کد خبر 1614268
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۴۲
کیفیت هوای اصفهان خطرناک است/ شاخص ۴۰۰

شاخص کیفیت هوای کلانشهر اصفهان با میانگین ۴۰۰ وضعیت خطرناک را نشان می‌دهد.

به گزارش مشرق، شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۵ ایستگاه سنجش فعال در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح دوشنبه بیست و هشتم خرداد با میانگین ۴۰۰ وضعیت خطرناک را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر امروز در ساعت انتشار این گزارش در ایستگاه خیابان ۲۵ آبان با عدد ۱۸۳، میدان انقلاب ۱۹۸، دانشگاه صنعتی ۱۷۶، رهنان ۱۷۸، سپاهان‌شهر ۱۸۹، خیابان فرشادی و بولوار کاوه ۱۸۲، خیابان فیض ۱۸۰، خیابان میرزا طاهر ۱۷۵ و ولدان ۱۸۱ AQI در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان و در ایستگاه کردآباد با ۲۲۹ AQI بنفش و بسیار ناسالم است.

شاخص هوای اصفهان همچنین در ایستگاه پارک زمزم با عدد ۳۸۳، خیابان زینبیه ۴۱۷ و بزرگراه خرازی ۵۰۰ AQI وضعیت خطرناک را نشان می‌دهد.

در دو ایستگاه زینبیه و پارک زمزم که نسبت به سایر ایستگاه‌های پایش کیفی هوای شهر اصفهان جدیدتر هستند و جز ذرات معلق کوچک‌تر از pm۲.۵ امکان نمایش سایر آلاینده‌ها را نیز دارند، شاخص ذرات معلق کوچک‌تر از pm۱۰ امروز در وضعیت خطرناک قرار گرفته است. ذرات معلق pm۱۰ نشان دهنده وضعیت گردوغبار است.

همچنین اداره کل هواشناسی استان اصفهان طی روزهای اخیر نسبت به تداوم ناپایداری‌های همرفتی در مناطقی از استان هشدار سطح زرد صادر و اعلام کرده بود که به ویژه در مناطق شمال، شرق و مرکز استان احتمال وقوع باد شدید و خیزش گردوخاک و کاهش کیفیت هوا طی اواسط هفته وجود دارد.

امروز دومین روز در خرداد ماه است که هوای کلانشهر اصفهان به دلیل تشدید آلودگی بر اثر گردوغبار در وضعیت خطرناک قرار می‌گیرد. جمعه ۲۵ خرداد نیز برای ساعاتی شاخص هوای شهر اصفهان در وضعیت خطرناک گزارش شده بود.

امروز شاخص هوا در زرین‌شهر با میانگین ۱۴۷ و مبارکه با میانگین ۱۰۴ AQI در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس و در شاهین‌شهر با میانگین ۱۸۳ ناسالم برای عموم شهروندان ثبت شد. امروز ایستگاه سنجش آلودگی هوای کاشان، نجف آباد، سجزی، خمینی‌شهر، قهجاورستان و منطقه صنعتی دولت آباد قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 0
 • ایران IR ۲۰:۲۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۸
  0 0
  خداراشکر
 • گازوییل مجانی IR ۱۱:۴۲ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۲
  1 0
  گازوییل مجانی است و کامیونهای فرسوده با مصرف صدی شصت همراه با روغن سوزی ، شهرها را آلوده تر میکنند ... بنزین هم که مجانی است ... خودرو و موتور سیکلتهای بیشمار ، با آلودگی اگزوز و آلودگی صوتی ، در حال صفا دادن به روح و جسممان هستند !!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس