ناکامی آمریکا در ائتلاف‌‌سازی میان مخالفین انصارالله یمن

اختلافات میان جدایی‌طلبان جنوب یمن و اعضای دولت در تبعید درحالی بار دیگر تشدید شده که آمریکا طی ماه‌های اخیر تلاش کرده بود جبهه‌ای متحد از این گروه‌ها ایجاد نماید تا با فشار بر انصارالله، اوضاع باب المندب و دریای سرخ را آرام کند.

به گزارش مشرق، اختلافات درونی در شورای ریاستی یمن با وجود تلاش‌های عربستان سعودی و آمریکا بار دیگر افزایش داشته و در فضای مجازی و در میان سیاستمداران یمنی تشدید شده است. این دعوا زمانی آغاز شد که «محمد الغیثی»، رئیس کمیته مشورت و آشتی (زیرنظر شورای ریاستی) گفت: فعلا مسئله اصلی بازپس گیری صنعا است و مسئله جنوب اکنون مطرح نیست.

این اظهار نظر توسط فردی که توسط شورای ریاستی متولی آشتی شمال با جنوب یمن در درون ساختار شورای ریاستی است، به مذاق جنوبی‌ها خوش نیامده است. این اظهارات پس از آن مطرح شد که «رشاد العلیمی»، رئیس شورای ریاستی هم در مصاحبه‌ای گفته بود که اولویت مذاکره و توافق با حوثی‌ها ست.

این موضع گیری‌ها این تلقی را میان اعضای شورای انتقالی جنوب ایجاد کرده که از نظر اعضای دولت در تبعید که عضو شورای ریاستی هستند، مسئله جنوب (جدایی از یمن شمالی) حائز اهمیت نیست.

از این رو زمزمه‌هایی درخصوص بازبینی حضور اعضای شورای انتقالی در شورای ریاستی که محل تجمع نیروهای مخالف دولت نجات ملی یمن است، مطرح می‌شود. این درحالی است که عربستان با تلاش فراوان در آوریل ۲۰۲۲ برای کنترل تنش‌های فزاینده میان بازیگران یمنی و ایجاد جبهه واحد علیه انصارالله، شورای ریاستی را متشکل از بازماندگان دولت «عبدربه منصور هادی»، گروه‌های مسلح در نواحی مختلف و جدایی‌طلبان جنوب تشکیل داد.

مسئله اینجاست که در ماه‌های اخیر ایالات متحده نیز برای مقابله با انصارالله در حمایت از رژیم صهیونیستی برای کاهش تنش در درون شورای ریاستی وارد عمل شده بود. آمریکایی‌ها در راستای ایجاد جبهه سیاسی علیه انصارالله که در دریای سرخ تحریم اقتصادی علیه رژیم صهیونیستی اعمال کرده، تلاش نمود تا اختلافات شمالی‌ها و جنوبی‌ها در شورای ریاستی را مدیریت نماید.

در همین راستا نشستی در ۲۸-۲۹ آوریل با حضور ۲۴ حزب، گروه و مجموعه سیاسی یمنی مخالف دولت نجات ملی در عدن برگزار شد. این نشست که توسط آژانس توسعه بین‌المللی و مرکز دموکراسی وابسته به وزارت خارجه آمریکا برگزار گردید، به توافقی هفت‌بندی منجر شد که بر اصول صلح و همکاری میان بازیگران مخالف دولت صنعا تأکید داشت.

در این توافق بر بندهایی همچون مبارزه با تروریسم، تشکیل دولت فراگیر و حل مشکل جنوب (بدون اشاره به استقلال) تأکید گردید و استیون فاگین، سفیر آمریکا در سخنانی بر تعهد کشورش بر اجرای این اصول تأکید نمود.

اما در همان برهه با وجود تلاش‌های مذکور، شورای انتقالی جنوب پس از نشست تحت سرپرستی آمریکا با لحنی منفی به این نشست پرداخت و از گنجانده نشدن حق جدایی و استقلال جنوب انتقاد کرد تا نشان دهد رسیدن به توافق فراگیر در یمن تا چه حد دشوار است.

اکنون هم بار دیگر این اختلافات به عرصه عمومی کشیده شده و رسانه‌های جنوبی و فعالان در شبکه‌های مجازی به این موضوع پرداخته اند که باید جنوبی‌ها سرنوشت خودشان را از شورای ریاستی جدا کنند و به شکل مستقل اهداف شان را دنبال نمایند. این امر به معنی شکست سیاسی بزرگ برای آمریکا در یمن است؛ چراکه ممکن است شورای انتقالی جنوب مستقل از ائتلاف آمریکا به سمت آتش بس با صنعا حرکت نماید.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس