نگاه دولت سیزدهم بازگرداندن اداره کشور به مردم است

وزیر امور اقتصادی گفت: نگاه دولت سیزدهم بازگرداندن اداره کشور به مردم است و زمینه را برای فراهم کردن نقش‌آفرینی مردم فراهم خواهد کرد.

به گزارش مشرق، سید احسان خاندوزی سه‌شنبه شب (هفتم فروردین ماه) در نشست مشترک با محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه برگزاری سی و یکمین نمایشگاه قرآن کریم، اظهار داشت: نمایشگاه قرآن امسال به جهات مختلف با سال‌های گذشته تفاوت دارد.

وی افزود: به نظر می‌رسد یک غفلت یا شاید یک انتخاب راهبردی پنهان در دهه‌های گذشته صورت گرفته که اساساً منحصر کردن حوزه اداره امور به طبقه خاصی از دیوان سالاران کشور است که این نگاه به شکل کاملاً روشن و آشکار مغایر ایده بنیان‌گذاران جمهوری اسلامی است.

وزیر اقتصاد بیان کرد: اصل ۴۳ قانون اساسی ناظر به این است که اداره امور باید به گونه‌ای باشد که عموم مردم در اداره کشور مشارکت داشته باشند.

خاندوزی با بیان اینکه میراث‌دار یک انحراف بزرگ در اداره امور کشور هستیم، گفت: نگاه مذکور، نه‌تنها مشارکت مردم را به رسمیت نمی‌شناسد، بلکه آن را مزاحم می‌داند، تا جایی که در نهادسازی‌های مختلف، نسبت به عامه مردم نه‌تنها بی‌تفاوت بودند، بلکه مردم را در موضع دفع قرار دادند.

وی ادامه داد: ثمره این نگاه این شده که طی سال‌های اخیر با نسل نسبتاً وسیعی از جامعه مواجه هستیم که به عنوان کسانی که پیام این نوع نهادسازی را دریافت کردند، اساساً تمایلی برای مشارکت در اداره کشور ندارند. این نوع نهادسازی‌ها موجب شده که با فراگیر شدن غایبین زمانه مواجه هستیم.

وزیر اقتصاد اضافه کرد: میلیون‌ها نفر از ظرفیت‌های فکری که می‌توانست در اداره کشور سهیم باشد، کنار زده شدند.

خاندوزی با تاکید بر اینکه نگاه دولت سیزدهم این است که مردم را به اداره کشور بازگرداند، گفت: در عرصه اقتصاد نمود این نگاه این است که بسیاری از مواردی که مردم از آن مطلع نبودند و امکان ارائه اظهارنظر، پیشنهاد و حل مشکل وجود نداشت، اما در دولت سیزدهم شفاف شد.

وی توضیح داد: امروز مردم می‌دانند؛ مثلاً ابر بدهکاران بانکی چه کسانی هستند و یا اطلاعات شرکت‌های دولتی شفاف شد و بسیاری دیگر از شفاف سازی‌ها در حوزه اقتصاد رخ داد تا مردم در جریان باشند که این اتفاق اول بود.

عضو کابینه دولت سیزدهم گام دوم برای افزایش مشارکت مردم را فراهم کردن زمینه برای نقش‌آفرینی مردم عنوان کرد و افزود: سال‌ها رویه اداره کشور این بود که برای مردم امکان‌پذیر نبود که به راحتی بتوانند وارد فعالیت اقتصادی شوند تا جایی که حتی ناچار به دادن رشوه برای کسب مجوزهای کسب و کار می‌شدند. دولت سیزدهم اما رویه صدور مجوز را شفاف و تسهیل کرد.

خاندوزی ادامه داد: گام سوم این است که اطلاعات وجود داشت و امکان ورود به فعالیت اقتصادی هم بود، اما امکان مدیریت نبود، به عنوان نمونه سهام عدالت همه در مالکیت حدود ۵۰ میلیون نفر بود، اما ظرفیتی برای مدیریت مردم وجود نداشت. دولت سیزدهم زمینه را فراهم کرد تا شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت هر استان، نمایندگانی از مردم انتخاب کنند و آنها مدیریت سهام عدالت را بر عهده بگیرند.

وی محور دوم را تلاش برای اصلاح فرهنگ اقتصادی جامعه دانست و بیان داشت: در این میان ابتدا اصلاح فرهنگ دیوان‌سالارانه اداری مقدم بر اصلاح فرهنگی عامه بود، زیرا نوع مناسبات و ارزش‌هایی که باعث ارتقا و جابه‌جایی مدیران می‌شد، باید تغییر می‌کرد.

وزیر اقتصاد ادامه داد: در گام بعدی لایه فرهنگ اقتصادی عامه مطرح است که با شرایط دشواری مواجه بوده و هستیم، زیرا در خلاف جریان فرهنگ فردگرایی جهان امروز است؛ متاسفانه از بسیاری از ابزارهایی هم که می‌شد، استفاده نکردیم.

خاندوزی با اشاره به اینکه باید علاوه بر ابزارسازی فرهنگی و اقتصادی، نهادسازی سیاسی را اصلاح کنیم، گفت: باید بتوانیم فرهنگ اقتصادی مبتنی بر مصرف ملی را ترویج کنیم. کشوری را سراغ نداریم که در مسیر توسعه یافتگی، این مسیر را طی نکرده باشند.

وی موضوع اتقان و رعایت کیفیت در تولیدات را از دیگر الزامات در این حوزه عنوان کرد و بیان داشت: طی سال‌های اخیر بارها شاهد بودیم شایعات به التهاب بازارها دامن زده که نشانگر فقر کشور در حوزه مذکور است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: توافق خوبی با آموزش و پرورش داشتیم که ۴ هزار معلم آموزش ببینند تا بتوانیم سواد اقتصادی نوجوانان را ارتقا دهیم.

وی تصریح کرد: همچنین تلاش کردیم دانشجویان دانشگاه‌های مختلف را با مسائل اجرایی و اقتصادی و رویکردهای مختلف در حل مسائل آشنا کنیم به طوری که در مدرسه تابستانه که وزارت اقتصاد برگزار کرد، برای دانشجویان در موضوعات مختلف مالیاتی، بودجه و... کلاس آموزشی برگزار کردیم و در نهایت پیشنهادهای برگزیده آنها را خریداری می‌کنیم.

وزیر اقتصاد گفت: باید اعتراف کنیم که در این حوزه هزار راه نرفته وجود دارد و اگر با اقداماتی که در دو سال گذشته شروع شده بتوانیم این را بهانه‌ای برای اصلاح تربیت اقتصادی جامعه قرار دهیم، می‌توان از تهدید تحریم و تلاطمات ارزی فرصتی برای رشد جامعه استفاده کرد. این نیازمندی، فرصتی است که امیدوارم برای ما یک پیامد متفاوتی رقم بزند تا با استحکام بیشتری تصمیمات اقتصادی را اتخاذ کنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • محمد IR ۲۳:۱۲ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۷
  4 1
  ببخشیدا.‌ی کم تلخه.ولی بازگرداندن مسءولیتها به مردم بیشتر شبیه طنزه. انگار نظام و دولت به این نتیجه رسیدن که همه راه ها رو رفتن حواب نگرفتن حالا ببینن مردم چی می کنن.مثلا مشکل خودروسازی،مصرف و قیمت بنزین. ترافیک سنگین شهرها. تورم افسار گسیخته. بی ارزشی پول. تخریب اراضی کشاورزی و باغات و محیط‌زیست. نا امنی و غیر اسناندارد بودن جاده ها ،تحریم ها و غیره رو بسپارن دست خود مردم که درست بشه. مسءولین هم بشینن ی گوشه ای برای خودشان چایی دم کنن و حقوق بگیرن بخورن.
 • IR ۲۳:۲۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۷
  5 1
  اتفاقاً ماهم موافقیم.این دولت جمع کنه بره خونش.باحفظ سمت هاشون.مردم خودشون کار رو بهتر پیش میبرند.
 • IR ۲۳:۳۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۷
  0 3
  با سلام وزیر اقتصاد گفت: باید اعتراف کنیم که در این حوزه هزار راه نرفته وجود دارد و اگر با اقداماتی که در دو سال گذشته شروع شده . اظهارات آقای خاندوزی از متن ستاد اقتصادی دولت سیزدهم بسیار خوشایند، امیدوار کننده و سرفصل یک تحول اقتصادی است. سال ها بدنبال تبیین این موارد صبر شد و هم اکنون طلوع فجر از پاستور مشاهده می شود. فارغ از این استقبال از وزیر محترم، یادآوری این مطلب بسیار حائز اهمیت است و آن این است که تغییر ساختار اقتصاد ملی از دولتی به مردمی یک تحول راهبردی است و نیازمند حضور همه از جمله شورای امنیت ملی و دستگاه های امنیتی و نظارتی و قضائی است. این تحول نیازمند یک برنامه و دستور العمل ملی با یک سقف زمان بندی شده است. تلاش سران سه قوه کمک به تسریع در تحولات منظور در یک سقف میان مدت است.
 • IR ۰۰:۵۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۸
  6 1
  گند زدین حالا میخاین بندازین گردن ملت ، اینجوری بگین
 • IR ۰۱:۴۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۸
  2 0
  اولین مرحلش درون ذات بعضی مسئولین است چون سالها صحبت از خدا و پیامبر و دین و احادیث تاثیری روشون نداشته بلکه بدتر شده است باید کنار گذاشته شوند نگاه زیاده خواهی منفعت طلبی قیم مابانه همه از درون شخص میاد
 • IR ۰۵:۱۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۸
  4 1
  فعلا مردم بازنده هستند نه بازیگر
 • IR ۰۵:۱۴ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۸
  3 1
  همه دولتها شعارهای مردمی داده اند ولی در عمل نه تنها مردمی نبودند بلکه ضد مردم عمل کرده اند...
 • IR ۰۵:۱۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۸
  4 0
  مهمترین موانع حکمرانی مردمی: - قوانین و بروکراسی اداری رسوب کرده از مجلس و دولتهای ضد مردم - کارمندان و کارشناسان ضد مردم دولتهای لیبرال در بدنه دولت و مراکز تصمیم گیری - بانکها - احتکار زمین توسط دولت - بخش خصوصی شبه مردمی - بزرگ و تنبل بودن دولت - موسسات خصوصی شامل بیمارستان، مدرسه و .... - تسلط یهود و بهایی ها بر اقتصاد فرهنگ و ....
 • IR ۰۵:۲۱ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۸
  1 2
  منشا تحول مردم هستند نه دولتها دولتها ضد مردمی (لیبرال) عامل نابودی حرص و نسل هستند....
 • ج د ا IR ۰۹:۲۸ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۸
  2 0
  نگاه دولت سیزدهم بازگرداندن اداره کشور به مردم است = این یعنی چی؟ همین الان مگر اداره کشور در دست مردم نیست؟ مگر انتخابات نیست؟ توضیح چرا نمیدهید چکار میخواهید انجام دهید؟ ولنگاری حجاب و ولنگاری قانون در همه زمینه ها و عدم نظارت و عدم برخورد با متخلفان مالی ( مدیران پایین و متوسط بدنه دولت ) در دولت و گران فروشان در مردم و کوچه و بازار یعنی چی؟ ولنگاری حجاب یعنی چی ؟
 • تک تیرانداز DE ۱۵:۲۷ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۸
  2 0
  پس چرا تو حقوق می گیری جناب وزیر؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس