هوای اصفهان در وضعیت خطرناک است/ شاخص ۵۰۰

شاخص کیفیت هوای کلانشهر اصفهان و کاشان صبح دوشنبه چهارم تیرماه وضعیت خطرناک را نشان می‌دهد.

به گزارش مشرق، شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۵ ایستگاه سنجش فعال در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هفت صبح دوشنبه چهارم تیرماه با میانگین ۵۰۰ وضعیت خطرناک را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر امروز در ساعت انتشار این گزارش در ایستگاه خیابان ۲۵ آبان با عدد ۲۳۶ و ایستگاه ولدان با ۲۶۰ AQI در وضعیت بنفش و بسیار ناسالم و در ایستگاه پارک زمزم با شاخص ۵۰۰، بزرگراه خرازی با ۳۱۵ و زینبیه ۳۶۵ AQI در وضعیت خطرناک است. شاخص هوا همچنین در ایستگاه خیابان احمدآباد ۱۸۴، میدان انقلاب ۱۷۰، دانشگاه صنعتی ۱۷۶، رهنان ۱۷۰ و سپاهان شهر ۱۵۹، فرشادی ۱۹۷، خیابان فیض ۱۸۳، بولوار کاوه ۱۸۲، کرداباد ۱۸۳، خیابان میرزا طاهر ۱۵۷ در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان است.

همچنین اداره کل هواشناسی استان اصفهان طی روزهای گذشته با صدور ۲ هشدار سطح زرد اعلام کرده است که از بعد از دوشنبه چهارم تیرماه تا اواخر وقت پنجشنبه هفتم تیرماه به سبب تداوم ناپایداری‌های همرفتی، وزش باد شدید و خیزش گردوخاک، کاهش کیفیت هوا و شعاع دید به ویژه در مناطق شرق، شمال شرق، مرکز و جنوب استان و به ویژه کلانشهر اصفهان پیش بینی می‌شود.

امروز شاخص هوا در زرین‌شهر با میانگین ۸۱، خمینی شهر ۷۱، مبارکه با میانگین ۶۴ و سجزی با ۶۹ AQI در وضعیت قابل قبول و در شاهین شهر با میانگین ۱۶۸ ناسالم برای عموم شهروندان ثبت شد.


شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.
این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.
شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • IR ۱۴:۰۸ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۴
    0 0
    بیایید مازندران.عالیه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس