"همانطور که بتهوون برای موسیقی متولد شد، من برای فوتبال به دنیا آمدم". شاید بهترین توصیف برای این فوتبالیست جمله‌ای باشد که خود گفته است.

به گزارش مشرق، جام جهانی 2014 برزیل در تابستان برگزار خواهد شد و 32 تیم حاضر در این رقابت‌ها در قالب 8 گروه چهار تیمی با هم پیکار خواهند کرد. در فاصله 4 ماه مانده به شروع جام جهانی ایسنا در سلسله گزارش‌هایی به معرفی بزرگان فوتبال دنیا پرداخته است. بخش اول از این سلسله گزارش‌ها به معرفی "پله" یک از برترین بازیکنان تاریخ فوتبال اختصاص دارد:

ادیسون آرانتس دوناسیمنتو پله در سال 1940 در یک محله فقیرنشین به نام ترزکوآکوز به دنیا آمد. پدرش که به "دوندینو" معروف بود یک فوتبالیست بود ولی به شهرت پسرش دست نیافت. پله از زمانی که یاد گرفت به توپ ضربه بزند عاشق فوتبال بود ولی مادرش از این علاقه زیاد راضی نبود زیرا شوهرش از مسابقات پول کمی برای خانه می آورد و مادر پله به دنبال راه بهتری برای سرنوشت پسرش بود.

پله در دوران خود به عنوان بازیکن حضور در سه جام جهانی را تجربه کرد و رکوردهای بسیاری را شکست و به اولین بازیکنی تبدیل شده که 1000 گل به ثمر رسانده است. در واقع لقب پله در دنیا، "سلطان فوتبال" است. از القاب او می‌توان مروارید سیاه را هم نام برد. او به طور کل به عنوان بزرگ‌ترین بازیکن تاریخ جهان شناخته می‌شود.

پله در خانواده اش به Dico شهرت داشت. در واقع شهرت اصلی او Pele نبوده بلکه به دلیل اینکه وی به دروازه بان تیم واسکوداگاما که نام وی Bile بوده علاقه خاصی داشته لقب او را هم پله یا Pile می‌نامند. پدر پله هم فوتبالیست بود اما به دلیل آسیب دیدگی از ناحیه زانو زود از دنیای فوتبال آن هم با تیم آتلتیکو مینیرو خداحافظی کرد.

در سن 15 سالگی به تیم جوانان سانتوس و پس از یک سال بازی به تیم بزرگسالان سانتوس پیوست. پله در اولین بازی برای تیمش در برابر کورینتیانس که با برد 7-1 این تیم همراه بود یک گل به ثمر رساند. در سن 16 سالگی در صدر جدول گلزنان لیگ برزیل قرار گرفت. فقط بعد از 10 ماه از عقد قرارداد حرفه‌ای با سانتوس به تیم ملی برزیل دعوت شد.

بعد از جام جهانی 1962 با تیم برزیل بسیاری از تیمهای ثروتمند اروپایی خواهان او شدند اما دولت برزیل با اعلام اینکه پله گنجینه ملی برزیل است، مانع از پیوستن وی به تیمهای اروپایی شد. در 19 نوامبر 1969 پله موفق شد هزارمین گلش را به ثمر برساند. در واقع این گل در استادیوم ماراکانا و در برابر تیم واسکوداگاما و از روی نقطه پنالتی به ثمر نشست.

در جایی پله اعلام کرد که زیباترین گلی که زده در استادیوم "روآ" و در لیگ پائولیستا برابر رقیب منطقه‌ای سائوپائولو یعنی یوونتود بوده است هر چند تصویر ویدیویی از این گل وجود ندارد اما به درخواست پله یک انیمیشن از این صحنه درست شد . البته با ارزش‌ترین گل در برابر فلومیننزه و در استادیوم ماراکانا و در مارس 1961 رخ داد که این گل را هم زیباترین گل در تاریخ استادیوم ماراکانا شناخته‌اند.

در سال 1972 و پس از 17 سال بازی در تیم سانتوس از این تیم خداحافظی کرد و در سال 1974 با تیم امریکایی نیویورک کاسموس برای فصل 1975 قرارداد امضا کرد و در آخرین سال حضورش در این تیم موفق شد این تیم را به مقام قهرمانی لیگ امریکا برساند البته در سال 1977 میلادی. در اول اکتبر 1977 کفشهایش را برای همیشه در برابر خیل عظیمی از مردم در استادیوم "ژیانت" آویزان کرد. در این دیدار دوستانه او یک نیمه در تیم کاسموس و یک نیمه هم در تیم سابقش سانتوس بازی کرد و در پایان دیدار هم پیراهن شماره 10 تیم سانتوس به افتخار وی برای همیشه بایگانی شد و به پله تعلق گرفت.

او در دوران حرفه‌ای خود سه جام جهانی را تجربه کرد و ۱۲۸۱ گل به ثمر رساند.

اولین بازی ملی پله در 7 جولای 1957 برابر آرژانتین و به شکست 2-1 برزیل منجر شد که در آن بازی پله تنها گل برزیل را به ثمر رساند یعنی 3 ماه قبل از رسیدن به سن 17 سالگی . اولین گلش در جام جهانی هم برابر ولز و در جام جهانی 1958 سوئد بود که به عنوان جوانترین بازیکن هم معرفی شده بود.

آشنایی با بزرگان تاریخ جام جهانی/ پله، افسانه فوتبال
پله

پله جوانترین بازیکن در تاریخ جام‌های جهانی است که موفق شد برابر تیم فرانسه و در نیمه نهایی جام 58 موفق به زدن 3 گل در یک دیدار یا همان هت‌تریک شود، آن هم با سن 17 سال و 239 روز. او جوانترین بازیکنی است که موفق شده در فینال جام جهانی حضور داشته باشد. در فینال جام 58 هم 2 گل به ثمر رساند که یکی از گل‌های او را جزو برترین گلهای تاریخ جام جهانی به شمار می‌آورند.

در جام جهانی 1962 پله در بازی مقابل چکسلواکی وقتی دو بازیکن حریف را دریبل زد با خطای سنگین مدافع حریف روبرو شد و در نهایت جام جهانی را هم از دست داد. جالب است بدانید کسی که جانشین پله در ادامه تورنمنت شد کسی نبود به جزء گارینشای معروف که اتفاقا توانست باعث دومین قهرمانی تیم برزیل در جام جهانی شود و ستاره مسابقات هم لقب بگیرد.

در جام جهانی 1966 و در حالی که پله موفق شد برای سومین بار متوالی در 3 جام جهانی گلزنی کند، در بازی سوم برابر پرتغال باز هم بر اثر تکلهای متوالی و خشن بازیکنان تیم پرتغال، پله باز هم ناچار به ترک جام جهانی شد به طوری که بعد از پایان مسابقات اعلام کرد که دیگر حاضر نیست در جام جهانی بازی کند.

پله در جام جهانی 1970 هم موفق به گلزنی شد. در فینال جام 70 پله در دیدار برابر ایتالیا گل ابتدایی بازی را زد و در 2 گل دیگر هم به عنوان پاسور شریک بود که در نهایت با برتری 4-1 برزیل همراه بود. به عبارتی برزیل تمام بازیهای خودش را با برد به پایان رساند. با این قهرمانی برزیل برای همیشه جام "ژول ریمه" را از آن خودش کرد. آخرین بازی پله برای زردپوشان برزیلی در تاریخ 18 جولای 1971 و برابر تیم یوگسلاوی و در شهر ریودوژانیرو بود.

رکورد او در تیم برزیل برابر با 67 برد و 14 تساوی و 11 باخت و 3 قهرمانی در جام جهانی است که تا به حال کسی به آن دست پیدا نکرده و یک نکته جالب هم اینکه تیم برزیل در مسابقاتی که پله و گارینشا به طور همزمان در تیم برزیل بازی می‌کردند رنگ شکست را هرگز به خودش ندید .

پله در 1363 بازی توانسته 1281 گل به ثمر برساند البته این شامل بازی‌هایی هم می‌شود که پله با تیم‌های سانتوس و نیویورک در تورهای مختلف انجام داده و آن بازی‌ها هم برای وی حساب شده است، حتی بازیهایی که برای تیم نیروهای نظامی با پیراهن برزیل انجام داده است. تعداد گل‌های به ثمر رسانده پله در مسابقات لیگ برزیل شامل 589 گل در 605 بازی است. پله در جایگاه سوم برترین گلزنان ملی جهان با 77 گل در 92 بازی قرار دارد.

همچنین وی با 12 گل در جایگاه چهارم و پشت سر رونالدو، گرد مولر و ژوست فونتن در لیست برترین گلزنان تاریخ جام‌های جهانی است. پله در 3 قهرمانی برزیل در جام جهانی سهم داشته اگرچه در فینال 62 به دلیل مصدومیت حاضر نشد. او جزو بازیکنانی است که موفق شده‌اند در 2 فینال جام جهانی گلزنی کنند (به همراه پل برایتنر آلمانی، زین الدین زیدان فرانسوی و واوای برزیلی)

آشنایی با بزرگان تاریخ جام جهانی/ پله، افسانه فوتبال

*پله از نگاهی دیگر

او ضمن مهارت بازی به عنوان هافبک یا مهاجم، مهارت کامل بازی با هر دو پا را داشت. او تمام‌کننده‌ای قهار بود، دریبل‌زنی بی‌نظیر و پاسوری به یاد ماندنی. او حتی – به عنوان یک فوروارد – تکل‌زن قهاری نیز بود. سرعت و قدرت شوت او از معروف‌ترین ویژگی‌هایش بودند.

یکی از داستانهای جالب در مورد پله به این صورت هست که در سال 1967 دو گروه از گروه‌های مسلح در نیجریه که با هم جنگ می‌کردند 2 روز را اعلام آتش بس می‌کنند تا بتوانند بازی دوستانه پله را در لاگوس مشاهده کنند!

افتخارات

برترین ورزشکار قرن بیستم به انتخاب کمیته بین المللی المپیک

بهترین بازیکن جام جهانی 1970

مرد سال فوتبال آمریکای جنوبی 1973

قهرمان جام جهانی 1958، 1962 و 1970

قهرمان جام بین قاره‌ای با سانتوس 1962 و 1963

رکورددار گلزنی در بازی‌های رسمی با 1281 گل

92 بازی ملی، 77 گل

حضور در جام جهانی: 4 دوره (1958، 1962، 1966 و 1970) - 14 بازی، 12 گل

در سال 1992 پله به عنوان سفیر سازمان ملل برای بوم شناسی و محیط برگزیده شد. در سال 1995 هم به خاطر خدمات برجسته به ورزش جایزه مدال طلایی را از سوی رییس جمهور برزیل دریافت کرد. همچنین از سوی رییس جمهور برزیل به عنوان وزیر ورزش فوق العاده برزیل و همچنین سفیر حسن نیت یونسکو هم انتخاب شد. در سال 2001 هم بدلیل درگیری به خاطر اتهام رشوه‌گیری از سمت خود کناره‌گیری کرد. در سال 1997 هم مقام شوالیه بریتانیا به صورت افتخاری به پله اهدا شد. پله همچنین چندین زندگی‌نامه هم از نوشته و چندین فیلم درباره زندگی وی ساخته شده است. وی همچنین در سال 1981 و در فیلم "فرار به سوی پیروزی" که با حضور ستاره‌های فوتبال جهان و بازیگر مشهور هالیوود سیلوستر استالونه ساخته شد هم حضور داشت که در آن فیلم نقش زندانی‌هایی را داشتند که در کمپی از نازیهای آلمانی زندانی بودند و با برگزاری یک مسابقه فوتبال موفق به فرار شدند. او همچنین در 12 فیلم و مجموعه تلویزیونی ایفای نقش کرده است .

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • محمد ۲۳:۳۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
    0 0
    گزارش خوبی بود. ممنون

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس