کد خبر 177413
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۱ - ۱۳:۴۳

تیم‌های ملی فوتبال ایران و بحرین درحالی امشب و در بازی دوم از مرحله گروهی مسابقات غرب آسیا، شانزدهمین نبرد تاریخی خود را برگزار می‌کنند که هر دو تیم برابر صعود به مرحله بعدی به پیروزی فکر می‌کنند.

به گزارش مشرق به نقل از تابناک، در دومین دیدار گروه B هم تیم‌های عربستان و یمن در ورزشگاه "عل صباح السالم" برابر هم به میدان می‌روند، مسابقه‌ای که می‌تواند شانس صعود عربستان به مرحله بعدی این جام را بیشتر کند.
ایران در حالی با هدایت کارلوس کرش پرتغالی به مصاف تیم ملی بحرین می‌رود که این دیدار برای فوتبال‌دوستان کشورمان، از اهمیت زیادی برخوردار است. تیم بحرین به دلیل این که در برخی مواقع حساس، مانع موفقیت ایران شده، به گربه سیاه تیم ملی معروف است؛ هر چند در دیدار رفت مقدماتی جام جهانی در سال گذشته تیم ملی ایران این تیم عربی را گلباران و تحقیر کرد.

تیم‌های ملی ایران و بحرین تاکنون پانزده بار با هم روبه‌رو شده‌اند که ایران هفت بار و بحرین نیز چهار بار  پیروز شده و چهار بازی نیز به تساوی انجامیده است. تیم ملی در این بازی‌ها 30 گل به بحرین زده و دوازده گل نیز دریافت کرده است.

 افزون بر این، دو تیم شش بار سابقه رویارویی در مقدماتی جام جهانی را دارند؛ هرچند در مقدماتی 2002 با شکست مقابل بحرین از راهیابی به جام جهانی بازماندیم، در مقدماتی 2006 با پیروزی بر بحرین به جام جهانی راه یافتیم.

شناسنامه نخستین بازی دو تیم

نخستین بازی دو تیم در تاریخ شانزدهم شهریور 1353 (7/9/1974‌) در تهران ـ در چهارچوب بازی‌های آسیایی 1974) انجام شد که تیم ملی کشورمان، تیم ملی بحرین را شش تایی کرد و در هم کوبید. در آن دیدار غفور جهانی 25، پرویز قلیچ خانی 32، محمود اعتمادی 41، محمد دستجردی 46، کارو حق وردیان 73 و عادل شهاب، مدافع حریف28) برای ایران گلزنی کردند.

در آن بازی که با قضاوت اعظم داور هندی انجام شد و فرانک اوفارل، هدایت تیم ملی کشورمان را بر عهده داشت، تیم ملی ایران با این ترکیب مقابل بحرین به میدان رفت:

منصور رشیدی، محسن هوشنگی، مسیح مسیح نیا، پرویز قلیچ خانی (46 علی پروین‌)، اکبر کارگرجم، محمود اعتمادی (57 علی جباری)، جعفر کاشانی، محمد دستجردی، کارو حق وردیان،حسن روشن و غفور جهانی.

سرمربی: فرانک اوفارل

در ضمن علی دایی با چهار گل زده به بحرین، بهترین گلزن ایران مقابل حریف است.

تاریخچه بازی‌های ایران و بحرین

شانزدهم شهریور 1353 (‌تهران، بازی‌های آسیایی 1974): ایران شش، بحرین صفر (‌گل‌ها: غفور جهانی، پرویز قلیچ خانی، محمود اعتمادی، محمد دستجردی، کارو حق وردیان، مدافع حریف)

29 مرداد 1354 (تهران، مقدماتی المپیک 1976): ایران سه، بحرین صفر (‌گل‌ها: غلامحسین مظلومی(2)، علی پروین)
یازدهم مهر 1373 (هیروشیما، بازی‌های آسیایی 1994): ایران صفر، بحرین صفر

شانزدهم فروردین 1379 (‌حلب، مقدماتی جام ملت‌های 2000 آسیا): ایران صفر، بحرین یک
21 فروردین 1379 (تهران، مقدماتی جام ملت‌های 2000 آسیا): ایران سه، بحرین صفر (‌گل‌ها: محمود فکری، علی کریمی، علی دایی)
23 شهریور 1380 (‌تهران، مقدماتی جام جهانی 2002): ایران صفر، بحرین صفر

29 مهر 1380 (‌منامه، مقدماتی جام جهانی 2002): ایران یک، بحرین سه (‌گل: علی دایی)
16 مرداد 1383 (‌پکن، رده بندی جام ملت‌های 2004 آسیا): ایران چهار، بحرین دو (گل‌ها: علی دایی(2)، جواد نکونام، علی کریمی)

21 بهمن 1383 (‌منامه، مقدماتی جام جهانی 2006): ایران صفر، بحرین صفر
18 خرداد 1384 (‌تهران، مقدماتی جام جهانی 2006): ایران یک، بحرین صفر (گل: محمد نصرتی)

دوم فروردین 1387 (‌‌منامه، دوستانه): ایران صفر، بحرین یک گل: (محمد حسین 61 برای بحرین )

نهم شهریور 1388 (‌منامه، دوستانه): ایران دو، بحرین چهار (گل‌ها: فریدون زندی دو گل)

دوم مهر 1389 (‌امان، جام غرب آسیا): ایران سه، بحرین صفر (گل‌ها: ‌هادی عقیلی دو، مهرداد اولادی)

نوزدهم مهر 1390 (‌تهران، مقدماتی جام جهانی 2014) ایران شش، بحرین صفر (گل‌ها: ‌جلال حسینی، مجتبی جباری، آندرانیک تیموریان، کریم انصاری فرد، هادی عقیلی و غلامرضا رضایی)

بیستم آبان 1391 (‌منامه، مقدماتی جام جهانی 2014) بحرین یک ،  ایران یک (گل‌ها: 45 "محمود میرزا العجمی"برای بحرین و مجتبی جباری 90 برای ایران )

در حاشیه بدترین شکست ایران مقابل بحرین

شكست سه بر يك تيم ملي ايران مقابل بحرين كه در پایان به محروميت‌ ما از حضور در جام جهاني آسيايي‌ها انجاميد، يكشنبه 29 مهر 80 برگزار و درست در چنين ماهي بود كه بحرين وارد تاريخ فوتبال ايران شد؛ بحرين و البته خاطرات فراوان ديگري از آن شب تلخ... .

تيم بلاژويچ در حالي با يك شكست غيرمنتظره از صعود مستقيم به جام جهاني كره و ژاپن بازماند كه از ديدار رفت در تهران به تساوي بدون گل با بحرين رضايت داده بود. تيم ملي اما در شب فاجعه‌آميز ميزاپور، رحمان‌رضايي، نيكبخت، پيرواني، دايي و كريمي و.... با سه گل به بحرين باخت تا اعضاي اين تيم با پرچم عربستان پايكوبي كنند!

سنگین‌ترین شکست ایران

در سال 88 تیم ملی فوتبال ایران در ورزشگاه ملی منامه، رودرروی بحرین قرار گرفت و با نتیجه سنگین چهار بر دو برابر میزبان شکست خورد. دو گل ایران را در این بازی فریدون زندی به ثمر رساند.

در شرایطی تیم ملی چنین شکست سنگینی را متقبل شد که داور بوسنیایی، قضاوت یک طرفانه‌ای را ارایه داد و این مسأله بارها با اعتراض شدید بازیکنان تیم ملی ایران روبه رو شد که گاه  برخورد فیزیکی بین بازیکنان ایران و داور پدید آمد.

این سنگین‌ترین شکست ایران برابر یک تیم حاشیه خلیج فارس است. پیش از این، تیم بحرین در رقابت‌های انتخابی جام جهانی 2002 در همین ورزشگاه با نتیجه سه بر یک، ایران را از پیش رو برداشته بود.

همچنین این شکست، سنگین‌ترین شکست تیم ملی در چند سال اخیر بوده است.

شناسنامه آخرین دیدار دو تیم ؛ شاگردان "کارلوس کی‌روش" از شکست گریختند

ملی پوشان فوتبال کشورمان چهارمین دیدار خود در مرحله سوم از مسابقات فوتبال انتخابی جام جهانی 2014 در قاره آسیا را با تساوی مقابل بحرین پشت سر گذاشتند تا همچنان صدرنشین گروه E این رقابت‌ها باشند.

 هفته چهارم از مرحله سوم مسابقات فوتبال انتخابی جام جهانی 2014 در قاره آسیا از ساعت 19 جمعه 20 آبان با دیدار تیم‌های ملی فوتبال بحرین و ایران پیگیری شد. تیم ملی فوتبال کشورمان که در بازی رفت شکست 6 بر صفر را به بحرین تحمیل کرده بود در این بازی که از گروه E رقابت‌ها و در ورزشگاه ملی منامه برگزار شد، به نتیجه تساوی یک بر یک رضایت داد.

"کارلوس کی‌روش" در این بازی خارج از خانه تیم ملی فوتبال کشورمان را با سه تغییر نسبت به بازی رفت به میدان فرستاده بود که براین اساس حسین ماهینی جانشین خسرو حیدری شده بود، غلامرضا رضایی به جای میلاد میداوودی بازی می کرد و کریم انصاری‌فرد نیز جای محمد قاضی را در ترکیب اصلی گرفته بود.

تیم کشورمان متاثر از این تغییرات شروع چندان خوبی نداشت اما رفته رفته بر توپ و میدان مسلط شد اما از حملات جسته و گریخته خود بهره‌ای نبرد تا تیم میزبان با گل دقیقه 45 "محمود میرزا العجمی" با برتری یک بر صفر به رختکن برود. این بازیکن بحرینی بر اثر اشتباه و غفلت مدافعان کشورمان روی یک توپ برگشتی دروازه سیدمهدی رحمتی را گشود.

ملی پوشان فوتبال کشورمان که با گل دقیقه 45 العجمی غافلگیر شده بودند، نیمه دوم را بهتر آغاز کرده و با ورود محمد قاضی و جواد کاظمیان در دقیقه 60 چهره‌ای هجومی تر به خود گرفتند تا اینکه بالاخره در دقیقه 3+90 توسط مجتبی جباری به گل تساوی رسیدند. در نیمه دوم تیم بحرین هیچ حرفی برای گفتن نداشت و گل دقایق پایانی مجتبی جباری که با برخورد به مدافع بحرین وارد دروازه این تیم شد، کمترین مزد شاگردان کی‌روش بود.

قضاوت این بازی برعهده "عبدالمالک بشیر" از سنگاپور بود. او در این بازی به "حامد العنزی" و "فهد حردان" به تیم بحرین و میلاد میداودی از تیم ایران کارت زرد نشان داد.

تیم ملی فوتبال کشورمان در دیدار برابر بحرین با ترکیب سیدمهدی رحمتی، حسین ماهینی، سیدجلال حسینی، هادی عقیلی، مهرداد پولادی، آندرانیک تیموریان، جواد نکونام، مجتبی جباری، محمدرضا خلعتبری (جواد کاظمیان - 60)، غلامرضا رضایی (میلاد میداودی - 78) و کریم انصاری‌فرد (محمد قاضی - 60) به میدان رفت.

با نتیجه‌ای که در این بازی رقم خورد جدول رده بندی گروه E مسابقات فوتبال انتخابی جام جهانی 2014 در قاره آسیا به شرح زیر است:
1- ایران 8 امتیاز، 2- قطر 5 امتیاز (یک بازی کمتر)، 3- بحرین 5 امتیاز، 4- اندونزی بدون امتیاز (یک بازی کمتر)

حاشیه آخرین بازی دو تیم :تکرار تاریخ پس از 10 سال/ پرچم عربستان در دستان تماشاگران بحرینی!
بحرینی‌ها 10 سال پس از برافراشتن پرچم عربستان در دیدار با ایران بار دیگر در دیدار با تیم ملی کشورمان به این کار مبادرت کردند.

تیم فوتبال ایران در حالی که تا واپسین لحظات دیدار با بحرین از حریف خود در رقابت‌های مقدماتی جام جهانی 2014 عقب بود، مقابل این تیم مساوی کرد. روزنامه "گالف دیلی نیوز" با مطلبی تحت عنوان "دل شکسته" به بررسی این بازی پرداخته است.

نویسنده این مطلب اذعان داشته که تیم ایران پس از دریافت گل، بر توپ و بازی مسلط شد و در نهایت گل تساوی را وارد دروازه بحرین کرد که این موضع نهایتا بخت صعود بحرینی‌ها به دور بعدی رقابت‌های مقدماتی جام جهانی را کمرنگ کرد.

آنچه در این بین قابل توجه است، تعدد پرچم‌های عربستان در دیدار با ایران بود. بحرینی‌ها یکبار در مقدماتی جام جهانی 2002 با به اهتزار درآوردن پرچم سعودی‌ها، خوش خدمتی خود را به آنها ثابت کرده بودند که این موضوع انگیزه‌ای شد که تیم فوتبال ایران از آن به بعد شکست‌های سنگینی را به این تیم حاشیه خلیج فارس تحمیل کند. با این حال به نظر می رسد شکست‌های پرگل 4 بر 2 و 6 بر صفر، بحرینی‌ها را متنبه نکرده است.


رسانه‌های عرب چه نوشتند؟
تساوی کشنده در ثانیه‌های پایانی؛ ناله حسرت آمیز رسانه‌های بحرین

پسر شاه بحرین که تساوی تیم ملی این کشورمان مقابل ملی پوشان فوتبال ایران را در ثانیه‌های پایانی در ورزشگاه منامه از نزدیک دیده بود پس از پایان بازی بر لزوم گرفتن نتایج بهتر در آینده تاکید کرد.

 مقامات ارشد و رسانه‌های بحرین که خود را برای برد ایران در ورزشگاه منامه آماده کرده بودند انتظار نداشتند در ثانیه‌های پایانی گل تساوی را دریافت کرده و پس از باخت تحقیر آمیز 6 بر صفر در تهران، این بار تساوی سوزناکی را تجربه کنند.

گل ثانیه‌های پایانی ایران علاوه بر اینکه تیم ملی کشورمان را بر صدر گروه باقی نگه داشت، موجبات ایجاد موجی از آه و حسرت در بحرین شد که انتظار داشتند با گل بادآورده نیمه نخست پیروز از میدان خارج شوند.

این تساوی بدتر از باخت بحرین در حالی رخ داد که گربه سیاه زخم خورده از تمامی حربه‌های ناجوانمردانه در بازی با ایران استفاده کرده بود. دیپورت خبرنگارانی ایرانی، پر کردن ورزشگاه از شعارهای سیاسی و پرچم‌های عربستان و مصر، ورود تماشاگر بدلباس به درون زمین در هنگام بازی، پرتاب اشیا به سمت بازیکنان ایرانی و در نهایت هتک حرمت به پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران در محوطه خارج از استادیوم وقایعی بود که شب گذشته در منامه رخ داد.

اما شب منامه، پایتخت بحرین این بار بر خلاف سال‌های گذشته برای ایران تلخ نبود و به کام بحرینی‌های دور از روح جوانمردی تلخ و سیاه‌تر از همیشه شد.

رسانه‌های عربی نیز که این تساوی را پیش بینی نمی کردند در اخباری محدود به این مسئله پرداخته‌اند، در صورتی که اگر بازی با برد بحرین تمام می شد معلوم نبود چه هیاهوی رسانه‌ای را باید شاهد می بودیم.

روزنامه الوسط بحرین امروز در گزارشی با این تیتر حسرت آمیز به بازی شب گذشته پرداخته است که "آه... سرخ‌ها (لقب بحرین) چیزی کم نگذاشتند، برد در یک چشم بر هم زدن از دست رفت". این روزنامه در ادامه به گل تساوی بخش ایران در دقایق پایانی پس از حملات مکرر اشاره کرد و آن را تساوی کشنده برای بحرین که در فکر پیروزی بود، دانست.

روزنامه الایام بحرین نیز به پوشش خبر تساوی ایران و بحرین در منامه پرداخت و نوشت: تیم ملی فوتبال بحرین نتوانست انتقام شکست 6 بر صفر برابر ایران در استادیوم آزادی را بگیرد.

روزنامه اخبار خلیج بحرین نیز امروز در بخش ورزشی خود مطلبی نوشت: با وجود حضور گسترده تماشاگران تیم ملی بحرین برد را در دقیقه پایانی از دست داد.

این روزنامه همچنین به انتشار اظهارات شیخ ناصر بن حمد آل خلیفه پسر شاه بحرین و رئیس شورای جوانان و ورزش این کشور پرداخت که پس از مشاهده بازی در استادیوم منامه اظهار داشت: تیم ملی بحرین باید در بازی‌های بعدی نتایج بهتری را کسب کند.

خاطر نشان می شود روزنامه‌های اصلی جهان عرب از جمله الشرق الاوسط، الحیات و القدس العربی که به نظر می رسد از برد 3 بر صفر عربستان بر تایلند شگفت زده شده و بسیار به وجد آمده‌اند امروز در گزارش‌هایی این برد را به خبر اول بخش ورزشی خود تبدیل کرده و سعی کردند از کنار تساوی دردناک بحرین در ثانیه‌های پایانی به سادگی عبور کنند.

روزنامه الشرق الاوسط نیز که گویی خیلی خوشحال‌تر از بقیه رسانه‌های عربی است برد عربستان بر تایلند در ریاض را با این تیتر پوشش داد: "عربستان با سه گل پلنگ‌های تایلندی را شکست داد!".  این روزنامه بدون اشاره به اینکه پرچم‌های پرشمار عربستان در ورزشگاه منامه چه می کردند، تایلند ضعیف شده در سال‌های اخیر را پلنگ لقب داده است!

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس