کد خبر 1586530
تاریخ انتشار: ۱ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۹:۲۴
آذربایجان‌شرقی، نگینی در دل کوه‌های استوار

آذربایجان‌شرقی با دارا بودن مناطق کوهستانی، طبیعت سرسبز ارسباران، مکان‌های تاریخی، فرهنگی و رفاهی یکی از مقصدهای اصلی گردشگری در کشور است.

به گزارش مشرق، آذربایجان‌شرقی با ۴۵هزار و ۴۹۱ کیلومتر مربع وسعت و جمعیتی بالغ بر چهار میلیون‌ و ۴۰ هزارو۴۰۰ نفر طبق برآورد سال ۱۴۰۰ با ۲۱شهرستان در شمالغرب کشور واقع شده است.

آذربایجان شرقی محل اتصال دو رشته کوه مهم و اصلی کوه‌های ایران البرز و زاگرس است و از سمت شمال با سه کشور آذربایجان، ارمنستان و نخجوان، از سمت غرب و جنوب غرب با استان آذربایجان غربی، از سمت شرق با استان اردبیل و از سمت جنوب شرق با استان زنجان دارای مرز مشترک است.

آذربایجان‌شرقی به مرکزیت تبریز قسمت بزرگ شمالغرب ایران را به خود اختصاص داده است. شهر تاریخی تبریز با یک‌میلیون‌و۶۴۳ هزارو ۴۷۶ نفر طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ و مساحت دو هزارو ۱۶۷ کیلومتر مربع در ۶۰۰ کیلومتری تهران، ۱۳۵ کیلومتری مرز نخجوان، ۲۸۰ کیلومتری مرز ترکیه، ۱۵۶کیلومتری مرز ارمنستان، ۲۷۰ کیلومتری جمهوری آذربایجان از مرز آستارا و ۳۵۰ کیلومتر از مرز بیله‌سوار قرار دارد.

آذربایجان‌شرقی با قرارگرفتن در حاشیه‌ی رودخانه ارس، کشور های ترکیه، آذربایجان، ارمنستان و قفقاز را به هم متصل می‌کند، شهر تبریز در مسیر جاده ابریشم که فلات ایران و آناتولی را به هم متصل می‌کند، قرار گرفته است و این امر به پیشرفت، توسعه و رشد اقتصادی آن کمک فراوانی کرده است.

راه‌آهن تبریز نیز قبل از جنگ جهانی دوم احداث شده است، طول راه‌آهن رازی ۲۸۳ کیلومتر است و در ترکیه به شبکه راه‌آهن اروپا متصل می‌شود.

جاده ترانزیت تبریز-آسیا(جاده سنتو) موجب پیشرفت همکاری‌های کشور های ایران، پاکستان و ترکیه شده است و این ارتباط علاوه بر منافع اقتصادی، حمل‌ونقل کالا و تجارب بین اروپا و ایران را تسهیل کرده است.

کلانشهر تبریز در اواخر سال ۲۰۱۵ میلادی توسط سازمان کنفرانس اسلامی OICبه عنوان پایتخت گردشگری کشور های اسلامی برای سال ۲۰۱۸ میلادی انتخاب و اعلام شد و همچنین در این راستا تبریز در سال ۲۰۱۵ میلادی توسط شورای جهانی صنایع دستی به عنوان«شهر جهانی فرش دستباف» انتخاب شد.

نمونه‌هایی از جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و طبیعی آذربایجان‌شرقی، روستای جهانی و تاریخی کندوان در شهرستان اسکو، جنگل های فندقلو در شهرستان اهر، پیست اسکی سهند در شهرستان بستان‌آباد، آسیاب خرابه، کلیسای سنت استپانوس و رودخانه ارس در شهرستان جلفا، جنگل های آینالو در شهرستان خداآفرین، قلعه بابک، جنگل‌های ارسباران و آبگرم آبش‌احمد در شهرستان کلیبر، پیست اسکی و کاروانسرای پیام در شهرستان مرند، غلعه ضحاک در شهرستان هشترود گوشه‌ای از پتانسیل بی‌نظیر گردشگری آذربایجان‌شرقی است.

آذربایجان‌شرقی، نگینی در دل کوه‌های استوار

طبیعت زیبای سد ستارخان شهرستان اهر

آذربایجان‌شرقی، نگینی در دل کوه‌های استوار
قلعه بابک در شهرستان کلیبر
آذربایجان‌شرقی، نگینی در دل کوه‌های استوار
روستای تاریخی و جهانی کندوان در شهرستان اسکو

کلانشهر تبریز به تنهایی با توجه به مکان های تاریخی، فرهنگی، رفاهی از جذابیت خاصی در میان شهرستان های آذربایجان‌شرقی برخوردار است که می‌توان به بازار بزرگ تبریز، مساجد کبود، جامع و بقره، قلعه ارک، موزه های مشروطه آذربایجان و قاجار، مقبرة‌الشعرا، پارک و عمارت ائل‌گولی و ائل‌باغی، کوه و بقعه عون بن علی، مراکز تفریحی لاله‌پارک، ستاره‌باران و اطلس و شهربازی باغلارباغی از جمله جاذبه های گردشگری کلانشهر تبریز اشاره کرد.

آذربایجان‌شرقی، نگینی در دل کوه‌های استوار
پارک ائل‌گلی تبریز

بازار تبریز، بزرگ‌ترین بازار بهم‌پیوسته و مسقف دنیا، قدمت بنای اولیه این بازار مشخص نیست ولی طبق سفرنامه های تاورنیه و مقدسی پیش از قرن چهارم هجری قمری بنا شده است ولی مجموعه کنونی بازار در دوره قاجاریه بعد از زلزله ۱۱۹۳ هجری قمری ساخته شده است و معماری زیبا، کثرت تیمچه‌ها، سراها، راسته‌ها و تنوع مشاغل ویژگی خاصی به این بازار بخشیده است و در این راستا نیز بازار در سال ۱۳۸۹ در فهرست آثار میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

آذربایجان‌شرقی، نگینی در دل کوه‌های استوار
بازار بزرگ تبریز

غذاهای تبریز شهره جهانی دارند که می‌توان به کوفته تبریزی، انواع کوکو، انواع دلمه و آش، انواع چلوها، کباب‌ها و شیرینجات اشاره کرد و همچنین فرش، کفش های دستدوز، اریس و نوقا، انواع شیرینی بویژه قرابیه تبریزی و آجیل تبریز از سوغاتی‌های آذربایجان‌شرقی هستند.

احمد حمزه‌زاده، مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان‌شرقی به آمادگی پذیرش مسافران در سطح استان خبر داد و گفت: مراکز فرهنگی، تاریخی، رفاهی و گردشگری استان محیای پذیرش مسافران از سراسر کشور هستند.

وی به اقامت ۳۲۲ هزارو۹۲۸ نفر در ایام تعطیلات نوروزی سال ۱۴۰۲ اشاره در مراکز اسکان رسمی اعم از هتل، هتل آپارتمان و مسافرخانه‌ها اشاره کرد و افزود: اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با توجه به اسکان، اقامت گردشگران در مراکز اسکان رسمی و بازدید ها از مراکز فرهنگی و هنری آمار مسافران را محاسبه و اعلام می‌کند.

وی تمهیدات صورت گرفته برای پذیرایی هرچه بهتر از مسافران را تشریح کرد و افزود: ستاد اجرایی خدمات سفر استان از دی ماه سال ۱۴۰۲ با ۱۲ کمیته تخصصی خدمات حمل‌ونقل، امداد و نجات، امنیتی و انتظامی، ترافیک، اسکان و رفاه، امور شهرداری‌ها، تنظیم بازار، خدمات بهداشتی، سلامت و محیط زیست، تبلیغات امور فرهنگی و فضای مجازی، برنامه‌ریزی و آمار، هماهنگی امور دهیاری‌ها فعالیت خود را در راستای آماده و بسترسازی برای پذیرایی از گردشگران شروع کرده است.

حمزه‌زاده ادامه داد: در محور های مواصلاتی و دروازه های ورودی آذربایجان شرقی مراکز اطلاع رسانی گردشگری، امداد و نجات مکان یابی شده و استقرار یافته‌اند و همچنین در ۷۰ نقطه استان بازارچه‌های صنایع دستی در کنار سازمان های تاریخی و فرهنگی و داخل موزه‌ها که بزرگترین آنها در مسجد کبود تبریز دایر شده، فعالیت خواهند کرد.

وی تصریح کرد: اتوبوس های تبریزگردی، تاکسی های از من بپرس و حدود ۸۰ نفر راهنمای گردشگری طبق روال سال‌های گذشته به گردشگران خدمات ارائه خواهند داد و همچنین بازرس های گردشگری در محور های مواصلاتی استان و مکان های فرهنگی و تاریخی به نحوه عملکرد و خدمات‌رسانی ها نظارت خواهند کرد.

وی از برگزاری برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی با همکاری شهرداری تبریز و سازمان های دیگر خبر داد و گفت: ویژه برنامه‌های فرهنگی هم‌زمان با لیالی قدر در سطح شهر تبریز برگزار می‌شود.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان‌شرقی به جذب گردشگران خارجی تاکید کرد و افزود: سال گذشته حدود ۱۲۰ هزار گردشگر خارجی از کشورهای ترکیه، عراق و آذربایجان در مراکز اسکان رسمی آذربایجان شرقی اقامت داشته‌اند و در این راستا تورفن هایی را از کشور های عراق، ارمنستان، ژاپن و چین برای بازدید از جاذبه‌های گردشگری استان آوردیم.

وی از تشکیل کمیته‌ای ویژه برای زیبا سازی روستای جهانی کندوان به دستور استاندار خبر داد و گفت: ما وظایف و مسئولیت های هر یک از سازمان و ارگان های دولتی از جمله محوطه سازی، ساماندهی بازارچه محلی و روشنایی روستای جهانی و تاریخی کندوان را احصا کرده‌ایم که بعد از تعطیلات عید نوروز برای شروع عملیات اجرایی به آنها ابلاغ خواهیم کرد.

آذربایجان‌شرقی، نگینی در دل کوه‌های استوار
کوفته تبریزی
آذربایجان‌شرقی، نگینی در دل کوه‌های استوار
فرش دستباف تبریز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس