مسکن

ظاهرا در پرداختن به این موضوع ‌همچون سایر موضوعات غیرقانونی دیگر، نظرات ودیدگاه‌های شفافی‌وجود ندارد و بعضا دست‌ اندرکاران این‌حوزه نیز اظهار نظرات متفاوت وضد نقیضی دارند!

به گزارش مشرق، چندوقتی است که زمزمه‌های خرید و فروش ملک از سوی برخی‌ اتباع خارجی در کشور به گوش می‌رسد. موضوعی که گرچه طبق قانون، انجام آن ممنوع است اما ظاهرا عده‌ای در گوشه وکنار کشور با به کارگیری ترفندهایی قانون را دور می‌زنند!

موضوع خرید ملک از سوی اتباع و مهاجران موضوعی است که دربسیاری ازکشورها نظیرامارات، ترکیه، قبرس و...طبق قوانین آن کشورها انجام می‌شود و راهی برای کسب سرمایه شناخته می‌شود و از این بابت موضوعیت عجیب و خاصی ندارد.

این ماجرا زمانی در کشور ما اهمیت و حساسیت پیدا می‌کند که طبق قانون مدنی، افرادی که تبعه ایران نباشند، حق خرید اموال غیرمنقول را ندارند و سند رسمی نیز به نام آنها ثبت نمی‌شود، اما با این وجود عده‌ای از اتباع از راه‌های مختلفی مثل ثبت شرکت‌های صوری یا خرید به صورت قولنامه‌ای یا ترفندهای دیگر، سعی در دور زدن قوانین‌ دارند.

برای شفاف شدن این موضوع به سراغ برخی‌ مسئولان مرتبط رفته‌ایم. اماظاهرا در پرداختن به این موضوع ‌همچون سایر موضوعات غیرقانونی دیگر، نظرات ودیدگاه‌های شفافی‌وجود ندارد و بعضا دست‌ اندرکاران این‌حوزه نیز اظهار نظرات متفاوت وضد نقیضی دارند!

مهر تأیید خرید ملک با ترفند ثبت شرکت صوری توسط اتباع بیگانه

صفدر کشاورز، سخنگوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درگفت‌وگو با جام‌جم درخصوص صحت ماجرای خرید و فروش ملک توسط اتباع بیگانه با استفاده از ترفندهای مختلف می‌گوید: «درخصوص ثبت املاک غیرمنقول به نام افراد خارجی از گذشته نیز قوانین و مقرراتی وجود داشته که طبق آیین‌نامه استملاک افراد خارجی، فردی که قصد خرید ملکی رادارد باید اسم خودرابه سازمان ثبت اعلام کند؛ سپس این سازمان اسم فرد متقاضی را به وزارت خارجه بدهد و در نهایت درخصوص صدور مجوز برای خرید و ثبت ملک به نام آن فرد تصمیم‌گیری شود. ‌»

دور زدن قانون برای خانه‌دارشدن اتباع

وی با اشاره به انتشار اخباری در خصوص دورزدن قانون توسط برخی اتباع درحوزه خرید و فروش ملک می‌افزاید: «طبق قانون، تشویق و حمایت سرمایه‌گذار خارجی مصوب سال۸۱، شرکت‌هایی که در ایران به عنوان شرکت خارجی تشکیل می‌شوند با شرط این‌که همه سرمایه‌گذاران آن خارجی باشند و بخواهند آن شرکت را به نام خود ثبت کنند، می‌توانند ملکی را به عنوان محل فعالیت شرکت، خریداری و ثبت کنند اما اخیرا شاهد این هستیم برخی‌ اتباع خارجی ازجمله افغان‌ها که باتوجه به آیین‌نامه استملاک املاک خارجی نمی‌توانند برای خود ملکی بخرند، اقدام به ثبت شرکت صوری کرده‌اند و با سوءاستفاده از امتیاز قانون حمایت از تشویق و حمایت‌ سرمایه‌گذار، اقدام به این کار می‌کنند.»

کشاورز در خصوص این شرکت‌های صوری مطرح می‌کند: «این شرکت‌ها عملا هیچ فعالیتی ندارند و افراد صرفا برای صاحب شدن ملک محل آن، این‌کار را انجام می‌دهند اما اخیرا این موضوع محرز شده است که بعد از ثبت لیست اسامی شرکت‌ها، آدرس آنها نیز احصا و فراوانی آن مشخص می‌شود.»

به گفته وی، قانونگذار رویکرد حمایت از سرمایه‌گذاران خارجی در کشور را دارد اما با سوءاستفاده از آن برخورد می‌شود چرا که هدف از قانون حمایت این بود که سرمایه‌ای به کشور بیاید اما با ثبت شرکت‌های صوری عملا این اتفاق نمی‌افتد و مشکلاتی نظیر خرید بخشی از شهر یا محل توسط این شرکت‌ها در کشور به وجود می‌آورد.

انکار کلی مسأله از سوی رئیس اتحادیه املاک تهران!

کیانوش گودرزی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران در خصوص صحت و سقم به کارگیری ترفندهای خاص از سوی اتباع بیگانه در بحث خرید و فروش ملک می‌گوید: «اتباع بیگانه نمی‌توانند ملکیت به نام خود داشته باشند لذا این موضوع هیچ‌گونه صحتی ندارد و اصلا چنین مسأله‌ای در هیچ‌کدام از مشاوران املاک تاکنون مشاهده نشده است.»

وی در خصوص ترفندخرید ازسوی اتباع به اسم یکی دیگرمی‌افزاید: «دراین خصوص نیز ما موردی را مشاهده نکرده‌ایم اما ممکن است اتفاق بیفتد!»

کلک اتباع برای خرید ملک در ایران!

یک منبع آگاه درسازمان ثبت شرکت‌ها در گفت‌وگو با ‌جام‌جم‌ درخصوص ماجرای ثبت شرکت‌های صوری توسط اتباع بیگانه می‌گوید: «همه می‌دانند که خرید ملک ازسوی افرادخارجی ممنوع است اماچندوقتی است‌که برخی اتباع ازطریق ثبت شرکت صوری و به نام شرکت، خرید و فروش ملک می‌کنند.»این منبع با بیان این‌که برخورد با این قضیه وجود ندارد، می‌افزاید: «درحال حاضر پیامدهای این موضوع پدیدارنمی‌شود بلکه چندسال‌دیگر بابرهم زدن ترکیب جمعیتی ایران، تبعات این موضوعات مشخص می‌شود.»

راهی برای جذب سرمایه در کشور!؟

یک کارشناس حوزه املاک هم معتقد است:یکی ازراه‌های جذب سرمایه درکشورخرید ملک توسط افراد خارجی است و لذا ما باید مانند کشورهای دیگر جذابیت ایجاد کنیم تا خارجی‌ها با هر ملیتی به ایران بیایند و سرمایه‌گذاری ملکی انجام دهند و موانع حقوقی و قانونی این موضوع نیز برداشته شود.

با توجه به نصوص قانونی این نتیجه حاصل می‌شود که بر خلاف سایر حقوق مدنی مندرج در ماده ۹۶۱ قانون مدنی، درحوزه تملک ملک ازسوی اتباع بیگانه، اصل برممنوعیت وعدم حق تمتع است مگر با شرایطی که قانونگذار مقررکرده است.

با توجه به عدم اجازه قانون دراین حوزه ازیک سو وسوءاستفاده برخی‌ اتباع از قانون حمایت از تشویق و حمایت سرمایه‌گذار وتبعات آن، به نظرمی‌رسد لازم است با نظارت مسئولان وشناسایی و برخورد با افراد خاطی قبل از آن‌که این موضوع فراگیر و بحرانی شود، متوقف و جلوی آن گرفته شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 17
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۱۸:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۸
  27 1
  همچین میگن اتباع خاجی انگار مثلا المانی یا ایتالیایی میاد تو ایران خونه بخره همه میدونند از کدوم کشور فلک زده هست نیازی به پنهانکاری نیست
  • IR ۰۹:۰۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۹
   10 0
   کرمان عملا در تسخیر افغانی هاست از محله های مرفهش بگیر تا محله های گردشگری و بازار سنتی و ...من در خیابان ۲۴ اذر مستاجرم و در همسایگی ما افغانی ها در خانه های ملکی زندگی می کنند ... در خیابان شهید رجایی کرمان هم افغان ها آسایش و آرامش را از مردم گرفته اند ، طوری که وقتی به جان هم می افتد ، ایرانی های آن محله از ترس ... پلیس هم که .... آیا این شهر مسئول ایرانی دارد ؟؟؟ به نظر می رسد که مسئولان کرمان هم افغانی هستند ....
 • IR ۱۸:۰۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۸
  31 1
  ما جذب سرمایه از طریق خرید خونه توسط افغان‌ها رو نمی‌خوایم. عددی هم نیست که کمکی به اقتصاد کشور کنه، بلکه حتی ضرر هم داره چون قیمت مسکن رو بالاتر می‌بره. اداره دارایی و مالیات باید روی شرکت‌هایی که اقدام به خرید ملک کردن تمرکز کنه و در صورتی که تو اساسنامه شرکت افراد اتباع بودن ملک رو توقیف کنند و مزایده بذارن
  • بهرام IR ۱۰:۴۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۹
   1 0
   اصلاً نانی که این مردم از ایران میخورند، هزینه آموزش بچه هاشون که مثل آمیب تکثیر میشن، خدمات درمانی سوسیالیستی که میگیرند، هزاران برابر گرانتر از منفعتشون است. هیچ فایده ای برای کشور ما ندارند. خدای ایران بلشویکها رو لعنت کنه
 • علی IR ۲۰:۴۶ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۸
  12 0
  وقتی ایرانی جماعت نمیتونه خونه دار بشه افغانی نباید مسکن بخره
 • IR ۰۱:۰۲ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۹
  14 0
  پدر کشور مارو دارن همینها درمیارن از یارانه نان و برق و آب گرفته تا بالارفتن اجاره خونه و ترافیک و ازدحام جمعیت تو مترو و بخصوص گرفتن موقعیت کاری از مردم ایران بعد شما اجازه میدید خونه هم بخرن؟؟؟ مسئولین دارن دقیقا چیکار میکنن که کنترل همه چی از دستشون رفته؟؟؟
 • IR ۰۱:۱۲ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۹
  10 0
  این اتباع رو از ایران بندازید بیرون
 • NL ۰۱:۱۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۹
  15 0
  همانطور که از طرح کاهش جمعیت و با شعار فرزند کمتر زندگی بهتر کشور ضربه خورد مثل روز برام روشن است از هجوم اتباع قانونی و غیرقانونی ، کشور دچار هرج ومرج و ناامنی غیر قابل کنترل شود مظلوم ملت ایران غریب ملت ایران تنها ملت ایران بی یاور ملت ایران
 • IR ۰۱:۴۶ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۹
  1 6
  این دو کشور توسط افغانها از هم جدا شدن
 • IR ۰۱:۵۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۹
  21 0
  بحران اتباع بیگانه و غیرمجاز بحدی توسط مسئولین سرسری گرفته شده که موقعی بخودشون میان دیگه سررشته کار از دست دررفته و کشور با شدیدترین مشکل امنیتی و اجتماعی بنام میلیونها فقیر بیگانه و بی هویت دست به گریبان
 • IR ۰۶:۳۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۹
  12 0
  بنویسید با آگاهی و همکاری جمهوری اسلامی افغانها دارن ایرانو بی سر و صدا اشغال میکنن
 • امیر IR ۰۷:۵۲ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۹
  11 0
  خونه واسه ایرانی پیدا نمیشه افغانی میاد به راحتی صاحب خونه میشه چون دولت همه جوره ازشون حمایت میکنه. یک ایرانی دلسوز میخواد که مردم ایران دل بسوزونه و حق مردم ایرانو بده
 • IR ۰۹:۰۲ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۹
  7 0
  ینی اینکار را بکنید اسرائیل و فلسطین دوم درست می شود
  • IR ۱۰:۴۲ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۹
   6 0
   خب هدف هم دقیقاً همینه. نکته اینجاست
 • IR ۱۰:۵۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۹
  5 0
  من به یکی رای میدن اتباع رو اخراج کنه ونزاره بیان داخل ایران 👌👌
 • نیر IR ۲۲:۲۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۱
  1 0
  یعنی چی کلک اتباع برای خرید خانه ،مجریان قانون باید باعث نادیده گرفتن قانون می‌شوند اگر قوانین سفت وسخت اجرا شود احدی نمی تواند کلک بزند
 • محسن IR ۰۹:۴۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۸
  0 0
  ما که هرجا می‌رویم جمعیت عظیم افغانی‌ها را می‌بینیم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس