کد خبر 1577132
تاریخ انتشار: ۱ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۸
در دومین روز جلسات دادگاه لاهه چه گذشت؟

نمایندگان کشورهای مختلف که امروز برای پیگیری دادخواست علیه رژیم صهیونیستی در جلسه دیوان بین‌المللی دادگستری حاضر شدند، خواستار پایان دادن به اشغالگری اسراییل در اراضی فلسطین شدند.

به گزارش مشرق، در دومین روز جلسات علنی دیوان بین المللی دادگستری برای رسیدگی به جنایت‌های رژیم صهیونیستی، نمایندگان کشورهای مختلف با محکوم کردن جنایت‌های وحشیانه صهیونیست‌ها علیه مردم فلسطین خواستار پایان اشغالگری اسراییل در اراضی فلسطینی شدند.

نماینده عربستان در این جلسه که امروز صبح برگزار شد گفت: ما جنگ اسراییل علیه غزه را محکوم و هر گونه توجیهی برای کشتار هزاران انسان بیگناه و آواره کردن آنها از خانه‌ها و سرزمینشان را رد می کنیم. هیچ کشوری اشغالگری اسراییل در اراضی فلسطین را مشروع نمی‌داند و این دلیلی بر غیرقانونی بودن اشغالگری اسراییلی‌هاست.

وی تاکید کرد: اشغال سرزمین‌های فلسطینی توسط اسراییل طی ۵ دهه منجر به فجیع‌ترین جنایات شده است. مقام‌های اسراییلی همزمان با حمله به غزه، از عدم اجازه برای تشکیل کشور فلسطین صحبت می‌کنند. وضعیت کنونی در نوار غزه وحشتناک است و اسراییل همچنان به قوانین بین‌المللی عمل نمی‌کند. اسراییل با ابزارهای متعدد فلسطینی‌ها را از حق دفاع از خود باز می‌دارد.

نماینده عربستان سعودی اظهار داشت: جامعه بین‌المللی از اسراییل خواسته است که عملیات شهرک‌سازی را متوقف کند، اما تل‌آویو همه این خواسته‌ها را نادیده می‌گیرد. اسراییل حقوق فلسطینی‌ها را به طرق مختلف نقض می کند و به وظایف قانونی خود عمل نمی کند. اشغال سرزمین‌های فلسطین توسط اسراییل غیرقانونی است و باید به آن پایان داده شود. از دیوان بین‌المللی می‌خواهیم که اشغال سرزمین‌های فلسطینی توسط اسراییل را غیرقانونی اعلام کند.

نماینده آفریقای جنوبی هم به نوبه خود در این جلسه گفت: خشونت و حمله‌های اسراییل به غزه با قوانین بین المللی مغایرت دارد و این حمله ها بدتر از رژیم آپارتاید است. این اقدامات اسراییل وضعیت فلسطینی‌ها را بدتر می‌کند و فلسطینی ها در کرانه باختری و قدس پشت دیوار آپارتاید محصور هستند. ما خواستار احقاق حق فلسطینی‌ها در تعیین سرنوشتشان هستیم و عاملان و مسئولان جنایت‌های اسراییل در نوار غزه باید محاکمه شوند.

نماینده الجزایر هم گفت: اقدامات اسراییل علیه فلسطینی ها پیامدهایی دارد که همه کشورها و سازمان ملل را تحت تأثیر قرار می دهد. ادامه اشغال سرزمین‌های فلسطینی توسط اسراییل دلیل وخامت اوضاع اخیر است.

امروز دیوان بین المللی دادگستری در شهر لاهه هلند در دومین روز از جلسات استماع خود را به عنوان بخشی از فرآیند یک هفته‌ای برگزار کرد که در آن نمایندگان ۵۲ کشور به ارائه استدلال شفاهی در مورد پیامدهای حقوقی اشغال کرانه باختری و بخش شرقی قدس اشغالی توسط اسراییل می‌پردازند.

جلسات علنی دیوان بین‌المللی دادگستری درباره اقدامات اشغالگرانه رژیم صهیونیستی در فلسطین از دیروز دوشنبه در لاهه آغاز شد و به مدت ۶ روز ادامه خواهد داشت.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس