حمایت حزب صدراعظم آلمان از به رسمیت شناختن کشور فلسطین

برخی سیاستمداران بلند پایه حزب سوسیال دموکرات صدر اعظم آلمان به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطینی توسط دولت فدرال را درخواست کرده و از این ابتکار برخی کشورهای اروپایی هم حمایت کردند.

به گزارش مشرق، پس از اینکه چندین کشور اروپایی اعلام کردند که فلسطین را به عنوان یک کشور به رسمیت می شناسند، سیاستمداران حزب سوسیال دموکرات صدر اعظم آلمان نیز از این ابتکار عمل از طرف دولت آلمان - تحت شرایطی - حمایت کردند.

ایزابل کادمارتوری از سیاستمداران حزب سوسیال دموکرات در این باره به این هفته نامه گفت: آلمان باید به رسمیت شناختن فلسطین را به عنوان بخشی از یک ابتکار مشترک اروپایی پیش ببرد، مشروط بر اینکه گروگان‌ها آزاد شوند و آتش‌بس توافق شود.

وی تاکید کرد: به رسمیت شناختن فلسطین می تواند «اولین گام مهم» به سوی راه حل سیاسی پایدار برای مناقشه خاورمیانه باشد که هدف آن همزیستی مسالمت آمیز اسرائیل با یک کشور فلسطینی است که امنیت آن را تهدید نمی کند. کادمارتوری، سیاستمدار حزب صدر اعظم آلمان تأکید کرد که لهستان و فرانسه نیز خود را برای به رسمیت شناختن فلسطین در مجمع عمومی سازمان ملل باز نشان داده‌اند.

نروژ، ایرلند و اسپانیا روز چهارشنبه اعلام کردند که فلسطین را به عنوان یک کشور به رسمیت می شناسند. این مرحله به طور رسمی در ۲۸ ماه می اجرا خواهد شد.

سایمون هریس، نخست وزیر ایرلند در این باره گفت: این به رسمیت شناختن بیان حمایت بی قید و شرط از راه حل دو کشوری، تنها راه معتبر برای صلح و امنیت برای اسرائیل، فلسطین و مردم آنها است.

دولت نروژ گفت که فلسطینی ها حق اساسی و مستقل برای کشور خود دارند. دولت نروژ در بیانیه‌ای اعلام کرد: هم اسرائیلی‌ها و هم فلسطینی‌ها حق دارند در کشورهای جداگانه در صلح زندگی کنند. هیچ صلحی در خاورمیانه بدون راه‌حل دو دولتی وجود ندارد».

"رالف استگنر"، از دیگر سیاستمداران حزب سوسیال دموکرات آلمان هم از این ابتکار استقبال کرد. وی در گفتگویی اظهار داشت: شاید این گام‌ها به راه حل دو کشوری کمک کند، بدون آن صلح وجود نخواهد داشت. صلح تنها زمانی امکان‌پذیر است که امنیت برای اسرائیل و تعیین سرنوشت برای مردم فلسطین گرد هم آیند. اشتگنر ادامه داد: برای دستیابی به این هدف، آلمان باید فعالانه تعامل دیپلماتیک داشته باشد - این مهمتر از عجله یکجانبه رو به جلو است.

دانیلا دی ریدر، از دیگر سیاستمداران حزب سوسیال دموکرات هم به هفته نامه اشترن گفت: من کاملاً طرفدار راه حل دو کشوری هستم. راه حل دیگری نمی تواند وجود داشته باشد. اما مهمتر از همه، اکنون باید آتش بس برقرار شود. من این را از اسرائیل انتظار دارم! دی ریدر همچنین به عنوان معاون رئیس مجمع پارلمانی سازمان امنیت و همکاری اروپا می خواست بر این موضوع تاکید کند.

اکثر کشورهای عضو سازمان ملل متحد اکنون فلسطین را به عنوان یک کشور به رسمیت می شناسند. با این حال، این در مورد کشورهای بزرگ غربی مانند آمریکا و اکثر کشورهای اتحادیه اروپا از جمله آلمان، فرانسه و بریتانیا صدق نمی کند. آلمان نیز متعهد به راه حل دو کشوری است، اما به رسمیت شناختن فلسطین را نتیجه مذاکرات مستقیم بین طرف های درگیری می داند.

اسرائیل به‌شدت به رسمیت شناختن فلسطین را رد کرده و بلافاصله سفیران خود را از ایرلند و نروژ فراخواند.

در این میان اکنون آنالنا بائربوک ، وزیر امور خارجه آلمان هم به اقدام برخی کشورهای اروپایی در به رسمیت شناختن دولت مستقل فلسطینی انتقاد کرده و آن را نه چندان ملموس و صرفاً نمادین دانسته است.

این سیاستمدار حزب سبز روز چهارشنبه پس از رایزنی با همکارانش از فرانسه و لهستان در قالب این طرح گفت: برای یافتن راه حلی برای این وضعیت وحشتناکی که در حال حاضر در حال تجربه آن هستیم، به شناخت نمادین نیاز نداریم، ما به یک راه حل سیاسی نیاز داریم.

بائربوک در عین حال گفت که کشور مستقل فلسطین هدف ثابت سیاست خارجی آلمان و اروپا است. به گفته وی اگر یک به رسمیت شناختن ساده فعلی در این لحظه، صلح را به ارمغان آورد، پس من معتقدم هیچ شخص و هیچ سیاستمداری در این جهان تردید نخواهد کرد.

وزیر امور خارجه آلمان بار دیگر خواستار مذاکره مستقیم دو طرف برای حل مناقشه خاورمیانه و راه حل دو کشوری با زندگی مسالمت آمیز اسرائیلی ها و فلسطینی ها در کنار یکدیگر شد. وی تاکید کرد: گروگان های ربوده شده باید آزاد شوند. علاوه بر این، مرگ و رنج در غزه باید پایان یابد. کمک های بشردوستانه بیشتر باید فوراً به غزه برسد. وزیر امور خارجه هشدار داد: بدون این دیپلماسی بحران حاد، یک کشور مستقل فلسطینی به واقعیت تبدیل نخواهد شد.

به این ترتیب برخلاف نروژ، ایرلند و اسپانیا، دولت فدرال آلمان در حال حاضر به موضع رد خود در به رسمیت شناختن فلسطین به عنوان یک کشور مستقل ادامه می دهد.

از سوی دیگر، "استفان سژورنه"، وزیر امور خارجه فرانسه هم به رسمیت شناختن فلسطین به عنوان یک کشور در این مقطع زمانی را رد کرده است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • ایرانی IR ۱۶:۱۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۳
  0 0
  چشمم اب نمیخوره چون افسارالمان دست امریکاست
 • سید فروزان CH ۱۷:۲۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۳
  0 0
  المان با به رسمیت شناختن کشور فلسطین ،جبران ننگ حمایت از رژیم اشغالکر را خواهد کرد .
 • حماقت آلمان IR ۰۶:۲۸ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۴
  1 0
  آلمان در موضوع آتش افروزی امریکا در جهان ، بازیچه دست امریکا شده است ... این حماقت بزرگ در تاریخ آلمان ثبت شده و آلمان چوبش را خورده و بیشتر هم خواهد خورد !!
 • حماقت سران اروپا IR ۱۴:۰۶ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۴
  1 0
  اروپا ( به ویژ۰ فرانسه و آلمان ) ::: دو قربانی بزرگ آتش افروزی امریکا در اکراین و کل جهان !! >>>>>> حماقت سران اروپا در تاریخ ثبت گردید !!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس