پاسخ حماس به ادعاهای صهیونیست‌ها درباره تغییر در خطوط کلی پیشنهاد آتش‌بس در غزه

یکی از اعضای دفتر سیاسی حماس گفت که حماس و گروه‌های فلسطینی «به پیشنهاد آتش‌بس پاسخ مثبت و جدی دادند به این ترتیب درها را برای توافق باز کردند».

به گزارش مشرق، عزت الرشق، عضو دفتر سیاسی حماس در پستی در کانال تلگرامی خود نوشت: «پاسخ جنبش حماس و جناح‌های مقاومت فلسطینی به این پیشنهاد مسؤولانه، جدی و مثبت و منطبق بر خواسته‌های مردم و مقاومت ما است و راه گسترده‌ای را برای رسیدن به توافق باز می‌کند.»

عضو دفتر سیاسی حماس تاکید کرد که تحریک رسانه‌های صهیونیست در قبال پاسخ حماس اشاره به تلاش برای فرار از منافع توافق پیشنهادی دارد.

عصر سه‌شنبه، رسانه‌های عبری زبان به نقل از یک مقام ارشد اشغالگر گزارش دادند که تل‌آویو پاسخ حماس را از میانجیگران دریافت کرده است.

وبگاه عبری «Walla» به نقل از یک مقام صهیونیست ادعا کرد که جنبش حماس خطوط کلی توافقنامه آزادی اسیران ارائه شده توسط جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا را رد کرد.

این مقام صهیونیست مدعی شد که حماس همه عناصر اساسی این پیشنهاد را تغییر داده است.

وی اشاره کرد این درحالی است که رئیس جمهور بایدن درباره اتخاذ این پیشنهاد همانطور که هست، امضا و اجرای آن صحبت کرده است.

همچنین یک منبع آگاه از گفت‌وگوهای آتش‌بس در نوار غزه گفته بود پاسخ جنبش حماس که روز سه شنبه به پیشنهاد آتش‌بس رژیم صهیونیستی در نوار غزه ارائه شد شامل «اصلاحاتی» است.

این منبع آگاه که خواست به دلیل حساسیت موجود نامش فاش نشود به خبرگزاری فرانسه گفت: « اسرائیل از طریق میانجی‌گران پاسخ حماس را دریافت کرد، حماس پیشنهاد آزادی اسیران را رد کرده است. آنها (حماس) همه معیارهای اصلی و مهم (در پیشنهاد) را تغییر دادند. پاسخ شامل اصلاحاتی در پیشنهاد اسرائیل از جمله جدول زمانی آتش‌بس دائمی و خروج کامل نیروهای اسرائیلی از نوار غزه بود.»

وی افزود: مذاکرات از طریق میانجیگران قطری و مصری با هماهنگی آمریکا ادامه خواهد داشت.

در عین حال، یکی از مقامات حماس که خواست نامش فاش نشود، به رویترز تاکید کرد: «این پاسخ یک جدول زمانی جدید برای آتش‌بس دائمی با اسرائیل و خروج نیروهای اسرائیلی از غزه از جمله رفح را پیشنهاد کرد.»

این اولین واکنش غیرمستقیم تل‌آویو به بیانیه مشترک جنبش حماس با جنبش جهاد اسلامی برای تحویل دادن پاسخشان به پیشنهاد اعلام شده توسط جو بایدن به میانجی‌ها بود.

در واشنگتن، کاخ سفید تاکید کرد که ایالات متحده در حال بررسی واکنش رسمی جنبش حماس به پیشنهاد آتش‌بس اخیر در نوار غزه است.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفت: «واشنگتن پاسخی را که حماس به قطر و مصر داده بود، دریافت کرد و ما در حال بررسی آن هستیم.»

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا هم گفت که در تماسی با یوآو گالانت، وزیر جنگ اشغالگران بر حمایت واشنگتن از آتش‌بس جامع و توافق تبادل اسرا تاکید کرد و افزود: «ما توافق کردیم که مسؤولیت پذیرفتن توافق بر عهده حماس است.»

وزارت خارجه قطر شامگاه سه‌شنبه اعلام کرد که دوحه و قاهره پاسخی از حماس و جناح‌های فلسطینی درباره پیشنهاد رژیم صهیونیستی برای آتش‌بس در غزه دریافت کرده‌اند.

منبع: ایسنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس