کد خبر 1552814
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۶
جنگ غزه چه بلایی سر ارتش اسراییل آورد؟

جنگ غزه که پس از ۴۸ روز، در روز جمعه سوم آذر به طور موقت متوقف گردیده بود دوباره از سوی رژیم صهیونیستی در روز جمعه ۱۰ آذر آغاز شد، جنگی که پیامدهایش برای مدت طولانی برای صهیونیست ها ادامه خواهد داشت.

به گزارش مشرق، جنگ ترکیبی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) علیه رژیم صهیونیستی که با نام عملیات طوفان الاقصی از هفتم اکتبر (۱۵ مهرماه) آغاز شد و سوم آذر به طور موقت متوقف گردید، جنگی کم نظیر بود که سه گروه مقاومت منطقه همچون حزب الله لبنان، مقاومت یمن و گروه های مقاومت عراق را در کنار مقاومت فلسطین قرار داد و هر چهار گروه مقاومت اسلامی منطقه در مقابل رژیم صهیونیستی صف آرایی کردند.

جنگ غزه را باید نماد صهیونیسم خواند، نمادی که جنایت و خونریزی اصل و اساس آن می باشد، به حدی که در میانه این نبرد و دقیقا زمانی که ارتش تا به دندان مسلح رژیم صهیونیستی فهمید که نمی تواند کاری در غزه به جز کشتار مردم عادی انجام دهد، به یکباره وزیر به اصطلاح میراث رژیم اسراییل اعلام کرد که باید بر روی غزه بمب اتم ریخت؛ موضوعی که نشان داد رژیم صهیونیستی زورش به مقاومت فلسطین نمی رسد و در عین حال نشانی دیگر بر تایید دارا بودن بمب اتم از سوی رژیم صهیونیستی است.

آنچه در جنگ غزه متمایز از همه چیز است، تلفات سنگین انسانی و خسارت های نظامی و اقتصادی هنگفت رژیم صهیونیستی است. تحلیلگران مسایل منطقه معتقدند که رژیم صهیونیستی سه چیز را نمی تواند تحمل کنند: هلاکت نظامیان خود، خسارت های اقتصادی و طولانی شدن جنگ؛ مسایلی که در جنگ غزه هر سه مورد آن اتفاق افتاده است.

در جنگ غزه رژیم صهیونیستی با هیچ دولتی طرف نشد، بلکه چهار گروه مقاومت فلسطین، حزب الله لبنان، مقاومت یمن و گروه های مقاومت عراق البته آنهم به طور محدود وارد نبرد با ارتش رژیم صهیونیستی شدند و توانستند به دستاوردهای بزرگی دست یابند، دستاوردهایی که هرگز از خاطر سران تل آویو پاک نخواهد شد.

رزمندگان مقاومت فلسطین در طول جنگ ۴۸ روزه موفق شدند ۳۳۵ تانک مرکاوای ۴، نفربر، خودروی زرهی، بولدوزر و بیل مکانیکی رژیم صهیونیستی را به طور کلی یا جزئی منهدم کنند. (البته باید تانک ها و خودروهای نظامی منهدم شده رژیم صهیونیستی طی چهار روز اخیر را نیز با آن اضافه کرد)

عملیات طوفان الاقصی آنقدر برای نظامیان صهیونیست سهمگین بوده که روزنامه عبری زبان یدیعوت آحارونوت اعتراف کرده که حماس در حمله هفتم اکتبر فقط (رژیم) فقط سازمان های امنیتی اسرائیل را غافلگیر نکرد، بلکه در زمینه دفاعی نیز غافلگیر کرده است، زیرا توانسته تاکتیک‌های دفاعی مختلف و متنوعی را در نبرد با (رژیم) اسرائیل به کار گیرد.

از آغاز نبرد طوفان الاقصی، شمار صهیونیست های به هلاکت رسیده بنابر اعلام منابع صهیونیستی حدود ۱۵۰۰ نفر بوده که ۴۰۰ نفر آن از نظامیان صهیونیست هستند. هر چند منابع مقاومت شمار نظامیان صهیونیست در جنگ غزه را بسیار بیشتر از آمار اعلامی می دانند که یکی از اسناد صحت این خبر دفن ۵۰ نظامی صهیونیست طی یک روز و فقط در یک گورستان صهیونیست ها می باشد.

اسارت دهها نظامی صهونیست که در بین آنها شمار زیادی افسر ارشد از جمله یک سرلشکر وجود دارد را نیز باید به آمار لطمات وارده شده به ارتش رژیم صهیونیستی اضافه کرد.

ستاد اطلاع رسانی جنگ حزب الله نیز در دوم آذر با انتشار یک اینفوگرافی، آمار خسارت ها و تلفات ارتش رژیم صهیونیستی در شمال فلسطین اشغالی را تا روز چهل و ششم جنگ غزه منتشر کرد.

بر اساس این اینفوگرافی، حزب الله ۲۹۳ حمله (در حال حاضر آمار حمله حزب الله به مواضع صهیونیست ها بیش از ۳۰۰ مورد می باشد) به ۴۰ موضع نظامی ارتش رژیم صهیونیستی از هفتم اکتبر جاری (۱۵ مهرماه) انجام داده است.

در این حملات، حزب الله ۳۵ سامانه جاسوسی، ۷۷ سامانه مخابراتی، ۲۱ سامانه پخش پارازیت و ۴۷ رادار رژیم صهیونیستی در شمال فلسطین اشغالی را منهدم کرد.

رزمندگان حزب الله همچنین ۲۱ تانک، نفربر و خودروی نظامی ارتش رژیم صهیونیستی را منهدم و ۳۵۴ نظامی ارتش این رژیم را تا آن تاریخ کشته یا زخمی کرد.

همچنین ۱۷۰ دوربین نظارتی و جاسوسی ارتش رژیم صهیونیستی نیز در مرز با لبنان منهدم و سه پهپاد این رژیم نیز توسط رزمندگان حزب الله سرنگون شده است.

در این مدت، پنج شهرک صهیونیست نشین در شمال سرزمین های اشغالی نیز توسط رزمندگان مقاومت اسلامی لبنان گلوله باران و راکت باران شد و نتیجه آن تخلیه ۳۵ شهرک صهیونیست نشین و فرار ۷۰ هزار شهرک نشین به عمق فلسطین اشغالی شد.

حزب الله لبنان در جنگ غزه همچنین توانست چندین پهپاد رژیم صهیونیستی را ساقط و در عین حال چندین عملیات موفق پهپادی علیه مواضع رژیم اشغالگر داشته باشد؛ عملیات هایی که خسارت زیادی به صهیونیست ها وارد کرد.

رزمندگان مقاومت عراق نیز بنا بر اعتراف "سابرینا سینگ" معاون سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) از ۱۷ اکتبر (۱۰ روز پس از آغاز عملیات طوفان الاقصی از سوی گروههای مقاومت فلسطینی علیه رژیم صهیونیستی) ۶۶ بار پایگاه های آمریکایی ها در سوریه و عراق را طی ۳۸ روز مورد حمله قرار دادند (پایگاههای آمریکایی ۳۲ بار در عراق و ۳۴ بار نیز در سوریه هدف قرار گرفتند)، اقدامی که دقیقا در راستای مقابله با رژیم صهیونیستی بود.

گروه های مقاومت عراق همچنین در طول جنگ غزه چندین بار بندر ایلات رژیم صهیونیستی را هدف پهپادهای انتهاری خود قرار دادند و خسارت هایی به آن وارد کردند.

در بین گروه های مقاومت، اقدام رزمندگان یمنی با توجه به بُعد مسافت بیش از ۱۵۰۰ کیلومتری با سرزمین های اشغالی با شلیک چندین موشک دوربرد و اعزام تعداد زیادی پهپاد انتحاری به بندر "ایلات" در جنوب و بندر حیفا در شمال سرزمین های اشغالی برای نابودی زیرساخت های این دو بندر، آزادی خواهان جهان را به تحسین وا داشت.

یکی دیگر از اقدامات کم نظیر رزمندگان یمنی در حمایت از مقاومت فلسطین توقیف کشتی «گلکسی لیدر» متعلق به رژیم صهیونیستی که حامل پنج هزار دستگاه خودروی برقی در روز یک شنبه (۲۸ آبانماه) در دریای سرخ با ۵۲ خدمه و سرنشین بود.

رزمندگان یمنی در چند روز اخیر نیز به چند کشتی دیگر صهیونیست ها و یک کشتی جنگی آمریکا در دریای سرخ حمله کرده و این آبراهه را برای رژیم صهیونیستی کاملا ناامن کرده اند.

اعتراف سران تل آویو به شکست نظامی

تا به امروز شمار زیادی از مقامات رژیم صهیونیستی به شکست در جنگ غزه به رغم کشتار فجیع شهروندان فلسطینی غزه اعتراف کرده اند؛ "هرتزی هالوی" رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی سه شنبه گذشته در سخنانی در خصوص شکست ارتش اسراییل در غزه اعتراف کرد: ارتش و بخش اطلاعات هفتم اکتبر شکست خوردند، اما اکنون نباید مشغول این موضوع شویم.

رئیس ستاد ارتش رژیم اسرائیل افزود که از روزهای آتش‌بس برای آماده‌سازی و توسعه طرح‌هایی برای ادامه جنگ به منظور از بین بردن جنبش حماس استفاده می‌کنیم.

وی همچنین با اشاره به فرار شهرک نشینان صهیونیست از شهرک‌های شمال فلسطین اشغالی در مرز با لبنان، گفت: ما مشتاقیم ساکنان شمال به وضعیت امنیتی بهتر و باثبات‌تری بازگردند. ما نه تنها از مرزهای شمالی دفاع می‌کنیم، بلکه بر اساس صلاحدید خود عملیات‌هایی را نیز انجام می‌دهیم.

هالوی همچنین با تکرار رویای دور و دراز مقامات این رژیم برای نابودی حماس افزود: ما برای ادامه جنگ با هدف از بین بردن حماس آماده می‌شویم و این موضوع زمان‌بر است.

رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی پیش از این نیز در سخنانی اذعان کرده بود که این رژیم در بهبود وضعیت خود و بازگشت به وضعیت قبل از جنگ علیه غزه ناموفق بوده است.

یکی از آسیب های جدی ارتش رژیم صهیونیستی در جنگ غزه هلاکت بیش از ۴۰۰ نظامی این رژیم (البته بنابر اعلام آمار صهیونیست ها) بوده که در بین آنها نام سه افسر ارشد و فرمانده می باشد.

این سه فرمانده شامل سرلشکر"اساو حمامی" فرمانده تیپ جنوبی لشکر غزه در ارتش رژیم صهیونیستی، سرهنگ "روی لیوی" فرمانده یگان چند منظوره، "سرهنگ "جاناتان اشتاینبرگ" فرمانده تیپ ناحال بودند.

یکی از مشکلات بزرگ ارتش رژیم صهیونیستی در غزه سریال تکراری تیراندازی نظامیان صهیونیست به نیروهای خودی بوده است به حدی که این روند نه تنها در دوران جنگ ۴۸ روزه، بلکه در دوران آتش بس هشت روزه نیز ادامه داشت و دلیل آن ترس نظامیان صهیونیست حتی از سایه خود بوده و می باشد.

شبکه ۱۲ رژیم صهیونیستی در این باره فاش کرد: هشت نظامی ارتش اسرائیل تنها طی یک هفته جنگ در نوار غزه با تیراندازی اشتباهی نیروهای خودی کشته شده‌اند. این شبکه همچنین اعتراف کرد که در نتیجه این تیراندازی اشتباهی ده‌ها نظامی صهیونیست نیز مجروح شده‌اند.

روز یک شنبه (۱۲ آذر ماه) را باید مرگبارترین روز نظامیان صهیونیست در ۷۵ سال گذشته (از زمان تاسیس) نام نهاد، به حدی که ۷۵ نظامی اسراییل فقط در نوار غزه به هلاکت رسیدند. کانال ۱۲ رژیم صهیونیستی در این باره به نقل از "برهام مئیر" تحلیلگر نظامی اسراییل اعلام کرد که در ۲۴ ساعت گذشته ۲۵ خودروی زرهی، نفربر و تانک اسراییل (رژیم صهیونیستی) در نوار غزه منهدم شده و ۷۵ نظامی هم کشته شده است؛ مقاومت فلسطین چند فیلم کوتاه از عملیات ضدصهیونیستی و هلاکت نظامیان صهیونیست منتشر کرده و این در حالی است که سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی رسما فقط به کشته شدن ۳ نظامی دیگر این رژیم در این تاریخ اعتراف کرده است! که البته باید آمار کشته های ارتش اسراییل توسط رزمندگان حزب الله در شمال سرزمین های اشغالی را نیز به آن افزود.

این تحلیلگر نظامی صهیونیست تاکید کرده که نظامیان این رژیم در ۲۴ ساعت گذشته سنگین‌ترین حجم تلفات تاریخ خود را در غزه تجربه کردند.

حملات دیروز رزمندگان مقاومت فلسطین به نظامیان صهیونیست به حدی بوده که به قول یکی از فرماندهان گردان‌های قسام، ۷۰ درصد از نظامیان صهیونیست از شمال نوار غزه خارج شده اند و عملیات خود را در محور جنوبی غزه آغاز کرده اند به خیال این که این منطقه برای آنها امن تر هست در حالی که رزمندگان مقاومت منتظر آنها می باشند.

اعتراف نظامیان اسراییل در شلیک به خانه‌های شهرک‌نشینان صهیونیست اطراف نوار غزه

یکی دیگر از اقدامات صورت گرفته توسط ارتش اسراییل که ابتدا به گردن رزمندگان حماس افتاد، ولی بعدا مشخص شد که کار نظامیان صهیونیست بوده، شلیک به سوی خانه های شهرک نشینان صهیونیست در روز اول جنگ یعنی ۱۵ مهرماه بوده است که این مساله در تحقیقات روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارنوت» افشا شد. شبکه ۱۲ این رژیم نیز در همین زمینه مصاحبه ای را با نظامیان زن صهیونیست منتشر کرد که به تیراندازی این نظامیان به سمت خانه های شهرک نشینان در روز هفتم اکتبر (۱۵ مهرماه) اعتراف می کنند.

در این مصاحبه که بصورت گسترده در شبکه های اجتماعی بازتاب داشته، یکی از نظامیان زن صهیونیست اعتراف می کند که پس از تحقیق از "اسرائیلی ها" مشخص شد که تیراندازی به روی شهرک نشینان صهیونیست از داخل شهرک و توسط خود نظامیان رژیم اسرائیل انجام شده است.

یکی از نظامیان زن واحد زرهی ارتش رژیم صهیونیستی گفت که وقتی آنها به ورودی یک شهرک (صهیونیست نشین) رسیدند، درب ورودی شهرک بسته بود و ناگهان یک نظامی صهیونیست وحشت زده به سمت تانک آنها دویده و با دست اشاره کرده که نیروهای مقاومت فلسطینی آنجا هستند و از آنها خواسته تا وارد شهرک شوند.

این نظامی صهیونیست افزود: ما هم درب وروی شهرک را شکستیم و من به سمت جایی که نظامی ما اشاره کرده بود، دویدم. او گفت که به آنجا شلیک کن، آنها (نیروهای مقاومت) آنجا هستند. یک بار دیگر از او سوال کردم که آیا اسرائیلی ها در آنجا هستند؟ گفت که نمی دانم، فقط یک گلوله سنگین به آنجا شلیک کن، آنها (نیروهای مقاومت) آنجا هستند.

این نظامی زن گفت: تصمیم گرفتم که (با گلوله سنگین) شلیک نکنم زیرا ما درباره یک شهرک (صهیونیست نشین) صحبت می کنیم و برای همین با تیربار به ورودی منزل شلیک کردم.

پیشتر نیز رسانه های صهیونیستی به نقل از ارتش اسرائیل اعلام کرده بودند که نظامیان صهیونیست به اشتباه به سمت شهرک نشینان در منطقه "معالیه لفونا" تیراندازی و آنها را زخمی کردند.

ارتش رژیم صهیونیستی درباره جزئیات این اتفاق گفته بود که نیروهای ارتش به گمان اینکه شهرک نشینان، فلسطینی هستند به سمت آنها تیراندازی کرده اند.

همچنین در اول آذر ماه نیز «مکس بلومنتال» روزنامه نگار، نویسنده، وبلاگ نویس و فیلم ساز سرشناس آمریکایی در گزارشی با استناد به شواهد موثق از دروغ دیگری از ارتش رژیم صهیونیستی و هدف قرار دادن خانواده‌های صهیونیست توسط نظامیان این رژیم پرده برداشت و فاش کرد که تصاویری که رژیم صهیونیستی از خانه‌های کاملا سوخته شده در آتش شهرک نشینان صهیونیست در شهرک «بئیری» در شرق نوار غزه منتشر کرده و مدعی سوزاندن آنها و خانواده‌های صهیونیست ساکن در این خانه‌ها توسط مقاومت فلسطین شده است، دروغ بوده و این خانه‌ها توسط ارتش رژیم صهیونیستی و با حملات آن به آتش کشیده شده‌اند.

وی گفته بود که یک تحقیقات اسرائیلی-آمریکایی نشان می‌دهد که ارتش اسرائیل پس از دریافت دستور بمباران شهرک «بئیری» با تانک و جنگنده به منظور جلوگیری از به اسارت گرفته شدن شهرک‌نشینان توسط رزمندگان مقاومت، عامل این حمله و سوختن خانه‌ها با اهالی آنها بوده است.

بلومنتال در این گزارش فاش کرد: «تووال اسکاپا» یکی از مقامات امنیتی شهرک بئیری تایید کرده که تمام این تصاویر گرفته و ارسال شده به رسانه‌های غربی برای مقصر جلوه دادن حماس یا زنده سوزاندن ساکنان این شهرک صحت ندارد و حقیقت این است که ارتش اسرائیل طبق دستورات مقامات عالی‌رتبه این رژیم این خانه‌ها را با تانک گلوله باران کرده است.

وی همچنین گزارش داد: در این باره شواهد مختلف دیگری نیز در رسانه‌های عبری یافت می‌شود که ما در گزارش‌مان به آنها پرداخته‌ایم و تمام این شواهد حاکی از یک حمله برنامه ریزی شده به نیروهای خودی است. مقامات ارتش اسرائیل درصدد بوده‌اند تا با این اقدام مانع از به اسارت بردن «اسرائیلی‌ها» به نوار غزه شوند.

پیش از آن نیز ارتش رژیم صهیونیستی به حمله به یک جشنواره موسیقی برگزار شده توسط صهیونیست‌ها در روز نخست عملیات «طوفان الاقصی» اذعان کرده بود.

روزنامه صهیونیستی هاآرتص به نقل از تحقیقات پلیس این رژیم در این باره نوشته بود: به نظر می رسد که یک بالگرد نظامی خودمان به اشتباه تعدادی از حاضران در جشنواره در نزدیکی شهرک (صهیونیست نشین) «ریعیم» را کشته است. این تحقیقات افزوده است که اکثریت حاضران در جشنواره توانستند فرار کنند؛ در بخش دیگری از این تحقیقات آمده است که جنبش حماس از برگزاری این جشنواره اطلاع نداشته است.

فرار نظامیان و شهرک نشین های صهیونیست

با شروع عملیات طوفان الاقصی، بیش از ۲۰۰ هزار شهرک نشین صهیونیست در جنوب سرزمین های اشغالی و بیش از ۷۰ هزار نفر هم از شهرک های شمالی اسراییل پا به فرار گذاشتند و دهها هزار صهیونیست نیز راهی ترکیه، قبرس و کشورهای اروپایی شدند که بسیاری از آنها دیگر نمی خواهند به سرزمین های اشغالی باز گردند.

در کنار این مساله فرار نظامیان صهیونیست از جنگ با مقاومت فلسطین نکته مهم دیگری است که از سوی رژیم تل آویو مخفی می شود، ولی برخی منابع صهیونیستی در طول دو ماه گذشته بارها به فرار نظامیان صهیونیست از جنگ با مقاومت تاکید کرده اند؛ یک سرهنگ بازنشسته ارتش رژیم صهیونیستی در همین زمینه با اعتراف به از هم گسیختگی و هرج و مرج گسترده در ارتش اسراییل فاش کرد که در روز ۷ اکتبر (۱۵ مهر) هم‌زمان با آغاز عملیات طوفان الاقصی، بسیاری از افسران ارشد اسرائیلی، بزدلانه نیروهای خود را رها کرده و پا به فرار گذاشتند.

«آوی وایس» تصریح کرد که افسران عالی‌رتبه ارتش اسرائیل، نظامیان زن و مرد تحت امر خود را رها کرده و پا به فرار گذاشتند و همین مسئله تاثیر بسیار بدی در روحیه اسرائیلی‌ها و جبهه داخلی داشت.

این سرهنگ ارتش رژیم اشغالگر با اعتراف به خودزنی نظامیان صهیونیست در ۷ اکتبر اعلام کرد که ۸ نظامی و همچنین شماری از شهرک‌نشینان بر اثر اصابت گلوله‌های عناصر ارتش اسرائیل زخمی شدند. به عنوان مثال نظامیان به سمت ۲ تن از کارمندان شرکت برق به اشتباه تیراندازی کردند و این نشان دهنده میزان هرج و مرج در ارتش اسرائیل است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا از صحت اطلاعات خود درباره فرار افسران ارتش اسرائیل در ۷ اکتبر مطمئن است گفت، من این اطلاعات را از ۲ افسر با درجه ارشد به دست آوردم و همچنین اطلاعات دیگری از چندین منبع دارم که می‌تواند صحت گفته‌های من را ثابت کند.

در روزهای گذشته نیز بارها اخبار متعددی درباره فرار دسته‌جمعی نظامیان صهیونیست و از هم گسیختگی ارتش اسرائیل منتشر شده است. چند روز قبل «سمیر فضل» خبرنگار عرب در امور رژیم صهیونیستی با انتشار مقاله‌ای اعلام کرد که حدود ۲ هزار نفر از نظامیان صهیونیست با وجود اینکه برای حضور در جنگ غزه احضار شده بودند، اما از شرکت در این جنگ خودداری و فرار کردند.

روزنامه عبری یدیعوت آحارانوت نیز اخیرا با اشاره به خودداری تعداد زیادی از نظامیان رژیم صهیونیستی از حضور در جنگ اعلام کرد که ارتش این رژیم مجازات‌های سنگینی برای فراریان در نظر گرفته است.

هرچند بمباران های مناطق مسکونی، درمانی و آموزشی نوار غزه از سوی رژیم صهیونیستی با شقاوت تمام ادامه دارد و تاکنون بیش از ۲۰ هزار فلسطینی به شهادت رسیده اند و خسارت های زیادی به این منطقه وارد شده، اما مقاومت رزمندگان و شهروندان فلسطینی غزه و همراهی گروه های مقاومت منطقه با آنها در کنار خسارت های وارد شده به صهیونیست ها حکایت از پیروزی خون بر شمشیر دارد، خونی که به ناحق توسط رژیم صهیونیستی و حامیان آمریکایی – غربی این رژیم ریخته می شود و با یاری خدا به پیروزی نهایی فلسطینیان در آینده نه چندان دور تبدیل خواهد شد.

منبع: ایرنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس