پیشنهادهای امیرعبداللهیان در اجلاس خزری؛‌ از تحریم اسرائیل تا ایجاد دبیرخانه همکاری

سخنان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دوازدهمین اجلاس وزیران امور خارجه کشورهای ساحلی دریای خزر با محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی در فلسطین آغاز شد.

به گزارش مشرق، حسین امیرعبداللهیان در این نشست که سه‌شنبه با حضور دیگر وزیران امور خارجه کشورهای ساحلی دریای خزر به میزبانی مسکو برگزار شد، با اشاره به اینکه امنیت، مقوله ای به هم پیوسته است، ابتکار عمل و هوشیاری کشورهای حاشیه دریای خزر را در خصوص تحولات فلسطین حائز اهمیت دانست.

وزیر امور خارجه ایران در ادامه ایفای نقش سازمان‌های بین‌المللی در قبال جنایات رژیم صهیونیستی و به شهادت رساندن بیش از ۱۶ هزار نفر از مردم فلسطین را خواستار شد و گفت:‌ باید جنایتکاران جنگی رژیم صهیونیستی در دادگاه بین المللی مجازات شوند.

وی در بیان پیشنهادهای دیگر برای اجبار اسرائیل به توقف حملات خونبار به نوار غزه و کرانه باختری گفت:‌ صادرات کالا به سرزمین‌های اشغالی فلسطین متوقف شود و کالاهای ساخت اسرائیل تحریم شوند، این، حداقل کار برای همدردی برای مردم غزه است.

از ایجاد دبیرخانه تا تأکید بر لزوم اجماع و توافق پنج کشور ساحلی
امیرعبداللهیان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فعالیت نمایندگان ویژه پنج کشور ساحلی برای توسعه همکاری‌ها، گفت:‌ ایجاد دبیرخانه یا سازمانی که بتواند همه حوزه‌های همکاری در دریای خزر را مدیریت و نظارت کند،‌امری ضروری است.
وی همچنین پیشنهاد داد که دبیرخانه کنوانسیون تهران به کشورهای حاشیه خزر منتقل شود.
وزیر امور خارجه با تأکید بر اینکه همه تصمیمات در خصوص مسائل این دریا باید با اجماع و توافق پنج کشور ساحلی باشد، خاطرنشان کرد: برای تبدیل دریای خزر به نماد واقعی دوستی، پیشرفت و توسعه نیازمند تقویت هرچه بیشتر تعامل و همکاری‌های جمعی هستیم.

این خبر در حال تکمیل است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس