان هم کم نبود این بود: «از نظر شما که مجرد هستید و خیال دارید ازدواج کنید همسر خوب چه صفاتی دارد؟» این سؤال را جداگانه از گروه‌های دختران و پسران، هم به صورت‌ شفاهی پرسیدم هم خواستم که پاسخ‌شان را بنویسند.

در تمام پاسخ‌هایی که پسرها دادند صفات یک دختر را می‌گفتند و در تمام پاسخ‌هایی که دخترها داده بودند صفات یک پسر.

در صورت اینکه سؤال حقیقی آنجاست که «من چه؟» «سهم من کجاست؟» یا اصلا من باید چه‌ کنم. ما باید به فرزندان‌مان در دانشگاه و در مدرسه آموزش بدهیم که برای یک همسر خوب و موفق بودن باید چه صفاتی را در خودشان تقویت کنند و چه صفاتی را از خودشان دور کنند و این مهارت‌ها را یاد بگیرند و تمرین کنند تا یک همسر خوب ویک آدم شایسته باشند.

کسی‌که نمی‌داند مبناي ازدواج چیست و اصلا مبانی خودش رانمی‌شناسد، کجا باید برود، کجا باید با این مبانی آشنا شود؟

سوال بسیار مهمی است و خیلی از افراد هم این دغدغه را دارند و متأسفانه به بیراهه می‌روند. یعنی سراغ گروه همسال خودشان می‌روند و گروه همسالان هم، نمی‌توانند راهنمای خوبی برای برخورد با این موضوع باشند. آنچه مسلم است، این وظیفه نهاد روحانیت در هر جامعه و هر دینی است که به‌عنوان گروه مرجع به این آموزش‌ها بپردازد. نهاد روحانیت در جامعه ما وظیفه دارد به ترمیم مبانی هویتی و شناختی جامعه اقدام کند. امروز رسانه‌هایی که در دست روحانیتند، زیادند. منابر، رسانه‌ای‌ هستند بسیار تأثیرگذار با قدمت بیشتر از هزار و ۴۰۰ سال.

نمازهای جمعه و جلسات مختلفی که روحانیون در آن نقش دارند. ۲ ماه محرم و صفر، فاطمیه و ماه رمضان به‌جای این‌که روحانی بیاید نقش دیگران را بازی کند، باید نقش خودش را ایفا کند. به کار ویژ‌ه‌های خودش توجه کند. از طرفی رسانه‌ها باید مردم را عادت بدهند از روحانيون اول کارویژه‌شان را بخواهید. مثلا از من روحانی معمم، اول راجع به واجب و حرام بپرسند، راجع به اعتقادات بپرسند. آنچه از هر واجبی، واجب‌تر است، ارتباط درست ما با خداست؛ هم از حوزه شناخت، هم از حوزه رفتار. اینها وقتی تعمیم داده بشود، مبناست. افرادی که در این مبناها ضعیف هستند، می‌روند سراغ عرفان‌های دست‌ساز، سراغ کتاب‌های پرفروش. در کشورهای دیگر هم، همینطور است.

این‌که افراد فکرکنند چون این کتاب پرفروش بوده، پس ‌آن را بخوانیم، درست نیست. چه بسا کتابی مهجور است و باید همه آن را بخوانند! این‌که افراد فکر کنند که چون این کتاب، کتاب پرفروشی است، باید خوانده شود، این نگاه، نگاه زرد است. باید به افراد بگوییم وقتی در مورد هویتتان و مبانی اعتقادی‌تان دچار مشکل هستید، سراغ کارشناسش بروید.

باید یکسری چیزها را اصلاح کنیم. این گام‌ها اگر به‌صورت منظم پیش‌برود، مطمئن باشید بخش قابل‌توجهی از مشکلات جامعه حل می‌شود. چیزی که همیشه سعی می‌کنم بگويم، این است که ناامید نشویم و ناامیدی را منتشر نکنیم. در هواپیما وقتی به هوای نامساعدی برخورد می‌کنید، نگاه مسافران کاملا به میمیک چهره مهماندارهاست تا ببینند در چهره آنها ترس‌ هست یا نیست. شاید برخی‌ بگویند به کسی مراجعه کردیم؛ اما نتوانسته جواب ما را بدهد. در خیلی از رشته‌ها این اتفاق می‌افتد. مثلا به طبیب مراجعه می‌کنند؛ اما مریض می‌‌میرد؛ اما خود این درسی می‌شود برای دانشجویان که بهره‌وری درمانی را بالا ببرند و کارکردشان بیشتر شود.

اتفاقا به‌میزان مراجعه به روحانیت، کارکرد روحانیت در حوزه‌های مختلف تقویت می‌شود. در همین مقطع ۱۰۰ ساله‌ای که می‌توانید رصد کنید، می‌بینید به تناسب نیاز جامعه، وجه غالب حوزه علميه و محصولات آن‌هم تغییر کرده. وقتی جریان فکری از طرف شوروی به سمت ایران می‌آید، علامه طباطبایی و استاد مطهری تمام وقتشان را می‌گذارند که به این امور جواب بدهند و تشنه‌ها را پاسخ بدهند. الان هم همينطور است؛ وقتی بیایند، پاسخ می‌گیرند.

افراد می‌روند گرفتار مشکلاتی می‌شوند؛ اما مشكلات خود را به روحاني بیان نمی‌کنند، سراغ کاردان نمی‌روند. من تحقیق کردم تا بدانم چندنفر از دوستان ما، یک روحانی برای خودشان دارند؛ نه روحانی که فقط از او استخاره بگیرند یا برای او خواب تعریف کنند، بلكه روحانی که از او کارویژه روحانیتی بخواهند. اگر بررسی کنید، می‌بینید آنهایی که دارند، حجم مشکلات‌شان بسیار کمتر است. حتی یک طلبه و یک معمم هم حتما به یک روحانی نیاز دارند.

پس نقش رسانه ها چه می شود؟ سینما و تلویزیون به طور خاص
 
 از سینما گله داریم. سینما می‌تواند برای ما فرهنگ‌سازی کند. می‌تواند دانسته‌هاي ما را تبدیل به یک تجربه کند؛ تجربه‌ای که انگار همه خانواده در آن شریکند. ببینید وقتی یک نفر که در سریالی محبوب است، می‌میرد، همه ناراحتند و اعصابشان به‌هم می‌ریزد. این، یعنی این‌که داریم سینما را تجربه می‌کنیم و سینما می‌تواند در تصمیم‌گیری‌ها به مردم کمک کند.

مثلا این‌که بعداز ديدن سريال بگويند: «دیدی فلانی طلاق گرفت؛ اما بچه‌هايش مشکلی پیدا نکردند؟ پس بچه طلاق مساوی با بزه‌کار نیست.» اتفاقا بچه‌های طلاق اگر انعطاف‌پذیری داشته باشند، مسئولیت‌پذیری بالاتری دارند و همسران بهتری هم می‌شوند.

به عنوان آخرین سوال توصیه شما به خانواده های تازه تشکیل شده چیست؟

 ازدواج از مهم ترین مسائل اجتماعی است و آمار دقیقی از میزان موفقیت و عدم آن در دست نیست. خصوصا از آشفتگی ها، کش مکش ها و بی ثباتی ها و سردی های مراحل قبل از طلاق و طلاق های عاطفی که گزارش و آماری تهیه نمی شود به هرحال می بایست از آمارهای نگران کننده طلاق و نرخ رو به رشد آن و سایر مشکلات ازدواج نا امید نشویم و به جای انفعال، هر یک از ما با عزمی راسخ و همتی مضاعف به سوی تلاش و مجاهدت علمی و فرهنگی گام برداریم و به قدر وسع بکوشیم. به این امید که ان شاءالله آموزش در بهبود روابط زوج های جوان و استحکام خانواده های نوپا اثربخش باشد.


مخاطبان محترم گروه اجتماعی مشرق می توانند اخبار، مقالات و تصاویر اجتماعی خود را به آدرس shoma@mashreghnews.ir ارسال کنند تا در سریع ترین زمان ممکن به نام خودشان و به عنوان یکی از مطالب ویژه مشرق منتشر شود. در ضمن گروه اجتماعی مشرق در صدد است با پیگیری مشکلات ارسالی شما از طریق کارشناسان و مشاوران مجرب پاسخی برای ابهامات مخاطبان عزیز بیابد.

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • ۲۳:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۳
  1 0
  برو بابا ما رو بیچاره کردید حالا نوبیت ..........!!
 • پسر ۰۰:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۴
  0 0
  آی بابا کی میخواد تو این وضع ازدواج کنه جوان ۲۶ ساله اصلا فکر ازدواج تو این اوضاع ندارم
 • ۰۰:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۴
  0 0
  من میخواستم با دختری ازدواج کنم اما چون بچه ننه هست دیگه نخواهم کرد ممنون از راهنماییتون
 • ۰۰:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۴
  0 0
  ای شیخ دلت خوشه ها
 • ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۴
  1 0
  شعار باز شعار... مثلا هزینه یک ازدواج ساده چقدره؟ حالا بماند که کدام خانوم تن به این ازدواج میده...کوچکترین قطعه طلا و حلقه و یک سالن ساده و...حداقل 20تا30 میلیون تمام میشه..این پس انداز چند ساله؟ حالا پول پیش خونه هم هیچ...ماشین هم نخواستیم... تازه با این شرایط هم هیچ دختری حاضربه ازدواج نیست.. بعد ازدواج هم آنی پول مهریه و نفقه و اجرت المثل و ....که طبق قانون اسلام به زن تعلق میگیره...زن مصرف کننده ای که فقط باید تامین مالی بشه و کلی حق و حقوق داره(حتی برای نگهداری فرزند هم میتونه طلب پول کنه)ومرد یک عابر بانک که صبح تا شب باید کهر کنه و هیچ حقی نداره... این هم اخر ازدواجه... برخلاف جاهای دیگه که حق زن ومرد 50 به 50 هست و هردو کار میکنن برای ساختن زندگی و مهریه و نفقه و....این مسایل نیست که باعث بشه ازدواج به یک کاسبی تبدیل بشه!
 • ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۴
  0 0
  اینکه از کجا بفهمیم طرف مقابل این صفات رو داره یانه مهمه
 • یک هموطن ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۴
  0 0
  "افراد می‌روند گرفتار مشکلاتی می‌شوند؛ اما مشكلات خود را به روحاني بیان نمی‌کنند،..." سلام چرا!؟
 • ۰۹:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۴
  0 0
  متاسفانه اکثر افرادی که در این وادی کار میکنند ،واقع بین نیوده و توی رویاهای خود سیر میکنند و صرفاً جهت درآمدزایی یه کار به اصطلاح فرهنگی میکنند ،والا هر روز شرایط بدتر نمیشد.
 • ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۴
  0 0
  در این موارد ازدواج نکنیم بهتره خخخخخ
 • ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۴
  0 0
  آقا ببخشید پسر عمه ام خیلی بچه ننه است 2 سال است ازدواج کرده! ولی من که 25 سالمه و دانشجوی مقطع ارشد هستم هنوز ازدواج نکردم!
 • مرضی ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۴
  1 0
  واقعا متاسفم برای این طرز فکر شما هنوز معنی زن بودن رو نفهمیدی زنی که تموم جوونیشو میذاری برای به دنیا آوردن و تربیت یک بچه از نظر شما داره کاسبی میکنه که نفقه میگیره؟!!! درد و رنجی که یک زن تو این دوران میکشه قابل بیان نیست نکنه توقع دارید تو این دوران بره کار کنه و خودش خرج خودشو بده ویا به جای تربیت و نگهداری از بچه بذارتش مهد کودک و بره کار کنه و ... و اما هنوز هستن دخترایی که با حداقلها دارن ازدواج میکنن ولی خب شما ندیدی
 • ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۴
  0 0
  الان یه نصفه خبر خورده چه کسی روانی هست کی بچه ننه س؟ اگه بگه باید مراقب مادر باشم و دختر بگه این بچه ننه س
 • ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۴
  0 1
  زن هم در اسلام هم بعد از ازدواج و هم قبل از اون وظایفی داره حتی یه جاهایی وظایفش از مرد بیشتره اما شما فقط دیدگاهتون مادیه. زن وظایف معنوی داره که به مراتب از وظایف مرد مهمتره یه طرفه به قاضی نرید لطفا
 • متاهل ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۴
  0 1
  بعضی از دوستانی که نظر می دهند فکر می کنند باید حتماً ازدواج کنند . عزیزان این بنده خدا روش ازدواج آسون رو گفته . شما خوشت نمیاد مجبور نیستی به این روش ازدواج کنی . هر کاری دلت می خواد بکن .
 • امیر ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۳
  1 0
  خودت چی فکر میکنی به نظرت کسی که میخواد مراقب پدر و مادرش باشه بچه ننه است؟ شما بهتره بیشتر مطالعه کنی!
 • امیر ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۳
  0 1
  موافقم . یکی نیست بگه آخه اگه تئ عرضه نداری خوب ازدواج نکن بمون ور دل ننت!
 • متاهل ۰۹:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۸
  0 0
  بی کاری بی کاری بیکاری باعث ازدواج نکردن پسران شده به خدا حقیقت همینه
 • متاهل ۰۹:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۸
  0 0
  بی کاری بی کاری بیکاری باعث ازدواج نکردن پسران شده به خدا حقیقت همینه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده