دردسرهای «جذام» اسرائیل برای تل‌آویو

شکست‌های پی در پی رژیم صهیونیستی در نوار غزه بعد از گذشت چندین ماه از آغاز حمله به این باریکه از موضوعات مورد توجه روزنامه‌های مطرح جهان عرب است.

به گزارش مشرق، تحولات نوار غزه از نسل کشی ساکنان این باریکه در میان سکوت جوامع بین الملل تا دستاوردهای روزافزون نیروهای مقاومت فلسطین برابر نظامیان صهیونیست بعد از گذشت بیش از هفت ماه همچنان محور توجه روزنامه‌های مطرح جهان عرب است.

دردسرهای «جذام» اسرائیل برای تل‌آویو

روزنامه القدس العربی در خصوص انزوای بین المللی رژیم صهیونیستی نوشت: رژیم صهیونیستی در حالی هفتاد و ششمین سالگرد تأسیس خود را جشن می‌گیرد که طی کمتر از یک سال گذشته شاهد ۲ واقعه طوفانی بود؛ نخست شکاف گسترده در داخل اسرائیل به دلیل طرح کابینه نتانیاهو مبنی بر اجرای اصلاحات قضائی. طرحی که مقامات صهیونیست از آن به عنوان عامل سقوط رژیم صهیونیستی در دهه هشتاد این رژیم یاد کرده اند و دوم عملیات طوفان الاقصی و حمله وحشیانه تل آویو علیه نوار غزه. بعد از گذشت بیش از هفت ماه از آغاز این جنگ هیچکدام از اهداف اسرائیل محقق نشده است. یکی از نتایج این جنگ منزوی‌تر شدن رژیم صهیونیستی در عرصه بین الملل و شکست در نبرد جذب افکار عمومی بوده است. درباره انزوای اسرائیل در جهان می‌توان از عنوان بیماری جذام یاد برد؛ بیماری که باعث وارد آوردن خسارات سنگینی در ابعاد سیاسی و اقتصادی به تل آویو شده است.

دردسرهای «جذام» اسرائیل برای تل‌آویو

روزنامه رأی الیوم در مقاله‌ای نوشت: آمریکا تلاش می‌کند نوار غزه را به یک پایگاه آمریکایی با همکاری کشورهای عربی با هدف از بین بردن انقلاب ملت فلسطین تبدیل کند. این در حالی است که ما شاهد گسترش دامنه درگیری با دشمن از غزه تا شمال فلسطین اشغالی، دریای سرخ، سوریه، بلندی‌های اشغالی جولان و عراق و همچنین موضع گیری کشورهای منطقه مانند سخنان اخیر وزیر خارجه مصر علیه رژیم صهیونیستی هستیم. هر روزی که می‌گذرد رژیم صهیونیستی بیش از گذشته در شن‌های نوار غزه فرو می‌رود و حیرتش در برابر شکست‌های پی در پی مقابل نیروهای مقاومت فزونی می‌یابد.

دردسرهای «جذام» اسرائیل برای تل‌آویو

روزنامه لبنانی الاخبار در خصوص اوضاع اراضی اشغالی نوشت: آیا کسی فکرش را می‌کرد که روزی برای «آوارگان اسرائیلی» در داخل اراضی اشغالی چادر به پا شود؟ اگر فشارهای ساکنان مناطق اشغالی شمال اسرائیل علیه کابینه نتانیاهو ادامه پیدا کند احتمالاً شاهد چنین صحنه‌هایی خواهیم بود چرا که آنها این روزها از هفت اکتبر سال گذشته میلادی تاکنون در شرایط سختی به سر می‌برند! مسئولان شهرک اشغالی کفار گلعادی روز پنجشنبه اخیر را با عنوان روز دیوانه کننده توصیف می‌کنند چرا که نیروهای لبنانی ده‌ها منطقه اشغالی را در الجلیل زیر آتش گرفتند.

دردسرهای «جذام» اسرائیل برای تل‌آویو

روزنامه المراقب العراقی در خصوص اوضاع کودکان غزه نوشت: تاریخ رژیم صهیونیستی بر روی آتش فشانی از خون‌های پاک صاحبان فلسطین بنا شده است؛ خون‌های پیکرهای کوچک و نحیفی که آوار سقف‌ها و دیوارها آنها را متلاشی کرده است. از سال ۲۰۰۰ تا سال ۲۰۱۵ رژیم صهیونیستی ۲ هزار کودک فلسطینی را طی ۱۵ سال به شهادت رساند. از زمان حمله رژیم صهیونیستی به نوار غزه تا امروز بیش از ۱۵ هزار کودک فلسطینی جان خود را از دست داده اند؛ یعنی هر روز ۷۵ کودک!

دردسرهای «جذام» اسرائیل برای تل‌آویو

روزنامه سوری الثوره در گزارشی درباره روز نکبت نوشت: این روزها فلسطینی‌ها می‌گویند آنچه که در غزه رخ می‌دهد بسیار بزرگ‌تر از تحولات روز نکبت است. ملت این سرزمین شاهد یک نسل کشی دیگر مانند روز نکبت هستند بدون آنکه ممانعتی از سوی جامعه بین الملل یا کشورهای غربی صورت پذیرد. بدتر از آن، طرح و نقشه آمریکا برای ساخت یک بندر شناور در سواحل نوار غزه برای به اصطلاح انتقال کمک‌های بشردوستانه است؛ سناریوی خنده داری که درون خود نقشه‌های زیادی دارد. ورود عناصر اشغالگر از طریق گذرگاه رفح می‌تواند به نقشه پیشین آمریکا برای به دست گرفتن کنترل مناطق راهبردی در این بخش ارتباط داشته باشد.

دردسرهای «جذام» اسرائیل برای تل‌آویو

روزنامه یمنی المسیره نیز در گزارشی قابل تأمل نوشت: جای تعجب است که جوانان کشورهای عربی از لباس، طرز رفتار و سبک زندگی جوانان غربی حتی خوردن و نوشیدن و حرف زدن آنها تقلید می‌کنند اما این روزها که جوانان اروپایی و آمریکایی برای حمایت از ساکنان مظلوم نوار غزه به خیابان‌ها ریخته و دستگیر می‌شوند از آنها تقلید نمی‌کنند. حتی در دانشگاه‌ها نیز شاهد چنین جنبش‌هایی در کشورهای عربی نیستیم. این در حالی است که با وجود برخوردهای خشونت آمیز با جوانان غربی و به زندان افتادن آنها، شاهد عقب نشینی این افراد از حمایت از فلسطین نیستیم. تحولات غزه میزان عقب گرد این کشورها را نشان می‌دهد.

روزنامه العربی الجدید با تیتر «نبرد رفح نتیجه جنگ را به نفع نتانیاهو تمام نخواهد کرد» نوشت: نتانیاهو در حالی تصمیم گرفت به رفح لشکرکشی کند که تمام نصیحت‌های مطرح شده از سوی طرف‌های بین المللی و منطقه‌ای را نسبت به خطرات این حمله خطرناک نادیده گرفت. البته بیشتر این نصیحت‌ها بیش از آنکه جنبه انسانی داشته باشد جنبه نگرانی نسبت به وجهه بین المللی رژیم صهیونیستی و آینده این رژیم داشته است. اعتراض دولت بایدن به این حمله با توجه به احتمال شکست رژیم صهیونیستی مطرح شده است نه چیز دیگری. بایدن می‌داند که ارتش اسرائیل نمی‌تواند در این جنگ پیروز شود. اگر آمریکا مطمئن بود که این حمله می‌تواند کار حماس را تمام کند لحظه‌ای در تأیید کردن آن تردید نمی‌کرد.

منبع: مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس