کد خبر 1612527
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۹:۳۴

به گزارش مشرق، کانال محلل در ایتا مطلبی درباره عملیات النصیرات منتشر کرد:

۱) برنامه‌ریزی عملیات فوق از یک ماه پیش انجام شده و یک هفته قبل از آن نیز هماهنگی‌ها میان نتانیاهو، هالوی، هالیوا و آلون انجام شده است. انتخاب تاریخ عملیات در روزی که بنی گانتز قرار بود از دولت خارج شود، حاکی از بُعد سیاسی طراحی فوق است. همچنین از یک هفته قبل نیز ارتش رژیم محورهایی ایذایی در دیرالبلحو المغازی و البریج گشوده بود.

۲) در ساعت ۱۱ صبح روز شنبه که شلوغ‌ترین ساعات بازار النصیرات است، دو خودرو مبدل به کمک‌رسانی و پناهندگان وارد شده و در کنار دو خانه محل نگهداری اسرا که فاصله ۲۰۰ متری داشتند، پارک می‌کنند و نیروهای ویژه با استفاده از تجهیزات همراه از دیوار بالا رفته و وارد منازل می‌شوند.

۳) پس از پارک ماشین‌ها، کمربند آتشین توسط صدها جنگنده، تانک، توپخانه هویتزر و کوادکوپتر رژیم ایجاد شده که باعث انهدام ۸۰ منزل می‌شود. توصیف واقعه از سوی ساکنان دردناک است و گفته می‌شود عملا هر جنبنده نهایتاً توسط کوادها هدف قرار گرفته که منجر به ۲۷۴ شهید شامل ۶۴ کودک، ۵۷ زن و ۳۷ سالمند و زخمی شدن ۶۹۸ نفر دیگر شامل ۱۵۳ کودک، ۱۶۱ زن و ۵۴ سالمند می‌شود.

۴) نقش اطلاعاتی و عملیاتی نیروهای آمریکایی و انگلیسی واضح است.

۵) هر چند عملیات فوق دستاوردی تاکتیکی و نمایشی برای نتانیاهو به دنبال داشت اما این دستاوردسازی هیچ ارزش راهبردی نداشت و کمتر از ۲۴ ساعت بعد، تظاهرات هزاران نفری در تل‌آویو و خروج گانتز و آیزنکوت از کابینه جنگ نشان داد ماهیت میدان تغییری نکرده.

۶) جنایت فوق هیچ تغییری در موضع مقاومت در میز مذاکرات به وجود نیاورد بلکه باعث اتحاد بیشتر حماس و جهاد در مواضع و تاکید بیش از پیش بر تضمین کتبی پایان جنگ، خروج اشغالگر، رفع حصر و آغاز روند بازسازی و آزادی زندانیان شد.

۷) در همین راستا اعتماد مقاومت فلسطین به آمریکا به عنوان یک میانجی مستقل در مذاکرات به شدت کاهش یافت. بایدن چند روز پیش از تضمین شفاهی خود برای پایان جنگ گفته بود؛ همکاری کامل در جنایت فوق نشان داد بازی دوگانه سیاسی - نظامی آمریکا همچنان ادامه دارد. ازسرگیری هدف قرار دادن مواضع آمریکایی در منطقه بیش از پیش نزدیک است.

۸) خودِ مقاومت در غزه نیز توانست حمله فوق را جذب کرده و با تجربه‌گیری پدافندی از یورش فوق، مکانیزم حفاظت از اسرا را بهبود دهد. همچنین دستورکار آفندی افزایش کمین‌ها و اسیرگیری از سربازان صهیونیست نیز تشدید شده است.

۹) جبهه‌های پشتیبانی نیز در آخرین مصوبات خود تاکید داشتند که پس از مطالعه دقیق وضعیت فلسطین، به تشدید و عملیات مشترک متناسب با هدف محاصره و همچنین فشار بر متحدین رژیم با تاکید بر آمریکا بپردازند.

گفتنی است در پاسخی که حماس و جهاد اسلامی مشترکاً به دوحه داده‌اند، تاکید شده که با توجه به ایفای نقش فعال آمریکا در جنایت النصیرات، مقاومت دیگر آمریکا را به عنوان ضامن قبول نداشته و کشورهای چین، روسیه و ترکیه باید به عنوان ضامن در توافق افزوده شوند.

از دیگر نکات نیز این است که اولاً ارتش اسرائیل باید تا پایان هفت روز اول به طور کامل از نوار غزه عقب‌نشینی کرده و ثانیاً مرحله اول توافق با اعلام رسیدن به آرامش پایدار که به معنای اتمام جنگ است، پایان می‌یابد در حالی که در متون قبلی خروج اشغالگر در زمانی حدوداً ۴۰ روزه و اعلام پایان جنگ در مرحله دوم بود.

*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس