1

جریان غربگرای داخلی با پیش کشیدن موضوع تامین بازدارندگی با عملیات وعده صادق می‌کوشند تا در وهله اول تاکید کنند باید در این بازدارندگی تردید داشت!

سرویس سیاست مشرق- در میان انبوهی از گزارش‌ها و تیترهای خبری، در یک بسته کامل با نام «ویژه‌های مشرق» شما را در جریان مسائل مهم و اثرگذار از نگاه روزنامه‌های کشور قرار می‌دهیم.

در این ویژه‌نامه، نگاهی به آخرین مواضع جناح‌های سیاسی و تحولات مهم داخلی، خارجی، اوضاع اقتصادی و اجتماعی کشور انداخته می‌شود که مخاطبان بامطالعه آن به رهیافت‌های مهم، نکات و تأملات از سیر وقایع اثرگذار دست خواهند یافت، در این بخش با ما همراه باشید

************

روزنامه های امروز سه شنبه، چهارم اردیبهشت ماه در حالی چاپ و منتشر شد که چشم‌انداز ۱۰میلیارد دلاری رابطه ایران و پاکستان در سفر رئیسی به اسلام آباد، واگذاری سرخابی‌ها پس از دو دهه و حواشی و انتقادهای آزاد شدن خرید جت شخصی، از مواردی است که در صفحات نخست روزنامه های امروز برجسته شده است.

سیاست همسایگی به عنوان یکی از راهبردهای اصلی حوزه سیاست خارجی دولت سیزدهم در دستور کار قرار داده است. ارتقای روابط اقتصادی با ۱۵ کشور همسایه و استفاده از ظرفیت‌های مشترک طرفین برای توسعه متوازن منطقه‌ای در یکی دو سال اخیر مورد توجه مسئولان دولت بوده و بر این اساس اقدامات زیرساختی مهمی نیز در حوزه‌هایی از جمله حمل و نقل و تجارت شکل گرفته است.

سفر رئیس‌جمهور به پاکستان مورد توجه رسانه‌های اصلاح‌طلب قرار گرفته است، روزنامه شرق این سفر را عامل تداوم امنیت در منطقه خوانده و نوشته است:

سال جدید شمسی با سفر ابراهیم رئیسی، به همسایه شرقی کشور، پاکستان، آغاز شد. بامداد دیروز دوشنبه رئیس‌جمهور، تهران را به مقصد اسلام‌آباد ترک کرد. رئیسی پیش از عزیمت به پاکستان توسعه روابط در حوزه‌های مرزی، امنیتی، اقتصادی و تجاری را از اهداف سفر به پاکستان برشمرد. رئیس‌جمهور همچنین اظهار کرد که گفت‌وگوهای دو کشور در حوزه‌های مسائل مرزی، امنیتی، اقتصادی، تجاری و به‌خصوص حوزه انرژی و نفت و گاز خواهد بود. رئیسی در ادامه اضافه کرد که سطح روابط اقتصادی دو کشور به اندازه سطح روابط سیاسی دو کشور نیست و در این سفر برنامه این است که ارتقای تعاملات اقتصادی به سطح ۱۰ میلیارد دلاری را مدنظر قرار دهیم و این هدف حتما قابل دستیابی است. پس از این سخنان، رئیسی عازم پاکستان شد.

تحریف بازدارندگی، سناریوی جدید علیه عملیات وعده صادق/ عبدالحمید می‌خواهد در چارچوب نظام فعالیت کند!

روزنامه آرمان ملی اما سفر رئیسی را از زاویه تحکیم سیاست‌های همسایگی مورد ارزیابی قرار داده و می‌نویسد:

رئیسی و دولتمردانش نشان داده‌اند که به این سیاست پایبند هستند و نگاه ویژه‌ای به کشورهای همسایه مخصوصا کشورهایی که ایران مرز مشترک و طولانی با آنها دارند دوخته‌اند. در همین راستا پاکستان یکی از همسایگانی است که ایران همواره نگاه حسن همجواری و همکاری به این کشور داشته است. ایران و پاکستان از زمان استقلال پاکستان تاکنون که بیش از ۷۵ سال از آن می‌گذرد و به رغم وجود هزار کیلومتر مرز مشترک میان دو کشور، هیچگاه مشکل مرزی و ارضی با یکدیگر نداشته‌اند، این در حالی است که بین پاکستان و افغانستان و همچنین بین پاکستان و هند اختلافات مرزی و ارضی وجود دارد. اقتصاد ایران و پاکستان در حوزه تجارت خارجی مکمل یکدیگرند بنابراین پاکستان می‌تواند نقش مهم و اساسی در پیاده‌سازی نقشه ارزی و تجاری کشور داشته باشد.

تحریف بازدارندگی، سناریوی جدید علیه عملیات وعده صادق/ عبدالحمید می‌خواهد در چارچوب نظام فعالیت کند!

روزنامه هم‌میهن اما به واسطه این سفر از نقش عبدالحمید امام جمعه مسجد مکی در ایجاد امنیت در منطقه سخن گفته و نوشته است:

امنیت میان ایران و پاکستان است؛ به‌خصوص که اخیراً جیش‌العدل پیوندهایی با داعش هم خورده است. دولت ایران یک اشتباه مهمی را مرتکب می‌شود؛ آنکه نخبگان میهن‌گرای بلوچ و روحانیت میانه‌رو در منطقه را تحت فشار قرار می‌دهد. مولوی عبدالحمید فردی است که می‌خواهد در چارچوب نظام فعالیت کند ما می‌بینیم که برخی می‌گویند باید مسجد مکی بسته شود یا اخیراً یک کارشناس سرشناس به‌تازگی گفته بود که مسجد مکی، مسجد ضرار است. تضعیف نیروهای تحصیل‌کرده میهن‌گرا و روحانیت میانه‌رو در نهایت به نفع گروهک‌ها تمام می‌شود. هنوز این مسئله برای مردم منطقه حل نشده است که چرا عوامل آن جمعه معروف در مهرماه ۱۴۰۱ بازداشت و معرفی نمی‌شوند!

تحریف بازدارندگی، سناریوی جدید علیه عملیات وعده صادق/ عبدالحمید می‌خواهد در چارچوب نظام فعالیت کند!

این ادعا درحایل مطرح شده است که پرونده هشت مهر زاهدان به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود. جمهوری اسلامی از قربانیان دلجویی کرده، کشته شده‌ها و زخمی‌ها را شهید و جانباز محسوب کرده، دیه و خسارت خیلی از خانواده‌ها پرداخت شده است، متهمین را به دادگاه کشانده و به زودی نیز احکام عادلانه صادر خواهد شد. مجموع این موضوعات برای گروه‌های تروریستی که به دنبال ادامه سواستفاده از هشت مهر بودند و هستند خبر بدی محسوب می‌شود و بهانه‌های واهی آنها را برای ادامه عملیات‌های تروریستی دچار خلل می‌کند.

از سویی گروهک جیش الظلم در ماه‌های گذشته به بهانه حوادث هشت مهر زاهدان عمدتا به مقرهای نیروهای انتظامی حمله می‌کرد ولی پس از توییت اخیر مولوی عبدالحمید که علاوه بر نیروی انتظامی مطالبه برخورد با نیروهای سپاه را هم کرد و مدعی شد که آنها نیز در حوادث هشت مهر زاهدان نقش دارند؛ شاهد حمله به برخی مقرهای سپاه نیز بودیم، موضوعی که نشان می‌دهد اظهارات و مواضع مولوی عبدالحمید، در انتخاب مقاصد عملیاتی نیروهای تکفیری، به شدت تعیین کننده است!

تحریف بازدارنگی به روایت اصلاح‌طلبان!

روند کنش و عملیات رسانه ای برخی از چهره های رادیکال داخلی نشان می‌دهد که آنان به شیوه های مختلف می‌کوشند تا اقتدار آفریده شده طی عملیات وعده صادق را در حاشیه قرار داده و در بهترین حالت از قِبل آن بتوانند اهداف سیاسی خود را طی یک بازنمایی دنبال کنند.

روزنامه اعتماد در یادداشتی نوشته است:

روز گذشته در مسیر یک بزرگراه تهران، توجهم به بیلبوردهای مربوط به پاسخ ضروری ایران به رژیم اسراییل جلب شد. پرتکرارترین بیلبورد در کنار برخی تبلیغات مثبت، حاوی این متن بود: «فارین افیرز: واقعیت این است که ایران بیش از هر زمان دیگری بر خاورمیانه مسلط‌تر شده است.» قبل از توضیح درباره این عبارت لازم است اشاره کنم منطقه خاورمیانه رئالیستی‌ترین نظم را در جهان دارد. اگرچه از منظر رئالیست‌ها شرط «امنیت» برخورداری از «قدرت» ِ سخت است، اما میان آنها درخصوص «میزان برخورداری» از قدرت اختلاف‌ وجود دارد. «واقع‌گرایان تدافعی» معتقدند کسب قدرت باید تا حد «تامین امنیت» باشد و بعد از آن دیگر ضرورتی ندارد. در مقابل «واقع‌گرایان تهاجمی» تاکید می‌کنند که باید به میزانی قدرت را کسب کرد که به «تسلط» منجر شود!

تحریف بازدارندگی، سناریوی جدید علیه عملیات وعده صادق/ عبدالحمید می‌خواهد در چارچوب نظام فعالیت کند!

بررسی‌ها در این زمینه نشان می دهد جریان غربگرای داخلی با پیش کشیدن موضوع تامین بازدارندگی با عملیات وعده صادق می کوشند تا در وهله اول تاکید کنند باید در این بازدارندگی تردید داشت چرا که این مساله موجب حساسیت همسایگان و کشورهای منطقه شده و آنان به سوی افزایش بازدارندگی خود در برابر ایران بروند! غربگرایان داخلی با این ادعاهای مضحک و با چشم بستن به منطق دفاعی ایران مبتنی بر بازدارندگی و نه تهدید ایران به هر نحو ممکن تلاش می کنند نقش دستگاه عملیات روانی رژیم منحوس را داخل ایفاء کنند.

این جریان اما در گام دیگر با تاکید بر اینکه باید بازدارندگی پایدار باشد تصریح می کنند تا زمانی که شرایط اقتصادی و معیشتی مردم تامین نشود بازدارندگی نیز کامل نمی شود، در این میان اما نکته مورد اشاره این غربگرایان این است که تصریح می کنند برای بهتر شدن شرایط اقتصادی نیز باید به سمت تغییر سیاست خارجی به ویژه سیاست های منطقه ای، مذاکره مستقیم با آمریکا و کاهش تنش منطقه ای پیش رفت!.

این تلاش های اما در شرایطی دنبال می شود که این سوال را بیش از پیش ضروری می سازد که هدف غربگرایان داخلی برای تقلیل و تخفیف دادن عملیات وعده صادق چیست؟ این جریان چرا تجربه های گذشته را مدنظر داشته و باور نمی کند که دشمنی امریکا با مذاکره برطرف نمی‌شود. امریکا دنبال منافع خودش در ایران است. از دیگر سو در شرایطی که عملیات وعده صادق علاوه بر نشان دادن قدرت سخت جمهوری اسلامی و اراده ملت ایران و قدرت نرمی را نیز میان جبهه مقاومت و تمامی مخالفان جبهه استکباری خلق کرده سخن گفتن از ترس برخی کشورهای منطقه از ایران امتداد دادن عملیات روانی صهیونیست بوده و تکرار آن شائبه دار می باشد.

از جانب دیگر تکمیل بازدارندگی یک کشور با افزایش قدرت اقتصادی که امر عقلایی می باشد در شرایطی منوط به تغییر سیاست ها و مذاکره با آمریکا می شود که همچنان شاهد عدم توجه به ساخت اقتصاد کشور و تلاش برای بازگشت گفتمان بستن با کدخدا می باشیم که دهه ۹۰ موجب پسرفت را برای اقتصاد ایران رقم زد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 20
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۲۰:۳۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  15 2
  اصلاحطلب ناموس فروش
  • IR ۰۷:۱۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۵
   2 1
   به واقع و با اطمینان می توان گفت اصلاح طلبان تهوع آور از جمله تاجزاده و زیباکلام و عبدی از فرط حسادت و خودتحقیری و کدخداپرستی، از پاسخ موشکی ایران به صهاینه و از تحقیر این قوم نه تنها شادمان نشده اند که به شدت غمزده و ناراحت هستند چون به گمان ایشان این موفقیت جمهوری اسلامی ایران در دوره حاکمیت جناح انقلابیون حاصل شده است و این را از بعد سیاسی به ضرر تفکر خود و وجهه جناح شان در داخل و خارج از ایران می دانند !!!
 • IR ۲۰:۵۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  3 5
  مشکلات آمريکا با ايران با مزاکره حل نمی‌شود يا بايد ايران آمريکا زمين بزند ویا آمريکا ايران زمين بزند ومثل رژيم سابق ايران زیرچتراستعماری خودش ببرد
 • IR ۲۱:۱۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  8 0
  فقط نهج البلاعه و ففط قران و فقط اسلام
 • IR ۲۲:۴۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  3 3
  قوه قضایی و وزارت ارشاد خوابند وگرنه اعتماد نباید توقیف میشد؟ رسما ضدحجاب و برای اسرائیل مینویسند.مقابله با زنان؟ یا مقابله با بیحجابی و برهنگی؟ کی بود کی بود نبودم اینقدر حامی بیحجابی؟ تسلط ایران اسلامی بده و تسلط آمریکای شیطان خوبه؟!
 • IR ۲۲:۴۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  4 2
  مگه شرایط اقتصادی و معیشتی مردم با برجامشون تامین نشد؟ خودشون می گفتن 100 روز بعد برجام چنین و چنان خواهد شد!! متاسفانه مشکلات اقتصادی چیزی نیست که با دستور و فرمان و برجام و ارتباط با آمریکا و ... بشه حلش کرد. نسخه پیچی های این چنینی دروغ و پروپاگاندای سیاسی است. در کل اقتصاد دو بعد داره. یه بعدش دولته که توی ایران همه فقط اون رو می بینند. بعد دوم خود فرد هستش که در ایران کسی بهش توجه نمی کنه. اینکه یک فرد چقدر به بالا بردن سطح دانش و مهارتش اهمیت بده و توی زندگیش تصمیمات درست بگیره و با کیفیت کار کنه یا ماست مالی کنه، تنبل باشه یا نه و ... خیلی بیشتر از دولت توی وضع مالیش تاثیر گذاره.
 • سید فروزان CH ۲۲:۵۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  9 2
  همین را کم داشتیم که روزنامه های زنجیرهای عبدلحمید دجال را جز نخبگان حساب کنند ، این مرتیکه دجال که سواد خواندن و نوشتم هم ندارد تحفه اصلاح طلبان و حسن فریدون است به مملکت ، روزنامه های زنجیرهای یا بفکر تجدید برجام هستند(بنفع غرب) یا به فکر جوسازی برای حجاب ،یا رابطه با رژیم اشغالکر ،همین مانده بود که مدافع عبدلحمید دجال و مسجد شیطان شوند . روز بعد از حمله موفق به رژیم اشغالی جوسازی میکنند برای حجاب ، روز بعد از سفر رییس جمهور و بیانیه تروریست‌ها آن معلون را نخبه و میدان را برای عامل حرکات تحزیه طلبها در شرق کشور بازتر ، مدعی العموم و اژه ای هم کماکان در حال نمایش مطبوعاتی و جلوی دوربین باید باید گفتن روحت شاد خلخالی
  • SE ۰۳:۲۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۵
   0 0
   این یارو را نمیشه به عنوان اسب سواره نظام هم استفاده کرد چ.ن دقیقا اسب تراوا است و دقیا بمانند اصحالات
 • IR ۰۱:۲۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۵
  2 1
  آمریکا جایزه دویست روز جنایت و تجاوز و وحشیگری را به اسرائیل به مبلغ ۲۶ میلیاد دلار هدیه کرد. انشالله همه آن در جهت تسریع در نابودی صهیونیسم خرج شود.(آمین یا رب العالمین)
 • DE ۰۲:۰۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۵
  2 0
  اصلاح طلب ها باید شرم کنند با اینکه سیاست خارجی شان بر شکست مطلق تنظیم و پایه گذاری شده و وابستگی به بیگانگان دورنمای سیاست خارجی شان می باشد. هدف از این وابستگی انها یعنی نابودی و نقض اصل استقلال نظام جمهوری اسلامی است که هرگز پذیرفتنی نیست. ولی باز با پررویی شعار مذاکره ، تسلیم و ذلت را سر میدهند. زیرا خائن و دشمن شادکن هستند. دست از لگن لیسی امریکا برنمیدارن ، همچنان درعمل سرمایه اسقاطیلی هستند کارشکنی یک مرض مزمن دروجود اصلاحاطلب ها شده. در سیاست داخلی هرجا قدمی برای پیشرفت و بهبود زندگی مردم توسط دولت آقای رئیسی برداشته میشود، اصلاح طلب ها فوری غمگین و نالان میشوند. زیرا دوست ندارند سیاست داخلی و معیشیت مردم رونق و بسوی موفقیت پیش برود. زیرا خائن هستند و بهبود زندگی مردم راعلنا نمی خواهند. همه اعمال و اهدافشان تخریب و تضعیف سیاست داخلی ایران است. یعنی همگامی با خواسته دشمنان.
 • IR ۰۳:۳۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۵
  0 0
  کمکهای تسلیحاتی به اسراییل برای حزب الله لبنان است مراقب باشید جان مادرتون لطفا .......
 • داوود IR ۰۳:۴۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۵
  0 0
  اصلاح طلبان ، جامعه را به دو بخش تقسیم کردند و این دستور از اربابانشون داده شد، به بسیجی و سپاهی و انقلابی و ضد استکبار گفتند تندرو ، به بقیه گفتند میانه رو، در واقعیت سپاه و بسیج و انقلابی ها و ضد استکباری ها دارن با سرعت مطمئن حرکت می کنن و این اصلاح طلبان هستند که کندرو شدن و بعضی جاها اصلا حرکتی ندارن، به امید روزی که ریشه این تفکر ضد دین و ضد عدالت و ضد پیشرفت ایران، برای همیشه خشک شود، ایران فردا جایی برای کندروها نباید باشد،
 • IR ۰۷:۴۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۵
  6 1
  اصلاح طلب بیناموس سلیطه عبدالحمید تروریست اسقاطیل ترکیه و عامریکا داعش
 • محمد IR ۰۷:۴۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۵
  3 1
  نتانیاهو اصلاحطلبان را سرمایه های اسراییل در ایران می داند.اصلاحطلبان همان منافقان صدر اسلام می باشند.
 • حمید ۰۸:۱۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۵
  7 0
  عبدالحمید راهی برای برگشت به نظام ندارد.موضع گیریهایی که برای صهیونستها و ترو ریستها انجام داده باید در زمان خودش پاسخگو باشد.استان ارام چندین سال اخیر سیتان و بلوچستان را با سخنان نفاق گونه برهم زده وباید تاوان ان را بدهد
 • IR ۰۸:۲۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۵
  4 0
  تنها راه تامین امنیت پایدار استان سیستان و بلوچستان، کنترل و حاکمیت بر مسجد ضرار زاهدان و دستگیری و محاکمه شیخ الشیطان خبیث است. این قرد با سوء استفاده از احساسات مذهبی هموطنان بلوچ ب و با کمک سازمان های اطلاعاتی غرب و برخی از رژیم های عربی مرتجع بر موج قدرت ساختگی خود سوار شده و هر روز بد تر از قبل مشکلات امنیتی ایجاد می کند. لعنت بر افکار تکفیری وهابی که هر کجا نفوذ می کند، هم آبروی اسلام را می برند و هم در خدمت منافع صهیونیستها هستند
 • IR ۰۸:۵۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۵
  0 0
  فعالیت در چهارچوب نظام با قومیت گرایی در تضاد است. آقای عبد الحمید باید مواضع خود را تعیین کنند، مبنی بر اینکه ایشان ابتدا خود را از قوم بلوچ می دانند یا مسلمان هستند.
 • IR ۰۹:۳۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۵
  2 1
  لعنت به اصلاحات تمام رگ های اقتصادی کشور دست این نامردهای غیر قابل اعتماد است .
 • IR ۱۵:۵۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۵
  0 0
  فجایع اخیر غزه و نسل کشی غیر قابل تصور اسرائیلیهای وحشی و نسل کش و حمایتهای بسیار وسیع آمریکای شیطان صفت از سویی و از سوی دیگر، حماسه افتخار آفرین " وعده صادق" ثابت کرد که کسانی که در داخل کشور با پیشرفت صنایع موشکی و پهبادی مخالفت می‌کردند یا بسیار نادان و جاهل بوده اند یا در واقع نفوذیهای دشمنان در کشور بوده اند. به هوش باشیم. خطر نفوذیها، از دشمنان قسم خورده خارجی بیشتر است‌.
 • IR ۱۳:۳۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۰
  0 0
  حمله تنبیهی ایران برجهای ساخته شده هفتادوپنج ساله باانهمه تلاش وجنایت رافروریخت چقدر زحمت کشیده بودند تاقدرت نظامی واقتصادی .اطلاعاتی شکست ناپذیری و......به دنیا فاکتور وبرای خود عظمت ایجاد کرده بودند ولی تار عنکبوت باموشکها وجسارت ایران فرو ریخت وهفتاد سال زحمت دود شد تادههاسال عظمت کارایران ناشناخته وموثر واقع خواهد شد واین عنکبوت بایددورخود پیله ببندد چون هرروز ازنقطه ای ضربت دریافت خواهد کرد ومناسبت بااو باموقعیت جدیدی شکل خواهد گرفت

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس