آیا وهابيت یک فرقه دست‌ساز است؟ آیا اصولا ارتباطی میان این فرقه با اسلام وجود دارد؟ فرق وهابیت با اهل سنت چیست؟ آیا وهابیت فقط با شیعیان سر ناسازگاری دارد؟ برای آشنایی با این فرقه ساخت انگلیس با گزارش ویژه مشرق همراه شوید.

گروه گزارش ویژه مشرق - اهل سنت به چهار شاخه اصلی حنفی، حنبلی، شافعی و مالکی تقسیم می‌شوند که به مرور زمان برخی از این شاخه ها به ده‌ها زیرشاخه تقسیم شده و هر کدام برای خود به مسلکی جداگانه با عقایدی خاص تبدیل شدند. وهابیت نیز یکی از فرقه‌هایی است که خود را منتسب به حنبلی‌ها می‌دانند؛ بدین معنی که وهابیت بسیاری از اعتقادات خود را از احمد بن حنبل و آراء و عقاید وی گرفته‌اند. با این حال بسیاری از علمای حنبلی نیز وهابیت را فرقه‌ای جدا از خود قلمداد کرده و از نزدیکی به آن خود را مبرا کرده‌اند.

الف- پیشینه فکری و سیاسی وهابیت؛

1.1.احمد بن حنبل(241-164ه.ق):

احمدبن حنبل، موسس و بانی فرقه حنبلی و از رهبران فکری اصحاب حدیث به شمار می‌آید که در ربیع الاول 164ه.ق در بغداد بدنیا آمد. وی نه تنها طریقه اصحاب حدیث را از پیشینیان به ارث برد، بلکه آن را احیا کرد و با تعالیمی که عرضه داشت، برای تنظیم مبانی فکری آنان کوشش کرد. از همین رو پس از او اصحاب حدیث بیش از هرکس به گفته‌ها و نوشته‌های وی در تأیید افکار خویش استناد جسته‌اند.

احمد را باید به میانجیگری شاگردش ابن تیمیه، پیشرو مذهب وهابی و تا حدی الهام‌بخش نهضت مذهبی و محافظه‌کارانه سلفیان نامید. احمد بن حنبل فقیهی کثیرالسفر بود و در طلب علم و حدیث به شام، حجاز، یمن، کوفه و بصره سفر می‌کرد و احادیث بسیار گرد آورد و آنها را در مجموعه‌ای بنام مسند ابن حنبل فراهم آورد. احمد در فقه و حدیث، استادان بسیاری داشت، به طوری که ابن خلکان وی را یکی از اصحاب و شاگردان خاص امام شافعی می‌داند.

ابن حنبل سخت از پذیرش اعتقاد به مخلوق بودن قرآن که آن را مخالف سنت می‌دانست، امتناع کرد. او معتقد بود که این ترکیب حروف و اصوات به همین شکل فعلی در عالم ازل ثابت و به ذات خداوند قائم بود. وبنابراین، به قدیم بودن و غیرمخلوق بودن قرآن معتقد بود.

آرامگاه محمد ابن حنبل

هيئت استفتاي دائمي وهابيان: «بناي بر قبور بدعت منكر است

كه در آن غلو در تعظيم صاحب قبر، راهي بسوي شرك است و بايد تخريب شود»

همزمان با خلافت متوکل در 232ه.ق وضع اصحاب حدیث یکباره تغییر کرد و به علت هواداری خلیفه از آنان و مبارزه با معتزلیان، طبیعی می‌نماید که احمد نیز در دستگاه خلافت عزتی یافته باشد. امامت احمد در عقاید در عصر متوکل سبب شد که سایر فرقه‌های اهل حدیث، تحلیل روند و نام و نشانی از آنان باقی نماند. به خصوص که خلفای عباسی، از متوکل به بعد، حمایت کامل خود را از احمد و شاگردان او دریغ نکردند و آنچه را احمد در عقاید و احکام گفته بود، دربست پذیرفتند. طبعا محدثان دیگر که غالبا زندگی آنان از طریق حکومت‌ها اداره می‌شد، ناجار به ترک روش خود شدند و بر اثر کتمان عقیده، به تدریج نابود گشتند.

ابن حنبل پس از 77 سال زندگی در دوازدهم ربیع الاول 241ه.ق پس از یک دوره بیماری نه روزه در بغداد درگذشت و جسد وی را در مقبره باب حر به خاک سپردند. تاریخ زندگانی وی، گواهی می‌دهد که مقاومت احمد در راه عقیده‌اش، عواطف مردم را به سوی او جلب کرد و به تدریج میان اهل سنت به مقام امامت در عقیده رسید و توانست عقاید اهل تسنن را طبق روایتی که نزد او معتبر بود منتشر سازد. مکتبی که وی بانی آن شد به نام خود وی «حنبلی» نام گرفت.

حدیث‌گرایی این گروه در عقاید و فقه و پذیرش اخبار وارده، سبب نفی هرگونه عقل‌گرایی، ضدیت با رأی و مخالفت با هرگونه چند و چون در احادیث موجود شد.

در واقع، نسل نخست اهل حدیث از استنباط‌های فقهی پرهیز می‌کردند و بطور عمده خود را محدث می‌شناختند. این مسئله در مورد احمد بن حنبل، پیشوای حنابله، کاملا صادق است. به مرور اهل حدیث در دیدگاه‌های خود حنبلی شدند.(حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت، شناخت عربستان، نشر مشعر، بی تا، بی جا،ص108)

1.2.ابن تیمیه:

احمدبن تیمیه، در دهم ربیع الاول 661ه.ق پنج سال پس از سقوط خلافت عباسیان در بغداد، در یکی از مناطق شام به نام حرّان متولد شد. این شهر در سال‌های پیش از تولد وی و در دوران کودکی‌اش مورد هجوم مغولان قرار گرفت. بنابراین، مردم شهر از جمله عبدالحلیم پدر ابن تیمیه مجبور شدند شهر را به قصد دمشق ترک کنند.

احمد بن تیمیه به عنوان فقیه، محدث و متکلم حنبلی، ضد هر آزاد اندیشی و نوگرایی قیام کرد و اقدامات وی باعث انحطاط و عقب‌ماندگی بیش از پیش مذهب حنبلی شد. در مناظرات فخر رازی درباره مذاهب اهل سنت از عصر ابن تیمیه به دوره انحطاط و سستی گرفتن تفکر فلسفی و استدلال منطقی و قرن روی آوری مسلمانان اعم از اهل شیعه و اهل سنت به ظواهر دین و توجه سطحی به معارف خشک و مذهبی یاد شده است.

از مهمترین مواردی که علما بر ابن تیمیه ایراد گرفته‌اند، عبارت بود از:

1. برای خداوند جسم قائل شده است.

2. ذات خداوند را بسان اجسام، مکان‌دار دانسته است.

3. خداوند را به اجسام و مخلوقات تشبیه کرده است.

4. عظمت معنوی پیامبر را پس از رحلت وی انکار کرده است.

5. زیارت و شفاعت پیامبر و اولیا و صلحا را انکار کرده است.

6. به اصحاب پیامبر اهانت کرده است.

7. مهمتر از همه اینکه تمام مسلمانان را کافر خوانده است.

سلفیه که پیشوای ایشان ابن تیمیه است، می‌گفتند: هر عملی که در زمان پیامبر اسلام وجود نداشته و انجام نمی‌شده است، بعدا نیز نباید انجام بشود. ابن تیمیه از این اصل کلی سه قاعده دیگر استخراج و استنتاج کرد:

1. هیچ فرد نیکوکار یا دوستی از دوستان خدا را نباید وسیله‌ای برای نزدیک شدن به خداوند قرار داد،

2. به هیچ زنده یا مرده‌ای نباید پناه برد و نباید از هیچ‌کس یاری خواست،

3. به قبر هیچ پیغمبر یا فرد نیکوکاری نباید تبرک جست و نباید تعظیم کرد.

1.3.محمد ابن عبدالوهاب:

هرچند با مرگ ابن تیمیه، دعوت سلفی‌گری و احیای مکتب سلفی در عقاید به فراموشی سپرده شد، اندیشه او، در لابلای کتاب‌ها و گوشه کتابخانه‌ها باقی ماند تا روزی که محمد ابن عبدالوهاب نجدی ظهور کرد و به نبش قبر آثار دفن شده و فراموش شده او پرداخت و گفته‌ها و نوشته‌های او را با بیان فریبنده برای مردم مطرح ساخت.

محمد ابن عبدالوهاب، در سال 1115 ه.ق در شهر عینیه تولد یافت. جد وی فردی به نام "شولمان قرقوزی" از نسل یهودیان ترکیه به نام "یهود دوغه" بود. این گروه با سابقه یهودیت به اسلام گرویدند و به ظاهر مسلمان شدند، تا شاید در حکومت عثمانی ترکیه نفوذ کنند یا شاید هم اسلام را به صورتی دیگر مشکوک و مشوش سازند.

جد محمد ابن عبدالوهاب، فردی به نام "شولمان قرقوزی" از نسل یهودیان ترکیه نام "یهود دونمه" بود.

شولمان جد عبدالوهاب، در شهر بورسا به خرید و فروش هندوانه و خربزه مشغول بود. اما چون از شغلش راضی نبود، همانند برخی دیگر از یهودیان مسلمان شده به تجارت دین و دین‌فروشی متمایل می‌شود. او تصمیم می‌گیرد که به سلک علمای دین در بیاید و به صورت رسمی عالم دین شود تا نفوذ و مقامی یابد. او رهسپار سوریه شده اما پس از مطرح کردن مسائل جدید و شناخته شدن، طرد می‌شود و مجبور می‌شود تا از آنجا به مصر، سپس مکه و بعد به مدینه برود. پس از اخراج شدن از مدینه، رهسپار نجد می‌شود و در آنجا کاملاً ماهیت خود را مخفی کرده و خود را به عنوان "سلاله" از قبیله "ربیعه" جا زده و نام عربی سلیمان را برای خود برمی‌گزیند.

پدر محمد در شهر عينيه امور شرعی، قضایی و تدریس را بر عهده داشت. محمد از کودکی به مطالعه کتب تفسیر و حدیث و عقاید سنت علاقه داشت و فقه حنبلی را نزد پدرش که خود از علمای حنبلی محسوب می‌شد، فرا گرفت.

عبدالوهاب به تحصیل علوم دینی می‌پردازد و به شغل قضاوت مشغول می‌شود. محمد فرزند عبد الوهاب پس از پایان دروس مقدماتی برای تحصیل راهی مدینه می‌شود. در دوران تحصیل در مدینه گه گاه مطالبی بر زبانش جاری می‌شد که از عقاید خاصی حکایت داشت. به طوری که اساتید وی نسبت به آینده‌اش نگران شده و می‌گفتند اگر او خود به تبلیغ دین بپردازد گروهی را گمراه خواهد کرد. پس از مدتی به بصره سفر نمود و در آنجا عقاید و رسومات اسلامی مردم را به سخره گرفت و به قدری بر این عمل خود پافشاری کرد که اهل بصره او را از شهر اخراج کردند. غالب شرح‌حال‌نویسان درباره محمد بن عبدالوهاب یادآور می‌شوند که از همان جوانی سخنان زننده‌ای از او شنیده می‌شد و ‌غالباً به مطالعه زندگی‌نامه کسانی که مدعی نبوت شده بودند مانند مسیلمه کذاب و سجاج و اسود و عنسی و طلیحه اسدی علاقه خاصی داشت.

محمد از دوران نوجوانی و جوانی، به مطالعه زندگی نامه مدعیان دروغین نبوت

همچون مسیلمه کذاب، سجاع، اسود عنسی و طلیعه اسدی، علاقه خاصی نشان می‌داد و عقاید و رسوم اسلامی مردم را به سخره می‌گرفت.

استادان او از همان دوران کودکی آثار گمراهی، سستی عقل و عقب‌ماندگی دِماغی و تفکری را در او یافتند. پدر او عبدالوهاب در فرزندش احساس انحراف و ضلالت می‌کرد و پیوسته او را سرزنش کرده و مردم و خانواده‌اش را از او بر حذر می‌داشت.

محمد ابن عبدالوهاب، در جامعه قبیله‌ای و عشیره‌ای نجد نشو و نمو یافت و به علت عقاید حنبلی پدرش و نیز شغل وی که قضاوت و تدریس بود، به مطالعه فقه حنبلی و کسانی که در این‌باره اقداماتی انجام داده بودند، بویژه ابن تیمیه و شاگردش ابن قیم و همچنین ابن عبدالهادی علاقه‌مند شد. لذا به دنبال کسب آگاهی بیستر از آراء و عقاید اشخاص مذکور و نیز اطلاع از جو فرهنگی، اجتماعی و سیاسی شام و عراق که تحت حاکمیت امپراتوری عثمانی قرار داشتند به آن مناطق سفر کرد.

سفر ابن عبدالوهاب به ایران و تاریخ آن در منابع تاریخی اواسط قرن دوازدهم هجری قمری، به وضوح آمده است. میرزا ابوطالب اصفهانی هم که تقریبا معاصر محمد ابن عبدالوهاب بود، به مسافرت او به اصفهان و تحصیل علم و حکمت در آن شهر و رفتن وی به اکثر بلاد عراق و خراسان تا سرحد غزنین اشاره کرده است. نکته جالب در این سفر آن است که شیخ محمد ابن عبدالوهاب حکمت شرق و ساختن تفنگ و قسمتی از فنون جنگ را فرا گرفته است. شاید بتوان این نظریه را در اینجا مطرح ساخت که غرض اصلی ابن عبدالوهاب از سفرهایی که به مناطق و نواحی تحت سلطه امپراتوری عثمانی و نیز ایران داشته، پی بردن به میزان قدرت و تسلط آن امپراتوری بر مناطق تحت حاکمیتش و نیز وضعیت موجود در ایران بوده است تا با آگاهی از این جریان در آینده به سهولت بتواند به اندیشه‌هایش جامه عمل بپوشاند.

آغاز مأموریت جاسوس‌های انگلیسی در دولت‌های اسلامی

در سال 1710 میلادی وزارت مستعمرات انگليس به 9 نفر از افراد كاردان و زيرك ماموريت داد تا براي جاسوسي در دولت‌هاي اسلامي بروند، از انها فقط پنج نفر به لندن بازگشتند كه يكي از انها فرد خبره‌اي به نام «همفر - Hempher» بود. ماموريت او در كشور تركيه بود همفر به تركيه امد و نامش را محمد گذاشت و بسياري از مسائل و علوم اسلامي و قرآن را فرا گرفت.

دومين بار او به عراق رفت. در این سفر با محمد ابن عبد الوهاب ملاقات نمود و چون دانست كه عبدالوهاب جوانی جاه‌طلب و از خود راضي است و از مذهب و اعتقادات مسلمانان عيب‌جويي مي‌كند، بسيار خوشحال شد و اطمينان يافت كه دو وظيفه‌اي كه دولت بريتانيا به او محول كرده بود را به وسيله او عملي نمايد. اولين دستور‌، شوراندن مردم در مقابل دولت عثماني و دومين دستور فتنه‌انگيزي بين مسلمانان با تاسيس مذهبي جديد بود.

همفر از آن پس با محمد ابن عبد الوهاب بسيار صميمي شد و با او در مورد مسايل مختلف بحث مي‌كرد و هر كجا كه محمد ابن عبد الوهاب بر خلاف مذاهب نظر مي‌داد او را تشويق مي‌كرد.

همفر به دروغ به محمد ابن عبدالوهاب گفت: خواب ديده‌ام پيغمبر بر منبري نشسته و برای علما سخنراني مي‌كرد در آن هنگام شما ((محمد ابن عبدالوهاب)با سيمائي نوراني وارد شدي و پيغمبر از جاي خود برخاست و تو را به اغوش كشيد و بر پيشاني‌ات بوسه زد و گفت: اي محمد‍! تو وارث حقيقي من در تمام امورات ديني و دنيوي مسلمين مي‌باشي. و تو در آن لحظه گفتي: يا رسول‌الله من نمي‌توانم علم و عقيده خود را براي مردم بر ملا كنم و از شر مردم مي‌ترسم. پيامبر فرمود: اي محمد! تو از شناختي كه بر خويشتن داري برتر هستي و هيچ ترسي به خود راه نده.

محمد ابن عبدالوهاب بعد از شنيدن اين دروغ بدون آنكه فكري كند خوشحال شد و بعد از آن بر تاسيس مذهبي جديد مصمم گشت. همفر، محمد ابن عبدالوهاب را به حالتي كه دلخواه انگليس بود در آورد. وزارت مستعمرات انگليس به همفر دستور داد تا 6 مورد ديگر را در مغز محمد بگنجاند تا او اين موارد را دير يا زود بين مردم اجرا كند:

1. فتوا دهد كسي كه مذهب محمد ابن عبدالوهاب را نپذيرد كافر شده و جهاد با او فرض خواهد شد

2. تخريب خانه خدا

3. شوراندن اعراب عليه حكومت عثماني

4. انهدام گنبدهاي بار گاه اولياء

5. ايجاد هرج و مرج در سرزمين‌هاي اسلامي

6. چاپ قرآن تحریف‌شده

همفر توانست چهار مورد را در افكار محمد ابن عبدالوهاب جاي دهد و در دو مورد ناموفق بود. انهدام خانه خدا و تغيير قرآن، زيرا محمد ابن عبدالوهاب از اجراي این دو مورد بسيار مي‌ترسيد.

تاسیس فرقه وهابیت و وجه تسمیه آن

محمد ابن عبدالوهاب به همراه محمد ابن سعود از سال 1143ه.ق مذهب تازه‌اي را تاسيس كرد. در اینجا ضروری است وجه تسمیه، واژه وهابی برای فرقه ساختگی محمد ابن عبدالوهاب روشن شود. کلمه وهابی از نام پدر موسس فرقه وهابی یعنی عبدالوهاب گرفته شده است، اما خود وهابیان این نسبت را صحیح نمی‌دانند.

سید محمود شکری آلوسی از طرفدارن وهابیت می‌گوید: نسبت وهابی را دشمنان وهابی‌ها به ایشان اطلاق کرده‌اند. این نسبت صحیح نیست، بلکه باید به محمد که نام پیشوای ایشان است، نسبت داده شود و به آنان محمدیه بگویند....احمد امین، نویسنده معروف مصری، در این باره می گوید: محمد ابن عبدالوهاب و پیروانش خود را موحدین می‌نامیدند و نام وهابی را دشمنانشان بر آنها اطلاق کردند. سپس این نام بر زبان‌ها افتاد.... خود وهابیان، فرقه وهابیت را مذهب تازه‌ای نمی‌دانند بلکه می‌گویند این مذهب، سلف صالح است و از این رو، خود را سلفیه می‌نامیدند... علت اینکه خود را سلفیه می‌نامیدند این بود که مدعی بودند در اعمال و افعال و معتقدات خود تابع سلف صالح یعنی اصحاب پیامبر اکرم و تابعین هستند.

محمد ابن عبدالوهاب به همراه محمد ابن سعود از سال 1143ه.ق مذهب تازه اي را تاسيس كرد.

فرقه وهابیت از مذهب حنبلی پدیدار شد و همه پیشوایان وهابیت و بطور کلی عموم کسانی که از ابتدا زیارت قبور و توسل و استغاثه به پیامبر اعظم(ص) را منع کرده‌اند، از علمای حنبلی بوده‌اند. ابو محمد بربهاری، ابن بطه، ابن تیمیه و شاگردش ابن قیم و محمد ابن عبدالوهاب همه از علمای حنبلی محسوب می‌شدند و به همین علت وهابیان از ابتدا خود را حنبلی می‌دانسته و هنوز هم خود را پیرو احمد ابن حنبل می‌دانند.محمد بن عبداللطیف، یکی از نوادگان محمد ابن عبدالوهاب می‌نویسد:«مذهب ما مذهب احمد ابن حنبل است».

ميزان پيشروي وهابيت و حكومت ابن سعود از آغاز جريان وهابيت در عربستان

ب- پیشگویی پیامبر از ظهور وهابیت؛

با مراجعه به روایات نبوی که در اصح کتب اهل سنت آمده پی می‌بریم که پیامبر اکرم(ص) از ظهور وهابیان در میان امت خود پیشگویی کرده است.

بخاری در صحیح خود از رسول خدا نقل کرده که فرمودند:«مردمانی از طرف مشرق زمین خروج کنند که قرآن می‌خوانند ولی از حنجره‌های آنان تجاوز نمی‌کند، آنها از دین خارج می‌شوند همانگونه که تیر از کمان خارج می‌گردد. نشانه آنان تراشیدن سر است».

قسطلانی می‌گوید:«مقصود از طرف مشرق جهت شرق مدینه همانند سرزمین نجد و مابعد آن است». می‌دانیم که نجد مرکز وهابیان و موطن اصلی آنان بود که از آنجا به دیگر شهرها منتشر شدند. همچنین تراشیدن موی سر و بلند گذاشتن ریش از شعارها و نشانه‌های آنان است. زینی دحلان که معاصر ظهور وهابیان بوده می‌نویسد: «احتیاجی به تألیف در رد وهابیان نیست، بلکه در رد آنها کفایت می‌کند گفتار رسول خدا که فرمود: نشانه آنان تراشیدن سر است؛ زیرا از بدعت‌گزاران کسی به جز وهابی‌ها چنین تشابهی ندارند».

ج- تشابه وهابیت و خوارج؛

ظاهرا اولین کسی که به شباهت اندیشه‌ها و عقاید محمد ابن عبدالوهاب با خوارج توجه کرد، برادرش شیخ سلیمان نجدی بود. او در پرتو همین توجه خطاب به برادرش می‌گوید: «ابن عباس خطاب به مسلمانان می‌گفت: همانند خوارج نباشید که آیات نازل شده درباره مشرکان را به مسلمانان تأویل می کردند و با این جهالت عالم مآبانه، خون مسلمانان را می‌ریختند، اموالشان را غارت می‌کردند و پیروان سنت پیامبر را به گمراهی نسبت می‌دادند. پس بر شماست که موارد نزول قرآن را به طور دقیق تشخیص دهید...».

در ذیل به بررسی وجوه مشترک هر دو گروه می پردازیم.

1.1.کج اندیشی و فهم نادرست از دین:

خوارج با برداشت انحرافی از قرآن و فهم نادرست از دین، استدلال به ظاهر آیه شریفه «..إن الحکم إلّا لله...»(انعام:57) می‌نمودند و قائل بدین بودند که حکومتی جز حکومت خدا نیست. به همین دلیل، حکمیت در صفین را باطل و عین کفر پنداشتند. همچنین خوارج، آیاتی را که درباره کافران و مشرکان نازل شده بود، شامل مسلمانان و مومنان می‌دانستند.

وهابیت نیز درخواست شفاعت، استغاثه، توسل و نذر را برای غیر خدا جایز نمی‌دانند و آن را بدعت در دین قلمداد می‌نمایند. همچنین وهابی‌ها با استدلال به آیاتی که درباره کافران و مشرکان وارد شده است، مومنان و مسلمانان را مشرک و کافر قلمداد می‌کنند. در حالی که طبق نص صربح قرآنی و روایی، مسلمین می‌توانند پیامبران و اولیای الهی را شفیع خود قرار دهند و به آنها متوسل شوند. دکتر عبدالملک سعدی می‌گوید: «هرگاه کسی بگوید: أللهم إنّی توسلت إلیک بجاه نبیّ أو صالح؛ کسی نباید در جواز آن شک کند؛ زیرا جاه همان ذات کسی نیست که به او توسل شده، بلکه مکانت و مرتبه او نزد خداوند است. این حاصل و خلاصه اعمال صالح او است. خداوند متعال در مورد حضرت موسی می‌فرماید: «و کان عند الله وجیها: و نزد خدا آبرومند بود...»»

1.2. ستیز با مسلمانان و دوستی با کافران:

یکی دیگر از شباهت‌های وهابیت به خوارج، کشتن مسلمانان و جهاد علیه آنان و وانهادن کفار و مشرکان و دوستی با آنان است. خوارج معتقدند می‌توان دارالاسلام را در صورتی که ساکنان آن مرتکب گناه کبیره شوند، دارالحرب نامید. لذا خوارج، مسلمانان را به خاک و خون می‌کشیدند و اموال آنان را به غارت می‌بردند و ناموس آنها را بر خود حلال و مباح می‌شمردند. پیامبر اسلام در روایتی درباره خوارج می‌فرماید: « آنان مسلمانان را می‌کشند و بت‌پرستان را به حال خود رها می‌کنند». عبدالله بن عمر در وصف خوارج می‌گوید: «اینان آیاتی را که در شأن کفار نازل گشته می‌گرفتند و بر مومنین حمل می‌نمودند». در هیچ تاریخی نقل نشده است که وهابیان با کافران بجنگند یا مشرکی را بکشند. کافی است کشتار مردم کربلا، طائف، یمن، حجاز و ... را از نظر بگذرانیم. هیأت فتوای وهابیان می‌نویسد: «به ازدواج درآوردن دختران اهل سنت به فرزندان شیعه جایز نیست، و در صورت وقوع آن، نکاح باطل است؛ زیرا آنچه از شیعه معروف است این که آنان اهل بیت را صدا زده و به آنها استغاثه می‌کنند و این شرک اکبر است». این در حالی است که آنها ازدواج با اهل کتاب را جایز می‌دانند و می‌گویند:« جایز است برای مسلمان که با زن یهودی یا نصرانی ازدواج کند در صورتی که محصنه بوده و آزاد و عفیف باشد».

1.3.مقدس مآبی و قشری گری:

خوارج مردمانی بسیار قشری، کوتاه‌نظر بودند، به‌گونه‌ای که از خوردن تک خرمایی افتاده سر راه اجتناب می‌ورزیدند و آن را حرام می‌دانستند. از مشخصه‌های ظاهری خوارج این بود که سرهایشان را می‌تراشیدند و عده‌ای از مردم به آنها «سر تراشیدگان» می‌گفتند. وهابیان نیز سرهای خود را می‌تراشند و حتی زنان را مجبور می کنند که سرهایشان را بتراشند.

تفاوت وهابيت و اهل سنت // آماده ارسال // رفعت نژاد

1.4. ظاهر گرایی:

خوارج در شبهه‌ها و باورهای انحرافی‌شان، به ظاهر برخی از آیات استناد جسته‌اند. وهابیان نیز از ظاهر آیات قرآنی برداشت‌هایی می‌کنند که هیچ انسان خردمندی نمی‌تواند آنها را بپذیرد، مانند: اعتقاد به جسمیت خداوند یا تفسیر ظاهربینانه عرش، قلم، لوح، کرسی، برزخ، رویت خداوند و نسبت دادن دست و پا و اعضا و جوارح داشتن به خداوند و ده‌ها مطلب دیگر.

د- اختلاف نظرهای وهابیت و اهل سنت؛

1.  به اعتقاد وهابیان هرگاه کسی شهادتین را بر زبان جاری کند، ولی بدان عمل نکند ارزشی ندارد و چنین کسی کافر و مشرک است و خون و مال او حلال است. در مقابل مسلمانان همگی بالاتفاق معتقدند که هرکس شهادتین را بر زبان جاری کند مال و خونش محفوظ و محترم است.

2. وهابیان به اصل اجتهاد آزاد معتقد هستند و تقلید از مذاهب چهارگانه را لازم نمی‌دانند، بلکه بر خلاف آن مذاهب اجتهاد می‌کنند. محمد ابن اسماعیل صنعانی از معاصران ابن عبدالوهاب و از بنیانگذاران مذهب وهابیت می‌نویسد: فقهای مذاهب اربعه اجتهاد بر خلاف آن مذهب را جایز نمی‌شمارند ولی این سخنی است نادرست که جز شخص جاهل و نادان لب به آن نمی‌گشاید.

بنابراین، وهابیان بر خلاف مذاهب چهارگانه (حنفی، مالکی، حنبلی و شافعی) قائل به انفتاح باب اجتهادند و حرف فقه‌های مذاهب چهارگانه را که می‌گویند اجتهاد بعد از چهار مذهب جایز نیست، باطل می‌شمارند.

3.   وهابی‌ها با استدلال به ظاهر برخی آیات و روایات، جسم و جهت برای خداوند اثبات کرده و به رویت حسی خداوند قائلند. در مقابل علمای اهل سنت، اعتقاد به تجسم خدا و رویت حسی خداوند را جایز نمی‌دانند.

4 .  محمد ابن عبدالوهاب معتقد بود که تمام اعمال مسلمانان به حد شرک رسیده است و از این رو، وی مسلمانان سنی و شیعه‌ای را که دیدگاه‌های او را قبول نداشتند تکفی می‌کرد؛ در صورتی که ائمه اهل سنت به ویژه ابوحنیفه، تکفیر اهل قبله را جایز نمی‌شمارند.

5.  وهابیان زیارت قبر انبیا و اولیا و سفر به قصد زیارت قبور آن بزرگواران را حرام می‌دانند، ولی مذاهب چهارگانه بالاترین ثواب را برای زیارت قبر نبی و مسافرت برای آن قائلند.

6. سوگند دادن خداوند به حق مقام اولیا از نظر وهابی ها حرام و موجب شرک است، ولی حنفی‌ها و شافعی‌ها این امر را مکروه و نه حرام و شرک می‌دانند.

7.  وهابی‌ها نذر برای مردگان و اهل قبور و اولیا را شرک می‌دانند. در حالی که اهل سنت می‌گویند اگر نذر برای بت نباشد لازم الوفا است.

8. توسل، شفاعت، تبرک جستن از پیامبر، استغاثه و طلب حاجت از پیامبران و اولیا و جشن گرفتن میلاد پیامبر اکرم از نظر وهابیت جایز نیست ولی اهل سنت همه اینها را جایز می‌دانند.

9. وهابی‌ها ساخت بنا بر قبور را حرام ولی اهل سنت آن را مکروه می‌دانند.

ه. مواضع علمای تسنن و شیعه بر وهابیت:

هنگامی که محمد ابن عبدالوهاب عقاید خود را ابراز و مردم را به پذیرش آنها دعوت کرد، گروه زیادی از علما به مخالفت با عقاید او پرداختند. از اولین کسانی که به مخالفت با وی پرداختند پدر و برادری وی بود. سلیمان ابن عبدالوهاب، در رد عقاید وی کتابی با نام صواعق الالهیه فی الرد علی الوهابه تألیف کرد. دکتر عبدالله محمد صالح می‌نویسد: « علما در طول زمان بیش از دو هزار جلد کتاب و رساله علیه افکار ابن تیمیه و ابن عبدالوهاب نوشته‌اند که متاسفانه به دلایلی تعداد زیادی از آنها چنان از میان رفته‌اند که فقط اسمی از آنها باقی مانده است و با این حال، اکنون نیز حدود چهارصد نسخه کتاب و رساله از علمای اسلام در دست داریم که در موزه‌ها، کتابخانه‌ها، کلکسیون شخصی و سایر جاها از کلکته تا لندن پراکنده‌اند. متاسفانه در یک و نیم قرن اخیر به علت فشارهای مختلف مالی و سیاسی و نیز به علت غفلت مسلمانان برای چاپ و نشر آنها اقدام نشده است». پس از جنایات وهابیت در عراق، شیعیان به مخالفت با وهابیت پرداختند و آثار زیادی را به رشته تحریر در آورده‌اند. نخستین کتابی که عالمی شیعه در رد عقاید محمد ابن عبدالوهاب نوشت، منهج الرشاد اثر شیخ جعفر کاشف الغطا است.

جالب این است که در این مبارزه و مخالفت، علمای اسلامی چنان اتفاق‌نظر و وحدت رویه داشته اند که برای بعضی از صاحب‌نظران، مایه شگفتی و حیرت شده است. چنانکه پژوهشگر دقیق النظر سوری، دکتر عبدالله محمد صالح، در این باره می‌گوید: «... در مبارزه با فرقه‌ها و نحله‌های انحرافی، معمولا یکی از موانع وحدت‌نظر، گرایش‌های فقهی – مذهبی بوده است. چنان که در تاریخ دیده می‌شود، زیاد اتفاق افتاده که علمای یکی از مذاهب با گروهی مخالفت و مبارزه کرده‌اند و علمای مذاهب دیگر سکوت یا حتی گاهی از آن حمایت کرده‌اند. در مورد جهمیه و حشویه امر از این قرار بوده است. اما باکمال تعجب می‌بینیم در مخالفت و مبارزه با وهابیت و تفکر وهابی‌گری، وحدت‌نظر عجیبی میان علمای مذاهب مختلف اسلامی دیده می‌شود. سوای عده بسیار محدودی از حنبلی‌ها، علمای بقیه مذاهب اسلامی به اتفاق، تفکر و عقاید وهابی را مردود و باطل دانسته و با آن به مبارزه برخاسته‌‌اند. چنان که همین اتفاق‌‌نظر در مخالفت با احمد ابن تیمیه، بنیانگذار اصلی این تفکر، به خوبی آشکار است. در آن زمان علمای تمام مذاهب اسلامی در برابر تفکر او ایستادند و برخی اندیشه‌های او از جمله تجسم خداوندی، رویت حسی ذات او را کفر و زندقه معرفی کردند.»

مدتی است که در عربستان از علمای اهل سنت افرادی پیدا شده‌اند که با تندروی‌های سلفی‌ها و وهابیان مخالفت کرده و در برابر گزافه‌گویی آنها ایستاده‌اند. از جمله این اشخاص محمد بن علوی مالکی است که در مسجد الحرام کرسی تدریس حدیث، فقه و تاریخ را داشت. او که عالمی سنی بود پرچم مخالفت با وهابیان را در کشور عربستان به دست گرفت و با سخنان و کتابهایش به مقابله با آنان پرداخت. بعد از انتشار کتابهایش، وهابیان او را محاکمه و محکوم به اعدام نمودند. ایشان در یکی از کتاب‌هایش می‌نویسد: «ما به کسانی مبتلا شده‌ایم که در توزیع کفر و شرک و صادر کردن احکام با القاب و اوصاف غیرصحیح تخصص دارند، اوصافی که لایق مسلمان شهادت‌دهنده به توحید و نبوت پیامبر اسلام نیست، مثل اینکه برخی از آنان به افرادی که مخالف خود در رأی و مذهب می‌باشند عنوان تحریف‌کننده...دجال... شعبده‌باز...بدعت‌گذار و در آخر مشرک... و کافر را اطلاق می‌کنند. این‌گونه از برخی سفیهان می‌شنویم که بصورت گسترده امثال این دشنام‌ها و فحش‌ها و الفاظ قبیح را به کار می‌برند، الفاظی که تنها از افراد کوچه و بازار صادر می‌شود، کسانی که اسلوب دعوت و طریقه ادب در مباحثه را به خوبی نمی‌دانند.». جالب است که علمای اهل سنت، تندروی‌های وهابیت را عاملی برای گسترش تشیع در جهان اسلام می‌دانند.

حسن بن فرحان مالکی که از علمای سنی و از مخالفان وهابیت به شمار می‌رود می‌گوید:«... زود است که غلو سلفی‌ها از بزرگترین اموری گردد که باعث انتقال سریع اهل سنت به سوی شیعه شود مگر آنکه عقلاء سلفی به فکر چاره برآمده و غلو و تندروی خود را از درون نقد کنند، غلوی که در وجود احادیث ضعیف و جعلی برای تأیید مذهب و تکفیر مخالفان مذهب و روش سلفی پدیدار گشته است. همچون تکفیر ابی حنیفه، احناف و تکفیر شیعه و معتزله...».

حسن بن فرحان مالکی

شیخ جمیل صدقی زهاوی در مورد وهابیت می‌گوید: خداوند وهابیت را بکشد، زیرا این فرقه به خود جرأت داده که همه مسلمین را تکفیر کند گویا همّ و هدف بزرگ آن فقط تکفیر نمودن است و بس. می‌بینید که وهابیان کسانی را که توسط پیامبر به خداوند متوسل می‌شود تکفیر نموده‌اند. (9) این عالم اهل سنت کتابی به نام «الفجر الصادق فی الرد علی منکری التوسل و الکرامات و الخوارق» در رد وهابیت نوشته است.

زینی دحلان مفتی مکه می‌گوید که سید عبد الرحمن اهدل مفتی زبید می‌گفت: هیچ نیازی به تالیف کتاب در ردّ وهابیت دیده نمی‌شود زیرا در ردّ آنان همین سخن پیامبر که فرمود «سیماهم التحلیق» یعنی چهره و علامت آنان این است که موی سرش را می‌تراشند، کفایت می‌کند. زیرا محمد بن عبد الوهاب دستور داده است که پیروان او سرشان را بتراشند. (10) شیخ خالد بغدادی می‌گوید: اگر کتاب‌های وهابی‌ها را به دقت مطالعه کنیم در می‌یابیم که مانند کتاب‌های لا مذهب‌ها سعی دارند که با افکار باطله‌شان مسلمانان را مورد خدعه قرار داده و آنان را گمراه کنند. (11)

و. فتاوای شاذ علمای وهابی:

1. تحریم حمل جنازه با آمبولانس:

«حمل جنازه با ماشین‌هایی که مخصوص جنازه -آمبولانس- و تشییع جنازه‌ای که در ماشین است توسط مردم مشروع نیست».

2. تحریم صله ارحام در اعیاد:

«اینکه زیارت زنده‌ها به دو روز عید اختصاص داده شود، چون که نمی‌توانند در طول سال به زیارت آن‌ها بروند، بدعت است».

3. تحریم احترام به پرچم:

« برای مسلمانان جایز نیست که برای پرچم هر کشور یا سلام کشوری برخیزند بلکه این کار از بدعت‌های منکری است که در عهد رسول خدا و عهد خلفای راشدین نبوده است....».

4. تحریم نصب قاب عکس به دیوار:

«آویزان کردن تصاویر بر دیوار خصوصا تصاویر بزرگ حرام است. حتی در صورتی که برخی از جسم یا سر آن ظاهر شده باشد، چرا که قصد تعظیم در آنها ظاهر است و اصل شرک همین غلوهاست».

5. تحریم شستن دست‌ها با صابون قبل از وضو:

«شستن دست‌ها و صورت با صابون هنگام وضو مشروع نیست».

6. مبطل وضو بودن خوردن گوشت:

«اگر انسان از گوشت شتر چه نر یا ماده آن بخورد، وضویش باطل می‌شود چه خام باشد یا پخته».

7. جلوگیری از احترام به استاد:

«ایستادن دختران برای معلم زن خود، و نیز پسران برای معلم مرد، کاری است که نباید انجام گیرد و کمترین حکمی که برای آن است کراهت شدید می‌باشد».

8. گردش خورشید به دور زمین:

«ظاهرا ادله شرعیه اثبات می‌کند، که خورشید است که به دور زمین گردیده و به سبب آن شب و روز در سطح زمین پدید می‌آید .. اما آنچه را که علمای نجوم امروزه می‌گویند برای ما به درجه یقین نرسیده است و لذا بخاطر این حرف‌ها دست از ظاهر کتاب پروردگار و سنت نبی بر نمی‌داریم».

9. تحریم برگزاری روز مادر، تولد، ازدواج:

« اعیاد میلاد شخص یا اولادش یا مناسبت ازدواج و نحو آن تماما غیرمشروع بوده و به بدعت نزدیک‌تر است تا مباح‌بودن».

10. تحریم رفتن به سوی غار حرا:

«رفتن به غار حرا، از جمله شعائر حج و از سنت‌های اسلام نیست بلکه از جمله بدعت‌ها و راهی به شرک است. و لذا باید مردم را از رفتن به آن منع نمود.»

11. جهاد نکاح:

جنگ سوریه سبب شد تا نخستین بار واژه‌ای به نام جهاد نکاح به ادبیات گروه‌های سلفی وارد شود؛ جهادی که فقط مخصوص زنان است و در آن برای آسودگی خاطر سلفی‌ها، زنان خود را در اختیار آن‌ها می‌گذارند. نخستین بار هم یک روحانی وهابی سعودی این حکم را داد و بعدها منکرش شد. عمده رسانه‌ها، شروع ماجرای "جهاد النکاح" را فتوای منسوب به شیخ محمد عریفی مبلغ مذهبی اهل عربستان معرفی کرده‌اند. گفته می‌شد که شیخ عریفی در توییتر خود فتوا داده که زنان و دختران به "جهاد نکاح" بپیوندند.

به گزارش دویچه وله، اوج این ماجرا زمانی بود که بیستم سپتامبر پارسال، موضوع از سطح گمانه‌‌زنی‌‌های رسانه‌‌ای خارج شده و یک مسؤول دولتی در این زمینه ابراز نظر کرد. لطفی بن جدو، وزیر کشور تونس، در برابر اعضای پارلمان این کشور خبر داد که بسیاری از زنان تونسی که برای جهاد نکاح به سوریه رفته بودند، حامله از این کشور بازگشته‌‌اند.

روزنامه تونسی «الشروق»، روز ۲۲ سپتامبر، گزارشی از جهاد نکاح منتشر کرد که در آن، با برخی دختران بازگشته از سوریه مصاحبه شده بود. این روزنامه، به روایت داستان یکی از دخترانی پرداخته که به تازگی از سوریه بازگشته است.

الشروق به نقل از یک منبع امنیتی تونسی نوشت: «زنانی بین ۳۰ تا ۵۰ ساله با روبنده در مساجد، فروشگاه‌‌های لباس مذهبی، دانشگاه‌‌ها و دستشویی‌‌های حاشیه‌ شهرها، دختران را به کلاس‌‌های مذهبی دعوت کرده تا پس از گذراندن دوره‌‌ای سه ماهه، به سوریه اعزام کنند. س.م. پس از بازگشت از سوریه می‌گوید که به همراه ۹ دختر دیگر بعد از دریافت ۱۲۰۰ دلار و با وعده‌ دریافت مبلغی ۵ برابر آن به سوریه اعزام شده است».

این روزنامه تونسی در بخش دیگری از گزارش خود می‌‌نویسد: «پدر یکی از دختران که به ایدز مبتلا شده می‌‌گوید که دخترم حامله بازگشت. او به ایدز مبتلا شده و ما کاری نمی‌ توانیم انجام دهیم مگر اینکه منتظر مرگ او باشیم».

عبدالرحمن الراشد، سردبیر نشریه «شرق الاوسط» گفته است: «وهابیون با شستشوی مغزی دختران و وعده‌‌های بهشت و حوریان بهشتی آنان را به عنوان برده‌ جنسی به سوریه می‌‌فرستند تا در خدمت سربازان باشند؛ اما این اقدام پیش از این، در دو دهه آشفتگی الجزایر نیز وجود داشت؛ همان‌ طور که القاعده نیز چنین باوری را ترویج می‌‌کرد و از تمام امکانات خود از جمله سکس برای عضوگیری جوانان استفاده می‌ کرد. همین تندروها امروز وارد بحران و هرج و مرج سوریه شده و زنان و مردان را اغفال می‌‌کنند».

غادة عويس يکي از سرشناس‌ترين خبرنگاران و گويندگان خبري شبکه الجزيره قطر است. او چندي پيش با هدف پوشش اخبار حوادث جاري در سوريه به اين کشور سفر کرد اما چند روز بعد رسانه‌هاي عربي خبر دادند که توسط جنگجويان تروريست مورد تجاوز جنسي قرار گرفته است. اين خبر بلافاصله توسط شبکه خبري الجزيره تکذيب شد اما اکنون و بعد از گذشت چند روز،‌ گروهک تروريستي جبهة النصره با صدور بيانيه‌اي رسمي فاش کرد که غادة عويس مورد تجاوز قرار نگرفته بلکه به طور داوطلبانه خود را در اختيار جنگجويان قرار داده است. به گفته جبهة النصره ،‌ غادة عويس در واقع به جهاد نکاح تن داده تا بتواند نيازهاي جنسي جنگجويان مخالف حکومت بشار أسد رئيس جمهور سوريه را تأمين کند. اين بيانيه افزود: خبرنگار الجزيره با يکي از رهبران جبهة النصره هم بستر شده و جهاد نکاح را به جا آورده از همين رو اين اقدام ثواب بسيار زيادي دارد و مايه افتخار وي است.

غادة عويس يکي از سرشناس ترين خبرنگاران و گويندگان خبري شبکه الجزيره قطر

توسط جنگجويان تروريست مورد تجاوز جنسي قرار گرفته است

چندی پیش شیخ وهابی در سخنرانی خود در شبکه ماهواره ای وصال که نزدیک به حرکتهای جهادی تندرو در سوریه است، از انتقادات وارده به فتوای "جهاد نکاح" گله کرده بود. این شیخ وهابی اجازه داد که مجاهدین مسلح می‌توانند در غیاب زنان مجاهد نامحرم، با محارم خود عقد ازدواج بخوانند!! سخنان ناصر العمر بازتاب گسترده‌ای در محافل دینی و افکار عمومی جهان اسلام داشت، به گونه‌ای که همگان بر مشمئز کننده بودن این سخنان تاکید داشتند و از این شیخ وهابی خواستند فتوای خود را پس بگیرد.

اما اعضای گروهک شبه نظامی جبهه النصره رسما اعلام کرده‌اند، به فتوای مفتی سلفی ایمان دارند و آن را به اجرا در خواهند آورد. تروریست‌های تکفیری با استناد به این فتوا اعلام کرده‌اند که امروز آنها از نظر دینی این حق را دارند با محارم خود نزدیکی کنند و خداوند گناهی را برای آنان و نزدیکانشان ثبت نخواهد کرد، چرا که این امر توسط شیخ‌شان حلال شده است. خبرها حاکی از آن است که، فتوای ناصر العمر تنها پرده از این عمل ناشایست و خلاف اخلاق برداشته و این عمل از مدتها پیش در میان اعضای این گروه مرسوم شده است. به شکلی که کودکانی از این ارتباط به دنیا آمده‌اند. و مشکلاتی را از نظر هویت و .... بوجود آمده است.

لازم به ذکر است، فتواهای عجیب تنها محدود به ازدواج جهادی و ازدواج با محارم نمی‌شود و این افراد با استناد به رای و حکم شیوخ سلفی با اصطلاحات ساختگی نظیر "جهاد لواط" و "جهاد نکاح النفس" فحشا را در سرزمین شام گسترش می‌دهند.

12.خوابيدن زن كنار ديوار:

ظاهرا صدور فتاوای مضحک‌، عجیب و شرم آور‌، به مردان سلفی منحصر نمی‌شود بلکه گویا به تازگی زنان سلفی افراطی نیز صاحب فتوا شده و در خدشه‌دار کردن چهره واقعی اسلام ناب در جهان و وارونه کردن احکام اسلامی با مردان خویش هم صدا شده‌اند .

به تازگی یکی از زنان افراطی سلفی مقیم سوریه به نام منیره القبیسی به این نتیجه رسیده که خوابیدن زنان نه تنها در کنار مردان نامحرم بلکه در کنار دیوار نیز به دلیل مذکر بودن کلمه "دیوار" در ادبیات عرب، حرام است.

13. حلال بودن فیلم‌های مستهجن:

عیسی بن صالح مفتی سر‌شناس وهابی در جدید‌ترین فتوای خود اعلام کرد: جایز است افرادی که از ناتوانی جنسی رنج می‌برند، فیلم‌های غیراخلاقی مشاهده کنند، به شرط اینکه بازیگران آن مسلمان باشند!

ز. جنایات وهابیت در تاریخ؛

1.1. حمله به کربلا و نجف:

وهابی ها به فرماندهی امیر سعود در سال1216ه.ق با لشکری عظیم از مردم نجد و عشایر جنوب و حجاز و تهامه، به سوی عراق حرکت کردند. امیر سعود با سپاهی مرکب از بیست و پنج هزار هزار مرد جنگی غافل گیرانه به شهر کربلا حمله ور شدند و صدای «اقتلوا المشرکین» و «اذبحوا الکافرین» سر دادند. بیش از پنج هزار نفر را کشتند و زخمی های بیشماری به جا گذاشتند. در صحن مقدس، خون از بدن‌های سربریده، روان و گنبد و حجره های صحن از لاشه مقتولان، پر بود. آنان گنبد حرم امام حسین(ع) را خراب کردند و جواهرهای حرم را به چپاول بردند و آنچه از اموال و اسلحه و لباس، فرش، طلا و قرآن های نفیس در شهر یافتند ربودند. وهابیان پس از کشتار بی رحمانه اهل کربلا و هتک حرمت حرم حسینی راهی نجف شدند. چون اهل نجف، جریان کربلا و غارت آن را شنیده بودند، کمی آمادگی داشتند. از این رو، برای دفاع برخاستند. حتی زن ها نیز از خانه ها بیرون آمده بودند و مردان خود را بر می‌انگیختند تا اسیر قتل و غارت‌های وهابی‌ها نشوند. در نهایت این کار باعث شکست مهاجمان و عقب نشینی آنان گردید. وهابی ها در سال های متمادی، بارها و بارها به این دو شهر مقدس، حمله کردند ولی حملاتشان با ناامیدی تمام به شکست و خواری انجامید و در مدت نزدیک به 10 سال، چندین بار شدیدترین حمله‌ها را به این دو شهر انجام دادند.

1.2. حمله به طائف:

سپاه وهابی ها، در ذی القعده سال 1217ه.ق به دستور عبدالعزیز و به فرماندهی عثمان مضایفی به شهر طائف - از شهرهایی که اکثریتشان از اهل سنت‌اند- در دوازده فرسنگی مکه حمله کردند و به قتل عام مردم پرداختند. جمیل صدقی زهاوی در مورد فتح طائف چنین می‌نویسد: «از زشت ترین کارهای وهابیان، قتل عام مردم بود که به کوچک و بزرگ رحم نکردند. طفل شیرخواره را روی سینه مادرش سر بریدند. جمعی را که مشغول فراگرفتن قرآن بودند، کشتند و چون در خانه‌ها، کسی باقی نماند، به مغازه‌ها و مساجد حمله کردند و هر کس را یافتند-حتی گروهی را که در حال رکوع و سجود بودند- کشتند. به حدی که تمام مردم این شهر را به خاک و خون کشیدند و شمار اندکی از پیر مردان و زنان باقی مانده را از شهر طائف اخراج کردند و به وادی وج بردند و در برابر سرمای شدید، بدون غذا و لباس رها کردند. همچنین کتاب ها را که در میان آنها تعدادی قرآن و نسخه‌هایی از صحیح بخاری و مسلم و دیگر کتاب های فقه و حدیث بود، در کوچه و بازار افکندند و آنها را پایمال کردند».

1.3. تخریب قبور مکه و مدینه:

سپاه وهابيان به فرماندهي امير سعود، در هشتم محرم سال1218ه.ق وارد كه شد و آنجا را اشغال كرد. مردم مكه كه پيشتر خبر جنايت وهابي ها را در طائف شنيده بودند، از تكرار آن فاجعه، ترسيدند و سلطه او را پذيرفتند. آنگاه امير سعود از آنان خواست كه قبه ها و بارگاه هايي را كه بر قبور ساخته اند، با دست خود ويران كنند. از اين رو، وهابي‌ها به همراه جمع زيادي از مردم، با بيل و كلنگ به سمت گورستان جنّه المعلّي رفتنند و گنبدهاي زيادي از جمله قبور ابوطالب، عبدالمطلب، حضرت خديجه و... را ويران كردند. آنان در مكه بمدت بيست روز توقف كردند و مسلمانان در آن مشاهد، بيش از ده روز مشغول به خراب كردن بودند. آنان از اول صبح تا آخر روز بقعه‌ها را خراب مي‌كردند و با اين نيت كه با اين عمل خود را به واحد احد تقرب مي جويند! به حدي كه در مكه چيزي از اين مشاهد و گنبدها نماند جز آنكه همه را با خاك يكسان نمودند.

همچنين در سال 1220ه.ق به مدينه حمله شد و پس از يك سال و نيم محاصره، شهر به اشغال وهابيان درآمد با تصرف شهر، مردم را از زيارت مرقد مطهر پيامبر و بزرگان مدفون در بقيع بازداشتند. آنگاه امير سعود دستور داد تا آثار و قبور بقيع را ويران كنند. از اين رو، به همراه آنان به قبرستان بقيع يورش بردند و آنچه از قبه‌ها و آثار بر روي قبور بود، با خاك يكسان كردند. از جمله، قبر چهار امام معصوم (امام حسن مجتبي، امام سجاد، امام محمد باقر وامام جعفر صادق عليهم السلام) و همچنين قبر عبدالله پدرگرامي پيامبر اسلام را تخريب و هر آنچه از اشياي قيمتي و گران‌بها يافت مي‌شد، به غارت بردند. سرانجام وهابیان پس از چهار سال قتل و غارت جور و ستم بر اهالی مدینه با حمله عثمانی‌ها از بین رفتند.

ولی متأسفانه مجددا در سال 1343 هجری قمری وهابی‌ها با حمایت‌های بی‌دریغ و سخاوتمندانه انگلیسی‌ها به مدینه منوره وارد شدند و با گرفتن فتوای زور از علمای مدینه بر جواز ویران كردن قبور و زیارتگاه‌ها در هشتم شوال 1343 هجری قمری تمامی گنبدها و بارگاه‌ها و ضریح‌هایی كه در مدینه و اطراف آن بود ویران كردند. از جمله ویرانی‌ها وهابی ها در مدینه عبارتند از خراب كردن گنبد و بارگاه حضرت عبدالله پدر رسول الله و حضرت آمنه مادر رسول الله و مزار همسران پیامبر و مزار اسماعیل بن جعفر الصادق و دیگر بزرگان و حتی گنبد مرقد مطهر نبوی را هم به توپ بستند و از همه این موارد دردناكتر تخریب گنبد و بارگاه مضاجع مطهره ائمه بقیع علیهم السلام و اهل بیت رسول الله بود.

ضريح چهار امام شيعه پیش از تخریب به وسیله حکومت سعودی،

به ترتيب از راست به چپ حسن بن علي(ع)، علي بن حسين(ع)، محمد بن علي(ع) و جعفر بن محمد(ع)

وهابیان حتی دیوارها و صندوق و ضریحی را كه روی قبرهای شریف قرار داشت و برای آن هزار ریال مجیدی صرف شده بود كاملا از بین بردند و از این زیارتگاه جز تلی از سنگ و خاك باقی نگذاشتند و 8 شوال 1343 هجری قمری به خاطره‌ای تلخ و دردناك برای جهان تشیع تبدیل گشت.

8 شوال 1343 هجری قمری خاطره ای تلخ و دردناك برای جهان تشیع

اینك جهت رعایت اختصار، توجه خوانندگان ارجمند را به فهرست برخی از آثار و اماكن تاریخی اسلام كه بیانگر فرهنگ و تمدن اسلامی بود و به واسطه تحجر و كوته فكری فرقه ضاله وهابیت ویران شده جلب می كنیم:

بارگاه و مسجد حضرت حمزه سیدالشهداء در احد

بارگاه ام المؤمنین حضرت خدیجه كبری بنت خولید علیها السلام.

بارگاه آمنه بنت وهب مادر پیامبر گرامی اسلام

بارگاه حضرت ابوطالب پدر گرامی امیرالمؤمنین

بارگاه حضرت عبدالمطلب جد پیامبر گرامی اسلام و امیرالمؤمنین

بارگاه حضرت حوا در جده

بارگاه حضرت عبد الله پدر پیامبر در مدینه

بیت الاحزان،خانه ای كه حضرت زهرا علیها السلام در آنجا در سوگ پدرش می‌گریست.

مسجد سلمان در مدینه منوره

خانه حضرت زهرا علیها السلام در كوچه حجر در مكه مكرمه

جایگاه نفس الزكیه در مدینه منوره

خانه رسول الله در مدینه،خانه‌ای كه حضرت هنگام هجرت به مدینه در آنجا مستقر شد.

خندقی كه مسلمانان در جنگ خندق حفر نمودند

بارگاه پیامبر خدا، یسع علیه السلام،در روستای اوجام در قطیف

مسجد جوانان در احساء، دومین مسجدی كه پس از مسجد رسول الله در آن نماز جمعه برگزار شد.

مسجد عباس بن علی در روستای مطیرفی در احساء

زادگاه پیامبر اسلام، خانه ای كه در آن پیامبر گرامی اسلام در شعب هواشم در مكه مكرمه متولد شد

خانه ام المؤمنین حضرت خدیجه بنت خولید در مكه مكرمه

مسجد الشمس در مدینه منوره محل یكی از معجزات بزرگ رسول خدا

خانه حمزه بن عبد المطلب عموی گرامی پیامبر

خانه ارقم، كه پیامبر و یارانش در آغاز بعثت در آن گرد می آمدند

بارگاه شهدای بدر و جایگاهی كه برای پیامبر در غروه بدر نصب نمودند

خانه حضرت علی علیه السلام كه امام حسن و امام حسین علیهم السلام در آن متولد شدند

دیوار اطراف شهر مدینه منوره

خانه حضرت امام جعفر صادق در مدینه منوره

محله بنی هاشم در مدینه منوره

مسجد تنبه الوداع

مسجد البغله و بسیاری دیگر از بقاع متبركه و اماكن مقدسه

قرستان المعلی در مكه مكرمه كه بارگاه و مقبره برخی از اهل بیت علهیم السلام و یاران پیامبر در آن قرار دارد.

نشانه ورود و خروج فاطمه بنت اسد مادر امیرالمؤمنین پس از تولد آن حضرت از كعبه

بارگاه‌های متعدد در قبرستان بقیع

بارگاه ملكوتی ائمه بقیع علیهم السلام

قبل از تخریب به دست وهابیون ملعون

نكته قابل توجه اینكه این ویرانگری‌های آثار تاریخی اسلام در حالی صورت می‌گیرد كه رژیم سعودی و وهابیان از آثار یهودیان در مدینه منوره حافظت و نگهداری می‌كنند؛ و با نصب تابلوهای هشدار دهنده مردم را از نزدیك شدن به آنها باز می‌دارند.

1.4. کشتار در حج:

در موسم حج سال 1366 بهانه کشتار زائران حرم الله توسط سعودی‌ها و و هابيت این بود كه ایرانی‌ها مي خواستند كعبه را بدزدند یا نابود کنند، اين درحالي بود كه ايران به واسطه درگيري با همه دنيا در جنگ تحميلي، حقايق فراواني براي جهان اسلام داشت كه آنها درست از همين مسئله احساس خطر مي‌كردند و همين بهانه‌اي شد براي جلوگيري از برائت علني عليه مشركان وقت و همپيمانان آنها در منطقه و حمله وحشيانه به زائران حرم الله.

نایف بن عبدالعزیز، وزير كشور عربستان سعودي در زمان كشتار حجاج در سال 1366

ماجراي حج خونين از اينجا شروع شد كه راهپيمايان، پس از استماع پيام تاريخي امام با شعار «الله اكبر» و «لااله الا الله» براي اداي نماز مغرب راهي حرم شدند. پس از طي مسافتي ناگهان ستون‌هايي از نظاميان آل‌سعود مقابل آنها ديده شد؛ آنان لحظه‌اي بعد به طرف صفوف حمله کردند و با باطوم بر سر و روي زائران بي‌گناه کوبيدند. اين گروه از يک سو و گروه ديگري نيز از بالاي پله‌ها و ساختمان‌ها سنگ و آجر و آهن و شيشه و بلوک سيماني بر سر و روي مردم مي‌ريختند. پس از آن، شليک گازهاي سمي و خفه‌کننده آغاز شد و به‌دنبال آن رگبار گلوله‌ها به قصد کشتن راهپيمايان برائت از مشرکين به سوي آنان سرازير شد، حتي به آمبولانس‌هاي حامل مجروحان نيز يورش مي‌بردند و مانع از جمع‌آوري آنان مي‌شدند.

حجاج مجروح ايراني

مسؤول عمليات اين كشتار وحشيانه، ژنرال اوليش ويگنر موسس و اولين فرمانده گارد نهم مرزي و واحد ويژه ارتش آلمان غربي بود؛ شخصي مسيحي صهيونيست كه يكي از جاسوساني بود كه در عمليات طبس به عنوان يك خبرنگار كار شناسايي را انجام داده بود. وي 5 ماه قبل از اين کشتار، طی یک قرارداد امنیتی به سعودی منتقل شده و مشغول آموزش يگان های ویژه ای كه قرار است اين عمليات را انجام دهد، مي‌شود و همزمان به عنوان مسؤول هماهنگی امنیتی شهر مکه از سوی دولت سعودي منصوب شد و به طراحی عملیات می‌پردازد؛ وي هدايت اين عمليات را بر عهده داشت تا جايي كه با هليكوپتر آن را هدايت مي كرد.

ژنرال اولريخ وگنر، فرمانده نيروهايي امنيتي سعودي در زمان كشتار حجاج ايراني در سال 1366

وزارت کشور سعودي، سپس آمار تلفات را ۴۰۲ کشته و ۶۴۹ زخمي که ۲۷۵ تن آنان ايراني بودند، اعلام كرد و به آنها اتهام اخلال در مراسم حج، هجوم آنها به طرف مسجدالحرام با چوب و سنگ و چاقو، درگيري مأموران امنيتي با حجاج و زير دست و پا ماندن تعداد بسياري از مردم و ادعاي عدم تيراندازي به زوار حرم با تأکيد بر مقابله شديد با هر نوع هرج و مرج مطرح شد و به اين شكل سعي كردند كه به گونه اي به افكار عمومي پاسخ دهند.

تجمع حاجيان به دليل ممانعت پليس سعودي از حركت

مي توان گفت كشتار حجاج با همراهي و هم داستاني پول دولت سعودي، تفكر وهابيت و با كمك همپيمانان اين دولت در منطقه و جهان رخ داد؛ عملياتي كه سعودي ها آنها را براي جلوگيري از رشد تفكر حضرت امام (ره) در بين مسلمانان و آزادانديشان انجام دادند.

صحنه كشتار حجاج پس از پايان درگيري

1.6. کشتار در افغانستان:

در اواخر سال 1372 هجري شمسی با پشتيباني كشور پاكستان و عربستان سعودی و آمریكا، گروهكي وهابی به نام طالبان وارد صحنه نبرد در افغانستان شد و در شهریور 1375 شمسی كابل پایتخت افغانستان را تصرف كرد و به كشتار مسلمانان مجاهد و مجاهدان شیعی مذهب روی آورد. بطوري كه، صدها هزار مسلمان را به خاك و خون كشید و باعث عقب ماندگی افغانستان شدند.

در سال 1377 شمسی اجلاسیه ای با حضور 160نفر از مفتی های درباری مزدور اهل سنت و وهابی در پیشاور تشكیل شد. در اين اجلاس، علماي وهابي، فتوائی را صادر كردند كه بايد همه مردان شیعه و پسر بچه‌های شیعه بالای هفت سال كشته شوند و زنان و دختران و پسران كمتر از هفت سال شیعه به عنوان برده و كنیز به اسارت درآیند. پس از صدور اين فتاوا، كشتار و قتل و غارت شیعیان توسط حكومت طالبان آغاز گردید.

در روز شنبه 17/5/1377 شمسی زنان و مردان و كودكان شهر مزار شریف از روی بام‌ها به رگبار بسته شدند و اهالی شهر را قتل عام كردند و پس از آن به بیمارستان‌ها رفته و بیماران شیعه مذهب را روی تخت خواب بیمارستان به شهادت رساندند. در روز دوشنبه 19/5/1377 شمسی اجساد هزاران شیعه روی زمین انباشته شده و طعمه درندگان شده بود. در شهر میمنه هم طالبان به محله شیعیان رفته و تعداد زیادی از زنان و مردان و كودكان آنان را در تكیه خان جمع كرده و بر سر آنها نفت ریخته و طعمه حریق نمودند. ملا منان نیازی در سخنرانی خود رسما اعلام كرد كه هر كس یكی از اهالی هزاره یا یك شیعه را در خانه خود پنهان كند ما آن خانه را با اهلش به آتش می كشيم.

در سنگچارك و بلخاب و بامیان و یروان و كاپیسا و … شكم بانوان حامله شیعه را پاره می‌كردند و جنین آنان را بیرون آورده و سرش را می‌بریدند. زبان مردان و پستان زنان شیعه را نیز می‌بردند و چشمهای آنان را از حدقه بیرون مي آوردند.

در روز جمعه عاشورای سال 1267 هجری قمری شیعیان قندهار در حسینیه ها جمع و سرگرم عزاداری برای عترت طاهره و ذراری پاك پیغمبر و سبط رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم بودند كه ناگهان وهابیان جنایتكار و سنی های متعصب با انواع اسلحه به حسینه ها وارد شدند و جمع كثیری از شیعیان بی‌دفاع حتی اطفان آنان را به فجیع ترین وضعی به قتل رسانیدند و اموالشان را به تاراج بردند و سا‌ل‌ها شیعیان آزادی عمل نداشتند و حتی در روزهای عاشورا دو،سه نفری در سردا‌ب‌های خانه ماجرای ریحانه رسول الله و مقتولین و مظلومین كربلا عزاداری می‌نمودند.

1.6. کشتار در سوریه:

کشور سوريه از مارس ۲۰۱۱ ميلادي صحنه خشونت و ناآرامي است. اين درگيري‌ها تا کنون ده‌ها هزار کشته و بيش از يک ميليون تن آواره برجاي گذاشته است. دولت سوريه اعلام کرده است که خشونت و ناآرامي از خارج از اين کشور سازمان‌دهي و هدايت مي‌شود و علاوه بر آن گزارش‌هايي در دست است که نشان مي‌دهند، شمار زيادي از شبه‌نظاميان در سوريه از اتباع خارجي هستند. شورشيان در سوریه کساني هستند که از سوي نيروهاي سلفي ‌بنيادگراي افراطي حمايت مي‌شوند. آن‌ها مورد حمايت و تحت آموزش عربستان سعودي هستند. چرا كه تفکر وهابي‌گري و سلفي‌گري و حتي فلسفه ابن تيمية کشتن ديگران را به غير از کساني که دکترين تيميه و يا تفسير او از اسلام را پذيرفته‌اند، اجازه می‌دهد. اين‌ها عوامل خطرناکي هستند که از سوي عوامل عربستان آموزش ديده، حمايت شده و پشتيباني مالي مي‌شوند تا منطقه خاورميانه را بي‌ثبات کنند.

مک کین در میان تروریست‌های سوریه

بر اساس مشاهدات پنج راهب مسيحي كه براي بازديد شهر "حلب" به سوريه سفر كرده بودند، مردم حلب، بخصوص شهروندان وفادار به دولت، براي مدتي طولاني از سوي شورشيان از دستيابي به غذا و دارو محروم شده بودند. اين در حالي است كه تلاش نيروهاي دولتي براي دستيابي به جمعيت غير نظامي و توزيع غذا، دارو و شير براي نوزادان با ناكامي روبرو شده و معارضان مسلح با در اختيار داشتن سلاح هاي پيچيده و پيشرفته كه توسط CIA در اختيار انها قرار مي گيرد، از پيشروي سربازان ارتش سوريه جلوگيري كرده اند.

"ليلا زروگويي" نماينده ويژه دبير كل سازمان ملل در امور كودكان، هشدار داده است كه در صورت تداوم وضعيت كنوني در سوريه، نسل آينده اين كشور از بزرگترين قربانيان مناقشات خونبار نظامي خواهد بود.

پايگاه اينترنتي آمريكايي "مركز پاكسازي اطلاعات" گزارشي در خصوص جنايات جنگي ماه هاي اخير شورشيان سوريه منتشر كرد. در اين گزارش به موارد متعدد قطعه قطعه كردن اجساد قربانيان و سوزاندن بقاياي آنان براي پنهان سازي ابعاد جنايات شورشيان اشاره شده است.

اين گزارش همچنين به موارد متعدد جنايات جنگي معارضان اشاره كرده كه بخشي از آن ها عبارتند از: 1) كشتار ده ها غير نظامي اعم از زنان و كودكان در روستايي در شرق استان دير الزور 2) كشتار فجيع ساكنان روستاهاي حولا و قبير 3) عملياتي نظير بمب گذاري در دانشگاه حلب، 4) قتل عام منطقه ترمسه و بوستان القصير كه موجب شد ده ها شهروند سوري بر اثر اقدامات ضد بشري معارضان مسلح جان خود را از دست بدهند.

به گزارش خبرگزاري استراليايي "اي.بي.سي نيوز" در بيست و پنجم ارديبهشت ماه سال جاري، انتشار تصاوير هولناك از شكافتن جسد يك سرباز سوريه و خوردن قلب وي توسط يكي از اعضاي گروه هاي شورشي افراطي، علاوه بر محكوميت شديد سازمان ملل، نگراني هاي فراواني در رابطه با واقعيات مربوط به جنگ سوريه را به دنبال داشت و حيرت افكار عمومي جهانيان در اين خصوص را برانگيخت.

اين در حالي است كه به موازات چنين اعمال غير انساني، تخريب آرامگاه و نبش قبر چهره هاي مطرح مذهبي صدر اسلام از جمله "حجر بن عدي" موجي از خشم و نفرت را در منطقه و در ميان مسلمانان جهان از اقدامات شنيع و غيرقابل باور جنايتكاران جنگي سوريه به بار آورده است.

ویرانه های حمص؛ نمایی از مسجد ویران شده خالد ابن ولید در پس زمینه عکس دیده می شود.

بنا به اعلام سازمان دیده بان حقوق بشر (HRW) شورشیان در سوریه اوایل ماه اوت در بسیاری از روستاهای علوی نشین در شمال غرب این کشور کشتار جمعی به راه انداخته اند. این سازمان فعال حقوق بشری در گزارشی که درباره شورشیان سوریه منتشر کرد، نوشت در حمله روز چهارم اوت جهادیون و شورشیان به 10 روستا در استان ساحلی لاذقیه، دستکم 190 غیرنظامی به قتل رسیدند. در میان قربانیان 57 زن و 18 کودک دیده می‌شوند. 67 نفری که به صورت هدفمند اعدام شده بودند، مسلح نبودند و تهدیدی هم محسوب نمی‌شدند، برخی از آنها هنگام فرار به دام شورشیان افتاده بودند.

یک زن عضو ارتش معارض پشت تیربار ضدهوایی در حلب

در حالی که بیش از 2 سال از جنگ داخلی سوریه می گذرد و بیش از 100 هزار نفر جان خود را از دست داده اند مردم این کشور روزهای خون‌بارتری را زیر آتش جنگ سپری می کنند. از زمان آغاز درگیری های مسلحانه در مارس 2011 در سوریه تاکنون صد هزار و 191 نفر کشته شده اند که دست کم 36 هزار و 661 نفر از آنها را غیرنظامیان تشکیل می دهند. بنا به گفته رامی عبدالرحمن، از مجموع افراد کشته شده در درگیری های سوریه، 25 هزار کشته متعلق به نیروهای نظامی دولت سوریه و 18 هزار و 72 کشته نیز از شبه نظامیان مخالف دولت هستند.

نمای بیرونی از کلیسای «ایلی سنت» در حمص که در نبرد معارضین و دولت ویران شده است.

در همین حال بر اساس آخرین گزارش کمیساریاى عالى پناهندگان سازمان ملل، آمار آوارگان سورى پراکنده به عدد 2میلیون نفر نزدیک می شود، نیمى از این آوارگان را زنان و نیم دیگر را مردان تشکیل مى دهند. نزدیک به نیمى از آوارگان نیز کودکان زیر ١٨ سال هستند. مسن ترین پناهنده یک زن ١٠۵ ساله سورى است که درکمپ پناهندگان "زعترى” اردن ساکن است. ٣۶ ٪ آوارگان را کودکان زیر ١٢ سال و ١٧٪ را کودکان زیر ۵ سال تشکیل مى دهند. همچنین ۴٨٪ این آوارگان زیر ١٨ سال هستند. بنابر این گزارش روزانه ١٢۵ نوزاد در کمپ هاى آوارگان سورى در کشورهاى همسایه سوریه به دنیا مى آیند..

 

منطقه جنگ زده "جبل" در حلب از نمای بالا

سلفي هاي تندرو نه تنها شيعيان را مورد هدف قرار نمي دهند بلكه به قتل علماي اهل سنت نيز مبادرت مي ورزند. علامه محمد سعید رمضان البوطی رئیس اتحادیه علمای بلاد شام که حین تدریس علوم دینیه در مسجد الایمان دمشق به همراه شاگردان خود مورد هجوم ددمنشانه گروههای تکفیری و تروریستهای وهابی قرار گرفتند و دعوت حق را لبیک گفتند. ایشان از علمای برجسته دینی بودند و در هنگام حمله تروریستی و اصابت گلوله خمپاره که منجر به شهادت و مجروح شدن بیش از 50 نفر نیز گردید، مشغول تدریس در مسجد بودند..


علامه محمد سعید رمضان البوطی

علامه محمد سعید رمضان البوطی بارها حملات تروریستی به کشور سوریه را محکوم کرده و خواستار قطع دخالت نیروهای بیگانه و توقف حملات تروریستها به مردم این کشور شده بودند.


منابع:

الف- كتاب:

1.وهابيت سياسي، موسسه مطالعات انديشه سازان نور، تهران، چاپ اول،1390.

2. وهابيت را بهتر بشناسيم، علي اصغر رضواني، انتشارات دليل ما، قم، تابستان1387، چاپ اول.

3. چالش هاي فكري و سياسي وهابيت، اكبر اسد علي زده، مركز پژوهش هاي صدا وسيما، تهران، چاپ اول، 1384.

4. نظري بر تاريخ وهابيت، زهرا مسجد جامعي، سازمان چاپ و انتشارت وزارت فرهن و ارشاد اسلامي، چاپ اول، بهار1380.

5. برگي از جنايات وهابي ها، سيد مرتضي رضوي، ترجمه علي ضيايي، سازمان تبليغات اسلامي، 1368، چاپ اول.

ب- اينترنت:

http://irinn.ir/news

http://avapress.com

http://www.asna-alborz.ir

http://www.shia-news.com

http://www.afghanews.ir/ShowDetails.aspx?NewsId64511

http://hamshahrionline.ir

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 101
 • در انتظار بررسی: 23
 • غیر قابل انتشار: 31
 • محمد مهدی ۰۱:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  23 1
  لعنت خدا بر وهابیون......ممنون از این مقاله...
 • محمد 95 ۰۱:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  14 0
  اگه اینا مغز داشتن باز بعضی مشکلات حل بود مشکل اینه که منطق اینا فقط سر بریدنه!
 • alireza ۰۲:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  23 0
  بر وهابی و وهابی صفت لعنت
 • میترا1 ۰۲:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  10 0
  با اینهمه جنایت برعلیه شیعیان و سنی ها یه اقایی که خاطره زیاد تعریف میکنه تو خاطراتش میگه که این سعودیها خیلی ادمای خوبی هستن اصلا هم افکار تندی ندارن حتی منو بردن تو خیبرو باهم عکس گرفتیم و ......خیلی پذیرایی کردن و ...........!!!!!!!!!!!!!!! خدایا بصیرت گمشده اینروزهای مردان سیاست ماست . الهی اللهم عجل لولیک الفرج
 • ۰۳:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  15 0
  همشو خوندم. گزارش بسیار جامعی بود. خدا شر این وحشی های مسلمان نما رو از جهان اسلام چه شیعه و چه سنی کم کنه انشاالله.
 • جی جی ۰۶:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  7 1
  سپاس خیلی خوب بود
 • یا حق ۰۶:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  12 0
  بابت اطلاع رسانی و نشر این حقایق و در دسترس عموم قرار دادن این اطلاعات از شما تشکر می شود. وهابیت تکفیری بزرکترین خطر امروز در میان مسلمانان و در حقیقت شمشیری در دست صهیونیزم و استکبار جهانی برای شقه شقه کردن امت اسلام و عاملی برای سرپوش گذاشتن بر مشکلات کشورهای زورگو و حفاظت از رژیم نامشروع صهیونیستی است
 • ۰۷:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  9 6
  سلام وقتی شبکه وهابی نور، مراسم فارق التحصیلی طلبه های سنی زاهدان رو به طور مستقیم پخش میکنه باید به یه چیزهایی شک کرد.
 • حامدی ۰۷:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  11 0
  مرگ بر وهابیت خیلی احمق و نادون تشریف دارن
 • اسمال ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  11 1
  همیشه دست های پنهان یهود پشت سر همه فتنه ها است خدا لعنتشون کنه یا هدایتشون کنه
  • IR ۲۳:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۰
   6 0
   دوستان لطفا ادب علوی و ایرانی رو فراموش نکنیم
 • درود بر تو آدم عاقل ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  6 0
  قال رسول الله (ص):«سیماهم التحلیق» ای پیروان کچل(عبد الوهاب)، مراقب باشید فریب این عامل خود فروخته انگلیس رو نخورید، شما آنقدر زیرک هستید که فریب عبد الوهاب دروغگو و خبیث انگلیس رو نخورید.
 • حامد ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  5 0
  خدایا به حق همین ماه ریشه این وحشی ها رو بکن...
 • علی ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  5 0
  خیلی خوب موضوع رو باز کردید ممنون این مدت همش دنبال این بودم که این وهابیت چگونه بوجود آمد اما متاسفانه فقط هر چیز پیدا کردم راجع به این بود که وهابیون مشرک هستند و انسانهای بدی هستند و هیچ اشاره ای به ریشه و چگونگی پیدایش نشده بود اما این مقاله کامل توضیح داده همه چیز رو متشکرم
 • ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  5 0
  لعنت به وهابی و بانی کثیفش انگلیس ملعون
 • ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  6 0
  خیلی ممنون مرگ بر وهابیت و هر کسی که می خواهد با ظاهر اسلامی تیشه به ریشه اسلام بزند
 • محمد ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  6 1
  منفی دادنت دو حالت داره یا خودت وهابی هستی که خدا ریشه ات رو بخشکونه یا غفلت داری که خدا اگه قابل هدایت نیستی ریشه ات رو بخشکونه
 • مازندرانی ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  5 0
  چند دهه دیگه در کشور خودمون هم این صحنه ها رو میبینیم کافیه به مناطق از اونا نشین تشریف ببرین و ببینید نرخ زاد و ولدشون چند درصده . چند دهه دیگه متوجه میشه آقایون چه دست گلی به آب دادن
 • مازندرانی ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  3 1
  بیچاره حجاج سال 66 که چوب ............ چند تا برادر مومن و باصفا رو خوردن
 • ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  3 3
  يه خواهشي دارم مشرق جان : لطفا مطالبي که در مورد اين وهابيون منتشر مي کنيد خصوصا مواقعي که عکس هايشان را هم ميگذاريد * 18+ * بزنيد. ديدن عکسهاشون و خوندن اخبارشون هم تهوع آوره و هم باعث ناراحتي ميشه . اگه بتونيد کلا حذف شان کنيد که خيلي بهتره
 • عمار ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  0 4
  انقدر با این سگا کل کل نکنید پس فردا میان برا ایرانم پاپوش درست می کننا
 • علی ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  0 1
  بصیرت چیه خواهر من؟! مگه امام نفرمودند که اگر ما روزی از صدام بگذریم از آل سعود نخواهیم گذشت. پس چرا این آقایی که شما ازش اسم بردید نوه اش همسر یکی از این شاهزاده های وهابی آل سعوده؟! اگه واقعا ما با آل سعود مشکل داریم چرا تجارت بخش اعظمی از بازرگانی ما دست سعودی هاست. این حرفایی که مشرق می زنه دل خوش کنک.
 • پاسخ به میترا ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  0 0
  اون آقاهه خودش وهابی نباشه صلوات!!!
 • علی ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  2 0
  سلام کاملا صحیح می فرمایید این قضیه اینقدر حاده که رهبری توی یکی از سخنرانی هاشون به اون اشاراتی داشتن. وقتی ما می گفتیم بابا این سیاست تحدید نسل کار انگلیسی هاست اینقدر توی بوق و کرنا نکنید ما رو به تحجر و نفهمی متهم می کردند چون آقایان به اصطلاح تکنوکرات،شیفته غرب بودن (اگه نگیم عامل غرب) و نگاه استراتژیک از دیدگاه اسلام نداشتن. نمی دونم خدا می خواد باهاشون چطوری تا کنه اون دنیا.
 • علی ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  0 2
  بله باز هم بی فکری و به قولی بی بصیرتی کار دستمون داد. بدون اینکه در مورد ساختار حکومتی و فرهنگی و قانونی اون کشور فکری بشود مردم را به تظاهرات در خیابان های عمومی تشویق کردند و شد آنچه نباید می شد. باور کنید هر کشور دیگری اگر به جای عربستان بود این کار را می کرد حتی خود ما. مثلا یه عده خارجی که ملیت ایرانی ندارند در همین تهران بریزند بیرون و ندای الله اکبر و مثلا نام یکی از رهبران دینی در خارج کشور را ببرند و به استکبار الموت بگویند. به نظرتان این مورد یکی از موارد بر هم زنده نظم عمومی نیست؟! شما به عنوان یک نیروی امنیتی چه فکری می کنید؟ حالا در این مورد ،عداوت و دشمنی وهابیت با شیعیان را هم اضافه کنید.
 • بیست و سی ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  8 0
  بر دشمن مرتضی علی لعنت
 • علی ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  1 0
  1-حرفایی که در مورد همفر گفته می شه احتیاج به سند داره کشور بریتانیا تا قبل از فروپاشی شوروی سابق وجود سازمان ام آی سیکس رو انکار میکرد حالا شما چطور باور می کنید که اسنادی درباره یک جاسوس رو انتشار بدن؟! سازمان جاسوسی انگل ستان همواره برای ایجاد تحلیل های غیرواقع و ناصحیح شروع به درج اطلاعات نادرست و بعضا ناکامل در منابع و مآخذ بعضا غیر رسمی می کنن که هیچ پشتوانه قضایی رو برای کشورها درمقابل انگل ستان ایجاد نکنه. در اینکه وهابیت با انگلیس بوده و الانم هست و اصلا انگلیس باعث به وجود اومدنش بوده شکی نیست اما چگونگی این امر که به شناخت صحیح و تحلیل درستی از وهابیت می رسه رو با دادن اطلاعات ناصحیح همیشه مخدوش می کنن. اینو گفتم برای اینکه بخونید این مستر هامفری رو اما زیاد جدی نگیرید. 2-تحلیلت راجع به کشتار حجاج و چسبوندن او به یه آلمانی به خورده اشتباهه. بیشتر مطالعه بفرما. 3- اون دو تا بنده خدایی که ازشون اسم بردی که از وهابیت نقد کردن درست نبود. در اصل اونا خطر رفتن اهل تسنن به سمت شیعیان رو به خاطر سیاست های غلط وهابیت مطرح کردن یعنی توی این جمله با وهابیت مقابله نشده بلکه از خطر گسترش شیعه نگرانی اعلام شده. 4-در مورد وقایع پاکستاناینو بگم که همش طالبان نبود که کشتار کرد. بقیه اش هم خودم سانسور میکنم که کار حرام انجام ندم و تفرقه افکنی نشه. 5-در مورد جهاد نکاح هم یه چیزی بگم : زیاد جدی نگیرید این داستان رو. اینا رو خبرگزاریها ساختن و یه تعداد آدم مریض هم افتادن دنبال قضیه. خلاصه زیاد جدی نگیرید. 6-در مورد بوطی هم بگم که این بنده خدا زیاد آدم سر به راهی نبود بعضی از کتابهاش هم مصداق ضاله رو داشت ولی چون با این تروریست ها توی بعضی جاها مشکل داشت زدنش تا خیالشون راحت باشه. حرف زیاده ولی خب چون منایش داده نمیشه منم نمی گم.
 • دامغانی ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  1 1
  با تشکر چه خوب بود سند همه مطالب ذکر میشد. وها بیت میان اهل سنت مانند بهائیت میان شیعیان است.رد اعتقادات سخیف وهابیان چه خوب است طی مصاحبه هائی با علمای محترم اهل سنت پیگیری شود. .
 • مازندرانی ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  1 1
  علی آقا شکم زن و بچه با اکسیژن که سیر نمیشه با این وضعیت تورم و بیکاری هر کس ازدواج کنه باید به عقلش شک کرد
 • مازندرانی ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  0 0
  پیامهای بازرگانی 3 دقیقه و 40 ثانیه
 • ۱۳:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  5 0
  سلام ریشه این جنایتها رو باید در جای دیگه ای جستجوکرد: اگر... بر منبر نمی شد حسین بن علی(ع)بی سر نمی شد همانهایی که از حیدر(ع)بریدند حسین بن علی(ع)را سر بریدند لَعَنَهُمُ اللَّهُ فِي الدُّنْيَا وَالْآَخِرَةِ...
 • farin ۱۳:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  5 0
  اگر دقت کنید وحشی گری و حیوانیت از قیافه هاشون می باره... درسته که میگن خوی و منش انسان در چهره هم تاثیرگذاره. خدا لعنتشون کنه.
 • حسين ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  3 5
  مطالب خوبي بود ولي در مورد جاسوس انگليسي مستر همفر بايد گفت كه چنين شخصيتي وجود تاريخي ندارد و هيچ سند تاريخي براي اثبات آن وجود ندارد اگر خود به اصطلاح كتاب خاطراتش را هم بخوانيد متوجه مي شويد كه هم متن آن بسيار ساختگي است و هم معلوم نيست منبع خاطرات چه بوده و از كجا آمده است انگليس آنقدر توانا نيست كه مذهبي جديد ايجاد كند ولي به خوبي ميداند كه از جريانهاي انحرافي بهره ببرد همانند كاري كه درمورد بابيت انجام داد. بابيت هم ريشه در بعضي عقايد انحرافي شيعه دارد ولي انگليسيها با زيركي و در وقت لازم از آن بهره مي برند به مشرق هم توصيه مي كنم ارزش مطالب علمي خود را با قرار دادن مطلبي غير علمي از بين نبرد
 • مهدی ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  1 2
  خود فروخته ی بد بخت چند وقته داری برا اینا کار می کنی چقدر پول گرفتی؟
 • سعید ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  2 0
  مشرق! با اجازه شما من این مطلب را در وبلاگم قرار می‌دهم اگر اشکال دارد لطفا اطلاع دهید
 • ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  2 0
  کلا بخشکونه دیگه...این بی شعورها رو
 • ۱۶:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  1 1
  حسین جون شما محققی، تاریخ دانی، آخه چیزی که نمی دونی چرا شبهه ایجاد میکنی؟
 • اهل سنت ۱۶:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  4 0
  عبدالوهاب کچل فریبکار ، آتش جهنم گوارایت باد.
 • بهشت بقیع ۱۶:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  0 3
  متاسفانه مقاله ای ضعیف در مورد وهابیت نوشته شده و این باعث وهن تشیع است ...
  • IR ۱۲:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۱
   0 0
   نمونه تو سوریه دیدیم باور نکنیم وهابیاهی کثیف
 • رضا ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  3 1
  سلام اولا بر دشمنان اسلام به خصوص این وهابی ها لعنت و خدا ایشالله اگه قابل هدایت شدن نیستن ریششونو بخشکونه.آمین دوما دوستان تا میتونید باید پایه هاتونو قوی کنید.متاسفانه به علت کمکاری مسئولین این حروم لقمه ها دارن نفوذ میکنن به کشور به خصوص تو سیستان و بلوچستان و هرمزگان.اینا رو اصلا نباید با برادران اهل سنت یکی کرد خداییش سنی هایی وجود دارن که خیلی محب اهل بیتن اما متاسفانه شاید ترس و تعصب نمیذاره شیعه بشن.
 • ۱۸:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  2 0
  مشرق ممنونم.
 • علی ۱۸:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  5 0
  خداوند خودش امام زمان رو برسونه تا ریشه این وهابی های کثیف رو بکنه
 • محمد95 ۱۹:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  0 0
  خوب همه خبرگزاریا همین کارو میکنن ولی با ذکر منبع
 • ۱۹:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  0 0
  افرین
 • مهدی90085 ۲۰:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  0 0
  اونا دنبال تفرقه بین ما هستند حالا اگر ما خودمون اینجوری تفرقه بندازیم کار آنها را ساده تر کردیم
 • سورنا سردار ایرانی ۲۱:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  0 0
  ببخشید میترا خانم اشتباه نوشتم الهام خانم
 • محمد ۲۱:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  9 0
  سلام بر برادران عزیز سایت مشرق من یک سنی هستم . از کردستان ایران. مشکلی با شیعه ندارم و شیعیان را مسلمان میدانم حتی معتقدم که در برخی از زمینه ها از ما محکم تر پای اسسلام ایستاده اند. اما یک نکته را دوست دارم با شما در میان بزارم. میدانید چرا خیلی از حرفهایتان به دل اهل سنت نمی نشیند؟ چون مثلا در همین متنی که نگارش کرده اید یک جا نوشته اید: "حتی {وهابیان} گنبد مرقد مطهر نبوی را هم به توپ بستند و از همه این موارد دردناكتر تخریب گنبد و بارگاه مضاجع مطهره ائمه بقیع علیهم السلام و اهل بیت رسول الله بود." یک اهل سنت بعد از خواندن این سطر با خودش فکر می کند که تخریب مضاجع ائمه برای اینها مهمتر از به توپ بستن مرقد خود رسول الله (ص) است. پس اینکه اینها ائمه را بسیار بالا برده اند راست است. واین فکر باعث قضاوتهای دیگری هم می شود من خواهشم از شما این است در جایی که برای مخاطب عمومی صحبت می کنید، این ترتیبها را لحاظ کنید. باتشکر
 • سید ساداتی ۰۵:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۱
  1 1
  کتاب شیعه پاسخ می دهد رامطالعه بفرمایید تا ازنجاست و نامردی وهابیت متوجه شوید.
 • حسین ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۱
  2 0
  سلام کتاب خاطرات همفر رو بخونید.جواب سوالاتتون اونجاست.
 • حسین ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۱
  1 0
  سلام مشرق جان گزارش قشنگی بود ولی کاش عکس و اسم خبرنگار رو نمیزدی تا آبروش نره.بالاخره مسلمانه
 • سورنا سردار ایرانی ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۱
  0 0
  مشرق ان متنی که نوشتم منتشر نکردی بعد ان جایی که اشتباه به جای میترا گفتم الهام منتشر کردی؟ آن متن اشکالش چی بود مگه دروغ گفته بودم؟ دیگه بدتر از این آقا یا خانمی که نوشته ان آقاهه خودش وهابی نباشه صلوات که نبود من گفتم باید بره به پادشاه انجا هر چند وقت یک بار گزارش بده بایدم تعریف کنه. مشرق تو دیگه کی هستی
 • ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۱
  1 0
  اصل قضیه رو بچسب برادر
 • مهدی ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۸
  2 0
  سلام. اعتقاداتمون از همین موارده که ضعیف میزنه!اگه آفریننده خداست، روزیشم خودش میده. مشکل از زندگی ماست که اونم غربی شده.ریشه رو اصلاح کنیم!!!
 • mehdi ۱۸:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۸
  0 0
  بشمار
 • حالاهرکی ۱۵:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۳/۲۶
  2 0
  تومخشون به جای مغزکاه وینجه هست لعنت به قاتلین علی واولادش که هنوزدست ازجهالتشون برنداشتن
 • ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۳/۲۷
  1 0
  مرگ بر حومزاده های وهابی
 • مهدی ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۳/۲۷
  1 0
  بشمار! بیش باد
 • دلواپس ۱۶:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۳/۲۷
  1 0
  علی به نظرت هر کشور دیگه ای بود این قتل عام رو راه مینداخت؟ خوب اگر مساله امنیتی بوده با چند تا باطوم حل میشده نه اینکه به زن و کودکم رحم نکنن
 • ۰۴:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۲
  0 0
  فقط با بند 3 موافقم!!!
 • ۰۵:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۲
  1 0
  گزارش جامع و کاملی بود... ممنون مشرق...
 • علی ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  1 0
  لعنت بر وهابیت
 • محمد مهدی ۲۲:۰۷ - ۱۳۹۳/۱۰/۳۰
  2 0
  لعنت بر وهابت ممنون از گزارش کاملتون
 • نوید احمد ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۲
  3 0
  اینجانب میر نوید احمد از شهر کابل افغانستان لعنت به تمام وهابی ها
 • سیدهادی ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۵
  1 0
  خدا لعنت کند وهابیت وال سعود حرامزاده را.
 • ایرانی ۱۷:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۸
  2 0
  باعرض سلام،میخواستم به همه بگم قبول نکردن فرقه ی وهابیت وجنایت هاشون هیچ ربطی به مسلمان بودن مانداره بلکه به انسانیت وشرف وغیرت برمیگرده که قبل ازمسلمان بودن بایدداشته باشی،وهابی هاحیوان هایی هستنددرلباس انسان وکارهایی رامیکنندکه حتی حیوانات هم ازانجامش خودداری میکنند.امیدوارم روزی برسدکه امام زمان گردن این حیوانات رابزند.شایدمایک مسلمان واقعی نباشیم اماحداقل انسانیم نه حیوانی مثل وهابی ها
 • ناشناس 16 سیده طباطبایی ۲۰:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
  3 0
  باسلام من سیده شیعه علی ع هستم ببینین ازمن یه نصیحت به کسانی غیرازشیعه زیراشیعه خیلی داناست امام اول همین علی لنگش تودنیانیست قبل ازاین که افریده شویم اسمای امام اول شیعه هاعلی ع بوده هنوزکه هنوزه هست پاک شدنی هم نیست یکمی سخنرانی های رافعی گوش دهیداگرخدانیست پس ماازکجا ساخته شدیم اگرخدایی وجودنداردماچیم اگرخدایی نیست پس الله چیه اگرخدایی نیست خوبی بدی همدرد دلسوزی کره زمین این همه کشوروزبان مختلف چیه اگررسول خدایی نیست ما ازکیستیم اگرادم حواوجودندارن مافرزندان کیستیم گول ریش سیبیل داعش ورییس اشغالش محمدبن سلمان بن العزیزنخورین اینا نه سنی نه وهابی انددینی اصلاندارن دوروغوا اگردینی داشتن حمله به یهودی سنی وهابی نمیکردن اگر موسی خداست چطورافریده شده خدای اون کیه یکمی فکرکنین درباره حرفهای من من ازمحمدواوباما متنفرم محمد به گول خودت شاهزاده سعود اوباماکه مینازی منم خدایی دارم حضرت علی اکبرم برارعزیزم اجازه به جسارت کربلاونجف بهتون نمیده توی نه عقل بلکه گچ داعش فروکنین دست برداربشن وگرنه ماهم قاسم سلیمانی میشویم جنازه حضرت حجربن عدی منوخیلی عصبی کردین محمد و اوباما اگر یک بارجسارتی کنین یه عکس زایه ای ازشمادوتا میزارم که نه تنها نتانیهوبخندد بلکه کل جهان دنیابه شمابخندن خودتون هم به خودتون بخندین اوباماخیالت راحت دیگر رییس جمهور نمیشوی محمدتوهم اینقدربه خودت نناز شاهزاده احمق یکمی به فکراخرت باش که خدام پشت ماست تواون دنیاخودت میدونی باخدایت نگاه کن عموتم مردبابات توبستره پس توهم انشاالله بعدبابات میمیری اون جا اوبامانیست کمکت کنه خودت میدونی اشتن توهم حواست باشه یاعلی حیدر مولا المرتضی یاحیدریامولا
 • امیدرضا ۱۸:۳۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۰
  0 0
  اطلاعات خوبی است
 • هستی ۰۳:۱۵ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۱
  0 0
  جامع وکامل بود اطلاعاتتون ممنون الهم عجل لولیک الفرج
 • على ۱۸:۲۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۰
  0 0
  با سلام اين روز ها بحث انتخابات كم كم دارد داغ مى شود اما بنده يك اعتراض اساسى دارم بايد تعداد نمايندگان مجلس با توجه به جمعيت نزديك به هشتاد ميليونى بين چهارصد تا چهار صد و پنجاه نفر باشد تا كمسيون هاى مجلس هم با تعداد كارشناسان بيشترى كار كند و طرحها اساسى باشد نه اينكه بار ها برود شوراى نگهبان و بر گشت داده شود چون طرحها بررسى كامل نشده و براحته در مجلس رأى اورده و شهر ها و استان ها هم نماينده كافى داشته باشد چون الان مصوبات با دويست و بيست نفر رأى مى اورد و اين است كه اشكال دارد
 • ۱۸:۲۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۱
  2 0
  ای کاش انسانیت رشد میکرد.دین برای اسایش انسانها بوجود امده.وکاش انسانها یاد میگرفتند که به عقاید هم احترام بگذارند تا در این میان انسان نماها فرصت سو استفاده پیدا نمی کردند.
 • مجيد ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۱
  3 0
  متشكرم .جالب بود.انسانيت بالاتر ازمسيحي يايهودي يامسلمان بودن است .در هر دين ومذهب كه باشيم بايد انسان خوبي باشيم وبه درد هم بخوريم.اين وهابيها كه ديگر اسم انسان را هم نمي توان براي انها گذاشت .با اين تفكرات ومغزهاي گچي كه سران احمق آنها هرچه بگويند چشم بسته قبول واجرا ميكنند.اميدوارم كه با ظهور امام زمان انشاا... بشر بتواند طعم خوشي و امنيت را بچشد . اللهم عجل لوليك الفرج
 • koqhenup ۱۹:۰۹ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۵
  0 0
  20
 • زهرا ۰۱:۳۳ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۲
  2 0
  واقعا اطلاعات بسیار خوبی بود من نمیدونستم واقعا دراین حد ادمای کثیفو احمقی هستن ممنون که با این مقالتون خیلیارو اگاه میکنن
 • ۱۹:۵۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۴
  0 0
 • ۱۹:۵۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۴
  0 0
 • ۱۹:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۱/۰۸
  0 0
  عجب
 • مهدی ۱۵:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۸
  1 0
  با اجازه من اینو کپی میکنم
 • مجید ۲۰:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۲
  0 0
  تف تو روحت
 • سلام ۲۰:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۲
  2 0
  لعنت بر وهابیت
 • ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۳
  2 0
  برپدرمادر وآل سعود لعنت ووهابیت
 • مهدی ۰۲:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۶
  5 0
  لعنت خدا بر فری ماسون ها که اصل کفر در جهان هستند.درود بر ایران ومردم آزاده سرزمینم.بیدار باشیم جوونها.ظهور آقامون نزدیکه انشاالله.تله های شیطانی دشمن فقط تو قتل عامش نیست.خیلی حساب شده عین شیطان رجیم گناهامونو زیب جلوه میده با تشویق به سو۶ استفاده از مدرنیته ای که در اختیارمون پذاشته.با تشویق به بی بندوباری تا قبح گناه کردنمون شکسته بشه بیدار باشیم داداشا.خواهرای عزیز.زندگی تمامش امتحان خداونده.علی یارتون...
 • رقیه ۱۶:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۳
  2 1
  ای پادشه خوبان داد از غم تنهایی دل بی تو به جان امد وقت است که باز ایی مهدی جان بیا حال این روزهای دنیا بدتر از همیشه هست خدایا در ظهور او تعجیل بفرما که این ظلم و جنایت نفس گیر شده بیا صاحب الزمان و حقانیت اسلام حقیقی را به همه نشان بده
 • بنده خدا ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۲
  3 0
  جالبه به ماتشیع میگن کافر به دلیل سجده بر مهر یا آبرو گرفتن ازاولیا وامامان معصوم که بندگان پاک خدا هستند . ولی نزدیکی بامحارم خود وتکیه بر هوای نفسانی وظلم برکودکان بی گناه راعین انسانیت می دونندوصهیونستها راکه یهودیان دروغین هستند ودست به هزاران جنایت میزنند رو بی خیال میشن . واقعا اگر کمی تاریخ رومطاله میکردن حق روازباطل تشخیص میدادند نمی خوام بگم ماحق مطلق هستیم امااگردین ندارید آزاده مرد باشید
 • علی ۱۸:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۸
  3 0
  چرا امام زمان ظهور نمیکنه ؟ خسته شدیم از اینهمه کشتار
 • ناشناس ۲۲:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۱
  0 2
  من هم اعتقاد دارم به عقاید به یکدیگر احترام بگذاریم. نیازی هم نیست که بگویم چه کسی بر حق است یا نیست کسی هم دیگه به این راحتی و تبلیغات به راحتی از عقایدش دست بر نمی دارد.
 • ناشناس ۲۲:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۱
  0 1
  از آنها بدتر هستی با این بی ادبی و تفکر داعشی
 • حسین ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۶
  7 0
  باسلام. از همه اینها بگذریم من نمی دونم چرا همه فکر می کنند محمد عبدالوهاب عکس داشته چرا همش یک عکس الکی را در رسانه ها حتی تلویزیون وقتی در مورد محمد عبدالوهاب می گویند این تصویر را منتسب به عبدالوهاب می کنند در حالیکه محمد عبدالوهاب حتی در این متن نوشته شده متولد 1115 قمری برابر با 1736 میلادی هست در حالیکه دوربین عکاسی سال 1820 میلادی بوجود آمده!! اصلا غیرممکن بوده عکسی از محمدعبدالوهاب باقی مانده باشد چون 90 سال بعد از به دنیا آمدن عبدالوهاب دوربین عکاسی در فرانسه بوجود آمده بعد هم محمد عبدالوهاب چند سال قبل از اختراع دوربین عکاسی مرده بوده. من نمی دونم چرا همه فکر می کنن این دو تا عکس ، محمد عبدالوهاب هستند همه جا می گذارند.
 • ناصر عربعرب ۰۰:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۱
  0 0
  با سلام احتراما از مطالب بسيار آموزنده شما. اميدوارم که بتوانيم اين موارد را کم کم به جوانان خودمان بياموزيم انشاالاه حقير ه مختصر مطالعه ايي به زبان انگليسي دارم که در مواردي ان را در اينستاگرام مي گذارم وظيفه خود ميدانم که شاگردتان باشم. ناصر عرب ٠٩١٢٠ ٠١٧م
 • ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
  1 0
  وهابی گری برابرباوحشی گری است ومسلما" بانیان آن مقاصد غیراسلامی وغیر انسانی داشتند باید همیشه به هوش باشیم تاتحت تاثیر توطیه آنان قرارنگیریم واتحاد مسلمانان راهمیشه دراولویت قراردهیم.
 • محمدرضا ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۵
  7 0
  ما ایرانیها اصلا از آل سعود نخواهیم گذشت . یزید زمان ما آل سعوده
 • حسین ۰۰:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۳
  5 0
  مرگ بروهابیت،آل سعود... درودبرغیرت،شرف ایرانی... تاپیروزی مطلق سربازان امام زمانن(عج)برداعش چیزی نمونده که انشااله داعش بطورکامل نابودمیشه....
 • کیمیا IR ۲۳:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۹
  0 0
  مرسی از مطالب خوبی که گذاشتید
 • کیمیا IR ۲۳:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۹
  1 0
  ممنون
 • دانش آموز IR ۱۵:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۲/۳۰
  2 0
  مرگ بر وهابی
 • نیلو IR ۰۰:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۰
  0 0
  ممنون از این همه اطلاع رسانی واقعا خیلی کامل بود اولین باره پیام مرگ میفرستم مرگ بر وهابیت
 • ایرانی IR ۱۵:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۰۹
  3 0
  خدایا زودتر ظهور آقامون را برسون
 • سعید IR ۲۱:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۷
  2 0
  خوب بود
 • امیر IR ۰۲:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
  2 0
  مطلب فوق العاده عالی بود من تا اخرش رو خوندم. فقط یه ایراد داشت مسجد تاریخی احساء اسمش مسجدالجواثی هستش نه مسجد جوانان
 • سید علی IR ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۲
  2 0
  اگر من بجای مراجع بودم حون وهابیها رو مباح میکردم
 • Z IR ۱۱:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  0 0
  ممنون ازاین مقاله جامع ومفید.لعنت به هرچی وهابی وطرفدار وهابیه.انشالله خدا مسلمانان روازشراین حیوانات وحشی وخونخوار عیاش نجات بده

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس