‌

روز دوم تیر، ۵ نامزد انتخاباتی در برنامه‌های اختصاصی انتخاباتی تلویزیون حاضر شده و به برنامه‌های پیش‌رو خود پرداختند.

به گزارش مشرق، پس از برگزاری سه مناظره انتخاباتی، روز دوم تیر پنج نامزد ریاست جمهوری ۱۴۰۳ برنامه‌های تلویزیونی خود را از سر گرفتند. ابتدا سعید جلیلی در برنامه بدون تعارف به شبهات و برنامه‌های خود پرداخت. پس از آن مستندهای تبلیغاتی آقایان علیرضا زاکانی، محمدباقر قالیباف پخش شد.

پس از آن سید امیرحسین قاضی زاده نیز در گفتگوی ویژه خبری به برنامه‌های دولت مدنظر خود پرداخت و در پایان نیز مستند تبلیغاتی مصطفی پورمحمدی از تلویزیون پخش شد.

مروری بر برنامه‌ روزهای گذشته نامزدهای انتخاباتی در تلویزیون:

مشروح برنامه‌های تلویزیونی نامزدهای انتخابات در روز ۲۱ خرداد+ فیلم کامل

مشروح برنامه‌های تلویزیونی نامزدهای انتخابات در روز ۲۲ خرداد+ فیلم کامل

مشروح برنامه‌های تلویزیونی نامزدهای انتخابات در روز ۲۳ خرداد+ فیلم کامل

مشروح برنامه‌های تلویزیونی نامزدهای انتخابات در روز ۲۴ خرداد+ فیلم کامل

مشروح برنامه‌های تلویزیونی نامزدهای انتخابات در روز ۲۵ خرداد+ فیلم کامل

مشروح برنامه‌های تلویزیونی نامزدهای انتخابات در روز ۲۶ خرداد+ فیلم کامل

مشروح برنامه‌های تلویزیونی نامزدهای انتخابات در روز ۲۷ خرداد + فیلم کامل

مشروح کامل مناظره انتخابات ۱۴۰۳ در روز بیست و هشتم خرداد +فیلم کامل

مشروح برنامه‌های تلویزیونی نامزدهای انتخابات در روز ۲۹ خرداد + فیلم کامل

مشروح برنامه‌های تلویزیونی نامزدهای انتخابات در روز ۳۰ خرداد + فیلم کامل

مشروح کامل مناظره انتخابات ۱۴۰۳ در روز سی و یک خرداد +فیلم کامل

مشروح کامل مناظره انتخابات ۱۴۰۳ در روز یکم تیر +فیلم کامل

در ادامه مشروح اظهارات نامزدهای انتخاباتی در برنامه‌های تلویزیونی ۲ تیر را بخوانید:

سعید جلیلی

باید تبعیض‌ها را کنار بگذاریم/ عرصه انتخابات بدون تعارف و جدی است +فیلم

فیلم کامل «سعید جلیلی» در برنامه بدون تعارف

«سعید جلیلی» نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری گفت: عرصه انتخابات بدون تعارف و جدی است.

به گزارش مشرق، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چه انتقادی به عملکرد گذشته خود دارید؟ گفت: شاید درباره برخی موضوعات کمتر صریح حرف زده ام.

به گزارش ایسنا، سعید جلیلی در برنامه بدون تعارف اظهار کرد: عرصه ریاست جمهوری، جدی و بدون تعارف است. شرایط کشور ایجاب می کند که کشور جهش داشته باشد و لازمه آن داشتن برنامه و هدف گذاری است.

وی در پاسخ به این پرسش که چه انتقادی به عملکرد گذشته خود دارید؟ گفت: شاید درباره برخی موضوعات کمتر صریح حرف زده ام.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ادامه در خصوص اینکه اگر دولت تشکیل دهید، چه گروه هایی منتقد شما می شوند، اظهار کرد: اگر می خواهید کشور پیشرفت کند، باید انحصارات را بشکنید، تبعیض ها را کنار گذاشته و از برخی از فضاهای سیاسی عبور کنید. کشور را با تعارف و نمایش نمی توان اداره کرد. برخی مناسبات غلط سیاسی شکل گرفته است که باید عوض شود. اگر می خواهیم موفقیت شکل گیرد، باید انحصارات شکسته شود و چه بسا موجب شود برخی که از این مناسبات نفع می برند، مقاومت کنند و ناراحت شوند.

جلیلی ادامه داد: عزم رئیس جمهور اهمیت دارد. رئیس جمهور باید بداند چه می خواهد و چه برنامه ای دارد و چه کسانی و چه سازوکارهایی مانع او می شوند.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که در دو راهی بین تصمیم سخت و محبوبیت قرار گرفته اید؟ گفت: در کار سیاسی این خیلی زیاد پیش می آید. زمانی که برجام مطرح شد، ما نقدهای جدی داشتیم که برخی دوستان که حتی به برجام انتقاد داشتند، ایراد می‌گرفتند که درست است به برجام انتقاد وارد است ولی مردم برجام را دوست دارند و شما این مطالب را نگو. ما می گفتیم وظیفه داریم با مردم صادق باشیم. ما می گفتیم خیلی از تحریم ها باقی می ماند که دیدید این تحریم ها لغو نشد. من می گفتم فردا همین مردم سوال می کنند شما که می دانستید چرا نگفتید؟

جلیلی درباره اینکه مردم چه شبهه ای درباره شما دارند، تصریح کرد: یکی دو شبهه شنیدم؛ طرف اجرایی هست یا نه؟ البته باید بدانیم تعریف ما از مدیر اجرایی در راس قوه مجریه چیست؟ انجام چند کار ساختمانی یا عمرانی می شود کار اجرایی؟ نه اینگونه نیست. جایگاه ریاست جمهوری جایگاه تصمیمات صحیح و به موقع است و اینکه بدانید تصمیمی که گرفتید به نتیجه رسیده است یا نه؟ آیا مردم نتیجه کار را می بینند یا نه؟ از پایین ترین سطح وارد دولت شدم. کارشناس، معاون اداره، رئیس اداره، مدیر کل و معاون وزیر شده ام و روند ساختار اجرایی را می شناسم و می دانم تصمیمی که گرفته می شود چه مسیری را طی کرده و چه موانعی دارد.

وی ادامه داد: شنیدم که گفته اند این ها جمع بسته ای هستند و اطرافیان جلیلی محدود هستند. در همین ۱۱ سال در دولت سایه در دفترمان به روی بیش از صدها جوان، مدیر، استاد دانشگاه و فضلای حوزه، جمعیت های کارگری و کشاورزی باز بود و نوع جدیدی از سیاست ورزی را دنبال می کردیم. بیش از ۱۴۰ سفر به اقصی نقاط کشور داشته ام. اگر بسته بودن به معنای حضور در گعده های سیاسی و لابی هاست، من به آنها اعتقادی ندارم. زمانی که دبیر شورای عالی امنیت ملی بودم، فردی شناخته شده تماس گرفت که کسی مطالبی درباره بحث امنیتی دارد و فوریت دارد. وقتی آمد، انتظار داشتم فردی جا افتاده و پخته مساله امنیت ملی را مطرح کند که دیدم جوانی آمد و من جا خوردم. گفت شما امروز ملاقاتی با هیات خارجی دارید که می شود توصیه ما را برای کار اقتصادی بکنید؟ بیرونش کردم، این کارها ضدارزش است.

این نامزد انتخابات در پاسخ به این پرسش که چه زمانی بازنشسته خواهید شد؟ اظهار کرد: دولت سایه تشکیلات و دکان و دستگاه نیست بلکه گفتمان است که هر فردی در حد وسع خود وظیفه دارد مسائل کشور را سایه به سایه دنبال کند و این گفتمان هیچ وقت بازنشستگی ندارد و نیاز به مسئولیت هم ندارد. در این سال ها همیشه در حد وسع خود این کار را انجام داده ایم و پیشنهادهای خود را به دولت ها داده ایم. اگر من هم در راس دولت باشم، علاقه دارم دیگران این نگاه را به دولت داشته باشند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا رئیس جمهور اختیار قانونی کافی دارد؟ گفت: بله. من با توجه به شناختی که از اسناد بالادستی کشور و قانون اساسی و سایر قوانین دارم، معتقدم روسای جمهور هیچ مانع و کمبودی برای انجام وظایف قانونی خود ندارند و به اندازه کافی در ساختار جمهوری اسلامی این اختیارات قرار داده شده است تا وظایف قانونی خود را انجام دهند.

جلیلی در پایان گفت: انتخابات باید عرصه رقابت برای خدمت باشد. ما آنقدر حرف ایجابی در همه زمینه ها داریم و از کسانی که به من حسن ظن دارند، می خواهم وقت خود را حرام مسائل حاشیه ای و زرد نکنند.

علیرضا زاکانی

دومین مستند انتخاباتی علیرضا زاکانی با عنوان «خط‌شکن» منتشر شد +فیلم

فیلم کامل دومین مستند انتخاباتی علیرضا زاکانی

دومین مستند انتخاباتی علیرضا زاکانی با عنوان «خط‌شکن» کاندیدای چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری منتشر شد.

محمدباقر قالیباف


دومین مستند تلویزیونی قالیباف منتشر شد

دشمن می‌خواهد امید را از ما بگیرد/ به میزان افزایش تورم، برای مردم سپر حمایتی می‌گذارم تا سفره آنان کوچک نشود +فیلم
.

فیلم کامل دومین مستند تلویزیونی قالیباف

دومین مستند انتخاباتی محمدباقر قالیباف، نامزد انتخابات ریاست جمهوری از شبکه دوم سیما پخش شد.

من هیچ موقع برای زندگی کردن، زندگی نکردم

محمدباقر قالیباف در دومین مستند تلویزیونی خود می‌گوید: من هیچ موقع برای زندگی کردن، زندگی نکردم، البته به این وضع عادت کردم. خودمان خواستیم.... فرهنگ ما، فرهنگ جبهه و کار است، در همه اتفاقات و رخدادها در هر عرصه‌ای باشیم، ذی نفع نهایی مردم هستند.

از او پرسیده می‌شود: چرا پشت سرتان حرف می زنند؟ و این گونه پاسخ می‌دهد« معمولا این گونه است که هر کسی کنشی و حرکتی دارد، از حالت باری به هر جهت بیرون می‌آید و کاری انجام می‌دهد از آنجا مخالفت‌ها و تقابل‌ها و همراهی‌ها شروع می‌شود، موثر می‌شود؛ منفی و مثبت. هر کنشی واکنش دارد. این در حوزه سیاست اتفاق می‌افتد.

با تصاویری از حضور در ساختمانی که به دنبال آن هیات والیبال استان تهران را می‌بینیم، آغاز می‌شود و مردم میانسالی که خطاب به او می‌گوید« دومیلیون کارگر ساختمانی هیچ درآمدی ندارند، به شما رای می‌دهیم اما کارگر ساختمانی هیچ درآمدی ندارد» و در ادامه و در جمعی دیگر که زنی مسن درباره گرانی می‌گوید و از بیماری قلبی همسرش «می‌گویند قلبش را باید عمل کند من از کجا بیاورم عمل کنم؟»

مساله معیشت؛ غصه می‌خورم

قالیباف به نکته‌ای مهم اشاره می‌کند؛ مساله معیشت. می‌گوید: «من غصه می‌خورم چرا. چند برابر معیشت، نه این که پول و ثروت تولید کنیم، این را داریم. بلد نیستیم از آن استفاده کنیم. هدر می‌دهیم. اینجا دیگر آدم کم می‌آورد.»

در یکی از سفرهایش پای بالگرد خطاب به مردم می‌گوید «این انقلاب برای محرومان و مستضعفان است. اینها جهاد، تلاش و مجاهدت کردند و به میدان جنگ رفتند. خودشان و فرزندانشان به شهادت رسیدند. در مجلس وظیفه خود می‌دانیم از مردم نمایندگی کنیم با اولویت محرومان و مستضعفان».

و دوباره تصاویری از مناطق عشایری مانند مستند اول؛ از سیستان و بلوچستان تا خوزستان و تصاویری از سفرهایی که به مناطق مختلف داشته است؛ او پیشتر هم از ساعت‌های کم خواب و استراحت خود گفته بود تاکید می‌کند «من هیچ موقع، زندگی برای زندگی کردن، نکردم. عادت کردیم. خودمان خواستیم.

از او پرسیده می‌شود اذیت نمی شوید،که پاسخ می‌دهد: نه !

مساله تورم یکی از نکات بارزی است که در بخشی از سخنان قالبیاف در این مستند به آن اشاره می‌شود که در یکی از سخنرانی‌هایش می‌گوید: ما ظرفیت‌هایی داریم که قبل از رشد اقتصادی که مقداری زمان خواهد برد بخشی از ظرفیت‌های ما متاسفانه امروز اتلاف می شود؛ با شناخت این ظرفیت‌ها معتقدم و این را قول دادم و دولت چهاردهم را ضامن این کار می‌دانم تا زمانی که تورم کاهش پیدا نکرده و به اندازه افزایش حقوق نیامده و حتی کمتر از آن و تک رقمی نشده، فاصله بین این را برای جامعه‌مان حتما جبران می‌کنم؛ هم با کمک نقدینگی و هم با کالای اساسی» .

وی می گوید: الان دشمن می‌خواهد امید و آینده را از ما بگیرد. به هر میزان تورم افزایش یابد، برای مردم سپر حمایتی می‌گذارم تا سفره آنان کوچک نشود.

قالیباف از قانون می‌گوید و آن را مهم می‌خواند: «قانون مهم و اساس کار است وقتی نوشته می‌شود. و وقتی نوشته شد و به هر دلیلی اجرا نشد، ارزش آن فقط یک کاغذ است.هیچ اتفاقی نمی‌افتد...افرادی که در معرض قرار می‌گیرند، کارنامه و عملکردی دارند حتما باید به این کارنامه و عملکرد نگاه شود و تصمیم دقیق بگیریم.

او می‌گوید: وقتی ثبت نام کردم شاید دوست داشتم بروم مشهد و کرمان و بیایم ... فرصت نشد واقعا... وسط انتخابات است. اولین سفر را کرمان می گذارم مزار شهید سیلمانی و دیدار با مردم کرمان و برگردم...

در ادامه، بخشی از سخنرانی قالیباف در جمع مردم کرمان که می‌گوید: امروز آمدم در میان شما و مزار شهید که تجدید بیعت کنم که ای قاسم عزیز و مردمانی که با غیرت بودید در روز جنگ و روزی که جمهوری اسلامی و ایران عزیز به شما نیازمند بود بدون هیچ بهانه‌ای به میدان جنگ آمدید و داوطلبانه جنگیدید و به تعبیر شهید چمران، آن روز، روزی که مردم از نامرد تشخیص داده می‌شد مردانه ایستادید....

یکی از هوادارانش توصیه‌ای دارد. او سر در خودرو حامل قالیباف کرده و تاکید دارد در مناظره‌ها سفت‌تر صحبت می‌کنید مثل دفعه قبل صحبت نمی‌کنی... هوادار دیگری می‌گوید« باعث افتخار ما مشهدی‌ها هستی...»

درباره اقدامات دوران شهرداری‌اش می‌گوید، و بلافاصله به مردم بازمی گردد «عزیزان، این انقلاب مال مردم است... افتخارش مال مردم است، قدرت حل مساله‌اش مال مردم است. هر جا ما مردم را اجازه ندادیم که مشارکت معنی‌دار کنند، ما مسئولان نتوانستیم آن مشکل را حل کنیم...»

لیوانی آب به دست می‌گیرد و می‌نوشد؛ می‌گوید «دشمن با ما چه می کند؟ اولا آینده و امید را از ما می گیرند و نمی‌گذارند آینده روشنی در ذهن ما و باورهای جامعه بیاید پس امید را دارند می گیرند...»

به موضوع جهیزیه اشاره‌ای دارد، قیمت جهیزیه به اندازه‌ای که افزایش حقوق پیدا می‌کند، افزایش پیدا خواهد کرد. به موضوع مسکن هم اشاره‌ای می‌کند و می‌گوید «۶۰ تا ۷۰ درصد درآمد مردم، زن و شوهر به مسکن داده می شود؛ ۴۵ درصد قیمت تمام شده خانه، زمین است»

وعده هم می‌دهد «برای کسانی که امروز مسکن ندارند صد درصد روستایی‌ها و ۸۰ درصد آنهایی که در شهرها زندگی می‌کنند، ۲۰۰ متر زمین رایگان به همه می‌دهیم و بعد کار ساخت را خودشان انجام دهند و ما تسهیل‌گری می ‌کنیم و در قانون، تسهیل‌گیری مسکن دیده شده است»

رانت خودرو که به گفته او «ماشین بی کیفیت را سه برابر کشورهای منطقه می‌دهند»، آن راظلم می‌خواند و می‌گوید« حتما باید واردات انجام شود تا با تولید داخلی رقابت کند»، از حل مساله انسداد مرزی هم سخن می‌گوید که «از دهه ۷۰ هم بحثش بوده که انسداد مرز را به طور جدی بگیریم.

قالیباف در بخش دیگری از گفت‌وگویش این را هم می‌گوید که «برای افق آینده در ۱۴۱۴ که ۱۲ سال دیگر پیش روی ماست؛ همان طور که تهران جدید را در ۱۲ سال ساختیم و مردم دیدند، حتما برای ۱۲ سال آینده، پایتخت دوم که پایتخت اقتصادی ایران است در سواحل دریای عمان و اقیانوس هند و پس کرانه آن انجام خواهیم داد. به گونه ای که مردم احساس کنند پایتخت اقتصادی هم شکل گرفت و آینده برایشان روشن شود، حالشان را با چهار طرح دیگر و افقشان روشن کنیم.

فرصت بزرگ ما

در طرحی که آن را طرح تمدنی می‌دانم می خواهم سواحل را پایتخت دوم اقتصادی منطبق با فناوری‌های جدید، منطبق با بحث ترانزیت و منطبق با حوزه گردشگری و همه بنادر که اجازه ندهیم و فرصت ها را اقتصادی تر کنیم، مسیر ما ارزان تر است و زمان ما نصف زمان هایی است که انجام می دهند.

او به یک عادت خود هم اشاره می‌کند. «عادت دارم هر پروژه ای انجام می دهم طراحی انجام دادم تایمر می گذارم و به مردم می گویم از این زمان تا آن زمان.

و در ادامه تصاویری از او و شهید رئیسی در کنار هم؛ و ذکر خاطره و یادآوری می‌کند: ما شهید رئیسی را سال ۵۶ با هم رفیق شدیم در مشهد در مبارزات قبل انقلاب. از آنجا با هم دوستیم. وقتی آن روز گفتم رفیق شهیدم، به خاطر این که با رفاقت با هم آشنا شدیم در مبارزات قبل انقلاب. اوج این هم در کارهای سیاسی و مسوولیتی در دهه ۹۰ بود. اوج این در کارهای سیاسی و مسوولیتی در دهه ۹۰ خورد و خورد در انتخابات سال ۹۶.

مستند به دقایق پایانی خود نزدیک می‌شود و سخنانی از شهید رئیسی پخش می‌شود که « قبل از انقلاب با آقای قالیباف، کم سن و سال بودیم، اعلامیه های امام را تکثیر می کردیم. از ۴۱ سال قبل دوستی و ارادت ما با آقای قالیباف بود. به همان ۴۰ سال قبل برمی گردد. .. ان شا الله خداوند، ایشان و زحمات ایشان را در امنیت، جای جای کشور و سازندگی‌ها قبول کند.

نخستین مستند محمدباقر قالیباف سی ام خرداد با عنوان من رزمنده‌ام از شبکه یک سیما پخش شد.


قاضی زاده هاشمی


خانه‌داری باید شغل درنظرگرفته شود/ ناترازی بانک‌ها ناشی از اعطای تسهیلات قرض الحسنه نیست +فیلم

«سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی» نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به مشارکت ۱۵ درصدی بانوان در اقتصاد، گفت: خانه‌داری باید یک شغل محاسبه شود و از خانم‌های خانه‌دار پشتیبانی کنیم.

به گزارش مشرق، سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی در ادامه برنامه‌های تبلیغاتی نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری، اظهار کرد: دیشب در برنامه مناظره انتخاباتی اقوام عزیز عرب و مازندرانی‌ها از قلم افتادند که از اینجا نسبت به آنان ادای احترام میکنم. ۷ هزار سال اقوام ایرانی مسالمت آمیز یک ایران متحد درست کرده اند.در این دوره به خاطر فشردگی برنامه و خوب نبودن وضعیت مالی خیلی نتوانستم به سفر استانی بروم و به سکوهای رایگان گفت‌وگو با مردم بسنده می کنیم.

وی خاطرنشان کرد: بعد از انقلاب زنان به سرعت رشد کردند و از طرف دیگر نرخ تحصیلات دانشگاهی آنان به ۵۰ درصد رسیده، در حالی که میزان مشارکت اقتصادی آنان ۱۵ درصد است. در فرهنگ ایرانی خانه داری یک شغل است و از خانم خانه دار باید پشتیبانی شود. بنده جزو مدیران نهم و دهم بودم اکثر مدیران دولت سیزدهم نیز در دولت نهم و دهم وارد حوزه اجرایی شده ‌اند.

۱۱ تا ۱۳ میلیون جوان مجرد در سن ازدواج هستند

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برای ازدواج جوانان از سوی شما وعده وام یک میلیارد تومانی داده شده است چگونه می‌خواهید با توجه به ناترازی بانک‌ها این وعده را محقق کنیدف افزود: متاسفانه اکنون ۱۱ تا ۱۳ میلیون جوان مجرد در سن ازدواج داریم که امکان ازدواج به راحتی برای آنها فراهم نیست زیرا در نظرسنجی‌هایی که در کشور ما انجام شده است بین ۹۳ تا ۹۵ درصد از جوانان تمایل تشکیل به خانواده دارند؛ بنابراین ازدواج نکردن جوانان به معنای عدم تمایل به ازدواج نیست بلکه امکان آن را ندارند.

قاضی‌زاده هاشمی تصریح کرد: در این میان دولت وظیفه دارد شرایطی را فراهم کند تا ازدواج اتفاق بیفتد لازمه آن این است که موانع را برطرف کند از جمله این موانع تسهیلات طولانی مدت است همچنین موضوع سربازی است که متاسفانه مانع ازدواج شده است.

وی موضوع مسکن را مانع دیگری برای ازدواج برشمرد و در این باره توضیح داد: اشتغال و خرید جهیزیه نیز از دیگر موانع ازدواج به شمار می‌آید.

وجود ۳ میلیون سرباز فراری در کشور

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به وجود ۳ میلیون سرباز فراری در کشور افزود: اکنون بسیاری از جوانان برای فرار از رفتن به سربازی تحصیلات خود را طولانی می‌کنند و این در حالیست که باید کل این فرایند حل و فصل شود که در این زمینه یک بسته تشویقی از سوی دولت در نظر گرفته شده است تا جوانان تمایل به تشکیل خانواده داشته باشند.

قاضی‌زاده هاشمی با اشاره به طراحی کارت خانواده ایرانی اظهار داشت: در این طرح به هر زوج جوان که ازدواج کنند، یک میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه اعطا می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: دولت خانواده همه اهتمام خود را برای خانواده‌های ایرانی می‌گذارد و هر خانواده ایرانی می‌تواند میزان یک میلیارد تومان تسهیلات خود را برای اشتغال، جهیزیه، مسکن (اعم از ساخت خرید یا ودیعه مسکن)و یا به صورت اعتبار برای انتقال به کارفرما هزینه کند.

ناترازی بانک‌ها ناشی از اعطای تسهیلات قرض الحسنه نیست

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: ناترازی بانک‌ها ناشی از اعطای تسهیلات قرض الحسنه نیست بلکه ناشی از دو چیز است؛ یکی اینکه صاحبان سرمایه سهام خود را افزایش نمی‌دهند و از محل پول مردم تسهیلات پرداخت می‌کنند و دیگری مربوط به تسهیلاتی است که به شرکت‌های خود اعطا می‌کنند بنابراین ارتباطی با تسهیلات قرض الحسنه ندارد.

قاضی زاده هاشمی با اشاره به وقوع ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار ازدواج در سال، افزود: این ظرفیت وجود دارد که میزان ازدواج‌ها تا یک میلیون و پانصد هزار ازدواج در سال برسد و اکنون نیز منابع لازم برای اجرای این طرح فراهم است.

وی در پاسخ به اینکه آیا محدودیت سنی برای بهره‌مندی از تسهیلات یک میلیارد تومانی ازدواج در نظر گرفته شده است، گفت: این تسهیلات محدوده سنی ندارد اما به افرادی که برای نخستین بار ازدواج می‌کنند تعلق می‌گیرد.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در خصوص حمایت از زوج های جوان در بنیاد شهید نیز گفت: در دولت سیزدهم در بنیاد شهید هدیه وام ازدواج و تسهیلات ازدواج را افزایش دادم اما این طرح باید در دولت صورت بگیرد و نیازمند تغییر بخشنامه بانک مرکزی است تا این تسهیلات در اختیار همه زوج های جوان قرار گیرد.

قاضی‌زاده هاشمی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چگونه می‌خواهید با کسری بودجه و نرخ بالای نقدینگی، تورم را کاهش دهید، گفت: این قانون برنامه هفتم است و تورم باید تک نرخی شود.

وی ادامه داد: تورم تنها موضوعی است که تمام کارشناسان اقتصادی جهان برای آن راهکار دارند و مسئله نامفهوم و گمشده‌ نیست.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: در کشورهای همسایه به جز ترکیه که تورم وحشتناکی دارد بقیه همسایگان تورم‌های تک رقمی را تجربه کرده‌اند.

باید موتور تولید تورم را خاموش کنیم

قاضی‌زاده هاشمی با تاکید بر اینکه باید موتور تولید تورم را خاموش کنیم، افزود: یکی از این موارد انضباط بخشی به وضعیت بودجه دولت و عملیات مالی دولت است همچنین نباید کسری بودجه واقعی در دولت وجود داشته باشد از سوی دیگر نیز نظام بانکی باید منضبط باشد و همه این موارد باید از دولت آغاز شود.

وی توضیح داد: اکنون برخی تسهیلات تکلیفی بر عهده بانک‌ها گذاشته شده است که فرای طاقت آنها است و این موارد به قانون نیز تبدیل شده که جای اشکال دارد.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: بانک مرکزی باید بتواند با منابع خود مدیریت امور بانکی را به دست گیرد و در جای درست قرار دهد از جمله این موارد این است که تسهیلات را به افراد خاص و نورچشمی‌ها در بانک‌ها تخصیص دهند همچنین بانک‌ها باید از بنگاهداری خارج شوند و نگذاریم بانک ها به هر کسی که دوست دارند تسهیلات بدهند.

قاضی زاده هاشمی با اشاره به تجربه خود در بنیاد شهید افزود: بانک دی را با افزایش سرمایه از شرف انحلال خارج کردیم و باید برای کاهش تورم انتظارات تورمی را از نرخ ارز خارج کنیم و ارزش ریال را با از بین بردن ذهنیت مردم در خصوص تغییرات ارز که موجب افزایش کالاها می شود، از بین ببریم.

۳۰ درصد هزینه خانوار ایرانی ماهیانه ۱۲ تا ۱۳ میلیون تومان است

وی درباره از بین بردن فقر مطلق نیز گفت: فقر مطلق و فاصله طبقاتی یکی از پر اهمیت ترین موضوعاتی است که هر دولتمردی باید به آن بپردازد. طبق محاسبات سال ۱۴۰۲ حدود ۳۰ درصد هزینه خانوار ایرانی ۱۲ تا ۱۳ میلیون تومان به صورت ماهیانه است که این خانوارها نیازمند حمایت هستند و البته در دولت شهید رئیسی فقر غذایی در کل کشور از بین رفت.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری یادآور شد: در یک دهه عدم رشد اقتصادی داشتیم و در دهه ۹۰ حدود ۳۰ درصد سفره خانوارها کوچک تر شد و دهک های حمایتی خانوارها از سه دهک به هفت دهک افزایش یافت.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه ما سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار یارانه انرژی به افراد پولدار پرداخت می کنیم، از رونمایی کارت هوشمند انرژی خبر داد و گفت: باید قانون هدفمندی یارانه ها به صورت کامل و پلکانی اجرا شود.

وی درباره طرح کارت هوشمند انرژی اظهار داشت: در این طرح به هر خانوار ایرانی به فرض اینکه ۲ خودرو دارد و با رعایت الگوی مصرف بنزین ما در سال اول ۴۰ میلیون تومان، سال دوم ۶۰ میلیون و در سال سوم ۹۰ میلیون تومان این کارت شارژ می‌شود و تمامی هزینه های مصرف بنزین، نفت، برق و سایر مصارف از طریق این کارت هوشمند پرداخت خواهد شد و برای خانوارهایی که فاقد خودرو هستند حمایت کالا برگی اجرا می‌شود و میزان خرید کالاهای مصرفی را افزایش می دهیم.

افزایش سه تا پنج برابری مستمری خانواده شهدا و ایثارگران در دولت شهید رئیسی

قاضی زاده هاشمی درباره پرداخت مستمری به خانواده شهدا و ایثارگران در دولت سیزدهم گفت: به طور میانگین مستمری خانواده شهدا و ایثارگران در دولت شهید رئیسی سه تا پنج برابر افزایش داشته که این توجه قابل مقایسه با هیچ دولتی نیست.

وی افزود: در خصوص طرح نظام جامع یارانه و مالیات مردم را به سه دسته تقسیم کردیم، افرادی که هزینه زندگیشان بیش از درآمدشان است که یارانه تا سقف ۱۲ میلیون تومانی پرداخت می کنیم و افرادی که میزان درآمد و هزینه شان مساوی است که هیچ اما خانواری که میزان درآمدشان بالاست باید یارانه پرداخت کنند.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: به حوزه تولید نیز دستی زده نمی شود و این موضوع برای حوزه مصرف است. این مورد به اشتغال و از بین بردن بازار قاچاق کمک زیادی می کند همچنین یارانه باید به ذی‌نفع آخر داده شود و باید مدیریت آن را به خود مردم و خانواده ها بدهیم. با این شیوه در سال اول ۳۰ درصد افزایش و نهایت به ۹۰ درصد فوب خلیج فارس می رسد؛ البته برای خوش مصرفان این قیمت تغییر نمی‌کند.

وی با بیان اینکه طرح جامع یارانه و مالیات را اجرا خواهیم کرد، یادآور شد: سازمان یارانه و مالیات را در این روش ادغام خواهیم کرد. شرکت ها و زمین های دست دولت باید به مردم برگردانده شود یعنی سهام و مدیریت آن به مردم داده شود. در دولت شهید رئیسی به چهار دهک ابتدایی سهام عدالت داده شد. در بنیاد شهید صندوق اندوخته بنیاد شهید و موسسه اعتباری کوثر را به شکل سهام به خانواده های شهید دادیم.

قاضی زاده هاشمی با تاکید بر اینکه باید یک انقلاب در سازو کارهای اداره کشور شکل گیرد، گفت: بزرگترین سرمایه اجتماعی ما خانواده ها هستند. نگاه ما به زن به عنوان محور خانواده است. ما نه یک نگاه متحجرانه داریم که بخواهیم زنان را در پستو نگه داریم و نه یک نگاه جنسیتی براساس ارزش های غربی بلکه به زن به عنوان مادر، به عنوان یک فعال اجتماعی و مشارکت جو در عرصه های سیاسی، اداری و مدیریتی نگاه می کنیم.

دغدغه زنان بهره‌مندی از فرصت حضور و نقش آفرینی است

وی ادامه داد: دغدغه زنان بهره‌مندی از فرصت حضور و نقش آفرینی است و بزرگترین انگیزه بانوان ما احساس نقش آفرینی و ارزشمندی است که ما باید این شرایط را برای آنها ایجاد کنیم.

قاضی زاد هاشمی اظهار داشت: مسائل ما مزمن شده و با نظام اداری، نظام تربیتی و اشتغال کنونی نمی‌توان یک زندگی با سبک اسلامی ایجاد کرد.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: جوان ما باید تا ۳۰ سالگی درس بخواند بعد به سربازی برود و سپس در سن ۳۴ یا ۳۵ سالگی شغل پیدا کند. باید پرسید که چگونه می توانیم انتظار داشته باشیم این جوان تشکیل زندگی بدهد و فرزنددار شود.

وی اضافه کرد: باید یک انقلاب در سازو کارهای اداره کشور شکل گیرد تا مسائل مزمن که به جا مانده از دوران طاغوت است، حل شود.

قاضی زاد هاشمی تاکید کرد: تا زمانی که ساز و کارها اصلاح نشود مشکل اقتصاد حل نمی شود همچنین آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی ما زمانی حل می شود که ساز و کارها اصلاح شود. یکی از آنها باورمندی به شرایط زندگی و نقش آفرینی زنان همراه با نقش های مادری، همسری، خواهری، اجتماعی و اشتغال است. مطابق چنین باوری باید یک برنامه ریزی جدید ایجاد کنیم تا آنها بتوانند به تمام این آثار دست یابند.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اینکه بسیاری از خانم ها می خواهند حضور اجتماعی فعال داشته باشند، اضافه کرد: مثلاً در آموزش و پرورش مشکل معلم داریم. ما چرا از ظرفیت خانم ها که مادرانه است و بسیار علاقمند به حوزه پرورشی هستند، در این عرصه استفاده نمی‌کنیم.

اجرای طرح «معلم یار» و «مدرسه یار»

وی طرح «معلم یار» و «مدرسه یار» را یکی از برنامه های خود برای استفاده از فرصت های خالی زنان دانست و گفت: بعضا زنان و بانوان نمی توانند تمام وقت در اختیار ما باشند و این طرح می تواند کمک کننده باشد. در بنیاد شهید که قبل از بنده هم شروع شده بود، مجموعه ای به نام مشاوران خانواده معتمدین معین ایجاد کردیم که توسط بانوان همسر و خواهر شهید یا همسر جانبازان و به طور کل خانواده ایثار و شهادت مدیریت می شد.

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: چنین فرصت سازی هایی برای نیروی انسانی فوق العاده و برای خانم ها بسیاری از گسل ها را پر کرده و حل و فصل می کند.

کارت هوشمند خانواده برای نشاط خانواده ها

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این پرسش که افزایش نشاط جامعه یک نیاز ضروری است لاکن به دلیل مشکلات اقتصادی تفریح و اوقات فراقات از سبد خانواده های ایرانی حذف شده است راهکار شما برای رفع این مسئله چیست؟، گفت: پیمایش هایی که انجام شده ۱۶ و نیم تا ۱۷ درصد در سال ۱۴۰۰ باور داشتند نشاط و شادابی در آینده بهتر می شود.

وی ادامه داد: یکی از طرح های حمایتی دولت مردم؛ دولت خانواده، کارت هوشمند خانواده است که برای نشاط خانواده‌ها و به عنوان عنصر حوزه فرهنگ طراحی شده است تا خانواده ها با آن به تئاتر و سینما بروند و تفریح و ورزش کنند البته اعتبارات این کارت پلکانی است و دهک های پایین حمایت بیشتری می شوند تا اسباب بازی و تمامی امکانات تفریحی را در دسترس داشته باشند.

باید الگوی گردشگری حلال و خانواده محور در جهان باشیم

قاضی زاده هاشمی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه گردشگری یکی از حوزه‌های پیشران در اقتصاد است؛ برنامه های شما برای توسعه صنعت گردشگری با توجه به ظرفیت های ایران چیست؟ گفت: در بند ۱۷ برنامه هفتم این موضوع آمده است. ظرفیت زیادی شامل ۲۷ ابنیه و بافت تاریخی ثبت جهانی در کشور داریم و جزو ۱۰ کشور اول جهان هستیم همچنین ۲۴ عنوان آداب و رسوم ثبت جهانی داریم و رتبه پنجم را از این نظر داریم که ۲ رتبه در دولت شهید رئیسی افزایش پیدا کرده است.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به لغو روادید ۳۰ کشور در دولت شهید رئیسی اشاره کرد و گفت: این کشورها جمعیت سه و نیم میلیارد نفری دارند که اکنون می توانند فقط با یک بلیت به ایران سفر کنند و به اهداف گردشگری برسند.

وی با تاکید بر اینکه، ما باید الگوی گردشگری حلال و خانواده محور در جهان باشیم، اظهار داشت گفت: یعنی هر کس بخواهد به یک جای عفیف سفر داشته باشد می تواند به ایران سفر کند زیرا در حوزه مذهبی، تاریخی، محیط زیستی و سلامت ظرفیت های بسیاری داریم.

قاضی زاده هاشمی، لازمه گردشگری حلال را جلوگیری و کاهش ایران هراسی در دنیا عنوان کرد و گفت: اکنون بودجه وزارت گردشگری ما ۲۵۰ هزار یورو است در حالی که اگر ۴۰ میلیون دلار در سال صرف تبلیغات کنیم، ۱۰ برابر حتی صد برابر آن به کشور باز می گردد. ما بر هنر صنایع دستی می توانیم مانور دهیم زیرا یک و نیم میلیون نفر فعال صنایع دستی داریم. در دولت شهید رئیسی پیمان سپاری ارزی برداشته شد که به فروش و صادرات صنایع دستی کمک کرد.

دستمزد باید در قانون کار اصلاح و برابر با تورم افزایش یابد

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه حقوق کارکنان دولت ۲۰ درصد اضافه می شود و تورم ۴۰ درصد است؛ برنامه شما برای افزایش حقوق چیست؟ گفت: اولا متاسفانه در طی یک دهه رشد تورم ۱۱ برابر شده در حالی که دستمزدها هشت درصد بیشتر نشده است.

قاضی زاده هاشمی افزود: ما حتما باید مطابق تورم حتی بیشتر از نرخ تورم دستمزدها را افزایش دهیم تا به تناسب برسد. لازمه آن این است ماده ۴۱ قانون کار برابر با تورم اصلاح و افزایش یابد.

تعیین تکلیف نیروهای شرکتی به نفع دولت است

وی در پاسخ به وضعیت بلاتکلیف نیروهای شرکتی و موضوع تبدیل وضعیت آنان گفت: در بنیاد شهید برای هر نیروی شرکتی ۳۳ میلیون تومان در ماه خرج می شود و پنج تا ۱۰ درصد آن نیز به بالادستی یعنی شرکت ها داده می‌شود که درست نیست و تبعیض را در نیروها ایجاد کرده است.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: در دوره دولت نهم و دهم یکبار نیروهای شرکتی را تبدیل وضعیت کردند که باید این کار بار دیگر با جدیت انجام شود. اگر به نیرویی نیاز داریم باید مستقیم با خود دستگاه کار داشته باشد و اگر نیاز نداریم تعیین تکلیف شوند.

قاضی زاده هاشمی اضافه کرد: تعیین تکلیف به نفع دولت هم است و از طرف دیگر احساس تبعیض را از بین می برد و امنیت شغلی ایجاد می کند.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری درباره این پرسش که نظر شما درباره نهضت ملی چیست و تضمین دولت که مسکن ملی به سرنوشت مسکن مهر در دولت یازدهم و دوازدهم نرسد چه خواهد بود، اظهار داشت: برنامه و وظیفه قانونی ما است که هر سال یک میلیون خانه بسازیم. اکنون ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار مسکن در دولت شهید رئیسی ایجاد شد و ۳۳۰ هزار هکتار از وسعت شهرها توسعه افقی پیدا کردند.

به گفته قاضی زاده، اکنون ۲ میلیون زمین برای ساخت مسکن آماده است و عزم دولت این است تا مسکن مهری که در دولت نهم و دهم شروع شده بود و به علت عدم باور به آن در دولت های بعدی تعطیل شد؛ در دولت شهید رئیسی همان مسکن ها سریع افتتاح و بهره برداری شدند.

وی تاکید کرد: مهم است که دولت باور داشته باشد برای تامین مسکن مردم وظیفه دارد و این باور قطعی ما هست که دولت باید مداخله جدی داشته باشد و این کار را انجام خواهیم داد.

رشد اقتصادی ۸ درصد بدون سرمایه گذاری بخش خصوصی ممکن نیست

قاضی زاده هاشمی درباره رشد اقتصادی نیز گفت: منافع واردات را باید کم کم به سمت کشاورزی هدایت کنیم و این برنامه چهار تا پنج سال طول خواهد کشید و به یکباره انجام نخواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه رشد اقتصادی ۸ درصد بدون سرمایه گذاری بخش خصوصی ممکن نیست، افزود: باید اثرات مسائل سیاسی را بر بازار کم کرد که لازمه آن اصلاح مقررات دست و پا گیر و جلوگیری از شوک ارزی و شوک درمانی است. علاوه بر این باید از مجوزهای رانتی جلوگیری یا کنترل شود. دولت مردم ظرف سه ماه اول تمامی این کارها انجام خواهد شد.

قاضی زاده هاشمی همچنین درباره خروج بنیاد شهید از حوزه بنگاه داری نیز توضیه داد: در حوزه خروج از بنگاه‌داری املاک بنیاد شهید واگذار شده است البته تعداد زیادی پرونده در دستگاه قضایی داریم که امیدواریم به زودی رسیدگی شود.

وی بخشی از تاثیر خرج از بنگاهداری را ناشی از ساماندهی رشد نقدینگی دانست و افزود: خوشبختانه در دولت شهید رئیسی بانک مرکزی موفق شد رشد نقدینگی را به زیر ۳۰ درصد برساند البته به نرخ ۲۵ درصدی نقدینگی نیز نزدیک شدیم که باید همین مسیر ادامه داشته باشد.

نامزد انتخابات چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: باید بین نقدینگی و رشد اقتصادی ارتباط موثر وجود داشته باشد. نقدینگی باید رشد اقتصادی را پشتیبانی کند و به همان اندازه تولید انجام شود پیش بینی می‌کنیم. با کاری که در دولت شهید رئیسی آغاز شده تا چهار ساله آینده به عددی ۶ تا ۷ درصد نرخ تورم می رسیم.

قاضی زاده هاشمی همچنین درباره مشکلات حوزه سهام عدالت نیز توضیح داد و گفت: مشکل سهام عدالت عدم انتقال مدیریت به مردم بود؛ مشکل سهام عدالت در خود سهام نیست بلکه اشکال سهام عدالت این بود که مدیریت را به مردم منتقل نشده است.

وی با بیان اینکه دولت دارای سرمایه های فراوانی است و شرکت ها و زمین هایی که در دولت است باید به مردم بازگردد، اضافه کرد: به همه افرادی که در ایران عزیز زندگی می کنند از محل دارایی های دولت سهم خواهند برد؛ یعنی ۱۰۰ درصد ایرانی ها از منابعی که در اختیار دولت فرار دارد سهم خواهند داشت.

نامزد انتخابات چهاردهمین دوره انتخابات ریاست بار دیگری به عملکرد خود در بنیاد شهید اشاره کرد و گفت: توانستیم طی همین چند سال دارایی های صندوق اندوخه شاهد را به خانواده های شاهد بازگردانید که یک نمونه از بازگرداندن سهم خانواده شاهد به خودشان بود. همچنین سازمان اقتصادی کوثر را تبدیل به سهام و سهام را به خانواده ها توزیع کردیم.

نمی خواهم وامدار کسی باشم

قاضی زاده هاشمی درباره تبلیغات و منابع تبلیغاتی خود گفت: تبلیغات در فضای مجازی دهها میلیارد تومان پول می خواهد که بنده ندارم. من وامدار کسی نیستم و هر جایی که رایگان به ما دادند تبلیغات می کنیم.

وی تشریح کرد: حضور من در تلویزیون و ۴۰ یا ۵۰ بیلبوردی است که شهرداری تهران در اختیار همه نامزدها قرار داده است؛ محل تبلیغاتی ما بوده و این اماکن نیز رایگان است.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: قلب هر خانواده ایرانی اعم از دختران و پسران ستاد من است و به طور عمومی هزینه ای که تا الان برای تبلیغات انجام دادیم نزدیک به صفر است.

وی تاکید کرد: حامی سیاسی و مالی نداشته‌ام و نمی خواهم وامدار کسی باشم زیرا پس از پیروزی از رئیس جمهور انتظار خواهند داشت.

به گزارش مشرق، چهاردهمین انتخابات ریاست‌جمهوری ایران برای انتخاب نهمین رئیس‌جمهور جمعه هشتم تیر ۱۴۰۳ در سراسر کشور و سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در سایر کشورها برگزار می‌شود.

مصطفی پورمحمدی

دومین مستند تلویزیونی مصطفی پورمحمدی منتشر شد

از رینگ بوکس تا کف خیابان در دومین مستند انتخاباتی پورمحمدی +فیلم

فیلم کامل دومین مستند تلویزیونی مصطفی پورمحمدی

کف خیابان، جای احترام و انضباط است، جای حرمت‌گذاری اجتماعی است؛ فرهنگ نه رشدش، نه کنترلش نه مدیریتش کف خیابان نیست؛ کم‌توجهی می‌کنیم، بعد می‌خواهیم کف خیابان مشکل را حل کنیم»؛ بخش مهم مستند دوم مصطفی پورمحمدی گشت‌وگذاری در خیابان و گفت‌وگوهایی با مردم است، خاطراتی از رینگ بوکس و خیابان.

«محمدعلی کلی» مقاوم و باهوش

پورمحمدی ابتدای صحبت‌هایش در جواب سوال «راز و رمز حکمرانی در چیست؟» را به مسابقات بوکس آمریکا، برد محمدعلی کلی در مقابل رقبا و رینگی که آن را با رینگ رقابت در صحنه‌های بین‌المللی شبیه می‌داند اختصاص می‌دهد؛ «دو سه مسابقه بوکس در دنیا اتفاق افتاد که البته بازیگرانش همه آمریکایی بودند. اولی‌ش محمدعلی کلی که مسلمان شده بود، به عنوان بوکسور معروف آمریکایی با جو فریزیر. پیروزی محمدعلی کلی، خیلی حس قوی داد به مسلمانان، به‌خصوص جوان‌ها.

مسابقه دوم که با جورج فورمن بود. دیدیم، همه‌ش (محمدعلی کلی) دارد می‌خورد، هی خورد و خورد و خورد تا یک لحظه دیدیم با چند ضربه کاری، رقیبش را انداخت. فهمیدیم ضمن این که فوق‌العاده مقاوم است، فوق‌العاده باهوش است. هنر عمده‌اش این بود که وقتی رقیب را خسته کرد، یک لحظه فرصت فرصت پیدا کرد، گارد حریف که باز شد ضربه نهایی‌اش را زد»

پاسخ پورمحمدی به سوال اول «این رمز موفقیت در صحنه‌های مهم جهانی و حتی داخلی است؛ باید در میدان و رینگ رفت... اگر نروید به رینگ، اصلا به حساب نمی‌آیید... به جایی نخواهید رسید. من نمی‌دانم چرا از رفتن در میدان بین‌المللی می‌ترسیم»

باید از آن قهرمان یاد بگیریم

«در صحنه‌ای که باید با قدرت وارد صحنه شویم، اینجا شجاعت نیاز دارد، باید از آن قهرمان یاد بگیریم؛ مقاومت در اوج، خسته نشدن، رقیب گردن کلفت پروا نکردن، البته تمام انرژی و هوش خودمان را به کار بردن که در لحظه خاص خودش، کار خودمان را انجام دهیم» بعضی وقت‌ها هم شکست می‌خوریم اما باز یک قهرمان شکست خورده ایم.

و سوال دوم پرسیده می‌شود که گزارش همسر و دختران شما از وضعیت جامعه چیست؟ از شرایط راضی‌اند؟ پورمحمدی پاسخی می‌دهد «با تاملی کوتاه که «معمولا نسل جدید خیلی حس خوبی ندارد. خانم من نارضایتی‌اش بیشتر به خاطر مشغولیت‌هایش است. او چون با افراد آسیب دیده اجتماعی روبه‌روست طبعا دغدغه، نگرانی‌ها و ناراحتی‌هایش به خاطر اقشاری است که دچار مصیبت، گرفتاری اقتصادی، معلولیت‌ها و مریضی‌های جدی هستند»

تصویری از همسرش و پاسخ او البته با گلایه که «سال گذشته برای هر مددجویی ۱۲ میلیون در ماه هزینه می‌شد. بهزیستی سه و خورده‌ای واریز می‌کند. بقیه‌اش را اگر خیر نداریم، چه کار باید بکنیم؟ دولت و شهرداری باید انجام دهد. همه را روی موسسه‌های خیریه انداخته‌اند. موسسه خیریه یک حدی توان دارد... وقتی کمک نباشد در این وضعیت اقتصادی چه کار باید بکند؟»

معمولا طرف انتقاد جدی هستم

و سوال دیگر که، چون همیشه مسئول بودید و در همه دولت‌ها، می‌خواهم ببینم(همسرتان) چه نسبتی با شما دارند بر مشکلاتی که در جامعه است؟ و جوابی که نامزد ریاست جمهوری می‌دهد: «معمولا طرف انتقاد جدی هستم؛ طبعا من مخاطب قرار می‌گیرم، مسئول در دسترس است، هر چه انتقاد و حرف و حدیث داشتند با ما مطرح می‌کردند و به نحوی سر ما خراب می‌شد»

پرسیده می‌شود به چه منتقد هستید؟ پاسخ جالب پورمحمدی که «همسر من اگر گلایه دارد بیشتر از این باب است. به برخی مدیریت‌ها انتقاد دارد که خیلی جدی نیستند و در نظام اداری کمتر توجه می‌شود و دغدغه به اندازه‌ای که باید وجود دارد و فرزندان من بیشتر جوان هستند و فضایی که جوانان دارند مشکلاتی است که در جامعه همه درگیر هستیم».

همسرش هم درباره فرزندان خود می‌گوید: «حالشان خوب نیست. خیلی چیزها شاید داشته باشند که ما نداشتیم. الان خیلی چیزها را دارند اما دنیا شده یک دهکده جهانی؛ می‌بینند همه جای دنیا چه چیزهایی که دارند و اینها این امکانات را ندارند؛ اینترنت.. . اعصابشان خورد می‌شود که چرا در دسترسی مشکل دارند...»

عینک مردم

او را در حال قدم زدن در خیابان‌های تهران می‌بینیم که از آن به عنوان پیشنهاد خوبی از طرف سوال کننده عنوان می‌کند.

از رفتن به میدان فلسطین می‌گوید، از تعمیر عینکش، قیمت‌هایی که آن را سرسام‌آور می‌خواند و تعجب از قیمت ۱۶ میلیون تومانی عینک و می‌گوید: این عینکی که هفت، هشت سال پیش خریدم دیگر نمی‌توانم بخرم. عینکی که خریدم یک پنجم قیمت همان بود و این را انتخاب کردم .... به فروشنده هم اشاره می‌کند و به گفته پورمحمدی، «متکلی» که انداخت و گفت: ان شا الله با عینکی که مردم باید دیده شود با همان عینک ببینید.

گفت و گویش با یک قصاب که از آزردگی‌اش می‌گوید. داروخانه‌ای که صاحبش از وضعیت نابسامان بازار دارو گله دارد. او به پاساژ مرکزی رایانه تهران هم رفته و می‌گوید که در یکی دو ماه اخیر رکود شدیدتر شده است. پورمحمدی خاطرنشان می‌کند که همه هم از داستان ارز می‌گفتند.

کتاب‌های ممنوعه‌ زیرزمینی

به بازار کتاب هم رفته و فروشنده‌ای گلایه‌مند از کتاب‌های ممنوعه‌ای که زیرزمینی چاپ می‌شوند. از دست‌فروش‌های خیابانی و فردی که در یک مسئولیت و شغل حساسی است اما به همراه همسرش دست‌فروشی می‌کند. پورمحمدی می‌گوید « باوور نمی‌کردم آدمی در یک جای مهمی اشتغال داشته باشد و با همسرش در خیابان دستفروشی کند... اینها واقعیت‌های جامعه ماست و باید اینها را از نزدیک ببینیم و در نهایت درخواست یک دانشگاهی» تاکید پورمحمدی است که «هوش، توان و تجربه مان را باید بگذاریم تا درآمد مردم را افزایش دهیم. این با تولید افزایش پیدا می کند.

جلسه‌ای با تولیدکنندگان و گلایه‌های آنها، ادامه مستند را می‌بینیم از حوزه فناوری اطلاعات و اقتصاد دیجیتال و دانش بنیان تا مساله آب کشور مطرح می شود در این جلسه. نامزد انتخابات چهاردهم ریاست جمهوری تاکید دارد: نمی‌توانیم با تفکرات قدیمی و سنتی پاسخگوی نیازهای امروز باشیم. می توانیم تجربه ها و توان گذشته را امروز به کار بگیریم اما تفکر نو نیاز داریم که در اختیار جوانان مجرب تحصیل کرده است و نگاه نو نیاز است.

سهمیه‌بندی بنزین و انتخابات الکترونیک

نامزد انتخابات ریاست جمهوری دو نکته اساسی هم دارد؛ اشاره می‌کند به دوران حضورش در وزارت کشور. سهمیه‌بندی بنزین و انتخابات الکترونیک. و حرفی اساسی که «من اگر بخواهم دولت تشکیل دهم از بلوک راست اصولگرا که بیشتر خودم در آن تعریف می شوم همه را نمی خواهم کابینه تشکیل دهم. دوستان هم شاید به همین دلیل خیلی رغبت به من ندارند؛ اگر در جریان اصلاح طلب و اعتدال و کسانی که سیاسی نیستند و توانمند هستند نشان دادم که می توانم از تمام نیروها استفاده و با همان نیروها کار کنم حتی آنهایی که سرشاخ شدند و دعوا کردند، اما عرضه و فهم کار داشتند. با آنها کار کردم به تفاهم رسیدیم و خروجی های بسیار خوبی گرفتیم.

حجت‌الله ایوبی رئیس ستاد انتخاباتی پورمحمدی هم در بخش‌هایی از این مستند دیده می‌شود و به سوالاتی هم پاسخ می‌دهد.

او در باب فرهنگ می‌گوید: در یکی از کنسرت‌های استاد شجریان برق را قطع کردند. سوال: چه کسانی؟ همان‌هایی که مخالف بودند و زورشان نمی رسید. از بدنه وزارت کشور؟ سیم را کشیدند. ۴۵ دقیقه گذشت شجریان ناراحت بود و بغلشان کردم. گفت می‌دانم شما حامی ما هستید. به هر حال گذشت. نکته‌ای به استاد گفتم؛ ۴۵ دقیقه در یک سالن تاریک همه نشستند هیچ اتفاقی نیفتاد، هیچ شیشه‌ای نشکست. افتخار کنید که چنین مخاطبان فهیم و فرهیخته‌ای دارید و این جمله حال استاد را خوب کرد.

پورمحمدی در باب فرهنگ و آنچه می‌خواهد در این حوزه بکند می‌گوید: بعضی وقت‌ها هنر کار صد منبر را می‌کند، از این جهت باید هنر را یاد بگیریم و به هنرمند بها دهیم و احترام بگذاریم و هنرمندان را تقویت کنیم. احترام و عزتشان و تامین زندگی‌شان برای هنرمندان مهم است.
ایده مقبره شمس و راه‌اندازی اولین همایش آن در خوی با حضور هنرمندان سرشناس در دقایق پایانی مستند. سخت‌ها را گذاشتم آخر. پورمحمدی در جواب پرسشگر می‌گوید: تا حالا فکر می کردیم سخت ها را رد کردیم. بفرمایید..

گشت ارشاد را بپرسم؟

«ببینید، کف خیابان، جای احترام است، جای انضباط است، جای حرمت گذاری اجتماعی است. جای بزن بکوب و بگیر ببند نیست. فرهنگ نه رشدش، نه کنترلش نه مدیریتش کف خیابان نیست. آنها را رها می‌کنیم، کم‌توجهی می‌کنیم، بعد می‌خواهیم کف خیابان مشکل را حل کنیم.

...و تصاویری از خیابان های تهران پخش می شود و مقبره امام رضا(ع) و آسمان نیلگون... و پایان مستندی دیگر...

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۰:۳۴ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۳
  0 0
  این افراد همگی با هم یک مهد کودک را نمی توانند اداره کنند ، بعد می خواهند به تنهایی کشور ایران را اداره کنند ؟
 • IR ۱۲:۰۷ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۳
  1 0
  فقط آقای جلیلی عزیز و بس
 • IR ۱۲:۴۵ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۳
  1 0
  پزشکیان که اهل توجه به نظرات کارشناسان نیویورکی هستند و معتقد به روی کار امدن همان استخدامی های زمان میرحسین و رفسنجانی و خاتمی به عنوان کارشناسان با تجربه و هم حزبی های خودش . اصولا نظرشان اینست همه را خودشان باید تایید و نصب کنند و احکامشان را هم هیئت امنایی دست خودشان نگه می دارند و همیشه حق با ان هاست

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس