العهد: عملیات «وعده صادق» مکمل «طوفان الاقصی» بود

عملیات «وعده صادق» در عمق سرزمین‌های اشغالی نتایج راهبردی مهمی داشت که به عنوان مکمل عملیات طوفان الاقصی، معادلات درگیری در منطقه را تغییر داده و قدرت مانور را از آمریکا و اسراییل گرفت.

به گزارش مشرق، وبگاه خبری العهد لبنان در چارچوب تحلیلی به بررسی ابعاد و نتایج عملیات «وعده صادق» جمهوری اسلامی ایران علیه رژیم صهیونیستی در عمق سرزمین‌های اشغالی پرداخته و برجسته‌ترین نتایج این عملیات را به شرح زیر بر می‌شمارد:

اول- جمهوری اسلامی ایران نشان داد که قدرت و اراده لازم برای ایجاد توازن وحشت با رژیم صهیونیستی را دارد. ایران ثابت کرد اهمیتی به واکنش بعدی اسراییل نمی‌دهد و همانگونه که مقام‌های ایرانی تاکید کردند اگر اشغالگران بخواهند به سمت ارتکاب حماقت جدید بروند، سیلی بعدی ایران محکم‌تر خواهد بود.

دوم- ایران در این عملیات از بخش بسیار کمی از قدرت نظامی بازدارنده خود استفاده کرد؛ قدرتی که علی‌رغم تحریم‌های سنگین اعمال شده علیه این کشور همچنان روند صعودی دارد. با وجود اینکه ایران از قدرت اصلی خود استفاده نکرده بود، اما همه دیدند که موشک‌ها و پهپادهای ایرانی تا چه اندازه دقیق بودند و تنها به سمت اهداف نظامی که این کشور مشخص کرده بود، رفتند و به هیچ وجه مواضع غیرنظامی را هدف قرار ندادند.

ایران در این عملیات خود پایگاه هوایی و تاسیساتی را در ارتش اسراییل هدف قرار داد که از آنها برای حمله به کنسولگری ایران در دمشق استفاده شده بود و همین امر به خودیِ خود حامل پیام‌های روشنی برای دشمن است.

سوم- شلیک پهپادهای دوربرد، موشک‌های کروز و موشک‌های بالستیک سپاه پاسداران با هماهنگی دقیقی صورت گرفت؛ به طوری که این پهپادها وظیفه داشتند توان دفاعی دشمن و متحدانش را فلج کنند و بعد از آن موشک‌ها به اهداف مورد نظر برسند. توجه داشته باشیم که فاصله بین مراکز پرتاب پهپادها و موشک‌ها با اهداف مورد نظر بسیار طولانی بود و این موشک‌ها و پهپادها از مناطق مختلفی در دریا و خشکی عبور کردند که نیروهای غربی از جمله آمریکا و انگلیس و فرانسه در آنجا مستقر بودند و حتی اردن به عنوان یک کشور عربی هم برای کمک به اسراییل جهت رهگیری آنها به میدان آمد.

نکته قابل توجه دیگر اینجاست که ایران پهپادها را عمدتا با هدف گیج کردن و از کار انداختن سامانه‌های دفاعی رژیم صهیونیستی و متحدانش شلیک کرده بود، اما تعداد زیادی از این پهپادها توانستند به اهداف اصابت کنند.

چهارم- ایران محاسبه‌های همه کسانی که تصور می‌کردند این کشور از داخل خاک خود اقدامی علیه اسراییل انجام نمی‌دهد را به هم ریخت و بدون توجه به فضای تهدید و ارعابی که آمریکا درست کرده بود، با اعتماد به نفس بالا عملیات خود را انجام داد. این امر موجب ایجاد یک معادله بازدارندگی قوی مقابل دشمن صهیونیستی شد و اسراییل متوجه ‌شد در صورت ارتکاب هر اقدام احمقانه جدید، با واکنش شدیدتری مواجه خواهد شد.

پنجم- پاسخ ایران دقیق و مدبرانه بود و نشان داد در حالی که صهیونیست‌ها تنها می‌توانند غیرنظامیان بی گناه و زنان و کودکان بی‌دفاع را قتل عام کنند، اما ایران با وجود اینکه امکان و قدرت آن را داشت، به هیچ وجه غیرنظامیان را در اراضی اشغالی هدف قرار نداد و همه مواضعی که مورد هدف قرار گرفتند نظامی بودند. به این ترتیب هیچ بهانه‌ای به دست صهیونیست‌ها و حامیانش برای ایجاد جنگ و مانور تبلیغاتی ضد ایران نیفتاد.

ششم- جمهوری اسلامی ایران در عین انجام عملیات نظامی، موفق به ایجاد یک جنگ روانی علیه صهیونیست ها نیز شده و فشار روانی موجود میان اسراییلی‌ها از ترس حملات ایران را در تحلیل‌های محافل و رسانه های این رژیم می‌بینیم؛ چرا که اغلب آنها به دلیل ترس از پاسخ بعدی ایران، مخالف انجام هرگونه اقدام نظامی جدید از سوی اسراییل هستند.

هفتم- ایران در عین نشان دادن قدرت خود، پیام‌های مورد نظر را به عرصه بین‌المللی نیز مخابره و تاکید کرد که هیچ تمایل و قصدی برای ورود به جنگ گسترده در منطقه ندارد، اما هرگز در پاسخگویی به هر تجاوزی که خاک و حاکمیت این کشور را در هر کجا مورد هدف قرار دهد، تردید نمی‌کند.

هشتم- ایران به اسراییل نشان داد که هر حماقت جدیدی از سوی این رژیم، درهای جهنم را در داخل فلسطین اشغالی به روی آن باز خواهد کرد.

نهم- عملیات وعده صادق یک بار دیگر ضعف ارتش صهیونیستی را آشکار کرد و نشان داد این رژیم تا چه اندازه به تجهیزات دفاعی آمریکا و سایر متحدانش نیاز دارد.

البته همه این‌ها نتایج اولیه عملیات تلافی جویانه ایران در عمق اراضی اشغالی بوده و ابعاد راهبردی گسترده‌تر آن در آینده روشن خواهد شد و قطعا مرحله بعد از عملیات «وعده صادق» در منطقه مانند قبل از آن نخواهد بود.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس