آیا نباید تحقیقات بیشتر درباره مقاصد فتنه‌گران از بازگشت به کشور؛ انجام بگیرد؟ آیا پروژه مشارکت میدانی فتنه‌گران با نهادهای ظاهراً حقوق بشری به عملیات حرفه‌ای علیه امنیت ملی تبدیل نشده؟

گروه سیاسی مشرق- اول اردیبهشت ماه بود که شبکه سلطنتی «BBC Persian» طی گزارشی به نقل از «خبرگزاری ایلنا»، از بازداشت «حسین نورانی نژاد» خبرداد[1]. بزودی یک جنگ روانی هماهنگ درباره این سوژه خبری و توسط دیگر سایت های مجازی اپوزیسیون خارج نشین به راه افتاد.

چند روز پیش، برخی از عناصر سیاسی اصلاح طلب طی نامه ای که بنام "جوانان اصلاح طلب" منتشر گردید؛ از نمایندگان خواستند که هر چه زودتر برای آزادی وی تلاش کنند و نوشتند: «شما نمایندگان محترم مجلس، امروز بر جایگاهی تکیه زده اید که ... می باید، شنوای تظلم و دادخواهی آحاد ملت باشید ... یکی از این جوانان (اصلاح طلب) که در اندیشه و عمل، از پیش قراولان صادق این جریان بوده، «حسین نورانی نژاد» است که سال هاست با زبان و قلم اصلاح‌طلبانه خود، چه در داخل کشور و چه خارج؛ از کلیت نظام «جمهوری اسلامی» و مشروعیت نهادهای آن ... دفاع کرده و ... از حیثیت سیاسی و رسانه ای خود مایه گذاشته است»[2].

به نظر می رسد که تلاش برای دگرگونی مفهوم دفاع از نظام و مشروعیت نهادهای آن، بطور حیرت انگیزی در دستورکار قرار گرفته است؟ معمولاً نمی توان، تکرار ادعاهای حقوق بشری اتحادیه اروپا و آمریکا که عمدتاً برگرفته از خبرسازی های ناقص و مغرضانه سایت های معاندی چون «کلمه» و «جرس» است را در قالب مفهوم دفاع از نظام و مشروعیت آن؛ جا زد. با این حال گویا، برخی سعی دارند که چنین امر محالی را با استفاده از بمباران خبری متناقض و جهت دار؛ طبیعی جلوه دهند، همانطور که هتاکان به عاشورای 88 را مردم خداجوی خواندند!

چرا اتحادیه اروپا به نورانی‌نژاد بورس تحصیلی داده است؟

«حسن نورانی نژاد» که «رئیس کمیته اطلاع رسانی حزب منحله مشارکت» و بعدها «عضو شواری مشورتی محمد خاتمی» بود، طی مردادماه سال 88 و در میانه یکی از نادرترین عملیات های براندازی «جمهوری اسلامی»؛ توسط مأمورین بازداشت می شود و سپس در بهمن ماه همان سال، محکوم به حبس تعزیری می شود. وی کمی پس از آزادی، با اخذ پذیرش بورسیه از «دانشگاه سیدنی» استرالیا برای ادامه تحصیل عازم این کشور می شود. با تغییرهای صورت گرفته در عرصه مدیریت اجرایی کشور طی انتخابات، وی تصمیم می گیرد که به ایران باز گردد و بدین ترتیب؛ حدود 2 ماه پیش از این به کشور مراجعه می کند.

چندی پیش، منابع خبری داخلی از پروژه بازگشت عناصر رسانه ای فتنه مستقر در خارج به کشور خبر دادند که گفته می شد، هدف از این موج بازگشت هدفمند؛ تشکیل یک شبکه رسانه ای قوی در حمایت از اپوزیسیون تندرو و فتنه است. این منابع نوشته بودند: «یک گزارش که نسخه ای از آن رویت شده، نشان می دهد که 3 کشور اروپایی و یک کشور غربی دیگر، در حال گسترش دادن تماس های خود با برخی ایرانیان مقیم داخل و خارج از کشور؛ برای اجرای پروژه ای هستند که از آن بعنوان "پروژه دیوار آتش" نام برده می شود.

مأمورانی این کشورها ظرف دو هفته گذشته با بیش از 150 نفر از ایرانیان مقیم خارج و همچنین با رعایت برخی پوشش ها، با حداقل 12 نفر در داخل ایران تماس گرفته و خواسته اند؛ خود را آماده کنند.آنها به مرتبطان خود تأکید کردند که با هماهنگی برخی جریان های سیاسی در داخل، تصمیم دارند ... یک جبهه رسانه ای قدرتمند شامل بیش از 10 روزنامه، بیش از 100 سایت اینترنتی و همچنین برخی شبکه های اجتماعی جدید و همچنین مرتبط کردن شان با "سازمان های حقوق بشری" و «BBC» این شبکه را راه اندازی کنند که هدف از آن؛ ایجاد یک دیواره حفاظت رسانه ای برای جریان غربگرا در ایران است»[3].


چرا اتحادیه اروپا به نورانی‌نژاد بورس تحصیلی داده است؟

بعد از این، شبکه سلطنتی «BBC» طی گزارشی از «سوسن کیانپور» گفت: «انتخاب «روحانی» به ریاست جمهوری، بسیاری از ایرانیان مهاجر مقیم ‏خارج را به تحقق ‏اصلاحات در ایران و فراهم شدن زمینه بازگشت آنها به کشور؛ ‏امیدوار کرده است ... ایرانیان مقیم آمریکا، امیدوارند ‏که «روحانی»، محدودیت ها را کاهش ‏دهد تا آنها بدون ترس و نگرانی؛ بتوانند به کشورشان بازگردند»[4].

کمی بعد و در حاشیه هئیت دولت، خبرنگاری از «محمود علوی» (وزیر اطلاعات) پرسيد: "در حوادث سال 88 افرادي که در ستاد انتخاباتي دو تن از کانديداها فعاليت داشتند، بدون اينکه خلاف خاصي انجام دهند، از کشور خارج شدند؛ با توجه به فضاي فعلي مي خواهند، به کشور باز گردند اما دچار ترس هستند، شما چه صحبتي داريد؟"، وی گفت: «ان شاء ا...، ترس بي مورد کليه کساني را که خلافي مرتکب نشدند، حل مي کنيم و هر کسي خلافي نداشته باشد را تضمين مي کنيم که مشکلي پيدا نکند»[5].

علیرغم این پیام دولت، به نظر می رسد که برخی از عناصری که دستی بر آتش داشته اند نیز به اشتباه، گمان کرده اند که فضا برای آنها نیز امن است. در حالیکه اصلاح طلبان افراطی، «نورانی نژاد» را مدافع مشروعیت نظام می دانند، باید یک نگاه دقیق تر و خارج از هوچی گری های ژورنالیستی انداخته و ببینیم وی واقعاً؛ زمانیکه در «دانشگاه سیدنی» بوده به چه کاری پرداخته و برای چه امری بورسیه گرفته است؟

چرا اتحادیه اروپا به نورانی‌نژاد بورس تحصیلی داده است؟

«نورانی نژاد»، درخواست بورسیه تحصیلی خویش را در رشته «کارشناسی ارشد حقوق بشر و دموکراتیزاسیون» (MHRD)، به «دانشکده هنر و علوم اجتماعی» از «دانشگاه سیدنی» تسلیم می کند. این بورسیه اما یک بورسیه عادی نیست، این بورسیه فقط برای دانشجویان داخلی استرالیا (حداقل دارای اقامت دائم) و یا دانشجویان بین المللی منطقه "آسیاپاسیفیک" تدارک دیده شده است.

در فرم رسمی اپلیکیشن دانشگاه، کشورهای عضو منطقه آسیاپاسیفیک شامل کشورهای: استرالیا ، برونئی، کامبوج، چین، هنگ کنگ، اندونزی، ژاپن، کره شمالی، کره جنوبی، لائوس، ماکائو، مالزی، مغولستان، برمه، نیوزلند، گینه نو، فیلیپین، سنگاپور، تایوان، تایلند، تیمور شرقی و غربی و نهایتاً ویتنام؛ معرفی شده اند. مبرهن است که ایران جزء این منطقه شرقی جهان نیست. کشور ما در دسته بندی های رایج غرب، در حوزه خاورمیانه طبقه بندی شده است؛ نه شرق دور که بخشی از آن آسیاپاسیفیک است.

علاوه بر این، رشته «کارشناسی ارشد حقوق بشر و دموکراتیزاسیون» یک رشته تازه تأسیس در «دانشگاه سیدنی» است که به درخواست اتحادیه اروپا راه اندازی شده و تمامی مخارج آن؛ توسط اتحادیه اروپایی تأمین می شود. همچنین، شرایط اخذ پذیرش در این رشته نیز استثنایی و همراه با رقابت های شدید است.

در سایت رسمی دانشگاه، درباره این رشته چنین آمده است: «"MHRD"، یک برنامه کارشناسی منحصر به فرد است که در آن، دانشجویان به انجام یک ترم بنیادی و فشرده در «دانشگاه سیدنی» و سپس یک ترم منطقه ای؛ در یکی از دانشگاه های همکار ما مطالعه می کنند ... بورسیه تحصیلی حال حاضر، در دسترس و مناسب برای افراد واجد شرایط با کار حرفه ای و محلی حقوق بشر و دموکراتیزاسیون برای پیوستن به برنامه "MHRD" است».

ماجرای بورس اروپا برای نورانی‌نژاد بنام حقوق بشر و دموکراتیزاسیون چه بود؟

همچنین این دانشگاه، بطور رسمی و بعنوان پیش شرط ضمنی استفاده از بورسیه، اعلان می کند که این رشته؛ شامل چهار بخش اجباری می شود: 1- مطالعات بنیادی در حوزه دموکراتیزاسیون و حقوق بشر در محل دانشگاه سیدنی، 2- مطالعات متکامل تر در همین حوزه ها در یکی از دانشگاه های منطقه آسیاپاسیفیک که مورد تأیید دانشگاه است، 3- تکمیل یک طرح پایان نامه ای و 4- گذراندن یک دوره کارورزی در حوزه پیشبرد حقوق بشر و دموکراتیزاسیون در کشوری که داوطلب پیشنهاد می کند و باید به تأیید دانشگاه برسد.

سایت دانشگاه در این مورد می نویسد: «در ترم های بنیادی در دانشگاه سیدنی، دانشجویان 4 واحد پژوهشی در علوم اجتماعی، روش های قانونی و سیاسی در حقوق بشر و دموکراتیزاسیون خواهند گذراند. دانشجویان در طول ترم منطقه ای، 2 واحد بیشتر در مطالعه حقوق بشر و دموکراتیزاسیون را تکمیل خواهند نمود. تکمیل روند، بوسیله انتخاب دانشجو از بین یک پایان نامه تحت نظارت و یا کارورزی در یک سازمان تخصصی در یک کشور در مورد حقوق بشر و دموکراتیزاسیون است».

دانشگاه اعلان می کند که در صورت موفقیت در کسب درجه کارشناسی ارشد در رشته «حقوق بشر و دموکراتیزاسیون»، دانش آموختگان؛ شانس همکاری در حوزه حقوق بشر و دموکراتیزاسیون با انستیتوهای مرتبط با این حوزه را دارند.

این در واقع، نوعی تضمین درباره بکارگیری شغلی دانش آموختگان در حوزه تحصیلی شان است و برای تقریب ذهنی؛ شبیه تضمینی است که مثلاً به دانش آموختگان نظامی، درباره بکارگیری آنها بعد از فراغت از تحصیل داده می شود. دانشگاه در این مورد می نویسد: «فارغ التحصیلان از "MHRD"، درکی میان رشته ای از حقوق بشر و دموکراسی بدست خواهند آورد و فرصت تحقیق و بررسی و استفاده از حقوق بشر و دموکراتیزاسیون در این زمینه با مؤسسات شریک ما را بدست خواهند آورد».

سایت دانشگاه، دوره های آموزشی این برنامه را به ترتیب زیر معرفی می نماید:

اول- ترم بنیادی در دانشگاه سیدنی استرالیا: HRTD6901 (: هنجارهای حقوق بشر و مکانیسم ها)، HRTD6902 (: حقوق بشر و تحقیقات دموکراسی)، HRTD6903 (: پویایی شناسی - دینامیکِ- نقض های حقوق بشر)، HRTD6904 (: دموکراتیزاسیون: تئوری و عملی)

دوم- در میان دو ترم: جلسه فشرده در دانشگاه سیدنی استرالیا: HRTD6905 (: حقوق بشر و دموکراسی فشرده)

سوم- ترم منطقه ای در یک دانشگاه همکار در آسیاپاسیفیک: HRTD6907 (: هنجارهای حقوق بشر و مکانیزم ها 2)، HRTD6908 (: مسائل بحرانی و در حال ظهور در آسیاپاسیفیک)

انتخاب اختیاری بین مورد چهار یا پنج:

چهارم- در هر دو صورت: HRTD6909 (: پایان نامه حقوق بشر و دموکراسی 1)، HRTD6911 (: پایان نامه حقوق بشر و دموکراسی 2)

پنجم- HRTD6910 (: کارورزی حقوق بشر و دموکراسی)، HRTD6912 (: گزارش کارورزی حقوق بشر و دموکراسی برای دانشجویان بالقوه)

***

ماجرای بورس اروپا برای نورانی‌نژاد بنام حقوق بشر و دموکراتیزاسیون چه بود؟

بعد از یک نگاه گذار به ماهیت رشته تحصیلی «نورانی نژاد»، همینجا لازم است که اقدامات جنجال برانگیز چند ماهه پیش اتحادیه اروپا؛ در تمرکز بر ادعاهای حقوق بشری علیه «جمهوری اسلامی» را به یاد آورد. این از آن جهت است که مشخص شود، عملیات بزرگنمایی ادعاهای حقوق بشری علیه ایران، همزمان با جلو رفتن مذاکرات هسته ای دولت و 5+1؛ یک مأموریت سازمان دهی شده برای کشورهای اروپایی است و برخی از کارشناسان، بدرستی معتقدند که این موضوع؛ تقسیم کاری تاکتیکی بین آمریکا و اروپاست.

گذشته از این، نباید از یاد برد که انستیتوهای فکری- اطلاعاتی شبه خصوصی آمریکا طی چند ماهه گذشته، بارها درباره لزوم بررسی گزینه پیاده کردن تجربه کودتای اوکراین در ایران یا همان "اوکراینیزاسیون ایران"؛ بحث هایی را مطرح کرده اند که «مشرق» گزارش هایی در این مورد را تهیه کرده بود.

پیش از این، «جان کری» - وزیر خارجه آمریکا- در جریان رونمایی از «گزارش سالانه حقوق بشری وزارت خارجه آمریکا»، تلویحاً به ارتباط این نهاد با اپوزیسیون داخلی ایران در ادعاهای ادعاهای حقوق بشری، اشاره کرده و گفته بود: ««عذرا زیا» (سرپرست معاونت دمکراسی، حقوق بشر و کار وزارت خارجه)، شاغلان سفارتخانه ها و کنسولگری های آمریکا در سراسر دنیا، ساعت های بی شماری را صرف تحقیق و نگارش این گزارش کردند؛ با فعالان تماس برقرار کردند، با دولت ها صحبت کردند و گزارش های سازمان های غیردولتی و رسانه ای را هم تحلیل و بررسی کردند»[6].


ماجرای بورس اروپا برای نورانی‌نژاد بنام حقوق بشر و دموکراتیزاسیون چه بود؟

اکنون، مهمترین سئوال این است که آیا نباید تحقیقات بیشتر و کارشناسی تری درباره مقاصد برخی عناصر افراطی اصلاح طلب و فتنه گران از بازگشت مجدد به کشور؛ انجام بگیرد؟ آیا پروژه مشارکت میدانی فتنه گران با نهادهای ظاهراً حقوق بشری آمریکا و اروپا به یک عملیات حرفه ای علیه امنیت ملی تبدیل نشده است؟ پاسخ به این پرسش ها هنوز در هاله ای از ابهام است و نمی توان به قطعیت درباره آنها سخنی گفت ولی شواهد دیگری که «مشرق» آنها را بزودی منتشر خواهد کرد؛ در راستای تقویت این فرضیه ها هستند که نظام با یک پروژه میدانی سر و ته دار برای بزرگنمایی ادعاهای حقوق بشری روبروست که گویی عناصر عملیاتی آن در حال آماده سازی پروژه هستند.
[1] «دستگیری حسین نورانی نژاد از اعضای جبهه مشارکت»- «BBC Persian»- 1/2/1393

[2] «نامه جوانان اصلاح طلب به نمایندگان؛ درخصوص وضعیت حسین نوران ‌نژاد»- «سایت سلام نو»- 24/2/1393

[3] «جزئیات طراحی 4 کشور غربی برای اجرای پروژه 'دیوار آتش' در ایران/ موج بازگشت فتنه و ضد انقلاب به کشور در راه است؟»- «محمد صدری»- «پایگاه برآورد راهبردی ایران هسته ای»- 25/4/1392

[4] «بی بی سی از آغاز موج بازگشت ایرانیان مقیم خارج به کشور خبر داد»- «پایگاه برآورد راهبردی ایران هسته ای»- 14/5/1392

[5] «وزیر اطلاعات: ترس بی مورد کسانی که در حوادث 88 خلافی مرتکب نشدند را حل می کنیم»- «خبرگزاری ایسنا»- 30/5/1392

[6] «جزئیاتی از ارتباطات جریان فتنه و ضدانقلاب با آمریکا، به بهانه مسئله حقوق بشر»- «پایگاه برآورد راهبردی ایران هسته ای»- 18/12/1392

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 48
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 7
 • ۱۷:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۲/۳۱
  0 0
  این که چیز واضحی بود اینم از مدارکش مرگ بر وطن فروشان
 • اهوازی ۱۸:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۲/۳۱
  0 0
  این ها اگر واقعا مدافع حقوق بشر هستند بروند حق و حقوق کسانیکه با مواد شیمیایی و اطلاعات آمریکا و اروپا از بین رفتند را بگیرند.
 • داود ۱۹:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۲/۳۱
  0 0
  امثال این آقایان بخاطر خیانت به ملت و نظام باید محاکمه شوند
 • مرتضی ۱۹:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۲/۳۱
  0 0
  آخه چرا این زخم کهنه رو درمون نمی کنین؟؟ با این سران فتنه و ایادیشان اینقدر برخورد لازم رو نکنین تا یه غلط زیادی دیگه کنن و فتنه جدید راه بندازن!!!! البته کلا پیشگیری بهتر از درمون هس
 • ۱۹:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۳۱
  0 0
  چقدرازشون متنفریم برائت از منافقین
 • محمد مهدی ۲۰:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۲/۳۱
  0 0
  از افسادطلب ها چیزی جز این بر نمیاد.......قوه قضائیه واقعا ضعیف کار میکنه....
 • نه دی ۲۰:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۳۱
  0 0
  مرگ بر وطن فروش یه دیالوگ جالب در اخراجیها: هر گندی باشم ولی وطن فروش نیستم.
 • یک دوست ۲۱:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۲/۳۱
  1 0
  آخه مگه بورسیه گرفتن از اروپا مثل بورسیه گرفتن از داخل دنگ و فنگ داره، اگه نمیدونید بدونید یه استاد بخواد شما بورسیتون ردیفه، من نمی دونم این همه جملات نادرست رو چند شب بیدار نشستین تا سرهم کردید.
 • محمد باقر ۲۱:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۲/۳۱
  0 1
  از مشرق متشکرم بخاطر هوشیاری و تیز بینی .
 • گمنام ۲۱:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۲/۳۱
  0 0
  نميشه عکس این خاتمی رو دید و از خجالتش در نیومد ؛ پس مرگ بر خاتمی فتنه گر، خاتمی فتنه گر اعدام باید گردد!
 • حجت ۲۲:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۲/۳۱
  0 0
  امیدورام مردم ایران همیشه بیدار باشند.یک روایت از پیامبر(ص)دیدم با یک همچین مفهومی که فرموده بودند فتنه های آخرزمان چهره منافقان و کفار را رو میکنه
 • ریاستی ۲۲:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۲/۳۱
  0 0
  فتنه گران گور خودشون رو باد ست خودشون دا رن میکنن.د
 • ۲۳:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۲/۳۱
  0 0
  این نشخوار های غرب را باید توی همون زندان نگه دارن تا بقیه شون هوس بازگشت و راه اندازی فتنه جدید نکنند
 • خلیج فارس ۰۰:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۱
  0 0
  نمنا دارم یکی برای من روشن کند چرا هر چی خائن و وطن قزوش است یارو غار خاتمی است ! و چرا خاتمی راست راست راه میرود و بر علیه ایران همچنان توطعه میکند .مرگ بر وطن فروشان نسلتان نابو.د باد .
 • ۰۱:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۱
  0 0
  ایول مشرق
 • افشین تهران ۰۲:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۱
  0 0
  اینبار اگه حرکتی از این خائنین به ملت و نظام سر بزند بجایی خواهند رفت که رجوی رفته.حرص قدرت طلبی انچنان بیداد میکند که اینها حاضرند دوباره از خون جوانان ساده برای خود برج و بارو بسازند اما خیال باطل .
 • ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۱
  0 0
  این نوشته ها همه از محبوبیت سیدبزرگوار خاتمی عزیز حکایت دارد، درود بر هاشمی سلام بر خاتمی،
 • علیرضا ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۱
  0 0
  شماها مشکلتون با برقرای کامل دموکراسی و رعایت حقوق بشر در ایران چیه؟! مشکلتون با جوانانی که میرن تحصیل میکنن و بعد برمیگردن تو کشور خودشون کار و زندگی کنن چیه که اینقدر تخریبشون میکنید؟!
 • سید فضل الله ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۱
  0 0
  اگر در مملکت تبیعیض نبود وعدالت حاکم میشد , نباید آقای سید محمد خاتمی الان براحتی گساخی میکرد وفقط بخاطر یک جرم از همه جرمهای وی ( که یکی از آنها اجرای دستورات دیکته شده سورس که عزت مردم مارا نادیده گرفته بو ) باید محاکمه و حداقل زندانی میشد واگر این جرم ها را افراد عادی که هیچ پارتی نداشتند انجام میداد الان یا اعدام میشد ویا به حبس ابد محکوم میشد . بابا مماشات بس است وبنظرم در این مملکت بجز رهبر معظم انقلاب , کسی در حکومت داری وحفظ نظام جدیت ندارد و ترا بخدا با تعارفات ورحم بیجا با خون شهدا و یادکاری با ارزش امام (ره ) اینگونه بازی نکنید .
 • درود بر خامنه ای ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۱
  0 0
  سلام واقعا ممنون خیلی اطلاعات به دست اوردم در این مورد سایت دیدبان هم مقالات خوبی روگذاشته که ازشون استفاده کردم
 • ۰۹:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۱
  0 0
  آخه اینکه یکی بورسیه شده مدرک چیه؟ چرا دروغ میگی کشزق داستان می بافی
 • ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۱
  0 0
  ظلم بده چه داخلی ه خارجی؟
 • ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۱
  0 0
  راست میگی توی دانشگاه های قالیچه ذاحت ردیفه اما دانشگاه های معتبر پوستت را میکنند
 • ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۱
  0 0
  برای رضای خدا عکسهارو اصلاح کنید البته این متن را توی سایت نگذارید..برای شما جهت اقدام گفتم
 • سعید ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۱
  0 0
  حالت خوبه؟
 • ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۱
  0 0
  خب که چی یعنی هر کسی رفت توی دانشگاه حقوق خواند و پایان نامه اش در مورد حقوق بشر بود فتنه گر و جاسوس امریکا است خودتان از این ادعای مزهک خندتون نمیگیره
 • ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۱
  0 0
  خدا لعنتشان کند
 • ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۱
  0 0
  از سورس بپرس
 • ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۱
  0 0
  آفرین! مقاله جالب ، مستند و متینی است.
 • ۱۶:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۱
  0 0
  کجا فتنه گری خاتمی رو ثابت کردی؟ تو چیکاره ای که درخواست مرگ میکنی؟
 • omid ۱۶:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۱
  0 0
  سپاسگذارم از تشریح این رشته. ترغیب شدم برم بخونم
 • بهار ۱۷:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۱
  0 0
  مشکلمون اینه که زیر پرچم وبا حمایت مالی ورسانه ای کسانی برای دموکراسی! وحقوق بشر !سینه میزنید که خودشون در عراق وگوانتانامو وابوغریب وحتی زندانهای کشور خودشون روی حیوانات رو سفید کردند.
 • ۱۷:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۱
  0 0
  نه جونم.وقتی دم سوروس ودلارهای عربستانی وامریکائی از کنارش بیرون زد ،اونوقت مشکل پیدا میکنیم.
 • ۱۷:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۱
  0 0
  فقط وقتی میخونی همزمان عملکرد واقعی حامیان ومنادیان حقوق بشر روهم بخون!
 • ali ۱۷:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۱
  0 0
  اینها رو باید آورد وسط میدان راه آهن طناب خیانت رو به گردن خودش و حامیان کثیفشون انداخت
 • ۱۷:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۱
  0 0
  قرصاتو نخوردی ناشناس!
 • محمد ۲۰:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۱
  0 0
  ناشناس 10:15 احسنت
 • محمد ۲۰:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۱
  0 0
  ا اصلا خاتمی فتنه گر نیست که یکی از فدائیان نظامه!!! منتها فدایی کدوم نظامه دیگه خدا میدونه! مثلا نظام سلطنتی نظام آمریکا نظام اسرائیل نظام عربستان شایدم همشون!
 • محمد ۲۰:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۱
  0 0
  شما از این ادعای مضحک خندت نمیگره که رفتی یه تیکه از متن رو خوندی بعد اومدی تیکه میپرونی؟! یه جزئی از متن اینه که بورسیه ای شدن که امکان این بورسیه نبوده ولی چندین تا چیز دیگه هم هست که یه جفت چشم و اندکی عقل نیاز داره!
 • ۲۱:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۱
  0 0
  آقای خاتمی به عنوان یک فرد روحانی چه راحت کنار زن نامحرم می ایستد و عکس می گیرد؟ ایشان کلا یک فرد سکولار است کاش این لباس را که به آن اعتقادی ندارد کنار بگذارد و صادقانه عقاید خود را بیان کند. خدا فتنه گران را رسوا کند.
 • اهوازی ۰۱:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۲
  0 0
  اخیرا سازمان میراث فرهنگی در یک اقدام عجیب خاتمی را برای روز موزه دعوت کرد و او هم کلی سخنرانی کرد.
 • ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۲
  0 0
  وقتی وزیر اصلاحات میاد میگه ترس ایادی فتنه رو رفع میکنیم دیگه چه توقعی میره از سایر ارگانها؟!
 • ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۲
  0 0
  اگه کسی روشنت کرد بگو ما هم بدونیم جدی چطوری میشه خاتمی و هاشمی هنوز انقد راحت و آزاد باشن برن سخنرانی هم بکنن تو دانشگاها مسئولیت هم داشته باشن 88 کف خواسته اشون ابطال انتخابات بود حالا که گزینه شون رو کاره کف خواستشون چیه؟ تحول بزرگ جناب روحانی در چه زیمنه ایه؟
 • ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۲
  0 0
  حضرت علی جلو عثمان برادر ناتنی اش رو که مستی و فسق کرده بود رو حد زدن. خاتمی چون دلش پاکه هر کاری کنه عیبی نداره!
 • ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۲
  0 0
  همون مزهک! شما با سوادا خیلی اظهار نظر نکنین شاید بهتر باشه پسته بی مغز چو دهان وا کند رسوا شود
 • حسن ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۲
  0 0
  خاک بر سر ملتی که وظن و شرف فروشان را آزادی خواه و اصلاح طلب بینگارند. راستی یک دقیقه فکر کنیم در کشور الگوی آزادگی در دنیا چه اتفاق افتاد که حماقت نهدینه و مایه افتخار شد؟
 • علی ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۳
  0 0
  واقعا این کار شما در حد یک سایت خبری نیست. کسی که هنوز دادگاه برایش تشکیل نشده است شما انواع توهین ها را بهش کرده اید. واقعا جای تاسف دارد. مسلمانی به کجا رسیده است؟
 • علی ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۳
  0 0
  شما ساقیتون کیه؟ اگه میشه معرفی کنید لطفا.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس