طرح نخ‌نمای آمریکا برای نجات تل‌آویو در جبهه لبنان

با تشدید حملات حزب‌الله به سرزمین‌های اشغالی، فرستاده آمریکا که پیشتر اعلام کرده بود قبل از برقراری آتش بس، دیگر به منطقه سفر نخواهد کرد، بار دیگر وارد تل‌آویو و بیروت شده است.

به گزارش مشرق، «عاموس هوکشتاین» فرستاده جنجالی آمریکا که پیشتر اصطلاحا نقش میانجی را در ترسیم مرزهای دریایی میان لبنان و فلسطین اشغالی ایفا کرده بود، بعد از شروع جنگ غزه و در حالی که حزب الله در جبهه جنوب لبنان عملیات‌ خود را برای حمایت از مردم و مقاومت غزه و همچنین دفاع از حاکمیت لبنان و ملت آن آغاز کرد، چندین بار با هدف آرام کردن جبهه جنوب لبنان به منطقه سفر کرده و با روش‌های مختلف تلاش داشت مقامات لبنانی را جهت متقاعد کردن حزب الله برای توقف عملیات‌های خود علیه رژیم صهیونیستی، تحت فشار قرار دهد.

اما این تلاش‌های هوکشتاین همانند سایر تلاش‌های آمریکا و غرب برای نجات صهیونیست‌ها در شمال فلسطین اشغالی نتیجه نداشت و او هربار دست خالی از بیروت برگشت.

تقلای هوکشتاین برای بیرون کشیدن تل‌آویو از باتلاق شمال

فرستاده جنجالی آمریکا در آخرین سفری که به بیروت داشت، یعنی بیش از یک ماه قبل، با ارسال یک پیام تهدید آمیز علیه لبنان به مقامات این کشور گفت: ما می‌خواهیم به هر قیمتی به سازوکاری برسیم که از تبدیل شدن امور در جبهه لبنان به یک تقابل بزرگ جلوگیری کنیم؛ زیرا اگر چنین جنگی اتفاق بیفتد بعداً هیچ کس قادر به کنترل آن نخواهد بود.

این سفر هوکشتاین در شرایطی انجام شده بود که مذاکرات برای آتش بس در نوار غزه هم به بن‌بست رسید و مقامات حزب‌الله از جمله شیخ «نعیم قاسم» معاون سید حسن نصرالله تاکید کردند: تهدیدات آمریکا و نماینده او هیچ تاثیری بر موضع مقاومت لبنان ندارد و تا زمانی که جنگ غزه به طور کامل متوقف نشود، عملیات‌های حزب الله علیه اشغالگران با شدت و قدرت ادامه خواهد داشت.

مقامات لبنانی از جمله «نبیه بری» رئیس پارلمان این کشور هم آب پاکی را روی دست هوکشتاین ریختند و تاکید کردند که قبل از هرگونه صحبت درباره جبهه جنوب لبنان باید رژیم صهیونیستی تجاوزات خود را متوقف کرده و به همه قطعنامه‌های بین‌المللی پایبند باشد.

موشک‌های حزب‌الله فرستاده آمریکا را راهی منطقه کرد

به این ترتیب عاموس هوکشتاین که یک صهیونیست تمام عیار است، در این ماموریت خود در بیروت هم شکست خورد و بدون اینکه بتواند امتیازی برای تل آویو بگیرد به آمریکا برگشت. در آن زمان برآوردها حاکی از این بود که هوکشتاین تا زمان برقراری آتش بس کامل در نوار غزه دیگر به منطقه باز نخواهد گشت؛ زیرا می‌داند بدون توقف جنگ در غزه نمی‌تواند در جبهه لبنان کاری برای رژیم صهیونیستی بکند.

اما چند روز قبل رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند که هوکشتاین به عنوان نماینده ویژه «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا به لبنان و اراضی اشغالی سفر خواهد کرد.

هوکشتاین، دیروز دوشنبه در سفر به فلسطین اشغالی با «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم اشغالگر دیدار کرد و آن گونه که منابع رسانه‌ای گزارش داده‌اند امروز به بیروت سفر می کند.

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال درباره سفر هوکشتاین به بیروت و فلسطین اشغالی گزارش داد که عاموس هوکشتاین بعد از دیدار با «یوآف گالانت» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی به لبنان می‌رود و تلاش خواهد کرد تا مانع گسترش درگیری میان تل آویو و حزب‌الله شود.

این رسانه آمریکایی مدعی شد که هوکشتاین قصد دارد مذاکرات غیرمستقیمی با حزب الله به میانجی‌گری نبیه بری رئیس پارلمان لبنان انجام دهد.

مهمترین نکته‌ای که درباره سفر هوکشتاین به منطقه وجود دارد، زمانبندی این سفر است و اینکه به شکل ناگهانی انجام شد. هفته گذشته بعد از جنایت تروریستی رژیم صهیونیستی در به شهادت رساندن «حاج ابوطالب» فرمانده نظامی حزب الله و چند تن از همرزمان او، مقاومت اسلامی لبنان شدت حملات خود را چه در سطح کمی و چه کیفی به شکل قابل توجهی بیشتر کرد؛ به طوری که شمال فلسطین اشغالی طی روزهای گذشته زیر حملات موشکی حزب الله در آتش می‌سوخت و صهیونیست‌ها را به شدت وحشت زده کرد.

بعد از حملات موشکی پی در پی حزب الله به سراسر شمال فلسطین اشغالی و آتش سوزی‌های گسترده‌ای که در آنجا رخ داد، علاوه بر رژیم صهیونیستی، آمریکا و کشورهای غربی هم به شدت احساس خطر کرده و جلسه‌ای را برای بررسی این موضوع تشکیل دادند که طی آن «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه اعلام کرد رهبران گروه ۷ در نشست سران خود برای تشکیل کمیته‌ای سه جانبه شامل آمریکا، فرانسه و تل‌آویو جهت گفت‌وگو درباره ابتکار پاریس برای کاهش تنش‌ها میان حزب الله و رژیم صهیونیستی توافق کرده‌اند.

بعد از آن منابع آمریکایی گزارش دادند که عاموس هوکشتاین نماینده جو بایدن قصد دارد برای بحث درباره راه‌های جلوگیری از وقوع یک جنگ گسترده میان رژیم صهیونیستی و حزب الله سفری به تل آویو و بیروت داشته باشد.

روشن است که شدت حملات حزب الله و بن بست عمیقی که تل‌آویو در جبهه شمالی گرفتار آن شده، مهمترین و شاید تنها دلیل سفر هوکشتاین به منطقه است. هوکشتاین در آخرین سفر خود به بیروت به نبیه بری گفته بود سفر بعدی او به لبنان زمانی انجام خواهد شد که آتش بس کامل در غزه برقرار شده باشد، اما امروز بدون آتش بس در غزه، به بیروت می‌آید.

برنامه نخ‌نمای هوکشتاین در بیروت

در این زمینه یک منبع دیپلماتیک در بیروت در گفت‌وگو با روزنامه الانباء اعلام کرد: عاموس هوکشتاین تحت هدایت مستقیم دولت آمریکا در سفر جدید خود به لبنان قصد دارد پیام‌های تهدید آمیزی برای مقامات این کشور بیاورد و اصرار خواهد کرد تا وضعیت جبهه جنوب لبنان به قبل از ۸ اکتبر ۲۰۲۳، برگردد.

این منبع گزارش داد: هوکشتاین که در کارنامه دیپلماتیک خود در دوره ریاست جمهوری جو بایدن، تعیین مرزهای دریایی بین لبنان و فلسطین اشغالی را ثبت کرد، به دنبال آن است که با حل مسأله مرزهای زمینی میان دو طرف یک دستاورد برای خود کسب کند. در واقع سفری که فرستاده آمریکا به بیروت انجام می‌دهد، در راستای تحقق منافع رژیم صهیونیستی و همچنین بر مبنای محاسبات داخلی آمریکاست؛ جایی که هوکشتاین می‌خواهد قبل از آغاز مناظره انتخاباتی میان بایدن و «دونالد ترامپ» نامزد حزب جمهوری‌خواه، جبهه جنوب لبنان را آرام و سپس سازوکاری برای آغاز گفتگوها درباره مرزهای زمینی لبنان و فلسطین اشغالی اتخاذ کند.

در این میان منابع آگاه از امور درباره برنامه خطرناک فرستاده جنجالی واشنگتن در بیروت هشدار داده و از مقامات لبنانی خواستند حقیقت آنچه که هوکشتاین به آنها می‌گوید را برای مردم فاش کنند. هوکشتاین این بار در حالی به لبنان سفر کرده که حتی برخلاف دفعات قبل نمی‌تواند تظاهر به میانجگری کند و علناً برای محافظت از رژیم اشغالگر قدس و نجات این رژیم دست و پا می‌زند.

به عبارت دیگر مقامات صهیونیست از جمله بنیامین نتانیاهو به نوعی خود را از مسأله درگیری‌ها در مرزهای لبنان و فلسطین اشغالی کنار کشیده و تلاش دارند این موضوع را تبدیل به یک مشکل میان آمریکا و لبنان کنند تا ایالات متحده هر کاری که می‌تواند برای توقف عملیات‌های حزب الله انجام دهد.

شبکه سی بی اس هم گزارش داد که تشدید درگیری‌ها میان رژیم صهیونیستی و حزب الله موجب نگرانی مقامات آمریکایی شده و آنها به شدت از گسترش جنگ در این جبهه که می‌تواند به یک جنگ منطقه‌ای بزرگ تبدیل شود هراس دارند.

شکست آمریکا در نجات اسرائیل باز هم تکرار می‌شود؟

همه این‌ها در حالی است که محافل، رسانه‌ها، کارشناسان و مقامات سابق و حتی کنونی رژیم اشغالگر بعد از عملیات‌های غافلگیر کننده حزب الله طی هفته گذشته شدیداً وحشت زده شده و درباره عواقب مرگبار هرگونه جنگ گسترده در جبهه شمالی هشدار می‌دهند؛ به طوری که این روزها تیتر اغلب رسانه‌های عبری را با عنوان «اسرائیل زیر آتش حزب الله» مشاهده می‌کنیم.

اما اینکه هوکشتاین در ماموریتی که برای نجات تل آویو دارد پیروز می‌شود یا همانند ماموریت‌های قبلی شکست خورده و دست خالی به واشنگتن باز خواهد گشت، باید بگوییم حزب الله نه در حرف، بلکه در عمل ثابت کرده که تحت هیچ شرایطی از موضع خود در حمایت از غزه دست نخواهد کشید.

از طرف دیگر باید توجه داشته باشیم که عملیات‌های حزب‌الله در جنوب لبنان علیه اشغالگران صرفاً محدود به عملیات‌های تکراری برای ابراز همبستگی با مردم و مقاومت فلسطین نیست؛ بلکه مقاومت لبنان در نبردی که از ۸ اکتبر ۲۰۲۳ با رژیم صهیونیستی آغاز کرده، معادلات جدید متعددی به ثبت رسانده که تل‌آویو مجبور به پذیرش آنها شده است.

حزب الله در چند ماه گذشته همه خطوط قرمزی که صهیونیست‌ها ترسیم کرده بودند را زیر پا گذاشته و از ضربه زدن به هیچ یک از مواضع حساس و راهبردی ارتش اشغالگر از جمله پایگاه‌ها و سیستم‌های جاسوسی آن دریغ نکرده است. علاوه بر آن پهپادهای جاسوسی ارتش رژیم صهیونیستی که مهم‌ترین ابزار این رژیم برای جمع آوری اطلاعات و سپس انجام عملیات‌های ترور محسوب می‌شوند، در جریان نبرد کنونی یکی پس از دیگری توسط حزب الله در آسمان لبنان سرنگون شده‌اند. مقاومت لبنان همچنین بارها جنگنده‌های ارتش اشغالگر را مجبور به فرار از حریم هوایی لبنان کرده و قدرت پدافندی خود را به رخ دشمن کشیده است.

همه این‌ها تنها نمونه کوچکی از دستاوردها و معادلاتی هستند که مقاومت لبنان در چهارچوب پیوستن به نبرد طوفان الاقصی رقم زده است و آنگونه که مقامات حزب الله می‌گویند، در روزهای آینده باید منتظر غافلگیری‌های جدید علیه صهیونیست‌ها در شمال فلسطین اشغالی باشیم.

همچنین عملیات‌های مرگبار حزب الله علیه دشمن صهیونیستی در شرایطی ادامه پیدا کرده که نتانیاهو و سایر سران رژیم اشغالگر تهدید به گسترش جنگ در شمال فلسطین اشغالی علیه لبنان کرده بودند؛ با امید به اینکه حزب‌الله عقب نشینی کند اما نتیجه آن کاملاً عکس بود.

منبع: مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • IR ۱۰:۰۸ - ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
    0 0
    سلام بر حزب الله و حزب اللهی.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس