کد خبر 327626
تاریخ انتشار: ۲۴ تیر ۱۳۹۳ - ۱۲:۵۸

گفتن جملات ساده ای در مورد ظاهر، طرز لباس پوشیدن، نحوه برخورد و... از طرف همسر ممکن است مرد خانواده را حسابی به هم بریزد، ناراحت شده یا حتی قهر کرده و چند روزی هم لب از لب باز نکند.

به گزارش گروه اجتماعی مشرق، زودرنجی و احساساتی بودن خصیصه ای است که معمولا در مورد خانم ها به کار می رود؛ اما انگار این حالات به مردان امروزی هم سرایت کرده است! آنها نسبت به نسل گذشته زود رنج تر شده، سریع ترتحت تاثیر قرار گرفته و واکنش نشان می دهند و حتی در بعضی موارد رفتارهای غیر قابل پیش بینی از آنها دیده می شود.

این مسئله شاید کمی عجیب به نظر برسد، اما بسیاری از خانم های جوان نمی دانند در برابر این رفتاهای همسرشان چه واکنش مناسبی نشان دهند.

گفتن جملات ساده ای در مورد ظاهر، طرز لباس پوشیدن، نحوه برخورد و... از طرف همسر ممکن است مرد خانواده را حسابی به هم بریزد، ناراحت شده یا حتی قهر کرده و چند روزی هم لب از لب باز نکند.

علاوه بر این رفتار منزوی گونه، گاه حساسیت و آسیب پذیری، آنها را به سمتی پیش می برد که مشکل را به تمام جوانب بسط می دهند. هر تذکر یا رفتار را منفی قلمداد می کنند که معمولا نیز اشتباه بوده و خشم یا قهر و ترشرویی را به همراه دارد. این برخوردها درست مانند زمانی است که از آنها انتقاد شده یا مورد کم توجهی و بی احترامی قرار می گیرند.

نیاز به ابراز وجود

آقایان تمایل دارند که همیشه مورد توجه باشند، دیگران از آنها تعریف و تمجید کنند و وقتی به سر و وضعشان می رسند، بقیه این آراستگی را ببینند. البته این مسئله در همه مردان به یک شکل نمود پیدا نمی کند.

آراستگی ظاهر برای آنها بسیار بااهمیت است و اگر به این نیاز پاسخ داده نشود، آنها را به سمت آسیب پذیری خود شیفتگانه پیش می برد.

ازطرفی مردان نسبت به تغییرات برگشت پذیر ظاهر خود مانند کوتاه کردن موها، ریش و... نیز توجه دارند و منتظر هستند تا همیشه از دیگران برتر باشند. اما باید گفت که آگاهی نسبت به این مسئله در آنها کم وبیش فرق می کند.
آنچه مردان را آزار می دهد!

بر اساس نظر سنجی با این مضمون که " من از... رنجیده می شوم." مشخص شد مردان از این مسائل بیشتر ناراحت می شوند:

  • فیزیک بدنی: 29%
  • شیوه حضوردر اجتماع: 18%
  • عقاید ( سیاسی، مذهبی): 11%
  • تصمیم گیری های شغلی: 32%
  • آگاهی و شناخت: 10%

نکته دیگری که باید خاطرنشان کرد این است که معمولا خانم ها وقتی می بینند همسرشان به آرایش جدید و لباس زیبای آنها توجهی ندارد، ازکوره در می روند. این حالت فقط مختص خانم ها نیست؛ بلکه گاه بعضی از مردان نیز ازهمین مسائل دلخور و ناراحت می شوند.

نیاز به اعتماد به نفس

یکی دیگر از خصوصیات رفتاری مردان که گاه خیلی ساده ازکنار آن رد می شویم ، احساس نشان دادن برتری ها و قدرت خود در قبال کارها و اعمالشان است. در واقع بیشتر از بروز خصوصیات خود ، به این موضوع توجه دارند. معمولا شغل جایگاهی است که فرد می تواند توان خود را در این مورد به نحو احسن به کار گیرد و به بهترین شکل برتری خود را به دیگران ثابت کند. این خصلت از گذشته های دور در مردان بوده و تا امروز نیز همچنان ادامه دارد!

خانم ها نسبت به بحث و درگیری های روزمره چندان تحت تاثیر قرار نمی گیرند و از طرفی نیز اهمیت کمی برای این موضوع قائلند. گاه حتی بدجنسی به خرج می دهند و ترقی و پیشرفت اجتماعی شوهر بهترین دوستشان را نیز مرتب به همسرشان گوشزد می کنند. در این حالت بدون اینکه واقعا بخواهند، تیری را به سمت حساسیت و زودرنجی همسرشان رها کرده اند.

بزرگ جلوه دادن خود

می توان گفت که منشا برخی از زودرنجی ها، خودخواهی و تکبر است. رفتار خانم ها با همسران معمولا به گونه ای است که آقایان نسبت به خودشان بسیار اعتماد پیدا می کنند، گاه حتی دمدمی مزاج شده و به خاطر موقعیت عالی ازحضور در اجتماع بسیار احساس خرسندی می کنند. اگر به احترام همیشگی در محیط کار و کلا بیرون از منزل عادت کنند، از کمترین بی توجهی از طرف همسر ناراحت شده و برداشت بدی از آن خواهند داشت.

از پس زودرنجی ها برآیید!

- شناخت حساسیت ها

برای عبور از یک منطقه مین گذاری شده، شرط اول تمایل و شجاعت عبور از آنجاست، اما شناخت شیوه صحیح نیز بسیار اهمیت دارد. اگر روی این طرز فکر پافشاری کنیم که " نه، من فرد حساسی نیستم"، تغییر این رفتار بسیار مشکل خواهد شد. اما برعکس، اعتراف و بیان این حالات به رهاشدن از افکار آزاردهنده بسیار کمک می کند.

می توانید همسرتان را متفاعد کنید تا در این زمینه با شما درد دل کرده و تصمیم بگیرد با کمک شما مشکل را برطرف کند.

- لطف و مهربانی

نقش روانشناس را برای شریک زندگی بازی نکنید. بپذیرید که اخلاق امروز هر یک از ما ریشه در گذشته دارد. یکی از نکات مهم این است که آسیب های لغزش احتمالی را بشناسید تا از آنها پیشگیری کرده یا کمترشان کنید. وقنی احساس می کنیم که پیام ما برداشت منفی برای شنونده در پی دارد، باید طوری آن را اصلاح کنیم که او اطمینان خاطر پیدا کند.

- به همسرتان ارزش دهید!

بهترین روش برای از بین بردن احساسات منفی، قرار گرفتن در وضعیت روحی سازنده و حتی مثبت است. طوری باید رشته این افکار را پاره کنید که دیگر ارتباط مزمن گذشته شکل نگیرد. هر چقدر این افکار به سراغ فرد بیاید، باز هم باید با آنها مقابله کرد. در این زمینه، شاید عاقلانه ترین راه این باشد که لحن ارتباطی را تغییر داده و به دنبال این باشید که به همسرتان ارزش دهید. به خصوصیات او توجه داشته باشید و انتخاب های او چه در زمینه شغلی و چه در موارد دیگر را تحسین کنید.

شیوه توجه نوین شما به همسرتان، باعث می شود تا حساسیت خود نسبت به نظر دیگران را بشناسد و از شر آنها رها شود. هر چه رفتار جدی تر باشد، مفیدتر است و شانس بیشتری دارد تا احساساتش را بروزداده و به خوبی بر این مشکل غلبه کند.


مخاطبان محترم گروه اجتماعی مشرق می توانند اخبار، مقالات و تصاویر اجتماعی خود را به آدرس shoma@mashreghnews.ir ارسال کنند تا در سریع ترین زمان ممکن به نام خودشان و به عنوان یکی از مطالب ویژه مشرق منتشر شود. در ضمن گروه اجتماعی مشرق در صدد است با پیگیری مشکلات ارسالی شما از طریق کارشناسان و مشاوران مجرب پاسخی برای ابهامات مخاطبان عزیز بیابد.

منبع: قدس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس