اعلام‌نظر پزشکی قانونی به قوه قضائیه درباره شهادت رئیس‌جمهور

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: نخستین بحران ما در سال جدید، شهادت رئیس‌جمهور و همراهانشان بود که کارهای مربوطه در پزشکی قانونی انجام شد و نظرات خود را به دستگاه قضایی اعلام کردیم.

به گزارش مشرق، عباس مسجدی رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور در نشست خبری درباره بانک ژنتیک بیان داشت: بانک ژنتیک را سرمایه عظیمی برای کشور می‌دانیم. در حال توسعه جدی آن هستیم و رشد ۱۰۰ درصدی در حوزه پروفایل و اخذ نمونه در طی یکسال گذشته را داشتیم و به سرعت مسیر ادامه دارد.

وی با بیان اینکه در طی یک سال ۴۰ پرونده عوامل مجرمانه شناسایی و به قوه قضائیه اعلام شد، گفت: راه اندازی سامانه بانک ژنتیک کشور در جهت ایمن سازی اطلاعات بانک ژنتیک بسیار مؤثر است‌.

۱۱ پروژه عمرانی در هفته قوه قضائیه افتتاح خواهد شد

مسجدی افزود: ۱۱ پروژه عمرانی در هفته قوه قضائیه افتتاح خواهد شد که برای افتتاح این پروژه‌ها ۱۱۵ میلیارد هزینه صرف شده است. در حوزه تجهیزات نیز از چند کشور مانند چین و هند تجهیزاتی خریداری و وراد کشور شده است.

وی عنوان کرد: کیت ۳۰ جایگاهی در این سازمان تولید شده و در مرحله آزمایش‌های نهایی است که این کیت توانست تاییدیه‌های لازم برای تولید را دریافت کند.

مسجدی ضمن گرامی داشت یاد و خاطره شهدای هفتم تیر و شهادت آیت الله رئیسی و همکارانشان گفت: شعاری که در سال ۱۴۰۳ سازمان پزشکی به عنوان منشور کاری خود انتخاب کرد ارتقای کیفیت همه جانبه و خدمت به مردم عزیز است و سازمان پزشکی قانونی در یکسال آینده پیشرفت همه جانبه را در حوزه نیروی انسانی و تجهیزات دارد.

وی ادامه داد: ما خود را مدیون مردم می‌دانیم و تلاشمان این است که بتوانیم خدمات علمی تر با رعایت سرعت برای مردم داشته باشیم.

نظر پزشکی قانونی در رابطه با شهدای خدمت اعلام شد

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور همچنین با اشاره به حادثه سقوط بالگرد رئیس جمهور و تیم همراهشان بیان داشت: نظرات کارشناسی متخصصان پزشکی قانونی در رابطه با شهدای راه خدمت پس از بررسی‌ها به دستگاه قضائی اعلام شده است.

وی با اشاره به اینکه طی یکسال گذشته بحران‌های مختلفی را داشتیم، گفت: اولین بحران ما در سال جدید، شهادت رئیس جمهور و همکارانشان بود که مورد آزمایش قرار گرفتند و نظرات خود را به دستگاه قضائی اعلام کردیم.

وی افزود: همچنین واژگونی قطار در مسیر قم و کاشان را داشتیم که ۷ جسد زغالی داشت و شناسایی آن از طریق DNA انجام شد. همچنین آتش سوزی کمپ ترک اعتیاد لنگرود و حادثه حرم مقدس شاه چراغ در شیراز را داشتیم که توسط همکاران ما بررسی شد.

حتی یک بافت هم بدون رضایت بستگان متوفی دریافت نمی‌شود

مسجدی برداشت قرنیه را یکی دیگر از خدمات این سازمان برشمرد و گفت: بانک قرنیه تمامی خدمات خود را به صورت رایگان انجام می‌دهد. اجازه برداشت قرنیه در سالن‌های تشریح از بستگان متوفیان اخذ می‌شود تا این قرنیه‌ها به صورت رایگان برای بیماران نیازمندان استفاده شود. این اقدام باید با رضایت بستگان متوفی باشد و برداشت قرنیه هرگز بدون اجازه انجام نخواهد شد.

وی گفت: حتی یک چشم و بافت هم بدون رضایت بستگان متوفی دریافت نمی‌شود و براساس قانون نمی‌توانیم بدون رضایت خانواده متوفی همچنین برداشتی انجام دهیم.

رئیس سازمان پزشکی قانونی خاطرنشان کرد: همه اقدامات این نهاد کاملاً علمی و فقهی است و باید از این دو فیلتر عبور کند تا جای کوچک‌ترین اشتباه و انحرافی وجود نداشته باشد.

مسجدی به موضوع امنیت روانی جامعه به عنوان یکی از ارکان اصلی در تکالیف پزشکی قانونی اشاره کرد و افزود: متأسفانه این سازمان به طور مستمر توسط جنگ رسانه‌ای مورد حمله قرار می‌گیرد.

کاهش ۱۰.۵ درصدی فوتی‌های تصادفات در نوروز امسال

وی با بیان اینکه در سال ۱۴۰۲، ۲۰ هزار و ۴۵ نفر از هموطنان‌مان بر اثر حوادث رانندگی فوت کردند، یادآور شد: این آمار نشان از رشد ۲.۸ درصدی فوتی‌های تصادفات در سال ۱۴۰۲ دارد. در طرح نوروزی امسال نیز هزار و ۸۹ فوتی داشتیم که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰.۵ درصد کاهش داشت

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 21
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۱۲:۲۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  19 2
  روحشان شاد
  • طاهری IR ۱۷:۲۸ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
   4 1
   سه خبر مهم که از تیترها افتاده است ، ۱_محکوم شدن شرکت اکراینی فاجعه هواپیمای اکراینی در دادگاه های کانادا (شهید زنده دانشمند و انقلابی سردار عزیز حاجی زاده). ۲_درک رفتن مریم رجوی. ۳_آزادی حمید نوری از بیدادگاه های سوئد
 • IR ۱۴:۲۸ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  20 3
  رئیسی رئیسی نکرد.رفتارش با مردم حتی بعد از رئیس جمهور شدن فرقی نکرد خدا بیامرزدشون
 • IR ۱۵:۰۷ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  13 3
  کار در پزشکی قانونی روحیهٔ قوی می خواد
 • DE ۱۶:۳۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  6 9
  کشتند ، رفت ! حاشیه نرو !
  • IR ۱۸:۴۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
   0 1
   چه کسی ؟ چگونه ؟ با چه ابزاری ؟ توسط چه کسی ؟ با چه انگیزه ای ؟ و طرح و برنامه او برای اینده کشور و جایگزینی ریسی چیست ؟ یا دقیق کامل مستند توضیح بده یا باید بگیرن ببرن قشنگ توجیحت کنند
  • IR ۱۹:۱۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
   0 1
   سند رو کن.
  • IR ۱۹:۴۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
   0 1
   وووور نزن، ببند ، بی راهه نرو !
  • لنگی سوز IR ۲۰:۰۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
   1 1
   حمید نوری هم آزاد شد ، بدبخت فلک زده . گرفتی خخخخخخخخ !!!!!!
  • ساسان IR ۲۲:۱۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
   0 1
   چرا
  • ساسان IR ۲۲:۱۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
   2 0
   چرا هر کی نظر مخالف شما داره سریع میخواید بگیرید ببریدش در کجای دین شما امده ؟
 • IR ۱۷:۰۸ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  2 0
  تیترتون غلط اندازه
  • IR ۲۳:۴۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
   1 0
   مثل همیشه
 • US ۱۷:۱۸ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  6 0
  ابهامات سقوط هلیکوپتر: روایت آقای اسماعیلی رئیس دفتر شهید رئیسی با آقای بذر پاش کاملا متناقض است آنها در شماره هلیکوپتر که با هم بودند با هم اختلاف نظر دارند؛ چرا؟ نحوه بیان آنها از زمان بروز حادثه دارای باگ های عجیبی است؟ جابجایی ناگهانی افراد مشکوک است چرا محافظ شخصی بر خلاف قوانین هلیکوپتر رئیس جمهور را ترک کرده؟ فقدان جعبه سیاه و استفاده از هلیکوپتر قدیمی و فرسوده و فاقد امکانات قصور محسوب نمی شود؟ کم‌ کردن ارتفاع بعد از دستور اوج گرفتن از ابرها کمی عجیب نیست؟ وقت کشی در پیدا کردن محل سانحه و پاسخگویی تلفن خلبان توسط آل هاشم در حالی که شرایط ناپایداری دارد و این که او گوشی خلبان را در ان‌ شرایط بحرانی از کجا به دست‌‌ آورده و رمز گوشی خلبان را از کجا می دانسته عجیب نیست، همان لحظه چرا رد یابی نشده و چرا به جای گشتن در محل اصلی جاهای دیگری غیر از آن ‌جستجو می شد، چگونه در ان‌ شرایط هولناک یک پیرمرد ناتوان می توانست از هلیکوپتر بپرد و زنده بماند، چرا کت و جوراب از پای یکی از جنازه ها بیرون آمده چرا جنازه ها برخی سالم هستند بدون سوختگی و برخی به شدت سوخته و ناشناس، آیا کسی قبلا آن جا بوده و صحنه را به هم‌ زده و ال هاشم را به قتل رسانده و جنازه ها را برخی سوزانده و آثار جنایت را پاک کرده، نشانه هایی از جا به جایی جنازه ها به چشم می خورد لباس آنها به طرف بالا کشیده شده/ اگر هواپیما در هوا متلاشی شده باشد قطعات آن همه جا پراکنده است پس در هوا منفجر نشده! چرا بال هلیکوپتر سفید است در حالی که باید آبی باشد آن فرد تنها و غیر عادی صبحگاهان قبلا از موتورسواران نزدیکی محل سانحه چه کار می کرد و کجا می رفت/ چرا درخت ها اکثرا سالمند و نسوخته در حالی که می بایست نشانه هایی از آتش سوزی به چشم بخورد/ ایشان قربانی یک جنایت سازمان یافته شده یا قربانی سهل انگاری ها و کمبود امکانات/ احتمال یک درگیری انتحاری در هلیکوپتر چقدر است/ احتمال شلیک از پایین به هلیکوپتر چقدر است؟ اقای رئیسی قربانی توطئه ضد انقلاب و گروهک‌ منحط زن زندگی ازادی شده یا گروه های ذی نفع ایشان را به شهادت‌ رساندند/ درباره نقش دخالت موساد یا کشور یا منافقین در ان حادثه توضیحی موثقی ارائه نشده و شفاف سازی نشده امید به این‌سوالات پاسخ درستی داده شود تا فضای انتخابات با بصیرت کافی همراه باشد. با تشکر
 • IR ۱۷:۳۷ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  4 0
  در دوران ریسی یک جمله هم از ریسی حمایت نکردند .
 • IR ۱۸:۲۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  3 0
  مثلث شوم و نکبت : ( حسن روحانی - خاندان رفسنجانی - سازمان موساد ) هر یک بگونه ای باعث شهادت مظلومانه شهید دکتر آیت الله رییسی
 • DE ۱۸:۴۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  4 0
  هر بچه ایی می‌دونه این یک عملیات تروریستی بود
 • DE ۲۲:۰۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  1 0
  يا حسين
 • DE ۲۲:۰۶ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  1 0
  منتظريم
 • US ۰۰:۳۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۷
  3 0
  اصلا حادثه همین دلیل بیکفایتی خیلی هاست
 • US ۰۱:۴۷ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۷
  0 0
  حتما

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس