مردم با همه فشاری که تحمل می‌کنند، هم‌چنان وقتی پای هزینه کردن برای پرچم حسین (ع) به میان می‌آید دیگر دارایی را از نداری تشخیص نمی‌‌دهند و با تمام توان به میدان می‌آیند.

گروه جنگ نرم مشرق-  فریده فرحی، استاد ایرانی دانشگاه هاوایی و عضو شورای روابط ایران - آمریکا که تاکنون از اتاق فکرهایی همچون موسسه صلح ایالات متحده و بنیاد راکفلر جوایزی دریافت کرده است در یادداشتی درباره سفر سه‌ماهه اخیرش به ایران به موضوعات قابل تاملی پرداخته است.
این خبرنگار خارج نشین در بخشی از گزارش خود آورده: سیاست‌های حکومت به افزایش مصرف تشویق می‌کند. کشور ایران با تمام الحاقاتش، کما بیش یک کشور مرفه است؛ کشوری که انواع لوازم تامینی برای مردمش را فراهم آورده. بنزین هم‌چنان ارزان، حمل و نقل عمومی شایسته و یارانه خوبی هم به مردم پرداخت می‌شود و هنوز هم می‌توان در بازار با حمایت مالی شهرداری‌ها غذای نسبتا ارزانی را یافت و گوشی‌های سامسونگ همه جا هستند. در طول 10 روز نخست محرم به چندین شهر سفر کردم. محرم زمانی است که مراسم شهادت امام حسین(ع) برگزار می‌شود. در این مراسم چیزی شبیه کارناوال، توسط افراد پدید آمده و با حالتی عزادارانه، گروه گروه حرکت می‌کنند و عده بیشتری به تماشای آنان می‌پردازند. در این مراسم میزان بسیار زیادی غذا به صورت رایگان در ظرف‌های یک‌بار مصرف میان فقیر و غنی توزیع می‌شود. اقتصاد سیاسی برآمده از این حجم زیاد غذای با کیفیتی که به صورت رایگان توزیع می‌شد مرا در شگفتی فرو برد.آری این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگاه داشته است؛ جمله‌ای که امام خمینی (ره) فرمودند. اگر این جمله را در نسبت با تحریم‌های موجود و نگرش امروز مردم ایران به رابطه با آمریکا و حب قلبی این مردم به حضرت امام حسین (ع) بنگریم و مقایسه کنیم خواهیم دید که چگونه معنایی ژرف در خود دارد.

35 سال است مردم ایران، به تمام دنیا اعلام کرده‌اند که راه‌شان راه حسین (ع) و مسیرشان جز مسیر حق و حقیقت نیست؛ بگذریم از 1400 سالی که حرکت زیرزمینی شیعه در این سرزمین ادامه حیات داده بود تا خود را به ایستگاه بهمن 57 برساند. ایران مردمانی دارد که 8 سال مردانه جنگیدند و در مقابل ناجوانمردانه‌ترین تحریم‌ها، ده‌ها سال مقاومت کردند.

از سویی، این شیطان بزرگ است که 35 سال پشت به پشت خوی استکباری خود داده و از هر طرف عرصه را بر انسان شیعه ایرانی تنگ‌تر کرده است. از هر چه در توان داشت کوتاهی نکرده و دست آخر جز تحریم‌های رنگانگ دست‌آویزی نداشته است. راه شیعه ایرانی راه حسین (ع) و راه عزت و افتخار حسینی است. راه سر خم نکردن در مقابل زیاده‌‌خواهی و خواسته‌های لایقف شیطان بزرگ آمریکاست. شیعه ایرانی، آرزوی تعظیم و تسلیم شدن به استکبار را بر دل آمریکا خواهد گذاشت.

 عده‌ای در داخل و عده‌ای نیز در خارج، ساز سازش زدند و صلابت نرمش قهرمانانه را به مرعوب بودن و سازش ذلیلانه تعبیر کردند. گفتند که شیعه ایرانی، تحت فشار تحریم به فلان شخص رای داد و به دنبال ارتباط با شیطان بزرگ و فرار از تحریم بود.

اما کجا بودند تا در ایام محرم و صفر ببینند، همین مردم در میان فشار اقتصادی و میزان خرج‌های سنگینی که روزگار به ایشان تحمیل می‌کند، چشم به روی حقیقت فشار روزگار می‌بندند و تنها چیزی که می‌بینند لبخند مهربان ارباب‌شان حسین بن علی (ع) است. این‌ها همان مردمانی هستند که حتی در نداری و فشار اقتصادی و تحریم نیز دست از یاری ارباب‌شان (به هر حالتی که باشد) برنمی‌دارند و آنچه که دارند در بوته اخلاص می‌نهند؛ این که جان می‌گذارند یا مال مهم نیست. مهم آن است که هر چه دارند بی‌کم و کاست می‌گذارند.

آنان که خیال سازش در سر دارند خوب ببینند که این مردم در ایامی که گذشت، تاسوعا و عاشورا و اربعین حسینی (ع)، نه تنها از میزان احسان‌هایشان کم نشد، بلکه بر آن افزوده هم شد. نه تنها از نذری‌ها و قربانی کردن‌هایشان کاسته نشد، که افزوده نیز گشت. خوب ببینند که این مردم با همه فشاری که تحمل می‌کنند، هم‌چنان وقتی پای هزینه کردن برای پرچم حسین (ع) به میان می‌آید دیگر دارایی را از نداری تشخیص نمی‌‌دهند و با تمام توان به میدان می‌آیند.

بیعت این مردم با نهضت حسین (ع) را پایانی نیست و هر چه از زمان می‌گذرد این پیوند محکم‌تر شده و تار و پودش بیشتر به هم جوش می‌خورد. حال چگونه آن عده اندک توقع دارند تا شیعه ایرانی که فدا کردن جان را حداقل وظیفه برای نهضت حسین (ع) و روشن نگاه داشتن شمع خیمه عزای او را بر خود فرض می‌داند، دست از همه این‌ها برداشته و به قول آنان سر تسلیم به سوی دشمن‌ترین دشمنان و شیطان بزرگ فرود آورد و مشکل مالی و نداشتن توان مادی را بهانه دوری از چراغ هدایت حسین (ع) کند.

مگر آنکه شیعه ایرانی، دیگر شیعه نباشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 20
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • ۰۰:۱۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  0 0
  حدیث امام حسین علیه السلام فرمودند: فَإنی لا أَرَی المَوتَ إلَّا السَّعادَةَ وَ الحَیاة مَعَ الظّالِمینَ إلّا بَرماًی به درستی که من مرگ را جز سعادت نمی بینم و زندگی با ستمکاران را جز محنت نمی دانم.
 • ۰۰:۲۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  0 0
  حالا انقدر از این کاریکاتورا بکشین تا حس حقارت بهشون دست بده و بیان شتکمون کنن!
 • محمد ۰۱:۱۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  0 0
  پس ميشه استاد دانشگاه هاواي بود وحقيقت را گفت!به اميد خدا با قيام صاحب الزمان انتقام سختي از مستكبران وظالمان به خصوص صهيونيست ها وال سعود نحس خواهيم گرفت البته ولي عصر امام رفعت هستند وبرأي توحيد قيام ميكنند ولي اين حيوان صفتان هر جا باشند بوي تعفّن شان همه جا را ميگيرد.
 • حسین فیضی ۰۱:۵۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  0 0
  قربون اهل بیت برم که همیشه کریم بودن و ما رو از سر سفره خودشون نروندن . برکاتشم میشه همین دشمنم به سلاح ما اعتراف میکنه کاش این جماعت بنفش و هفت رنگ هم درک کنن تا نرن چوب حراج بزنن به خون شهدای هسته ای به بهانه تحریم .
 • محمد ۰۴:۰۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  0 0
  خانم محترم ارباب ما به ما یاد داده از خدا بخواهیم و لا تجعل الدنیا اکبر همنا ما برای خاک قبور اصحاب ائمه امان جان می دهیم پول که چیزی نیست ضمنا اقایون مسئولا بخصوص مذاکره کننده ها این خانم باید از رفتار شما میفهمید شیعه با مردم دنیا فرق داره حریص مال دنیا نیست شیعه گرسنه و تشنه جان میدهد اما تا دم مرگ میگه « هیهات منا الذلة»
 • نصیر ۰۶:۲۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  0 0
  مگر آنکه شیعه ایرانی، دیگر شیعه نباشد. البته شیعه اگر باشد الآن این وضع ایران و جهان اسلام نبود!..... واقعیت این هست اکثرا در تمام جهان نه فقط ایران حتی کسانی که واجبات رو انجام می دن دوستار شیعه و محب شیعه هستن.... ما ارمنی ها مسیحی زرتشتی و...هم در داخل داریم که واقعا عاشق اسلام حسین(ع) هستن
 • ۰۶:۳۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  0 0
  تابوی تحریم ها دیگه شکسته خود من فکر می کردم سال دیگه با تحریم نفتی از شدت فقر نابود مشیم ولی نشدیم.... الآن وقت عمل هست نه حرف
 • ۰۷:۱۹ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  0 0
  درود بر اين استاد عزيز خانم فريده فرحي،كه اينگونه به دين و مملكت خود احترام ميگذارند
 • ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  0 0
  اقای فیضی عزیز شک نکن که جماعت بنفش هم حسینی هستند بیشتر از جماعت تندرو حسینی نباشند کمتر نیستند . شور و شعور حسینی را با هم دارند. تاریخ نشان داده تندروها همیشه گند زده اند
 • الف ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  0 0
  کیا !!!؟ منظور شما آمریکایی هاست؟ حضرت آقا فرمودند که آمریکایی ها بروند بدهی هایشان را بدهند... به وضع داخلی شان سر و سامان بدهند... کارشون از حس حقارت گذشته، بدجور ... ما شیعه ایم و تخصصمون مالوندن پوزه آمریکا و امثال آمریکاست...
 • پرهام ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  0 0
  ایشون حقیقت رو گفتن
 • راز ۱۵:۴۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  0 0
  خيلي مطلب خوبي بود مشرق جان ممنون
 • ۱۷:۴۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  0 0
  دانشگاه هاووایی واقعیه؟!؟
 • جواد ۱۸:۰۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  0 0
  مگه حقیر نیستند؟ نگونه فکر کردی عزیزند؟ نترس عمو.
 • ۱۸:۳۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  0 0
  فقط قسمت گزارش گونه اول متن از این استاد نقل شده بود._
 • ۲۳:۱۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  0 0
  امسال خدا خیلی جاها در برابر بد خواها و دشمنامون کمکون کرد...من امسال معجزه زیاد دیدم... ان شاالله که سال جدید میلادی سال پیروزی حق بر باطل باشه...
 • ۲۳:۲۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  0 0
  به درك واصل كردن نتانياهو را به من بدين
 • ۰۰:۱۹ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۳
  0 0
  خذ الحکمة ولو من منافق!
 • ۰۰:۲۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۳
  0 0
  به ناشناس آمریکایی: تاریخ درباره کندروها به شما چیزی نشون نداده؟!
 • ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۴
  0 0
  ناشناس آمریکایی عزیز دقیقا میانه روی شما رو تو سال ۸۸ با گوشت و پوست و استخونمون درک کردیم. حسینی بودنتون رو هم عاشورای همون سال دیدیم.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس