فوزان از مهمترین فقهای در خدمت آل سعود است که هر نوع انتقاد علنی به حکومت را در حکم بغی و طغیان دانسته و آن را حرام اعلام کرده است. وی خوردن گوشتهای ذبح شده به دست شیعیان را مانند دروزیها و نصیریها را به علت مشرک خواندن آنان حرام می داند و شیعیان را برادران شیطان می خواند و حزب الله را حزب اللات!

گروه گزارش ویژه مشرق- صالح بن فوزان بن عبدالله بن علی آل فوزان متولد 28 سپتامبر1935 (اول رجب 1355 هـ.ق) در منطقه شماسیه حوالی شهر بریده در منطقه قصیم عربستان است. در کودکی پدرش می میرد و با سرپرستی  اقوام و خویشان رشد می یابد.

 

صالح بن فوزان بن عبدالله بن علی آل فوزان متولد 28 سپتامبر1935 (اول رجب 1355 هـ.ق) در منطقه شماسیه حوالی شهر بریده در منطقه قصیم عریستان است. در کودکی پدرش می میرد و با سرپرستی  اقوام و خویشان رشد می یابد.

وی تحصیلات ابتدایی و متوسطه اش را در شهر بریده زیر نظر  صالح بن إبراهيم بليهي، صالح بن عبد الرحمن سكيتي،علي بن سليمان ضالع، صالح بن عبد الله مقبل،حمد بن محمد محيميد و فهد بن محمد المشيقح پشت سر می گذارد و سپس تحصیلات آکادمیک خود را تا مقطع دکترا در دانشکده فقه ریاض تا سال 1394قمری طی می کند.

عنوان پایان نامه کارشناسی ارشد او «تحقیقات مرضی درباره امور فرضی مباحث ارث » و پایان نامه دکتری او نیز «احکام خوراکیها در اسلام»؟! است.
 
استادان

علاوه بر افراد یاد شده در بالا این افراد نیز در شکل گیری شخصیت وی اثرگذار بوده اند:

1.    محمد امين شنقيطي

2.    عبدالعزيز بن باز

3.    عبدالله بن حميد

4.    عبدالرزاق عفيفي

5.    صالح سكيتي

6.    محمد السبيل

7.    عبدالله بن صالح خليفي

8.    إبراهيم بن عقلاء شعيبي

9.    صالح العلى ناصر
 
علاوه بر اینان تعدادی از اساتید دانشگاه الازهر مصر نیز در زمره استادان او نام برده می شوند.

تدریس
وی از نیمسال دوم تحصیلی سال 1412 تا سال 1425 در دانشگاه اسلامی [؟] محمد بن سعود مشغول تدریس بوده است و از آن تاریخ به بعد برخی دروس را در مسجد نزدیک خانه اش تدریس می کند و غالبا در جلسات افتا و مناظرات و... مشغول به فعالیت است.

تالیفات
گفته شده وی بیش از 30 کتاب و کتابچه منتشر کرده که از آن جمله است:

1.    دليل السالك إلى ألفية ابن مالك ؛

2.    تعجيل الندى شرح قطر الندى ؛

3.    تيسير الوصول إلى قواعد الأصول ؛

4.    شرح الورقات؛

5.    مجالس عشر ذي الحجة؛

6.    أحاديث عشر ذي الحجة وشهر الله المحرم أحكام وآداب؛

7.    أحكام حضور المساجد ؛

8.    أحاديث الصيام أحكام وآداب؛

9.    مختصر أحاديث الصيام؛

10.    جمع المحصول في شرح رسالة ابن سعدي في الأصول؛

11.    أحاديث عشر ذي الحجة أحكام وآداب؛

12.    زينة المرأة المسلمة؛

13.    من أحكام الحج والعمرة ؛

14.    منحة العلام في شرح بلوغ المرام، في عشرة أجزاء والجزء الحادي عشر فهارس.

15.    فقه الدليل في شرح التسهيل؛

16.    تسهيل الوصول إلى الرسالة المختصرة في الأصول؛

17.    التسهيل في الفقه للبعلي ؛

18.    الإعراب عن نظم قواعد الإعراب؛

19.    الفوائد المجموعة في شرح فصول الآداب ومكارم الأخلاق المشروعة لابن عقيل الحنبلي .

20.    الملخص الفقهي .

21.    التحقيقات المرضية في المباحث الفرضية , في المواريت .

22.    الإرشاد إلى صحيح الإعتقاد.

23.    شرح العقيدة الواسطية.

24.    عقيدة التوحيد


مناصب

مدرس آکادمی علمي رياض ، دانشکده فقه ،دانشکده اصول دین و آکادمی عالي قضاوت

عضو هیات دائمی فتوا  و بحثهای علمي

عضو هيئت كبار العلماء

عضو مجمع فقهي مكه مكرمه

عضو گروه إشراف  بر داعیان و مبلغان حج

إمام و خطيب مسجد جامع امير متعب بن عبدالعزيز ملز

کارشناس برنامه رادیویی (نور على الدرب)

فقیه دربار
وی از مهمترین فقهای در خدمت آل سعود است که هر نوع انتقاد علنی به حکومت را در حکم بغی و طغیان دانسته و آن را حرام اعلام کرده است. وی حتی اعتراض قلبی را هم مصداق شورش می داند و مدعیست تنها حالتی که مصداق «النصیحه لولی المسلمین» می تواند باشد انتقاد غیر علنی و پنهانی است.  
 

فوزان: اعتراض قلبی به حاکم (آل سعود) نوعی شورش است !!گریه صالح فوزان بر احمد بن حنبل (لینک)

وی پیش از انقلاب مصر اخوان المسلمین این کشور را پاره تن وهابیت خوانده بود و پس از جدا شدن از جکومت سعودی نسبت آنها را به فرقه خود منکر شده و اخوان المسلمین مصر را یکی از هفتاد و دوفرقه گمراه و غیر ناجیه اسلامی خوانده بود:


 موضع صالح فوزان قبل از انقلاب مصر درباره اخوان المسلمین (لینک)

دشمن قسم خورده شیعه
صالح فوزان شیعیان را دشمنان همیشگی مسلمانان از قدیم الایام می خواند که تاریخی سیاه در برابر اسلام و مسلمین دارند!!! و این روزها سیاهی آنان(ایران و لبنان) در دفاع از حکومت سوریه بیشتر رخ نموده است.
 


وی با چشم پوشی بر اقدامات سلفی در ویران کردن اماکن مقدس سوریه و خانه های مردم، عبارت  توهین آمیز عبدالعزیز آل شیخ درباره حزب الله لبنان که آنان را «حزب (بت) لات» را تایید کرده و مدعی می شود الان شیعیان عامل ویرانی خانه و کاشانه مردم سوریه اند!!!

تخریب مسجدی در سوریه توسط وهابی ها (لینک)

او در ادامه می گوید اگر جایی دیدید شیعیان به اسلام و دوستی با ما اظهار می کنند بدانید نیرنگ و فریبی است برای اینکه خود را از انتقام مسلمانان نجات دهند


تخریب قبور علما و بزرگان دین در افریقا توسط وهابیان (لینک)

 

وی خوردن گوشتهای ذبح شده به دست شیعیان را مانند دروزیها و نصیریها را به علت مشرک خواندن آنان حرام می داند و شیعیان را برادران شیطان می خواند و حزب الله را حزب اللات!!!!

فوزان: شیعیان برادران شیطان هستند !! (لینک)

صالح فوزان در کتاب خود حدیث ثقلین را تحریف کرده و به جای عبارت کتاب الله و عترتی، عبارت کتاب الله و سنتی را گذاشته است.


تحریف حدیث ثقلین موجود در سنن ترمذی توسط صالح الفوزان (لینک)

چندی قبل سلمان بن عبدالعزیز امیر منطقه ریاض در همایشی ضد شیعی با عنوان « مملکت ما ... وحدت ما » که با حضور امیران برخی از مناطق عربستان، چهره های سیاسی و مفتیان سلفی از جمله صالح الفوزان، عبدالله بن جبرین، ناصرالعمر و برخی از چهره های مشهور ضد شیعی دیگر برگزار شده بود ، در سخنانی التزام عربستان به مذهب سلفی را از اصول کشور خود دانست و از چنین اندیشه ای به عنوان تنها اندیشه صحیح اسلامی! نام برد.

در این همایش سخنرانان به جای دعوت به وحدت در جهان اسلام، حاضران را به دوری و حتی قتل مسلمانانی که اندیشه سلفی را نمی پسندند ترغیب کردند!

در این زمینه، صالح الفوزان در سخنانی خواستار دوری از شیعیان شد و پیروان مذهب شیعه را خطر اصلی برای عربستان دانست .
وی در ادامه خواستار آن شد که هیئت حاکمه کشور عربستان، شیعیان مقیم مناطقی چون القطیف، مدینه منوره و نجران را به اسلام (اندیشه سلفی) دعوت کنند و در صورتی که نپذیرفتند آنان را برای پذیرش اندیشه سلفی مجبور نمایند!


فتاوای عجیب و ....
صالح بن فوزان از قائلان به وجوب به اتعقاد به ثابت بودن زمین است و همچنین وی منکر صحت و اعتبار حدیث جعلی «شفا با ادرار شتر!!!» را کافر مرتد زندیق می داند! که این فتوا مورد اعتراض دیگر مفتیان وهابی قرار گرفت.

صالح فوزان در پاسخ سوالي درباره افراد تارک‌الصلاة و وظيفه افراد در مقابل آنان ضمن فتوایی از جنس فتاوای خوارج، مدعي شد که اين افراد را بايد دور کرد و اگر توبه نکردند کشتن آنان نيز واجب است.

البته فتاوای عجیب از وهابیان اصلا چیز جدید یا منحصر به صالح فوزان نیست:

 


برخي علماي وهابيت به ارائه فتواهاي عجيب شهره هستند اما اخيرا فتوايي منتشر شده که در نوع خود قابل تامل است؛ اگر مردى دخترش را كه در شرق جهان با وى زندگى مى كند به همسرى پسرى در آورد كه او در غرب جهان با پدرش زندگى مى كند و هيچگاه آن دو يكديگر را نبينند و از محل زندگى بيرون نروند، سپس شش ماه از ازدواج آنان بگذرد و آن دختر صاحب فرزند شود پدر او همان كسى خواهد بود كه در غرب دنيا زندگى مى كند، اگر چه هيچگاه همسرش را ملاقات نكرده و حتى نديده باشد.

همچنين اگر كسى را از لحظه عقد ازدواج به مدّت پنج سال زير نظر نگهبانان زندانى كنند، سپس آزاد شود و به منزلش برود و تعدادى فرزند در كنار همسرش ببيند همه آنان فرزندان وى خواهند بود اگر چه فرصت يك لحظه ديدار و ملاقات با همسرش را پس از عقد نداشته است.

اين امر امكانش دور از واقعيّت نيست، زيرا ممكن است بر اثر كرامت يكى از اولياء با آنكه مسافت بين زن و شوهر زياد است آن دو به ديدار يكديگر رسيده باشند و از اين راه فرزندى به وجود آمده باشد.

عبدالله نجدی همکار صالح فوزان هم یک دهه قبل در فتوایی گفته بود: فوتبال حرام است مگر با این شروط و ضوابط:

سوال: …جوانانی که چیزی از تقوا نمی دانند و به وقتشان اهمیتی نمی دهند و می گویند می خواهیم فوتبال بازی کنیم، می پرسند شروط و ضوابط بازی فوتبال چیست تا ما در ورطه تشبّه به کفار و طاغوتیان و دشمنان دین مثل آمریکا و روسیه و.. نیفتیم.

جواب: به آنها می گوییم اگر اصرار دارید بازی کنید و وقت خود را بگذرانید، باید شروط و ضوابط ذیل را رعایت کنید:

اول: خطوطی چهار طرف دور زمین نباشد؛ زیرا این خطوط ساخته کفار و قانون بین المللی فوتبال است!

دوم: کلماتی که کفار و مشرکان به عنوان قانون بین المللی فوتبال وضع کرده اند، مانند گل و اوت و پنالتی و کرنر و …، گفته نشود زیرا گفتن این کلمات حرام است و هر کس که اینها را بگوید تنبیه و باید از بازی اخراج شود و باید به او گفته شود که به کفار و مشرکین شبیه شده ای…

سوم: هر کس از شما که در اثناء بازی افتاد و دست یا پایش شکست، یا دستش به توپ خورد بازی به خاطر او نباید متوقف شود و به کسی که او را انداخته کارت زرد یا قرمز داده نشود، بلکه به هنگام شکسته شدن یا ضربه دیدن باید به قاضی شرع مراجعه شود تا آن بازیکن حق شرعی خود را همانطور که در قرآن است بگیرد و شما باید شهادت دهید که فلانی عمداً دست یا پای او را شکست…
 

فوتبال حرام است مگر با این شروط و ضوابط

چهارم: نباید در تعداد بازیکنان با کفار و یهود و نصارا و خصوصاً امریکای خبیث تبعیت کنید، به این معنا که نباید با یازده نفر بازی کنید، بلکه باید بر این تعداد اضافه یا کم کنید.

پنجم: باید با لباس خواب یا غیره خودتان و بدون شورت ها و پیراهن های رنگارنگ و شماره دار بازی کنید، زیرا این لباسها لباس اسلامی نیست، بلکه لباس کفار و غرب است.

ششم: هر کدام از شما که این شروط و ضوابط را رعایت کرد باید قصدش از بازی فوتبال تقویت بدنی برای جهاد فی سبیل الله و آمادگی برای زمانی باشد که به جهاد فراخوانده شود، نه گذراندن وقت و عمر و شادی از پیروزی ظنّ.

هفتم:
نباید زمان بازی را 45 دقیقه قرار دهید، شما باید با کفار و فاسقان مخالفت کنید و در هیچ چیز مشابه آنان نباشید.

هشتم: نباید در دو نیمه 45 دقیقه ای بازی کنید، بلکه در یک یا سه نیمه بازی کنید تا مخالفت شما با کفار محقق شود.

نهم: هنگامی که یکی از دو تیم بر دیگری غلبه نکرد (تساوی بازی) و آنطور که شما می گویید توپ به دروازه ای وارد نشد، نباید برای بازی وقت اضافی یا پنالتی در نظر بگیرید (تا یکی پیروز شود)، بلکه بلافاصله بازی را تمام کنید، زیرا بازی به این طریق عین اجرای قوانین بین المللی فوتبال است!

دهم: در بازی فوتبال شخصی را به عنوان داور انتخاب نکنید، زیرا بعد از لغو قوانین بین المللی همچون گل و اوت و پنالتی و کرنر و… وجود او دلیلی ندارد! بلکه بودن او تشبّه به کفار و یهود و نصار و اطاعت از قوانین بین المللی است.

یازدهم: نباید در اثناء بازی، گروهی از جوانان جمع شوند و شما را تماشا کنند، چون قصد شما ورزش و تقویت بدنی است پس دلیلی ندارد آنها شما را نگاه کنند! هر چند که بگویید آنها باعث تشویق شما در تقویت بدنی و آمادگی برای جهاد هستند، به آنها بگویید بروید دنبال منکرات خودتان در بازارها و روزنامه ها و بگذارید ما بدنمان را قوی کنیم!!!

دوازدهم:
هر کسی که گل بزند و سپس بدود تا بقیه او را دنبال کنند و بغل نمایند، (همانطور که در آمریکا و فرانسه بازیکنان انجام می دهند) باید به صورتش تف انداخت و تنبیه کرد!!! زیرا ورزش بدنی شما چه ارتباطی به شادی و بغل کردن و بوسیدن دارد!

سیزدهم: دروازه باید به جای دو تیرک، سه تیرک داشته باشد، تا مشابه کفار نباشد تا مخالفت شما با قانون بین المللی طاغوتی سازمان فوتبال محقق شود.

چهاردهم: هنگامی که بازیکنی مصدوم شد، نباید بازیکن دیگری را جایگزین او کرد، زیرا این روش، ساخته کفار و مشرکین در آمریکا و … است.

اینها بعضی از شروط و ضوابطی است که مانع تشبّه به کفّار و مشرکین در بازی فوتبال می گردد… من به اجرای این شروط و ضوابط و سپس پرداختن به فوتبال دعوت نمی کنم، بلکه اینها در واقع برای کسی است که توان انجام ورزش های شرعی را ندارد و برای مؤمن صادق، ادلّه نقلی و عقلی مبنی بر تشبّه فوتبال به کفّار کافی است، زیرا انجام بازی فوتبال بغض انسان را نسبت به کفّار متزلزل می سازد، ولی جوانان این امر را شادی و بازی می پندارند (و تحسبونه هیناً و هو عند الله عظیم…).

در پایان امیدوارم که این پیام برای جوانان و دیگران مؤثر و مفید باشد. اللّهم آمین.

به قلم: عبد الله النجدی
ریاض-ربیع الاول1423هـ
 


دوسال قبل هم سال گذشته شیخ «عبدالمحسن العبیکان» از سرشناس ترین مفتی های وهابی در عربستان سعودی با استناد به روایتی از أبوهریره، فتوایی عجیب در مورد شیر دادن زن به مردان بزرگ را صادر کرد.
 

شیخ «عبدالمحسن العبیکان» : جایز است که زن مقداری به مرد نامحرم شیر دهد
تا به محرم او تبدیل شود
!!!!!!!

بر اساس فتوای این مفتی وهابی، هر زن و مردی که نامحرم هستند و به ناچار در محلی قرار دارند که فرد سومی میان آنان نیست، برای اینکه به گناه و یا ارتکاب عمل حرام دچار نشود، جایز است که زن مقداری به آن مرد نامحرم شیر دهد تا به محرم او تبدیل شود.

در همین راستا روزنامه "المشهد" چاپ مصر، با پرداختن به این فتوای عجیب، ضمن انتقاد شدید از آن، نوشت: این فتوا به راه فراری برای رفتارها غیر اخلاقی برخی افراد در جهان عرب تبدیل شده است.

این روزنامه در ادامه نوشت: بر اساس گزارش های منتشر شده در کشورهای عربی به ویژه کشورهای خلیج [فارس]، تاکنون چندین مورد افراد در حالت های نامناسب و غیر اخلاقی بازداشت شده اند اما بلافاصله پس از بازداشت شدن، با بیان کردن این فتوا ادعا کرده اند که به همدیگر محرم هستند.
 

گوشت سوسمار
 خوراک مورد علاقه وهابیها!تحریم اهداء گل توسط هیئت علمایی که صالح فوزان عضو آن است

شماره فتوا:21409
تاریخ:21/3/1421
و بعد، کمیته دائم پژوهشها و فتواهای علمی از سؤال مستفتی محمد عبد الرحمن العمر از حضر ت مفتی کلّ آگاه شد که از سوی دبیرکلّ هیئت علمای ارشد با شماره 1330 و در تاریخ 21/3/1420 به این کمیته ارائه شده است.

متن سؤال:

در بعضی از بیمارستانها، اماکنی برای فروش گل وجود دارد، و ما عیادت کنندگانی را می بینیم که دسته های گل را به بیماران تقدیم می کنند، این کار چه حکمی دارد؟
در طول قرون متمادی اهداء گل (طبیعی یا مصنوعی) هیچگاه جزء سنّت عیادت از بیماران نبوده و این عادتی است که از بلاد کفر وارد شده و عدّه ای که ایمان ضعیفی داشته اند، از آنها تأثیر گرفته و این عادت را انتقال داده اند.

حقیقت این است که بردن گل نفعی برای بیمار ندارد، بلکه تشبّه و تقلید محض از کفّار محسوب می شود و نه هیچ چیز دیگر، و فقط خرج کردن پول در غیر راه درست است که این اعتقاد فاسد را به دنبال دارد که این گلها باعث شفا می شود! بر این اساس نباید از گل در مورد مذکور استفاده کرد، نه به صورت فروش و نه خرید و نه اهدا…

این سخنان در حالی از طرف کارخانه های فتوا سازی وهابیت صادر میشود که امیران آنان با امضای قرار دادهای میلیاردی و اهدای کمکهای بلاعوض به همان بلادهای کفر ، نوکری خویش را به شکلی متفاوت به اثبات می رسانند…


ماجرای ادرار شتر
در کتب احادیث که وهابیون از آن پیروی می کنند، حدیثی وجود دارد که برای نوشیدن ادرار شتر فواید زیادی نقل کرده از همین رو بسیاری از وهابیون برای دستیابی به این فواید، ادرار شتر می نوشند.
 در همین راستا «هشام الخیاط» پزشک داروهای گیاهی با استناد به حدیث نوشیدن ادرار شتر که در کتاب صحیح بخاری به شماره حدیث ۵۶۸۶ آمده، تاکنون به بسیاری از بیماران خود نوشیدن آن را تجویز کرده است.

در همین حال روزنامه پر تیراژ "عکاظ” چاپ عربستان سعودی چند روز پیش در گزارشی در این باره نوشت: در بازارهای روستایی استان "العسیر” عربستان، خرید و فروش شپش بین زنان گسترش یافته که از آن برای بهبود موهای خود استفاده می‌کنند.

از سوی دیگر «محمد العسیری» دیگر پزشک سنتی به این روزنامه توضیح داد که شپش، انگل است و به زنان عربستان توصیه کرد که برای تقویت و براق شدن موهای خود از "ادرار شتر جوان” استفاده کنند که "طی زمان‌های متمادی آزمایش شده است”.
 


موضع گیری درباره مسائل روز
وی تمام حکومتها و مردم برای حل فتنه سوریه به جهاد فراخوانده است.

وجوب جهاد علیه حکومت سوریه (لینک)

و کسانی که امکان حضور در عرصه نبرد با گمراهان حاکم در سوریه را ندارند دعا برای سقوط حکومت بر ایشان واجب است:

لزوم جهاد همه جانبه مسلمین علیه حاکمیت سوریه  (لینک)


صالح بن فوزان در برخی موارد فتاوای جالبی هم دارد که از آن جمله می توان به خوارج خواندن اسامه بن لادن و کسانی که در عملیاتهای انفجاری شهر و کاشانه مردم را ویران نموده و جان آنان و پلیسها را می گیرند، اشاره کرد. البته این فتاوا پس از انفجارات انجام شده در عربستان بیان شده اند.

   

منابع و مآخذ:


http://www.liveislam.net/archive.php?sid=&tid=11

http://al-fuzan.net

http://ar.islamway.net/scholar/99

http://www.alfuzan.islamlight.net

http://www.alriyadh.com/2013/06/15/article843895.html

http://www.alifta.net/Fatawa/MoftyDetails.aspx?ID=7&languagename

http://civicegypt.org/?p=38614

http://altaghyeer1.3abber.com/post/180335

http://www.vahhabiyat.com/showdata.aspx?dataid=5578&siteid=1

http://akhbaar24.argaam.com/article/detail/145151

http://www.esharh.net/?act=artc&id=7958

http://www.arab-eng.org/vb/showthread.php/230694-that-in

http://www.aviny.com/Occasion/jang-narm/vahabiat/shenakht-vahabiat/fatva-vahabiat.aspx

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 68
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 16
 • سید امیر ۰۰:۵۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  4 0
  مرگ بر ال سعود
 • امین ۰۱:۲۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  1 0
  اینا دیگه چه جونورایین ؟
 • لبیک یا حسین ۰۱:۲۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  1 0
  خدا خودش و هفت جد آبادشا لعنت کنه...
 • ۰۱:۳۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  1 0
  حالم بد شد و به خریتش کلی خندیدم هنوز اینا جاهلنذ لعتت بهشون
 • پریسا ۰۱:۳۹ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  0 0
  تا قبل از خواندن این گزارش نمیدانستم که دانشگاهی در جهان وجود دارد که دکترای خریت و حماقت به افراد میدهد مانند همان دانشگاهی که دکترای خریت به این احمق بدوی داده است .بسیار جالب و واجب بود دانستن تفکر این ننگ بشرها . تشکر از مشرق .
 • پیروز ۰۲:۴۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  0 0
  پیشنهاد من جهت دورتر شدن فوتبال وهابی از فوتبال کفار و امریکا و یهودی و نصارا و بقیه انسان ها؛ - به جای چمن روی میخهای کاشته شده در زمین بازی کنید تا چمن که ساخته کفار است توسط چارپایان خورده شود. - به جای توپ، کپه گل و یا کلوخ به سمت دروازه پرتاب کنید تا یهود و نصارا بسوزند! - بازیکنان هر تیم، به بازیکنان تیم دیگر پاس بدهند و آنها هم به تیم خودشان گل بزنند تا یهود و نصارا از به سخره گرفته شدن قوانینشان بمیرند. - دروازه بان توپ را با پا و دیگر بازیکنان با دست و چوب و یا داخل شلوار حمل کنند تا یهود و نصارا.... - داور نیز بازی کند تا دلش نگیرد و ثوابی هم بابت آن برده شود. - الخ آقا این مفتی خعلی خره، خعلی خره! پ.ن: من یک بار گفتم خعلی خره، دومی انعکاس صدا بود!
 • ۰۲:۵۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  0 0
  وحوش احمق
 • ۰۳:۲۷ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  0 0
  لعنت بر وهابیون
 • مهدی ۰۳:۵۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  0 0
  ز ...اش شتر خوردن و سوسمار وهابی را به جایی رسیدست کار سعودی ملعون بی عاقبت کند فتنه ها پشت هم آشکار
 • سینا ۰۴:۱۹ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  0 0
  عاقبت عدم تفکر و تعقل و پیروی از هوای نفس در سطح بین المللی میشه این پیچاره جووناشون چی میکشن از دست بزرگاشون اگه میدونستن واقعا برای این افراد متاسفم و بیشتر برای خود ما شیعیان که باید تلاش بیشتری کنیم تا اسلام حقیقی رو جهانی کنیم و خودمون و بشریت رو نجات بدیم به امید اون روز تلاش کنیم
 • مهدی ۰۵:۳۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  0 0
  شیطان افساری بر گردن این احمقها انداخته و اونا رو با خودش به قعر جهنم می بره خدا شر اینارو از مسلمونا کم کنه
 • حسين ۰۷:۰۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  0 0
  اينها برايند تمام ناخالصى ها و نفاق از صدر اسلام هستند و فضولات جهان عرب هستند كه با پاك شدن و محو اونها جهان بهتر و مسلمين بخش زيادى از مشكلاتشون از بين خواهد رفت
 • ۰۷:۲۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  0 0
  اینا واقعا احمق هستند
 • زهرا سادات ۰۷:۲۶ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  1 0
  این قدر بد میاد از شما شیاطین
 • ۰۷:۳۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  0 0
  حالم به هم خورد خدا شر اینها رو از سر مسلمونها کم کنه
 • ۰۷:۵۴ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  1 0
  کلا موجودات کثیفی هستند مرگ بر تفکراتشان
 • محسن ۰۸:۱۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  0 0
  آقا جان من حاضرم بنویسم و امضا کنم که این آقا رسما دیوانه است. خنده دار ترین شکری که خورده فتوای فوتبال بازی کردنه. البته فتواهای شیر دادن زن به یه مرد نامحرم دیگه و اونیکه لحظه ی عقد میخوان ببرنش زندان تا پنج سال زندان باشه و بعد موقع برگشتش ببینه چن تا بچه داره، اونم قشنگ بود.!!!!!! مرتیکه منحرف لا ابالی!!!
 • ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  0 0
  عقل متعاع گرانبهايي است كه هر كسي از آن بهره نبرده است!!!
 • محسن ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  0 0
  خاك برسرشون همون ادرار شتر نوش جانشون...
 • حاجی ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  0 0
  ممنون از اطلاع رسانی
 • حسین ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  0 0
  خدایی صبح به صبح عقاید یکی از این دیونه ها چاپ کنید یه خورده میخندیم روحیهمون عوض میشه
 • مینا ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  0 0
  خداوند شرت را هر چه زود از سر شیعیان کم کند . با ال شیطان محشور شوی.
 • سيد علي اصغرپور ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  0 0
  بر پدرش لعنت حروم زاده وهابي
 • ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  0 0
  خیلی عالی بود کلی استفاده کردیم اجر شما با اهل بیت علیهم السلام
 • واقع بين ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  0 0
  به نظر من در خصوص قوانين قوتبالشون نود بايد ورود پيدا كنه
 • ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  0 2
  تازه دانشگاهی در ایران هم هست که به اوس محمود لقب دکتری داده ببین اون چه فاجعه ای بود دیگه !!! :))))
 • ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  0 0
  به شدت با نظر حسین موافقم ما که تفریح دیگه ای نداریم.
 • ناشناس ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  0 0
  مرگ بر آل سعود خبیس
 • ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  0 0
  یا شیخ چطور است به جهت عدم مشابهت با شرکایتان الصهیونیست و الشیطان! اندر اسطبل السلطنتی که نه خط دارد و نه قانون و نه...، کره القدم (فوتبال) بازی کنید؟
 • امیر ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  0 0
  این ها همان گوساله پرستان امت پیامبر آخرالزمان هستند و پیرو سامری و گوساله اویند و انشاءالله با همانان محشور خواهند شد. وهابیت آخرین رمقهایش را دارد از دست می دهد.
 • ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  0 0
  هم حالم به هم خورد هم کلی خندیدم هر هر هر هر هر
 • ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  2 0
  حالا خوبه احمدی نژاد معلومه از کجا مدرک گرفته یه فقنه گری میشناسم با دکتری افتخاری ادعای دکتری می کرد خدا لعنتش کنه! هرچی فتنه گر رو هم نابود کنه!
 • مهدی ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  0 0
  هیچ می دانید رسانه های غربی این فتاوا را به نام فتاوا و اعتقادات مسلمانان تبلیغ می کنند؟
 • ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  0 0
  البته نوشیدن ادرار شتر برای درمان اشکال ندارد الان انگلیسی ها دارند ادرار شتر را به قیمت گزاف میخرند میبرند...
 • ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  0 0
  البته يک دانشگاهي هم هست که مي شود بدون داشتن مدرک فوق ليسانس مقطع دکتري را خواند راهش هم اين است که مدرک فوق ليسانس بدون معدل را ارائه بدهي قبول مي کند و فقط شرطش اين است که از بستگان هيات امنا باشي !!!
 • طاهر ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  0 0
  لبیک یا حسین(ع)
 • علي ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  0 0
  امثال اين وهابيون، كثيف آشغال و پي‌پي و حرومزاده‌‌هاي لجن، لامذهب!، ساخته دست انگليس و صهيونيست‌ها هستند فقط براي اختلاف افكني بين مسلمانان ولاغير
 • ۱۳:۱۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  0 0
  مشرق جون تورو خدا این القاب مدرک دکترا وفقه این ادا اطفارا واسه این مردکه نفهم بکار نبر اخه این کجاش به ادمای دانا وفهیم می خوره ؟ اگه نادان نبود که این جوری فکر نمیکرد
 • مرتضی ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  0 0
  عکس اون گوشتها جزغاله شدن خودشون نشون میده خرند به خدا
 • یاسر ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  0 0
  داداش این قاط زده شک نکن
 • ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  0 0
  وووووووووووووووووووواقعا خخخخخخخخخخییییییلللللیییییییی خخخخخخخخخخخخررررررررننند
 • زهرا ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  0 0
  خدا شفا بده همشونو.... البته اينا قطع اميدن ديگه....
 • ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  2 0
  ناشناس اولی خیلی وقیحی !!! مشرق چرا هر اراجیفی را تائید میکنی ؟؟!! بالاخره دانشگاههایی که خر تربیت میکنن زیادن از لندن و پاریس و نیویورک و گلاسکو بگیر تا عربستان و .................
 • ۱۶:۰۴ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  0 0
  ححححححححححححححححححححححححححححححححح
 • علی اکبر ۱۹:۲۹ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  2 0
  جانم فدای مکتب اهل بیت ع
 • ۲۱:۵۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  0 0
  خفه نشید ! این مطلب رو حداقل بعد از اربعین مذاشتید . شب اربعینی مردم از خنده !
 • خلیل ۲۱:۵۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  2 0
  فرهنگ غرب نیز چهره متفاوت همین فتاوا با وجهه دیگری است. قدر عالمان دینی که اصل شرافت و کرامت انسانی را می اموزند بدانیم.
 • ۲۲:۲۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  0 0
  man ke rasti rasti az in jonevara tarsidam ina dige che derazgooshian
 • ناشناس ۲۲:۲۶ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  0 0
  من تا حالا گوشت سوسمار نخوردم ینی چه مزه ای میده هاااااا؟؟؟؟؟ تو این گرونی گوشت بد نیس یه امتحانی بکنیم
 • مخلص حمید ۲۲:۳۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  3 0
  اول بگم لعنت بر محمد بن عبدالوهاب و اذنابش تا به امروز اما بعد قرآن کریم میفرماید به خاطر دشمنی با گروهی از عدالت خارج نشوید متاسفانه این قبیل گزارشات شما در مورد علمای وهابیت دور از انصاف است بنده قبلا چند مورد گفته ام که چاپ نکردید انشالله اینو به خاطر خدا چاپ کنید چون کامنتهای لعن و نفرین لایک خوردن به تعداد کافی ،چند نمونه، فیلمی که در مورد فوزان قبل از انقلاب مصر گذاشتین طرف میپرسه میتونم از یه اخوانی زبان یاد بگیرم فوزان میگه اشکالی نداره هر چند ما با اخوان اختلاف داریم و هیچ وقت نگفته اخوان پاره تن وهابیته نمیدونم از کجاش در آوردید تو فیلم وجوب جهاد در سوریه هم بر عکس اون چیزی میگه که زدید میگه جهاد در سوریه با اجازه ولی امره اونم که الان اجازه ای نیست بنابراین رفتن به سوریه جز سفک دما و هدر دادن خون نیست فقط دعا کردن کافیست، انشالله به جای فحش و سب فقط لعن کنید چون فحش حرامه یه عامل بسیار مهمی که انسان به اینا حق میده از ما دوری کنن فحش به عایشه و صحابه و خلفاست که حرامه و رهبری هم برای عایشه فتوا دادن علی ع از پیامبر پرسیدن با خوارج به مثابه مرتد برخورد کنم یا مفتون حضرت فرمود مفتون اینا جاهلند خود امام فرمود حساب خوارج از امثال معاویه جداست معاویه حقو دید و انتخاب نکرد اما خوارج دنبل حق بودن و به خطا رفتن همه رو به یه چوب نزنیم و اسلامی برخورد کنیم و دعا برای هدایت همه اونا و ماها.
 • داود ۰۰:۵۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۲
  0 0
  امام علی سلام الله علیه و فرزندان بزرگوارشانرا و خصوصا حضرت سید الشهدا را چه کسانی به شهادت رساند همین احمق های نفهم کره خر
 • ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۲
  0 0
  man ke rasti rasti az in jonevara tarsidam ina dige che derazgooshian
 • ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۲
  0 0
  یابن طه یابن یس یابن نور کی شود از کعبه بنمایی ظهور چه مصیبتی دارد امام زمان علیه السلام برای پاک کردن زمین عربستان از لوث وجود اینها
 • ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۲
  0 0
  به خاطر همینه که عربستان امسال برای فوتبال جام جهانی از گروه مقدماتی هم بالا نیومد..
 • ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۲
  0 0
  مقاله جالبی است.
 • ۱۴:۱۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۲
  0 0
  صالح بن فوزان کیست ؟سگی از سگهای حرام زاده وهابیت...
 • ][ ۱۴:۵۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۲
  0 0
  واقعا چرا منفی داده؟
 • ناشتا ۱۸:۱۶ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۲
  0 0
  لطفا اسم این یارو را درست بیان کنید اسم افتاده اش صالح نیست ضاله بهتر و بیشتر بهش می آد .
 • امیر ۱۸:۴۶ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۲
  1 0
  هر کی احتمال میده این جانور نجس از راه حرام بدنیا اومده مثبت بده.
 • بهزاد ۲۱:۵۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۲
  1 0
  یک احمقی چون این صالح بن فوزان با این همه سن چیز دیگری جز چرت وپرتهای خنده دار می تواند بگوید این فلک زده بدبخت خودش توی یک مشت اراجیف خودش گیر کرده وتا خرخره توی این لجن های خود ساخته فرو رفته از چرت وپرتهای این احمق این است که گوجه فرنگی هم حرام است و ........ بسی ادمهای عقب افتاده از فرهنگ ودین وانسانیت فقط وفقط همین وهابیون کور دل بدبخت لجن خور میباشند که کشتن 7 شیعه را مجوز ورود خود به بهشت می دانند که انشاءلله همه انان در جهنم جای خواهند داشت .
 • ممل ۲۲:۳۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۲
  0 0
  عجب جونور با مزه ایه بسی خندیدم محل زندگیشم که بیابانهای عربستانه هااااااااااااااااااااااااااااا میخوامممممم باید سواریه خوبیم داشته باشه
 • بنام خدا ۲۳:۳۶ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۲
  0 0
  اینها خودشون را معصوم می دانند .اهل حل و عقد همانند همین مردم شهروند حجاز اند اگر راست میگن که چون از بلاد کفر آمده پس حرام است ،رستوران ، کاخ ،ماشین ، هواپیما و ...که از بلاد کفر آمده است چه حکمی از نظر این وهابیهای بدبخت پوستین گرای دین داره ؟!!!اگر می بینند مولا علی( ع)انتخابی از سوی مردم نبود دلیلش این بود که جانشین پیامبر باید معصوم می بود زیرااز نظر خداوند بر اساس آیه ولا یمسه الا المطهرون ،فقط معصوم دبود که به حقیقت قرآن میرسد ازاینرو تعیین مو لا علی (ع) به جانشینی پیامبر(ص) بر اساس ابلاغیه غدیر صرفا از جانب خدا صورت گرفت و حق هم همین بود زیرا دیگر قرار نبود که رسولی بیاید لذا با وجود قرآن که در بردارنده همه حقایق هستی است به وحی نیازی نبود اما واجب بود که کسی جانشن پیامبر باشد که حضورش بمانند قرآن خدا را مستغنی سازد از اینکه رسولی دیگر بیاید یعنی کسی که به حقیقت قرآن میرسد و بنوعب هم وزن قرآن باید باشد یعنی معصوم .حال در این میان این وهابی که به ظاهر دین و نه حقیقت دین عمل می کند چطور خود را در حد معصو م (مطهرون ) می داند که اانتخاب یک حاکم غیر معصوم را در صلاحیت مردم نمی داند و خود را محق می انگارد ؟دیانتشان نیز مثل خودشان اشتباهی است . اینها آنقدر بدبختند که مومنان حقیقی به احکام قرآن را با فتاوای ظاهر نگرشان که فرسنگها از حقیقت دین که خدا به آن حقیقت با استناد آیه شریفه مرقوم نظر دارد ، کافر می خوانند حالا این آدم بدور از حقیقت دین خود را در چه حد و اندازه هایی می بیند .یا للعجب .
 • جواد ۰۰:۳۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۳
  0 0
  بابا این یارو حالش خوب نیست .
 • ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۳
  0 1
  برای شفای کدوم دردشون ....شتر می خورن؟ روزی چقدر؟ خخخخخخخخخخخخخخخخخخ
 • ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۳
  0 0
  خیییییلی مشکوک می زنی!!!!!!!!!!!!!!
 • مصفی ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۳
  0 0
  مردیم از خنده!!!!!!!!
 • ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۲
  0 0
  از حرفها وفتاوي اين ها بدانيد كه بدرستي دشمنان ال رسول الله صل الله عليه وال وصلم از احمقهاو از نادانان و لعينان بوده و مي باشند بر محمد وال محمد بر چهارده معصوم صلوات الهم صل علي محمد وال محمد وعجل فرجهم و اهلك عدوهم من الانس والجن من الاولين والاخريين
 • مهندس ۰۳:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۸
  0 0
  به خدا اینا یه چیز جدید اختراع کردن و میکشن.......

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس