عمه‌ام شیمی خوانده بود و می‌گفت پدرم از نوجوانی به این بحث‌ها علاقه داشت. زمان انقلاب سؤال می‌کرد چطور می‌شود یک کوکتل مولوتوف را تقویت کرد و قدرت انفجارش را بالا برد.

گروه فرهنگی مشرق- سال ها در گمنامی و بی نامی، بی مزد و بی ادعا، پای پادگان و آزمایشگاه و تحقیق و تجربه عرق بریزی و موسپید کنی و دست آخر جانت را بگذاری تا امروزحتی بچه حزب اللهی های لبنان هم تکیه بدهند به موشک های حاج حسن و به ریش سپر موشکی صهیونیست ها بخندند چه برسد به جوان های خودمان که تا قلدرهای مضحک ینگه دنیا از گزینه های روی میز حرف می زنند موشک های حاج حسن را در پیش رو می گذارند و نشانشان می دهند. آنچه می خوانید بخش دوم گفت و گو با همسر و دختر شهید حاج حسن طهرانی مقدم است.

در مسائل سیاسی موضع شان چطور بود خصوصا در سالهای اخیر ؟
همسرشهید: اوجش در فتنه ۸۸ بود. حاج حسن اعتقاد داشت هر آن چیزی که در مسائل سیاسی اتفاق می‌افتد باید از مقام معظم رهبری تبعیت کنیم و کسی که مرادش رهبری باشد با گوش دادن دقیق به صحبت‌های آقا آن چیزی که باید بگیرد، می‌گیرد. قضیه فتنه ۸۸ دائم با فامیل و بستگان خصوصا جوان‌هاصحبت می‌کردند ومی گفتند همه رفتنی هستند، هیچ کس نمی‌ماند، شما ببینید آقا چه می‌گویند. دقیق صحبت های ایشان را گوش دهید. تکیه‌گاهشان رهبر معظم انقلاب بود. من در ۲۸ سالی که با ایشان زندگی کردم هرگز ندیدم از هیچ فرد خاص، گروه خاص و حزب خاصی دفاع کنند. می‌گفتند همه لغزش دارند. بالاخره مال دنیا یقه افراد را می‌گیرد همه امتحان پس می‌دهند. شما فقط مقام معظم رهبری را ببینید که چه می‌گویند. ملاقات‌های خصوصی هم با رهبری داشتند. بعضی روزها آن قدر خوشحال می شدند که ما کاملا حس می‌کردیم و وقتی سؤال می‌کردیم می‌گفت امروز با آقا ملاقات داشتم.

پس زیاد می‌رفتند خدمت آقا ؟
همسر شهید: هر وقت که نیاز بود. کسی نبود که وقت آقا را بگیرد. مثبت نگر بود. جایگاه رهبری طوری ست که همه می‌روند منفی‌ها را می‌گویند و گله‌گذاری کنند، یا دنبال حل مشکلی هستن اما ایشان می‌گفتند من وقتی آقا را ملاقات می کنم که دستم پر باشد، باید ایشان را خوشحال کنم. چون ایشان مشکلات و سختی ها را می‌داند، هنر آن است که من با دست پر خدمت ایشان برسم. یعنی اگر دست پر نبودند، نمی رفتند ملاقات. من ندیدم در این چند سال که حاج حسن گله ای از جایی داشته باشد و برود این گله را به رهبری کند.

دختر شهید: خیلی هم می رفتند پشت سر ایشان به آقا می‌گفتند. ما بعد از شهادتشان متوجه شدیم. خیلی‌ها بودند که نمی توانستند این سرعت و پیشرفت را از ایشان ببینند و حتی ...

همسرشهید: حالا این حرف ها گفتن ندارد ...متاسفانه بعضی آدمها که می خواستند سریع به جایی برسند جلو راهش سنگ می‌انداختند.یعنی چه حرفهایی می زدند؟

همسر شهید: می‌گفتند کاری که حسن طهرانی مقدم می‌کند بودجه مملکت را به هدر می‌دهد. اصلا چه نیازی هست که کشور موشک داشته باشد. باید پولش جای دیگر صرف شود. در حالی که ایشان سعی می کردند با کمترین نیرو و با حداقل امکانات کار کنند اما باز برخی نمی‌توانستند موفقیت‌هایشان را ببینند. اینکه گفتم ۶ ماه قبل از شهادت ایشان دلهره‌های عجیبی داشتم چون حرف‌هایی می‌شنیدم که احساسم این بود که عزت ایشان را می خواهند ببرند زیر سؤال. دیگران به ایشان می‌گفتند شما علم و تخصص ندارید و نمی توانید پیشرفت کنید اما آقادر مورد ایشان فرمودند دانشمند برجسته.

در زمینه موشکی ایشان جهادی جلو رفته بودند. زمان برای دانشگاه نگذاشت که بشود پرفسور و وقتی ۵۰ سالش شود تازه برود تجربه کند. پله‌ها را با مدرک طی نکرد. ایشان فوق لیسانسش را در دانشگاه علم و صنعت بعد از جنگ ادامه دادند. وقتی رفتند دانشگاه بعد از یک ترم می‌گفتند این دانشگاه برای من خسته کننده و تکراری است. می‌گفت آن قدر عمر ما کوتاه است که ما باید ثمره‌های بزرگ و عالی داشته باشیم تا یک جامعه شیعه بتواند پیشرفت کند. اگر ما خودمان را محدود به دانشگاه کنیم نمی‌شود پیشرفت کرد باید سرعتمان بیشتر باشد دانشگاه هم باید باشد.

دخترشهید: به خاطر پژوهش هایی که کرد دکترای افتخاری هوا فضا از تربیت مدرس گرفت، دانشگاه صنعتی شریف هم دکترای افتخاری شیمی دادند. مبدع سوخت جامد موشک بود. سوخت مایع موشک مشکل دارد و بعد از پرتاب سریع عملیاتی نمی شود، می خواستند سوخت جامد را راه اندازی کنند. رفتند اساتید دانشگاه را بیاورند که با تحقیق این سوخت جامد را به دست بیاورند اما به خاطر شرایط مالی که آنها گذاشته بودند امکان همکاری پیش نمی‌آید. پدرم خودش دست به کار می‌شود به آزمایشگاه می‌رود و شروع می‌کند به تحقیق. دیگران می‌گفتند از کنار سوله که رد می شدیم به دلیل بوی مواد شیمیایی نمی توانستیم تحمل کنیم. پدرم ماسک می‌زد و کار می‌کرد. شب‌ها که می‌آمد منزل چشم‌هایش کاملا قرمز بود ظاهرا مواد کارشان بسیار آزار‌دهنده بود اما با همه سختی‌ها بالاخره خودشان توانستند مبتکر سوخت جامد شوند.

اطلاع دارید چطور شد که وارد این فضای علمی شد؟ به هر حال او یک نظامی بود.

دختر شهید: عمه‌ام شیمی خوانده بود و می‌گفت پدرم از نوجوانی به این بحث‌ها علاقه داشت. زمان انقلاب سؤال می‌کرد چطور می‌شود یک کوکتل مولوتوف را تقویت کرد و قدرت انفجارش را بالا برد.

بازتاب فعالیت‌ها و موفقیت‌های شهید طهرانی مقدم بعد از شهادت ایشان در بین مردم چطور بود؟

دختر شهید: همین تازگی ها که مستندی ساخته شد با عنوان مردی با آرزوهای دوربرد که اطلاعات موشک را کامل می‌داد من پیامک‌های این برنامه را دیدم تعداد زیادی پیامک آمده بود و مردم گفته بودند که ما روحیه‌مان از صفر رسید به صد. خیلی‌ها نوشته بودند ما رشته‌مان را عوض می‌کنیم. باعث شده بود اعتماد به نفس و عزت مردم زیاد شود. آن‌موقع که این پیامک‌ها را می‌خواندم یاد حرف پدرم می‌افتادم که می‌گفت ما داریم کاری می‌کنیم که الان قدر ما را نمی‌دانند کمی بگذرد معلوم می‌شود ما چه خدمتی انجام می‌دهیم.

یعنی حتی گزارش این کار باعث می شود مردم به این برسند که می‌توانند پیشرفت کنند و این باعث غرور ملی می‌شود. ایشان به جوان‌ها می‌گفتند شما که کنار من کار می‌کنید با آن کسی که در هاروارد و آکسفورد کار می‌کند فرقی نمی‌کنید. اگر آنها می‌توانند ما هم می‌توانیم. ما یک چیزی داریم که آنها ندارند و آن هم تمسک به اهل بیت است. خیلی توسل به حضرت زهرا داشتند و در منزل همیشه مراسم روضه برگزار بود و این ها نشان می داد که عمل و عقیده شان گره خورده است.

بازخوردهای خارجی چطور بود ؟

دختر شهید: اولین بازخورد در روزنامه‌های اسرائیلی بود که تیتر اولشان شد. در بی بی سی اعلام کرده بودند بعد از شهادت شهید صیاد هدف اصلی منافقین و امریکا حسن طهرانی مقدم بوده‌است. از همان سال ۷۶ به بعد ما جای ثابتی زندگی نکردیم من نیمی از سال را در یک مدرسه بودم و نیم دیگر را در مدرسه‌ی دیگر. خانه به دوش بودیم، گاهی اصلا تهران نبودیم. دشمنان ایشان را بهتر می‌شناختند تا ما. خیلی ها مأمور شده بودند برای این‌که ایشان را ترور کنند. بعد از شهادت ایشان هم شادی و خوشحالی شان را نشان دادند. اما چیزی که مستقیما مربوط به ایشان باشد فعالیتشان در بحث کمک به شیعه بود، در هر جای جهان که باشد. خیلی نیرو تربیت کردند و به کشورهای مختلف فرستادند. هم فلسطین هم سوریه هم لبنان. سید حسن اشاره کرد همه این ها از آموزه‌های حاج حسن است. یعنی تجهیزات ابتدایی و علمش رو منتقل کردند. خیلی‌ها هم آمدند ایران و آموزش دیدند.کسی که حیاتش پر برکت باشد قطعا بعد از شهادتش هم برکاتی خواهد داشت. بعد از شهادت ایشان بعد معنوی یا فضای جدیدی را حس کردید که برایتان باز شده باشد؟

همسر شهید: شهادت ایشان باعث رشد خانواده شد. به ظاهر می‌گوییم که ایشان الان نیست، اما من خودم شخصا حضور ایشان را درک می‌کنم.

قبلا اگر ایشان نبودند، مثلا چند هفته ماموریت بودند، نبودند ما خیلی با مشکل روبه رو می‌شدیم. پیچ و خم‌های زندگی که شاید برایم سخت بود از پس آن بر بیایم اما بعد از شهادت ایشان خللی را حس نکردم. یعنی وجود ایشان را در تمام جریانات زندگی حتی در کمرنگ ترین قسمت‌ها حس می‌کردم و دربرهه‌های مختلف می‌دانستم که اگر ایشان بودند نظرشان چه بود. ما ۲۸ سال فراز و نشیب‌های زندگی را با هم طی کردیم و این زمان کمی نبود. شناخت کافی در مورد هم داشتیم به خصوص که ایشان توجه خیلی زیادی نسبت به خانواده داشتند.

یعنی با صبوری همه صحبت ها را می شنیدند و به رفتارها توجه داشتند به من اعتماد داشتند و این اعتماد باعث به تکامل رسیدن من می‌شد. امور زندگی را به من واگذار کرده بودند و این واگذار کردن بعد از شهادتش خیلی به ما کمک کرد. دیگر اینکه ما بعد از شهادتشان شخصیت ایشان را بهتر شناختیم. کسی با این جایگاه شغلی قطعا باید اطرافیانش اشخاص مهم و همسطح خودش باشند اما همکاران ایشان اغلب جوان‌های بسیجی دهه شصتی بودند و این نشان دهنده این است که نسبت به جوان ها توجه ویژه‌ای داشت. همیشه می‌گفت هر کار بزرگی را اگر برای خدا باشد باید چراغ خاموش انجام داد و از در پشتی خارج شد اصلا منتظر نباشید کسی از شما تشکر کند. این صحبت هایی ست که ظاهرا کوچک است اما در کار خیلی ها می خواهند خودشان را نشان دهندو حتی کار دیگران را بگویند ما کردیم چه برسد به کاری که خودشان انجام می دهند.

کدام یک از ابعاد شخصیتی و توانمندی‌های ایشان را کاربردی می‌دانید برای جامعه؟

همسر شهید: حاج آقا می‌گفت آن قدر توانایی دارم که اگر مرا با هواپیما ببرند وسط یک بیابان بدون هیچ وسیله ای رها کنند سال دیگر بیایند ببیند من چقدر تغییر ایجاد می‌کنم. آقا هم به این موضوع اشاره کردند. مدیریت جهادی ایشان فوق العاده بود.وقتی در مسئله موشکی یا کلا نظامی یک آدمی اینطوری تحول ایجاد می‌کند قطعا در اقتصاد هم اگر یک آدمی قوی بیاید متحول می‌شود. یعنی اصلا این روش مدیریت را پیاده کند. چند نفر از دانشجویان آمده بودند می‌گفتند می‌خواهیم تز دکترایمان را نحوه مدیریت ایشان قرار دهیم. با کسانی که زیر دستشان بودند رئیس و مرئوسی نبود دوست بود اما در عین حال قاطع بود شبانه روز پروژکتورها در پادگان مدرس روشن بود و کار می کردند فقط آنجا هم کار نمی کردند جاهای دیگر هم بود.

حالا شما ببینید در اقتصاد سیاست فرهنگ اگر امثال حاج حسن باشند و گروهها را با اخلاق تواضع و اخلاص جمع کنند چه اتفاقی در پیشرفت کشور می‌افتد. خودش هر روز می‌رفت روی مواد سوختی می ایستاد، نمی‌ترسید، وقتی همه می‌دیدند خودش می‌رود و کار می‌کند انرژی می‌گرفتند. خودش می‌رفت در دل خطر . اینکه حضرت آقا تاکید دارند بر روحیه جهادی، همین است.

مردم هم چنین آدم‌هایی را دوست دارند و کمک می‌کنند اما تا همه بنشینند و کسی وسط نیاید پیشرفتی هم نخواهد بود. یکی گفته بود بهتر نیست به جای اینکه کارهای موشکی بکنیم اقتصاد را درست کنیم. خوب یکی بود مثل حاج حسن تحول ایجاد کرد در توانایی موشکی.ره صد ساله را پنج- شش ساله طی کرد. این را یکی از امرای ستاد مشترک می‌گفت که ما به واسطه ایشان ره صد ساله را طی کردیم. حالا اگر کسانی در عرصه های دیگر این پشتکار و جانفشانی را داشته باشند قطعا به نتیجه می‌رسیم.دختر شهید: هرکس با پدرم بود رشد می کرد به خاطر اینکه آن ویژگی های مثبتی که شاید خودش هم آن را زیاد نمی دید و باور نداشت پدرم به آن ها توجه می‌کرد و برایش بزرگ می‌کرد از کارگری که کوچه مان را جارو می‌کرد تا دژبان جلوی در مجتمع. پدر من سردار بود و سرباز‌ها باید به او احترام می‌گذاشتند و رابطه تعریف شده ای داشتند اما همین سردار در اعیاد، توقف می‌کرد از ماشین پیاده می شد و با دژبان های جلوی در روبوسی و احوالپرسی می‌کرد.

از ابتدای جنگ دوستان خیلی زیادی بودند و کار می‌کردند اماشما به نحوه شهادتش توجه کنید، با چند بسیجی که مرتبه و منصب نظامی نداشتند با این ها شهید می شود.

همسر شهید: موقعی که اوایل دهه شصت در ذهنش طرح رسیدن به خودکفایی در موشک نقش بسته است این ها به دنیا آمده‌اند بعد به اوج جایی که میرسد این بچه ها می‌آیند در کنارش همه هم بچه های ملارد و اطراف تهران بودند. بعد از شهادت حاج حسن خانواده‌های شهدای همراه ایشان را جمع کردیم و ماهیانه جلسه داریم و ارتباط بسیار خوبی برقرار شد.

در پایان اگر حرفی هست ...

همسر شهید: من از همسر رهبر معظم انقلاب پرسیدم روز شهادت حاج حسن چه اتفاقی افتاد؟ ایشان گفتند آقا آمده بودند منزل برای صرف ناهار که صدای انفجار بلند شد ما از سر سفره بلند شدیم بیرون را نگاه کردیم آقا کمی استراحت کردند وبعد رفتند سرکارشان. شب که برگشتند خیلی ناراحت بودند من گفتم چه اتفاقی افتاده ایشان فرمودند که یکی از بهترین عزیزانم را از دست دادم.
منبع: کیهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 61
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
  0 0
  اون برخی را اجازه دهید، مملکت را همین الان تحویل آمریکا میدن میرن پیش بچه هاشون تو انگلستان
 • ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
  0 0
  ما هنوزم نفهمیدیم وقتی پهباد برد بلند هست موشک زمین به زمین به چه دردی می خوره؟
 • ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
  0 0
  افتخار شيعه بود انشأ الله با اين تجهيزات وسلاح هاى ساخت ايران در دنيا كارى كنيم كارستان
 • سرباز سیدعلی ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
  0 0
  ما , آمریکا را زیر پا " له " می کنیم . . .
 • بیسیمچی ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
  0 0
  روحش شاد .حقایقتا قهرمان بود این شهید عزیز
 • سما ۱۳:۲۶ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
  0 0
  واقعا انسان افسوس میخوره که چرا زودتر اینا کشف نشدند ،روحش شاد
 • حسین ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
  0 0
  اون برخی‌ الان تعداد بالا ییشون پست گرفتن و امور جمهوری اسلامی به دستشون افتاده
 • ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
  0 0
  به خاطر اینکه نفهمی
 • مهدی ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
  0 0
  عزیزم تقصیری نداری! آخه دانشمند! سیستم موشکی بالستیک با برد 2000 کیلومتر و سرعت نزدیک به 12 ماخ(اگه بهمی ماخ چیه) را با پهبادی که حداکثر سرعتش 1000 کیلومتر هست مقایسه میکنی؟ اونم تازه اگه برد نهاییش زیاد باشه! توی اون مغز کوچیکت تحلیل کن کدومش هدف آسانی برای سیستم های پدافندی هست؟ یه توضیح کوچولو برات بده عزیزم:سرعت صوت 340متر بر ثانیه هست! سرعت موشک سجیل موقع سقوط نهاییش 12 برابر سرعت صوت یعنی 4080 متر بر ثانیه! حالا 4080 را در 60 ثانیه ضرب کن میشه سرعتش بر دقیقه و عدد حاصل رو بر 60 ضرب کن میشه سرعتش بر ساعت یعنی: 14688000 متر بر ساعت و یا 14688 کیلومتر بر ساعت! تازه این جدای از توان بالای تخریب هست با سر جنگی یک تنی شدیدالانفجار و ..... افتاد الان!
 • مهدی ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
  0 0
  عزیزم تقصیری نداری! آخه دانشمند! سیستم موشکی بالستیک با برد 2000 کیلومتر و سرعت نزدیک به 12 ماخ(اگه بهمی ماخ چیه) را با پهبادی که حداکثر سرعتش 1000 کیلومتر هست مقایسه میکنی؟ اونم تازه اگه برد نهاییش زیاد باشه! توی اون مغز کوچیکت تحلیل کن کدومش هدف آسانی برای سیستم های پدافندی هست؟ یه توضیح کوچولو برات بده عزیزم:سرعت صوت 340متر بر ثانیه هست! سرعت موشک سجیل موقع سقوط نهاییش 12 برابر سرعت صوت یعنی 4080 متر بر ثانیه! حالا 4080 را در 60 ثانیه ضرب کن میشه سرعتش بر دقیقه و عدد حاصل رو بر 60 ضرب کن میشه سرعتش بر ساعت یعنی: 14688000 متر بر ساعت و یا 14688 کیلومتر بر ساعت! تازه این جدای از توان بالای تخریب هست با سر جنگی یک تنی شدیدالانفجار و ..... افتاد الان!
 • ۱۴:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
  0 0
  قياس فيل و فنجون
 • حمید ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
  0 0
  ممنون از خانوادشون. امیدوارم بیشتر راجع به این بزرگوار صحبت کنند. واقعا برای من که خیلی آموزنده بود. متشکرم
 • ۱۵:۰۱ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
  0 0
  پهپاد برد بلند برای مقابله با اشرار و تروریست ها در مرزها است اما موشک برای مقابله با قدرت های نظامی واقعی است
 • ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
  0 0
  به اون دردی که نمی فهمی می خوره
 • ۱۵:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
  0 0
  بزار اونا که فرقشو فهمیدن کار خودشو رو انجام بدن، فکرتو مشغول نکن
 • محمد علی ۱۵:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
  0 0
  آفرین به این مردان رزم و جهاد که لبیک گوی به ندای قرآنی(وَأَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّةٍ وَمِنْ رِبَاطِ الْخَيْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَعَدُوَّكُمْ وَآخَرِينَ مِنْ دُونِهِمْ لَا تَعْلَمُونَهُمُ اللَّهُ يَعْلَمُهُمْ ۚ) بودند.
 • مرتضي.ام ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
  0 0
  زياد به خودت فشار نيار اخوي. زيادي از خودت توقع داري!
 • ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
  0 0
  mifahmid negaran nabash
 • ۱۵:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
  0 0
  بمب افکن های B2 امریکایی هم قدرت تخریبشون اندازه موشک های کروز نیست! اونوقت پهباد رو با موشک مقایسه میکنین؟!
 • میترا1 ۱۶:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
  0 0
  بهترین کامنت از نظر من +++++++++++++++
 • ۱۶:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
  0 0
  هنوز برای شما زوده عزیزم
 • فدایی رهبر ۱۶:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
  0 0
  برکت تبعیت از ولایت در نمایشگاه عزت و سربلندی و غیرت و شهامت حاج حسن قابل لمس است.
 • ۱۷:۰۲ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
  0 0
  مغز فندقی :)))
 • mohamad ۱۷:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
  0 0
  هروقت فرق یه هواپیما با موشک رو فهمیدی پاشو بیا تو این جور سایت ها ک اطلاعاتش تخصصیه .حداقل قبل از نوشتن فکر کن
 • ۱۷:۲۱ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
  0 0
  خدا رحمتش كند.
 • ۱۷:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
  0 0
  اقا سید علی عزیز و بهتر از جانم ما همه نوکر و فدایی شماییم
 • riiza ۱۷:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
  0 0
  جناب ناشناس با کدوم پهباد میشه 1000 کیلوگرم مواد منفجره با قدرت تخریب بالا رو (سر جنگی موشک) با سرعتی که نشه منهدمش کرد ، به هدفی در 2000 کیلومتری (اسرائیل) کوبید و منهدمش کرد؟
 • ۱۷:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
  0 0
  اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم
 • ۱۸:۲۵ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
  0 0
  IQ جان ترشی نخوری یه چیزی میشی!
 • ۱۹:۰۲ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
  0 0
  خب وقتی اسرائیل یا هر کشوری قد قد کرد میزنیم لت و پارش میکنیم. آخه با پهپاد مگه چندتا موشک میشه زد اونم تا چه بردی؟
 • ۱۹:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
  0 0
  واقعا حالت خوبه؟؟ پهپاد برد بلند رو که سرعتش به 600کیلومتر با چندتا موشک با کلاهک 2 کیلویی رو مقایسه می کنی با موشک زمین به زمین چند مرحله ای که سر جنگی چند تنی و سرعت بالای 14 تا 20 ماخ داره!!؟؟؟
 • محمد ۲۰:۱۹ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
  0 0
  ایشون استاد من هستن...! خیلی دلم براشون تنگ شده..
 • ۲۰:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
  0 0
  احسنت. براي اون برخي خيلي متاسفم. ان شاءالله حاج حسن ها در اين مملكت; زياد شوند كه با شهادتش; نتوانيم موشك بسازيم.
 • ۲۰:۲۳ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
  0 0
  نذار دهنم باز بشه.....
 • علی ۲۰:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
  0 0
  اینو یه نظامی میفهمه نه تو..........
 • ۲۰:۵۶ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
  0 0
  هر چیزی به جای خودش استفاده میشه. وقتی قراره نقطه ای نابود بشه با موشک کارشو تموم می کنیم. دیگه چه نیازیه پهباد بفرستیم که دردسرش بیشتره؟!!!
 • حسین ۲۱:۱۱ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
  0 0
  شما زیاد فکرتو مشغول نکن عزیزم، بزرگ که بشی می فهمی!!!!
 • محمد باقر ۲۱:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
  0 0
  روحش وروح دستیارانش شاد راهش را بحول وقوه اللهی تا آخرین نفس پشتیبان خواهیم بود
 • شهاب3 ۲۲:۰۱ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
  0 0
  تو همون نفهمی واست بهتره!هنوز نمیتونی پهپاد رو درست بنویسی نظر نده
 • مصطفی ۲۲:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
  0 0
  خدایا خدایا خدایا شفاعت این شهید بزرگوار را در روز قیامت از ما دریغ مکن
 • محمد رضا ۲۲:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
  0 0
  امیدوارم شاگردان ایشان راه این اسطوره بی نظیر رو ادامه بدهند و روز بروز دستاوردهای این عزیز رو ارتقا بدهند. ضمنا شنیدم جناب ظریف در سفر به دوحه فرمایش فرموده اند در مورد ابوموسی حاضر به مذاکره هستند!!! مشرق خواهشا پیگیری کنید، چرا باید در مورد خاک کشورمان با دشمنانی که در توهم دست اندازی به آن هستند حاضر به بکار بردن لفظ مذاکره شویم؟!!! کاری به حذب و جناح و غیره ندارم ... ایشون باید در مورد این جمله توضیح دهند
 • ۲۳:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
  0 0
  دامی که آمریکا برای شوروی پهن کرد و باعث سقوطش شد به نظر میرسد همین دام را برای ایران پهن کرده آن هم مسابقه نظامیگری مسئولین جمهوری اسلامی حواسشان باشد که در دام نیفتند چون این نظامیگری تمام امکانات کشور را می بلعد بدون اینکه عایدی به کشور برسد
 • علی ۲۳:۲۸ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
  0 0
  کاش مدیران ما این کار جهادی را فرا می گرفتند
 • ۰۰:۱۶ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۲
  0 0
  شما سطح دانش و اطلاعاتت كمه. من با اينكه در امور دفاعي و فضايي تبحر ندارم، اين رو ميدونم كه سرعت يك پهباد بسيار كمتر از سرعت يك موشك هست. يك موشك مي‌تواند با سرعتي چندين برابر سرعت صوت(ماخ) حركت كند و اين، قابليت مقابله با آن را مشكل مي‌كند، ولي سريعترين پهباد فعلي كشور، پهباد كرار با سرعت حدود يك ماخ است. تفاوت ديگر اينست كه يك پهباد نمي‌تواند موشك‌هاي سنگين چند تني را حمل كند. به طور كلي پهباد بيشتر براي شناسايي، حفاظت شبانه روزي از مرزها و تأسيسات، عكسبرداري و درگيري‌هاي معمولي هست. براي انهدام سريع، فقط موشك و جنگنده بمب افكن.
 • ۰۰:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۲
  0 0
  احسنت. زدي تو خال. تازه ميخوان راجع به جزير ابوموسي هم گفتگو كنن!!
 • ۰۰:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۲
  0 0
  منظورم پهباد برد بلند پنهان کار با موتور جت بود که بمب های چند تنی لیزری حمل کنه در تعداد چند هزار تا یعنی هزینش از این همه موشک آشغالی بیشتره ؟
 • ۰۲:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۲
  0 0
  ما هم نفهمیدیم وقتی پنکه سقفی هست تخت خواب به چه دردی می خوره!!؟!
 • کورش ۰۵:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۲
  0 0
  ایکاش یکی هم تو سر تو بخوره که کمی درست حرف بزنی نه اینکه داش مشتی باشی
 • محمد22 ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۲
  0 0
  ياد صحبت آقاي جليلي توي مناظره افتادم كه گفته بودند توي برنامه توسعه اي كشور در دوره اصلاحات كه مجلس هفتم ردش كرد تاكيد شده بود ما به سلاح نياز نداريم حداكثر ارپي جي هفتي كه سرباز ها بر دوش مي گيرند كافيه
 • محمد22 ۰۸:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۲
  0 0
  بازم افراط عزيز من ديگه داريم با اين شيتون بلا (شيطان بزرگ سابق) دوست مي شيم اينقدر خشن نباش اونا بازم تحريممون ميكننا اونوقت بازم ماشين و... گرون ميشه ببينم مي تونيد با اين اراطي گري دوستي مون رو بهم بزني؟؟؟؟؟؟
 • محمد22 ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۲
  0 0
  اگه اين نظامي گري نبود الآن توي شهر هامون سرباز ها آمريكايي گشت ميزدن اگه ساير بخش ها كشو به خوبي نظامي ها به وظايفشون عمل مي كردن اون وقت ما بزرگ ترين اقتصاد آسيا و جزء 10اقتصاد برتر دنيا بوديم واقعا خورو سازي سخت تره يا موشك سازي؟ كار تخصصي جهاد كشاورزي سخت تره يا موشك سازي؟؟؟؟؟ فقط يه سري ترسو يا كج فهم يا خائن با فعاليت هاي دفاعي دشمن هستن!!!! ضد جنگ و ضد خشونت بودن رو بايد از ويروس ايدز ياد گرفت كه گلبول هاي سفيد رو نابود مي كنه تا بقيه سلول ها فضاي كافي براي كار داشته باشن!!!!
 • ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۲
  0 0
  مسابقه نظامی گری؟!!!!! یه چیزی شنیدی ولی مجبوری حتما تکرارش کنی؟! سوئیس میدونی کجاست؟ میدونی یا نه؟ سوئیس هم نسبت بودجه نظامی و پدافندش به کل بودجه ملیش از ما بیشتره. اون وقت ما که هر روز داریم تهدید میشیم و دور و برمون رو کلا کشورهای بی ثبات و خطرناک گرفتن و آمریکا و ناتو هم دور تا دورمون رو پایگاه نظامی چیده و اسرائیل هم یه روز در میون تهدید فندقی واسمون میفرسته نباید به فکر دفاع از خودمون باشیم؟ این دکتر دکتر که میگن به امثال شما میگن نه؟
 • مهم نیست ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۲
  0 0
  کشور امروز محتاج این روحیه جهادی است جهاد فرهنگی و فرهنگ جهادی
 • علی ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۲
  0 0
  اون بعضی ها میگن ما توهم داریم که بعضی ها میگن خلیج ع ر ب ی ما توهم داریم داریم که میگن جزایر سه گانه مال کیه کلا باید از نظر اون بعضی ها ما پول هامون رو بدهیم فرش قرمز بخریم برای بعضی ها
 • امین ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۲
  0 0
  مطالب خوبی بود . خداوند رحمتش کند
 • سعید ۲۱:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۲
  0 0
  تو همین نفهمی بمون و خیلی به خودت فشار نیار چون عمراً بفهمی !!!!!
 • منصف ۰۳:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۳
  0 0
  اینجا فضا بد تهاجمیه. ما که نمیدونیم علتش چیه..... راستی علتش چیه ؟
 • امیر ۰۶:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۳
  0 0
  اون کسی که به این کامنت رای منفی داده واقعا باید مریض باشع
 • ۰۶:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۳
  0 0
  نه. ما با آمریکا معامله برد برد می کنیم!!!!
 • الو ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۳
  0 0
  موشک اسکندر دارای سرعت7600 کیلومتر است بعد مشک شما 14000 کیلومتر سرعت دارد آق مهدی
 • مهدی ۱۶:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۳
  0 0
  جوابتو دادم مشرق منتشر نکرد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس