کد خبر 201880
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۳:۳۳

دبیر انجمن خودروسازان گفت: اصلاح قیمت خودرو بر مبنای تورم بخشی صنعت خودرو در نیمه دوم سال جاری که روز گذشته از سوی شورای رقابت منتشر شد، امکان‌پذیر نیست.

به گزارش مشرق، احمد نعمت‌بخش در گفت گو با فارس اظهارداشت: با وجود مکاتباتی که با شورای رقابت داشتیم و به آنها هشدار دادیم که تعیین قیمت خودرو بر مبنای تورم نیمه دوم سال به ضرر صنعت خودروسازی است،مسئولان این شورا، قیمت شهریور 91 را به عنوان مبنای قیمت‌گذاری خودرو تعیین کردند که در آن زمان، قیمت خودرو دقیقاً برابر با اسفند 90 بود.

وی ادامه داد: قیمت خودرو در اسفند 90 بر مبنای دلار 1226 تومانی تعیین شده بود در حالی که برای تعیین قیمت جدید خودرو باید تورم بخشی صنعت خودرو در طول یک سال در نظر گرفته شود و علاوه بر آن، افزایش 3 برابری قیمت دلار نیز مد نظر قرار گیرد.

نعمت بخش با بیان اینکه صنعت خودروسازی کمتر از 10 درصد نیاز خود به ارز را از طریق ارز مبادله‌ای تأمین کرده است، گفت: اکثر نیاز این صنعت از طریق ارز آزاد تأمین شده و قیمت خودرو نیز در 12 مهر امسال بر مبنای ارز 1910 تومانی تعیین شده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا دستور رئیس جمهور برای پرداخت تسهیلات هزار میلیارد تومانی به خودرو سازان عملی شده است؟ گفت: خیر، بانک‌ها هنوز این تسهیلات را در اختیار خودرو سازان قرار نداده اند.

وی با بیان اینکه خودرو سازان قصد مقابله با کاهش قیمت‌ها را ندارند، گفت: تعیین قیمت‌ خودرو بر اساس نرخ تورم نیمه دوم امسال و بر مبنای قیمت‌های شهریورماه حتی کفاف قیمت قطعات را هم نمی دهد.

دبیر انجمن خودروسازان ادامه داد: اگر تورم بخشی تمام مواد اولیه و ارز در طول یک سال اخیر مد نظر قرار گیرد و با احتساب هزینه‌های مالی خودروسازان، قیمت‌های جدید خودرو بالاتر از نرخ‌های فعلی خواهد بود.

وی از رئیس جمهور خواست تا وارد عمل شود و در مورد قیمت خودرو تصمیم گیری نهایی انجام دهد.

 شاخص تورم بخشی 5 مدل خودروی سایپا و ایران ‌خودرو روز گذشته بر روی سایت شورای رقابت اعلام شد.

بر این اساس، شورای رقابت شاخص تورم بخشی صنعت خودرو در شش ماهه دوم امسال را با استناد به آمار بانک مرکزی برای خودروهای پراید، تیبا، سمند، رانا و پژو 405 براساس ارز آزاد و مبادله ای اعلام کرد.

در جدول تورم بخشی خودروها براساس دلار آزاد نرخ تورم برای پراید 131 اس‌ایکس 37.6 درصد، تیبا با فرمان هیدرولیک و کیسه هوا 37.9 درصد، پژو 405 اس ال ایکس 41.9 درصد، سمند ال‌ایکس بنزینی با موتور ای‌اف7 معادل 39.5 درصد و رانا 39 درصد اعلام شده است.

همچنین شاخص تورم بخشی صنعت خودرو بر مبنای دلار مبادلاتی برای پراید 131 اس‌ایکس 21.3 درصد، تیبا با فرمان هیدرولیک و کیسه هوا 20.8 درصد، پژو 405 اس ال ایکس 17.9 درصد، سمند ال‌ایکس بنزینی با موتور ای‌اف7 معادل 20.8 درصد و رانا 22.9 درصد اعلام شده است.

رئیس شورای رقابت وعده داده است نرخ تورم بخش تولید در نیمه دوم امسال و همچنین قیمت جدید خودروها(شرکتهای دولتی و خصوصی) بر مبنای دستورالعمل موقت شورای رقابت مشخص ‌کند.

براساس دستورالعمل موقت شورای رقابت، قیمت خودروهای شرکتهای خصوصی و دولتی باید بر مبنای نرخ مصوب شهریور امسال به اضافه تورم بخشی نیمه دوم سال تعیین شود.

به گفته پژویان، دستورالعمل فعلی شورای رقابت تا اجرای دستورالعمل نهایی در ابتدای سال آینده قابل اجرا است و سال آینده دستورالعمل کلی قیمت‌گذاری توسط این شورا تدوین و نهایی خواهد شد.

به دنبال افزایش شدید قیمت خودرو براثر بخشنامه بهمن ماه دولت، رییس جمهور در ابتدای اسفند خودروسازان را مورد انتقاد قرار داد و پس از آن، احمدی نژاد، شورای رقابت را مامور تعیین الگوی قیمت گذاری خودرو کرد و اجرا و عملی کردن آن را به سازمان حمایت وزارت صنعت سپرد. سایپا و ایران خودرو در هفته گذشته از 500هزار تا 5میلیون تومان کاهش قیمت داده اند اما خودروسازان خصوصی بخصوص عرضه کنندگان محصولات چینی با اعمال قیمتهای تجاری از هرگونه کاهش قیمت خودداری کرده اند که با سکوت و انفعال سازمان حمایت مواجه شده است.    

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس