کد خبر 1607547
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۱:۰۰
یک‌سوم ایرانی‌ها کبد چرب دارند | کدام افراد کارشان به پیوند کبد می‌کشد؟ | حتما سالی یک بار آزمایش خون و سونوگرافی بدهید

یک فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد می‌گوید: تا ۵۰ سال قبل اصلا اسمی از بیماری کبد چرب نبود، اما در سال‌های اخیر به دلیل رژیم‌های غذایی غلط، عدم تحرک کافی و چاقی، خیلی از مردم گرفتار این بیماری شده‌اند.

به گزارش مشرق، بیش از ۳۰ درصد ایرانی‌ها به یکی از درجاتِ کبد چرب مبتلا هستند و خیلی از آنها از این موضوع بی‌اطلاع‌اند. چراکه این بیماری هیچ علامت مشخصی ندارد و فرد زمانی متوجه آن می‌شود که مبتلا شده است. بنابراین پزشکان تاکید دارند که افراد حتما سالی یک بار برای آزمایش خون و سونوگرافی اقدام کنند تا از سلامت کبد خود مطمئن شوند.

کبد، یکی از اندام‌های حیاتی است که وظیفه مهمی مثل پاکسازی خون را بر عهده دارد و بیماری کبد چرب (Fatty liver) زمانی اتفاق می‌افتد که کبد به دلیل تجمع بیش از حد چربی نمی‌تواند به وظیفه خود عمل کند.

این بیماری دارای ۴ مرحله یا گرِید است و گرید ۴ همان «سیروز کبدی» است که نتیجه آسیب دیدنِ وسیعِ کبد است. در این مرحله، بافت آسیب‌دیده جایگزین بافت سالم کبد می‌شود و عملکرد کبد را کاهش می‌دهد و درنهایت می‌تواند عملکرد کبد را کاملا مختل کند. سیروز کبدی می‌تواند منجر به نارسایی کبد و نیز سرطان کبد شود.

متخصصان می‌گویند تغذیه ناسالم، بی‌تحرکی و چاقی بزرگ‌ترین دشمنان کبد هستند. مصرف برخی داروها، عوامل ژنتیکی، دیابت و تریگلیسیرید بالا (یکی از انوع چربی خون) نیز می‌توانند به بروز کبد چرب منجر شوند.

تا ۵۰ سال قبل اسمی از کبد چرب نبود

وجود چربی در کبد طبیعی است، ولی اگر بیش از ۱۰ درصد وزن کبد چربی باشد، به آن کبد چرب گفته می‌شود. این بیماری، یکی از بیماری‌های شایع جهان و محصول دنیای مدرن است. به طوری که دکتر ایرج خسرونیا، فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد و رئیس انجمن علمی متخصصان داخلی ایران درباره آن می‌گوید: این بیماری در ۵۰ سال اخیر شیوع پیدا کرده است. تا ۵۰ سال قبل اصلا اسمی از بیماری کبد چرب نبود و فقط زنان باردار ممکن بود به آن مبتلا شوند. اما در سال‌های اخیر به دلیل رژیم‌های غذایی غلط و عدم تحرک کافی، خیلی از مردم گرفتار این بیماری شده‌اند. به طوری که امروز حدود یک‌سوم ایرانی‌ها مبتلا به کبد چرب هستند.

خسرونیا می‌گوید: این بیماری هیچ علائمی ندارد و فرد اصلا متوجه آن نمی‌شود و تشخیصش آنقدر طول می‌کشد تا بیماری پیشرفت کند. بیماری که مبتلا است، هیچ اطلاعی از بیماری خود ندارد و اگر بر حسب تصادف برای آزمایش خون و سونوگرافی مراجعه کند، متوجه بیماری خود می‌شود.

این فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد در توضیح بیشتر این بیماری می‌گوید: چربی‌هایی که وارد بدن ما می‌شوند، باید بسوزند. اگر این چربی‌ها بیشتر از حد نیاز بدن‌مان باشد، در کبد تجمع می‌کند و فرد به بیماری کبد چرب مبتلا می‌شود.

عوامل ابتلا به کبد چرب

اما چه عواملی منجر به بروز کبد چرب می‌شود که در حال حاضر ۳۰ درصد ایرانی‌ها را درگیر خود کرده است؟ دکتر خسرونیا در این زمینه توضیح می‌دهد: علاوه بر رژیم‌های غذایی غلط و عدم تحرک و چاقی که اشاره کردم، مصرف بعضی داروها مثل آنتی‌بیوتیک‌ها و مسکن‌ها، مصرف الکل، خواب نامنظم و ناکافی و دیابت برخی از عواملی هستند که در بروز این بیماری موثرند.

رئیس انجمن علمی متخصصان داخلی ایران تاکید می‌کند: مصرف بی‌رویه و طولانی آنتی‌بیوتیک‌ها و مسکن‌ها هم روی سلامت کبد اثر می‌گذارد و هم روی کلیه‌ها. کبد مثل فیلتر بدن عمل می‌کند و همه مواد سمی و مواد خوب که وارد بدن می‌شوند، باید از طریق کبد وارد سیستم بدن ما شود. اگر این مواد مضر باشند، اولین جایی که ضربه می‌بیند، کبد است. بنابراین باید از مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک‌ها، مسکن‌ها و الکل جدا خودداری کرد و بدون تجویز مصرف نکرد.

خسرونیا در پاسخ به این سوال که آمار ابتلای زنان به کبد چرب بیشتر است یا مردان، توضیح می‌دهد: بیشتر خانم‌ها مبتلا می‌شوند. چون چاقی و تجمع چربی در زنان بیشتر است. کلا افراد چاق بیشتر درگیر این بیماری می‌شوند.

کبد چرب درمان ندارد؟

خیلی‌ها تصور می‌کنند کبد چرب نیز مانند فشار خون بالا و دیابت خوب‌شدنی نیست اما دکتر خسرونیا می‌گوید: من مخالف این حرفم که می‌گویند کبد چرب هیچ درمانی ندارد. درمان دارد و درمانش هم تحرک کافی، کاهش وزن و تغذیه مناسب است. ما پرونده‌های زیادی از بیماران خود داریم که کاملا بهبود پیدا کردند.

به گفته این فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد، کبد چرب به خطرناکیِ دیابت و فشار خون بالا نیست. فرد مبتلا به دیابت دیگر صددرصد بهبود پیدا نمی‌کند، یا فرد مبتلا به فشار خون بالا اگر تحت کنترل نباشد، ممکن است خونریزی مغزی یا سکته قلبی کند و به طور ناگهانی فوت کند. اما کبد چرب زمان زیادی طول می‌کشد تا به گرید ۱ و ۲ و ۳ برسد. بنابراین ما فرصت داریم که با اصلاح سبک زندگی (تناسب اندام، فعالیت بدنی و تغذیه مناسب) آن را از بین ببریم. متاسفانه استفاده زیاد از کامپیوتر، لپ‌تاپ، موبایل‌ و تلویزیون باعث راکد و بی‌تحرک شدن افراد شده و همین‌ها باعث شده‌اند که آمار ابتلا به کبد چرب روز به روز در جامعه بیشتر شود.

این استاد دانشگاه تاکید می‌کند: افراد قبل از آن که بیماری‌شان به سیروز کبدی که همان گرید ۴ است برسد، باید ورزش را به برنامه‌های روزانه خود اضافه کنند، نگذارند چاق شوند، از مصرف فست‌فودها که گریبانگیر ملت شده دست بکشند و به سمت مصرف سبزیجات، میوه‌جات و لبنیات کم‌چرب بروند. در این صورت ۷۰ تا ۸۰ درصد مبتلایان بهبود پیدا می‌کنند. درضمن تاکید می‌کنم سالی یک بار برای چکاپ (آزمایش خون و سونوگرافی) اقدام کنند و از سلامت کبد خود مطمئن شوند.

سیروز کبدی خوب‌شدنی نیست؟

این فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد در پاسخ به این سوال که پس آیا امیدی به بهبود فردِ مبتلا به سیروز کبدی نیست، می‌گوید: سیروز مراحل آخر است و نباید بگذاریم به آنجا برسد. اگر هر ۶ ماه یا سالانه یک بار یک چکاپ کامل بدهیم، به این بیماری مبتلا نمی‌شویم یا حداقل مانع پیشرفت آن می‌شویم. در ایران چنین فرهنگی رایج نیست.

خسرونیا می‌گوید: در سایر کشورها سازمان‌های بیمه‌گر افراد تحت پوشش را وادار می‌کنند که هر ۶ ماه یک بار حتما یک چکاپ کامل بدهند و اگر فرد به بیماری‌ای مثل کبد چرب مبتلا شده باشد، در همان مراحل اولیه آن را درمان می‌کنند، اما در کشور ما به دلیل مشکلات اقتصادی و بی‌توجهی به اهمیت چکاپ و ... وقتی بیمار شدیم، تازه به فکر درمان می‌افتیم.

پیوند کبد به این راحتی نیست

با وجود ابتلای یک‌سوم ایرانی‌ها به بیماری کبد چرب، آیا در آینده با کمبود عضو کبد برای پیوند مواجه نخواهیم شد؟ خسرونیا در این زمینه توضیح می‌دهد: ما همین الان هم برای پیوند کبد در کشور مشکل داریم. درست است که تعداد افرادی که نیازمند پیوند کبد می‌شوند، خیلی کم است ولی همان‌هایی که نیازمند پیوند این عضو هستند، دچار مشکل می‌شوند. چون گرفتن عضو کبد به این راحتی نیست. ما الان دو سه مرکز پیوند کبد بیشتر در ایران نداریم و ممکن است فرد دو سه سال در صف انتظار پیوند بماند و همین می‌تواند مرگ فرد را به دنبال داشته باشد.

فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد در ادامه صحبتش می‌گوید: لزوما هرکس کبد چرب دارد، کارش به پیوند کبد نمی‌کشد. معمولا افراد خیلی چاق‌، افراد مبتلا به دیابت، افرادِ دارای کبد چرب گرید ۳ که تحرک هم ندارند و قدمی هم برای بهبود برنمی‌دارند، اینها به تدریج به سیروز کبدی مبتلا می‌شوند و بعد از سیروز هم ممکن است به سرطان کبد مبتلا شوند یا کبدشان را از دست بدهند و نیازمند پیوند شوند.

منبع:همشهری آنلاین

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • US ۰۲:۱۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
  1 0
  جالب بود
 • حسین IR ۰۸:۲۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
  2 0
  کجای کاری عمو؟یک سوم جمعیت کشور افغانی هستند،گور بابای افغانی ها ،لعنت به بیشرف هایی که مخالف اخراج افاغنه هستند،تف به غیرت نامرد هایی که با باز گذاشتن عمدی مرزها اجازه ورود این بیناموس ها به کشور رو میدهند.
  • IR ۱۰:۲۷ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
   0 1
   چرا توهین میکنی ؟کجا اینهمه افغانستانی هست تو ایران ؟ مهاجر بودن جرمه؟ اینهمه ایرانی مهاجرت میکنن مجرم هستن؟
 • ایرانی IR ۰۸:۳۲ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
  0 1
  این یک سوم جمعیت بالای ۳۰ سال کشور هست. همه شکم گنده و باز می نالن اقتصاد خرابه. مردم نمیدونن ورزش عمومی چیه. همش بخور بخور.
 • IR ۱۰:۳۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
  0 0
  آب یخ خوردن خصوصا تو فصل گرم باعث کبد چرب میشه آب خنک بخورید نه آب یخ درمان کبد چرب سرکنگبین یا سکنحجبین هست که بگذارید خنک بشه بخورید عطش هم رفع میشه خودتونم میتونید درست کنید سه پیمونه شکر دو پیمونه آب یا عرق نعنا ویک پیمونه یا کمتر سرکه بستگی به ذائقه داره فقط کسانی که زخم معده دارن نباید سکنحبین بخورن البته سرکگنبین به جای شکر عسل میریزن
 • دکتر فهیمی IR ۱۰:۳۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
  3 0
  عامل کبد چرب ایرانیان: - کباب - سرکه و ترشی - چای - برنج - قهوه
  • مکمل IR ۱۶:۳۷ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
   5 0
   + کم تحرکی !!
 • آمارهای بی پایه IR ۱۶:۳۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
  11 0
  آقای دکتر .... لطفا آمارهای بی پایه و اساس منتشر نکنید !! .... بر اساس کدام آمارگیری ؟! .... بله قابل توجه است ! ... اما این گونه آمار دقیق دادن ، حاکی از رفتارهای نمایشی یا عدم آشنایی با علم آمار است !!
  • تشکر IR ۱۶:۵۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
   3 0
   البته مطالب عنوان شده در گزارشتان عالی است . ممنون
 • بهترین پیشگیری IR ۱۶:۳۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
  9 0
  بهترین پیشگیری و درمان مشکلات کبد : پیاده روی ، تحرک ، کنترل وزن ، تغذیه سالم ، دوری از دود و الکل ( قاتلین کبد ) ....
 • سطح شعور جامعه IR ۱۶:۳۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
  8 0
  در یک جامعه سالم ، مطالبات و توجه مردم اساسا روی ورزش همگانی است ! ( به جای ورزش حرفه ای )
  • مکمل IR ۱۶:۴۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
   5 0
   طرف روزی بیست دقیقه پیاده روی نمیکند ... اما صبح تا شب در حال تفسیر مسابقات فوتبال ، عملکرد مربیان و بازیکنان و بگو مگو با دیگران است !!
 • پیاده روی IR ۱۶:۴۶ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
  4 0
  بیست دقیقه پیاده روی روزانه ، بهترین و ارزانترین خدمتی است که هر کس میتواند به خودش بکند . :::: و زندگی خود را با حداقل مشکلات سپری نماید !! :::: ( پیاده روی در منزل ، اتاق یا بیرون منزل )
 • دوراندیشی و سلامت IR ۱۶:۴۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
  3 0
  برنامه های ورزشی و بهداشت و سلامت از صدا و سیما عالی هستند . باید بیشتر استفاده کنیم .
 • صحنه های مضحک IR ۱۶:۵۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
  4 0
  یکی از خنده دارترین ( تاسف بار ترین ! ) صحنه ها ، عصبی شدن و استرس شدید بعضی افراد احساسی هنگام مسابقات فوتبال است !!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس