عزم قوه قضاییه برای اجرای قانون اساسی از زبان اژه‌ای

رئیس قوه قضاییه گفت: امروز هر سه قوه در مبارزه با فساد به هیچ‌وجه کوتاه نمی‌آیند و بیش از گذشته و مصمم‌تر از گذشته در مسیر مبارزه با فساد قدم گذاشته‌ایم.

به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای، امروز دوشنبه (۲۰ آذر) طی سخنانی در نشست شورای عالی قوه قضاییه، ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت صدیقه طاهره سلام‌الله‌علیها، به اقدام جنایتکارانه آمریکا در وتوی قطعنامه پیشنهادی ناظر بر جلوگیری از ادامه کودک‌کشی‌ها و نسل‌کشی‌ای که صهیونیست‌ها در غزه مرتکب می‌شوند اشاره کرد و گفت: امروز دیگر برای همه جهانیان به وضوح روشن و مبرهن شده که آمریکا در جنایات سبعانه و ددمنشانه صهیونیست‌ها در فلسطین مشارکت و نقش‌آفرینی دارد. 

رئیس دستگاه قضا در ادامه با گرامیداشت سالگرد شهادت آیت‌الله دستغیب، گفت: آیت‌الله دستغیب عالمی وارسته و متقی و به تمام معنا مردمی بودند که آثار ارزنده‌ای را نیز از خود بر جای گذاشتند، به گونه‌ای که آثار ایشان در سراسر ایران شناخته شده بود و آحاد مردم از اقشار گوناگون طالب و مشتاق مطالعه این آثار بودند و پدر من نیز که یک کشاورز روستایی بود به مطالعه آن‌ها اهتمام داشت و من را نیز ترغیب به این امر می‌کرد؛ علی‌ایحال منافقین تروریست و کوردل که در ابتدای انقلاب و مصادف با جنگ تحمیلی، هزاران نفر از مردم انقلابی و بی‌گناه ما را به شهادت رساندند، در قبال این عالم پرهیزکار و دلسوز برای مردم نیز، جنایت پیشه کردند و او را به شهادت رساندند؛ همین منافقین که در زمان جنگ تحمیلی در کنار صدام متجاوز قرار گرفتند و به مردم خود خیانت کردند، اکنون تحت‌الحمایه دوّل مستکبر غربی می‌باشند و همچنان مشغول خیانت و جنایت هستند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اقدام دادگستری تهران برای محاکمه ۱۰۴ تن از اعضای سازمان مجاهدین خلق (منافقین) در دادگاه کیفری یک تهران، اظهار داشت: تاکید داریم که پرونده این مجموعه هر چه زودتر و قوی‌تر به نتیجه‌ای روشن برسد تا کسی فراموش نکند که عناصر این مجموعه چه جنایات و جرایم سنگینی را مرتکب شدند؛ البته حتماً نمی‌شود در یک دادگاه همه جنایات ارتکابی توسط آن‌ها را بازگو کرد، اما باید مردم ما و تمامی دنیا بفهمند که آن‌ها چه جنایتکارانی هستند و چه جرایم سنگینی را مرتکب شده‌اند. 

در برخورد با فساد از فشار بیرونی تاثیر نمی‌پذیریم/ نمی‌گذاریم در مبارزه ما با فساد برخی بهره سیاسی ببرند

رئیس عدلیه در ادامه نشست امروز با تاکید بر اهتمام هر سه قوه در امر مبارزه‌ی مجدانه و بدون اغماض با فساد و مفسدین گفت: نظام اسلامی ما در همه ازمنه از جمله در مقطع فعلی مصمم به مبارزه با فساد بوده است و این جز افتخارات نظام ماست؛ امروز هر سه قوه در مبارزه با فساد به هیچ‌وجه کوتاه نمی‌آیند و بیش از گذشته و مصمم‌تر از گذشته در مسیر مبارزه با فساد قدم گذاشته‌ایم؛ همچنین کار عالمانه‌ای که در بحث مبارزه با فساد، صورت گرفته است شناسایی و آسیب‌شناسی بسترها و فرآیندهای فسادزا و اصلاح و انسداد روزنه‌هایی است که سبب سوء‌استفاده عناصر غافل و مفسد می‌شود. 


قاضی‌القضات بیان داشت: امروز شاهدیم که مقامات و مسئولان هر سه قوه، از گزارشات ناظر بر وقوع تخلف و فساد نمی‌گذرند و در قبال تمامی گزارشات دستگاه‌های نظارتی و گزارش‌های مردمی نهایت اعتنا و اهتمام را دارند و نسبت به آن‌ها حساسیت ویژه‌ای به خرج می‌دهند؛ امروز شاهدیم وقتی سازمان بازرسی، گزارشی ناظر بر وجود اشکالات و نواقص در بخش یا دستگاهی را به مقامات دولتی از جمله رئیس‌جمهور و معاون اول وی ارائه می‌دهد، فوراً دستورات مقتضی برای پیگیری از جانب آن‌ها صادر می‌گردد و حتی به پیشنهادات اصلاحی سازمان بازرسی نیز در امر جلوگیری از وقوع تخلف و فساد، از ناحیه مقامات دولتی اعتنا می‌شود؛ البته نمی‌گوییم به همه این پیشنهادات جامه عمل پوشانده می‌شود، ممکن است موانعی در مسیر وجود داشته باشد، اما تاکید آن است که به این پیشنهادات و گزارشات اعتنای جدی می‌شود؛ به طور کلی، در هیچ دوره‌ای به اندازه مقطع فعلی، نسبت به موارد ارجاعی از ناحیه دستگاه‌های نظارتی به دولت، حساسیت به خرج داده نمی‌شد. 

حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای، با اشاره به دقت‌نظر و حساسیتی که در خودِ مجموعه قوه قضاییه نسبت به ارجاع گزارشاتِ بخش‌های نظارتی و حفاظتی وجود دارد، گفت: در خودِ مجموعه قوه قضاییه و بین تمامی مقامات و مسئولان قضایی نیز حساسیت فوق‌العاده‌ای در قبال پیگیری گزارشات دستگاه‌های نظارتی و حفاظتی وجود دارد؛ خودِ من تمامی گزارشات مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه را به دقت مطالعه کرده و در قبال آن‌ها دستورات مقتضی را صادر می‌کنم و تاکید دارم که همه مقامات و مسئولان دستگاه قضا نسبت به این امر اهتمام و جدیت دارند.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: بنابراین و با عنایت به حساسیت و اهتمامی که در هر سه قوه نسبت به پیگیری گزارشات و مقولات مرتبط با مفاسد وجود دارد، کسانی فکر نکنند که احیاناً می‌توانند از پرونده‌ای که ایجاد شده بهره‌برداری سیاسی و مغرضانه کنند.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به پرونده‌ای که اخیراً در افکار عمومی با عنوان وقوع تخلف و فساد مطرح شده است، گفت: پرونده مزبور وقتی به قوه قضاییه واصل شد، با جدیت و اهتمام مورد رسیدگی قرار گرفت و رسیدگی‌ها درخصوص آن کماکان ادامه دارد و من حضوراً و مؤکداً به دادستان و بازپرس مربوطه نیز دستور دادم که نهایت جدیت و اهتمام را در رسیدگی به این پرونده داشته باشند و آن‌ها نیز حقیقتاً اقدامات زیادی انجام دادند و در موارد عدیده‌ای استعلاماتی را به عمل آوردند و همه جوانب قضیه را مورد بررسی و واکاوی قرار دادند و رسیدگی‌ها و پیگیری‌های آن‌ها همچنان ادامه دارد؛ پس از این رسیدگی‌ها، بر اساس ضوابط برخورد کرده و حکم صادر خواهیم کرد. تاکید ما آن است که در این مسیر بر اساس قانون عمل خواهد شد و بدیهی است که درگیر فضاسازی‌ها و فشارهای بیرونی نخواهیم شد تا حق کسی ضایع نگردد. 

رئیس عدلیه تاکید کرد: همه قوا مصمم هستیم، دست به دست هم تا آنجا که می‌توانیم از وقوع فساد جلوگیری به عمل آوریم؛ البته ادعا نکردیم که هیچ‌وقت فسادی به وقوع نمی‌پیوندد، اما این ادعا را داریم که مجدانه تمام سعی و تلاش خود را به کار خواهیم بست تا بسترهای فسادزا را مسدود و اصلاح کنیم و اگر فسادی رخ داد بدون اغماض و منطبق با ضوابط با آن برخورد کنیم. 

چرا در جایی که لازم نبوده جلوی خانواده متهم به او دست‌بند و پابند زده‌اید؟

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در ادامه نشست امروز خطاب به دادسرای انتظامی قضات و مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه و دیگر بخش‌های نظارتی در دستگاه قضا دستور داد موارد ناظر بر نحوه جلب و دستگیری افراد را با جدیت پیگیری کنند؛ رئیس عدلیه در همین راستا گفت: در مواقعی مشاهده می‌شود در جلب و دستگیری افراد در مواردی که ضرورتی ندارد و متهم از جمله افراد شرور نیست و احتمال فرار او نیز نمی‌رود، در مقابل دیدگان خانواده‌اش به او دستبند یا پابند می‌زنند؛ اینگونه موارد باید به دقت و با جدیت توسط بخش‌های نظارتی قوه قضاییه مورد بررسی و پیگیری قرار گیرند. 


دستگاه‌های نظارتی اگر اختلافی در یک پرونده دارند با هم حل و فصل کنند تا دچار اطاله نشویم

رئیس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به عضویت سازمان بازرسی در شورای دستگاه‌های نظارتی، خواهان برگزاری جلسات مستمر و بیشتری از ناحیه آن شورا شد و بر واکاوی و تجزیه وتحلیل دقیق مسائل و پرونده‌های ناظر بر وقوع تخلف و فساد در آن شورا تاکید کرد و در همین راستا گفت: چنانچه از دامنه اختلاف‌نظرات پیرامون پرونده‌های ناظر بر وقوع فساد و تخلف در شورای دستگاه‌های نظارتی کاسته شود، روند پیگیری‌ها و رسیدگی‌ها نیز در قبال آن پرونده‌ها تسریع می‌گردد، لذا ضروری است شورای مزبور به منظور تقریب نظرات و دیدگاه‌ها، جلسات مستمر و بیشتری را برگزار کند تا در آن جلسات، مسائل و پرونده‌ها از لحاظ مبانی کار و مستندات، هر چه عمیق‌تر حلّاجی شوند. 


رئیس قوه قضاییه: شعار سال تزئینی نیست و از اولویت‌های کشور است

رئیس دستگاه قضا در پایان به دادستانی کل کشور و سازمان بازرسی دستور داد تا با عنایت به گذشت ۹ ماه از سال، گزارشی ناظر بر اقدامات عدلیه در امر تحقق شعار سال ناظر بر «مهار تورم و رشد تولید» اعم از اقدامات ایجابی و اقدامات پیشگیرانه در این حوزه را تدوین کنند.


رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه خبر داد؛ دستگیری ۶ نفر از اعضای یک شبکه دلالی و کارچاق کنی

در بخش دوم جلسه شورای عالی قوه قضاییه، حجت‌الاسلام والمسلمین «عبداللهی» رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه از دستگیری ۶ نفر از اعضای یک شبکه دلالی و کارچاق کنی در استان ایلام خبر داد و گفت: از طریق بررسی صورت‌حساب‌های بانکی افراد مالباخته مشخص شد که تعدادی از وکلا، بازنشستگان برخی نهادها و همچنین برخی بنگاه‌داران و فروشندگان املاک از طریق تبانی، در روند رسیدگی به پرونده‌ها ورود کرده و تلاش برای نفوذ در محاکم داشته اند.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه خبر داد: انجام ۲ و نیم میلیون استعلام از سامانه «استعلام اهلیت متعاملین» توسط ۳۵ دستگاه اجرایی تاکنون

کاظمی‌فرد رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه نیز در این جلسه، با اشاره به ۲ و نیم میلیون استعلام صورت گرفته از سامانه «استعلام اهلیت متعاملین» توسط دستگاه‌های اجرایی اظهار کرد: تاکنون ۳۵ دستگاه اجرایی، ۲ و نیم میلیون استعلام را از این سامانه انجام داده‌اند که بیشترین استعلام‌ها مربوط به درگاه ملی مجوزها، بانک مرکزی و وزارت صمت بوه است.

وی افزود: سامانه استعلام اهلیت متعاملین که در راستای اجرای سند تحول قضایی ایجاد شده، امکان استعلام «ممنوع‌المعامله بودن افراد»، «محجوریت»، «ورشکستگی»، «محکومیت‌های مالی اجراشده و نشده اشخاص حقیقی و حقوقی»، «عدم اجرای تعهد سند لازم‌الاجرا» و «تحت تعقیب بودن افراد توسط مراجع قضایی» را برای دستگاه‌های اجرایی، سکوهای بخش خصوصی و مردم فراهم کرده است؛ عموم مردم می‌توانند با مراجعه به پنجره واحد خدمات الکترونیک قضایی، از خدمات این سامانه استفاده کنند.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه، استفاده از سامانه استعلام اهلیت متعاملین را باعث افزایش شفافیت و کاهش ریسک در معاملات عنوان کرد و گفت: استفاده از این سامانه در یک فضای کاملا امن و با رعایت حریم خصوصی افراد انجام می‌شود.

کاظمی‌فرد در بخش دیگری از صحبت‌های خود، با اشاره به انجام حدود ۷ میلیون استعلام از «سامانه قراردادهای الکترونیک وکالت» توسط سازمان امور مالیاتی تاکنون، اظهار کرد: این سامانه در راستای شفاف‌سازی قراردادها و روابط مالی میان وکیل و موکل در حال فعالیت است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 20
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 19
 • حسام ۱۶:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۰
  41 3
  دقیقا حق با ایشونه مشکل از بیرون نیست بلکه فشارهای درونی است فشارهایی که از سمت کانونهای قدرت ،از سمت امضاهای طلایی ، وارد میشود ... این اصل ماجراست
  • ۲۱:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۰
   23 0
   اکبری طبری و قاضی منصوری یادش بخیر
 • ۱۶:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۰
  19 4
  شما فقط دنبال عفو و رهایی دادن مجرمان هستید ما که برخوردی ندیدیم
 • ۱۶:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۰
  9 0
  خداروشکردرفسادهم استقلال داریم وفشاربیرونی برای اصلاح راقبول نمیکنیم
 • ۱۶:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۰
  7 3
  خسارت وحشتناک و عظیمی به دلیل فساد سه و نیم میلیارد دلاری چای به ملت ایران وارد شده و مردم انتظار اشد مجازات برای همه عوامل دخیل را دارند.
 • پژمان ۱۷:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۰
  19 2
  برخورد با فساد ؟ ماشینهای مجلس چی شد ؟ دزد و کلاهبردارها چی ؟ تا چند سالگی باید آدمهای بی کفایتی مثل شما تو نظام منصب داشته باشند و بچرخند دنبال منصب ؟ جای خدمت همتون دارید خیانت میکنید
  • تک تیرانداز ۱۹:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۰
   3 0
   ولا من حاظرم نماینده های مجلس ده برابر این ماشین بخرن از بیت المال ولی شفافیت برقرار بشه و طبری محاکمه عادلانه بشه. شماها با گیر دادن به چیزهایی حداقلی مبارزه با فساد رو لوث کردید.
  • ۲۱:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۰
   8 2
   آیت‌الله خلخالی ها آرزوست
 • ۱۸:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۰
  5 0
  شوخی جالبی است برخورد با فساد البته دیگر خنده دار نیست کار از گریه نیز گذشته
 • ۲۱:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۰
  2 1
  زحمت نکشید!!!
 • ۲۱:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۰
  0 1
  مرگ بر آمریکا و اسراییل و انگلیس و فرانسه و آلمان و .... و کشورهای خائن منطقه و منافقین داخلی و خارجی و کفار و مشرکین و توطئه گران و فتنه گران ...
 • ۲۳:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۰
  7 4
  باید موشک های ویژه مفسدان اقتصادی بسازیم
  • ۱۰:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۲
   0 0
   اینکه یک ایرانی از فساد در ایران نارحت میشه و انتقاد میکنه نشانه دلسوزی اون برای کشور هست نه منافق بودن و دشمن بودن او ...
 • ۰۰:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۱
  5 0
  با توجه به‌ حکم های غیر بازدارنده در مورد مسئولان فاسد و آقازاده ها و....این حرفی کاملا شعاریه . در تشیع ، مسئولی که از جایگاهش سوء استفاده کرده باید بیشتر از مردم دیگه مجازات بشه ، چرا که به حکومت اسلامی و اعتماد مردم و .... هم ضربه میزنه . آقای اژه ای ، آیا این اصل در دستگاه قضایی کشور رعایت میشه؟؟؟ یا عکس این موضوع داره اتفاق میفته ؟ مشرق ... حرف حقه ، میتونی بری جستجو و تحقیق کنی . چرا منتشر نمیکنی ؟!
 • ۰۰:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۱
  3 0
  چرا باید مفسدین برای مدیریت اموال دزدی به مرخصی برن؟؟؟؟؟؟
 • ۰۲:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۱
  0 0
  اموالی که دزده شده و مستردد شده دوباره به جیب چه کسانی می رود لطفا شفاف سازی کنید کسانی هستند پیگری می کنند
 • ۰۶:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۱
  2 0
  دادگستری در پیله ای که برخود تنیده گرفتار است و لذا انتظارات مردم را برآورده نمیکند یکی از آنها فکر در آمدزایی از دعاوی و انجام وظیفه است تا کاسبی خادن نیستی
 • ۱۳:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۱
  3 1
  فعلا که جناب روحانی و هم فکرانش دارند از عدم محاکمه قوه قضائیه بهره سیاسی می برند
 • ۱۴:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۱
  8 2
  به لطف عزیزان مردم همه ساله از فسادهای بزرگ و بزرگ تری با خبر میشن ، اینبار ۱۴۰ هزار میلیارد تومان!!!!!!!!
 • ۱۴:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۱
  7 0
  به نظر می رسد ابر مفسدین هیچ ترسی از دستگیری و یا مجازات های فعلی ندارند و این عامل اصلی فسادهای عظیم و روزافزون است.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس