کد خبر 1586468
تاریخ انتشار: ۱ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۵:۴۹
رییس‌جمهور ویتنام استعفا کرد

رسانه‌های ویتنامی اعلام کردند که حزب حاکم با استعفای رییس‌جمهور این کشور که تنها یک سال از دوران ریاست‌جمهوری آن گذشته، موافقت کرد.

به گزارش مشرق، دولت ویتنام امروز چهارشنبه اعلام کرد که کمیته مرکزی حزب حاکم با انتشار بیانیه‌ای با استعفای «وو وان تونگ» رییس‌جمهور این کشور به علت «کاستی‌ها و کم‌کاری‌ها» موافقت کرد.

در این بیانیه آمده است که «تونگ قوانین حزب را نقض کرده» و در ادامه تأکید شده که «این کاستی‌ها بر افکار عمومی، شهرت حزب، دولت و شخص او تأثیر منفی گذاشته است.»

کمیته مرکزی حزب، یک نهاد عالی تصمیم گیری در حزب حاکم کمونیست ویتنام، استعفای تونگ را تنها یک سال پس از انتخابش تایید کرد.

رییس‌جمهور در ویتنام عمدتاً نقش تشریفاتی دارد، اما یکی از چهار منصب سیاسی برتر در کشور آسیای جنوب شرقی است.

استعفای تونگ چند روز پس از بازداشت یک مقام رسمی اعلام می‌شود که گفته می‌شود این مقام رسمی به علت فسادش در یک دهه پیش بازداشت شده که در آن دوران وون وان تانگ به عنوان رییس حزب در استان «کوانگ نگای» خدمت می‌کرد.

اواخر دی‌ماه ۱۴۰۱ نیز «نوئن سان‌فو»، رییس‌جمهور پیشین ویتنام استعفا کرد. اعلام شد که سان‌فو از مدت‌ها پیش به علت تخلفات چند تن از کارمندان و وزرای کابینه‌اش تحت انتقادات شدید بود. فو ۶۸ ساله، نخست‌وزیر سابق به مدت ۲ سال ریاست‌جمهوری ویتنام را بر عهده داشت. فو بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۱ نخست وزیر ویتنام بود و سپس در آوریل ۲۰۲۱ به عنوان رییس جمهور این کشور انتخاب شد.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس