کد خبر 1551748
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۴۰۲ - ۲۲:۴۳
اهدای بمب‌های سنگرشکن از سوی آمریکا به اسرائیل

یک رسانه آمریکایی فاش کرد که دولت آمریکا، اسرائیل را به ۱۰۰ بمب سنگرشکن blu۱۰۹ مجهز کرده است.

به گزارش مشرق، یک روزنامه آمریکایی در گزارشی اختصاصی فاش کرده آمریکا برای کمک به اسرائیل در اجرای عملیات نظامی در غزه بمب‌های عظیم‌ سنگرشکن و ده‌ها هزار سلاح و گلوله توپخانه دیگر در اختیار اسرائیل قرار داده است.

روزنامه وال‌استریت‌ژورنال در این گزارش امروز جمعه به نقل از مقام‌های آمریکایی گزارش داده افزایش ارسال سلاح از آمریکا به اسرائیل که ارسال ۱۵ هزار بمب و ۵۷ هزار گلوله توپخانه را شامل می‌شود اندکی بعد از حمله ۷ اکتبر آغاز شد و در روزهای اخیر نیز ادامه داشته است.  

آمریکا پیش از این شمار دقیق سلاح‌هایی که برای رژیم صهیونیستی ارسال کرده بود را افشا نکرده بود. ارسال ۱۰۰ بمب سنگرشکن ۲۰۰۰ پوندی نیز پیش از این توسط آمریکا فاش نشده بود.

وال‌استریت‌ژورنال نوشته انتقال صدها میلیون دلار مهمات با هواپیماهای نظامی سی‌۱۷ از آمریکا به تل‌آویو نشان‌دهنده چالش‌های دیپلماتیکی است که پیش روی دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا قرار دارد. آمریکا از یک طرف متحد اصلی‌اش در منطقه را به اجتناب از افزایش تلفات غیرنظامیان دعوت می‌کند اما از طرف دیگر بسیاری از مهماتی که آن عملیات‌ها به واسطه آنها انجام می شود را در اختیار تل‌آویو قرار دهد.

آمریکا بعد از ۷ اکتبر به شدت از حملات رژیم اسرائیل حمایت کرده است. دولت جو بایدن در روزهای گذشته گفته که تنها از «وقفه‌های جنگی» در غزه حمایت می‌کند و طرفدار آتش‌بس که می‌تواند به نفع حماس تمام شود نیست.

کاخ سفید تا کنون در برابر خواسته‌های فعالان حقوق بشر و برخی از سیاستمداران حزب دموکرات برای پایان دادن به حملات اسرائیل مقاومت کرده است. مقام‌های دولت بایدن می‌گویند در حال حاضر بهبود وضعیت انسانی در غزه تنها از طریق همین آتش‌بس‌های موقت امکان‌پذیر خواهد بود.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا امروز جمعه در دوبی گفت: «من این را روشن کردم که بعد از وقفه جنگی ضروری است که اسرائیل رویه‌های محافظتی روشنی را برای حفاظت از غیرنظامیان و تدام ارسال کمک‌ها به غزه در پیش بگیرد.»

با وجود این، شواهد دیگر نشان می‌دهند که آمریکا دست اسرائیل را برای کشتار غیرنظامیان تا حد ممکن باز گذاشته است. به عنوان مثال، روز گذشته بلینکن قبل از شروع مجدد درگیری‌ها گفته بود: «اسرائیل حق دارد هر کاری انجام دهد تا اطمینان حاصل کند کشتار ۷ اکتبر توسط حماس تکرار نمی‌شود.»

وال‌استریت‌ژورنال نوشته بعضی از تحلیلگران مسائل امنیتی گفته‌اند انتقال این تسلیحات می‌تواند فشار دولت بایدن بر اسرائیل برای محافظت از غیرنظامیان را کاهش دهد.

برایان فینوکین، مشاور ارشد گروه غیرانتفاعی بحران که سابقاً در وزارت خارجه آمریکا مشاور حقوقی هم بوده گفت: «این رویه با اظهارات بلینکن و دیگران مبنی بر اینکه اسرائیل باید از بمب‌های کوچکتر استفاده کند همخوانی ندارد.»

 قبل از برقراری نخستین آتش‌بس موقت در روز ۲۴ نوامبر (سوم آذرماه) حملات ۷ هفته‌ای اسرائیل در غزه به شهادت بیش از ۱۵۰۰۰ نفر منجر شده بود که بیش از ۵۵۰۰ نفر آنها کودک بودند. این امارها رو به افزایش هستند و وزارت بهداشت غزه امروز جمعه در نخستین روز از پایان آتش‌بس از شهادت دست‌کم ۱۷۸ فلسطینی در حملات هوایی اسرائیل خبر داده است.

حملات اسرائیل از ۷ اکتبر و بعد از عملیات جنبش مقاومت فلسطین، حماس علیه این رژیم آغاز شده‌اند. حماس در روز هفتم اکتبر (۱۵ مهرماه) در پاسخ به بیش از هفت دهه اشغال فلسطین و نزدیک به دو دهه محاصره غزه و زندان و شکنجه هزاران فلسطینی عملیات موسوم به «طوفان الاقصی» را آغاز کرد.

این عملیات یکی از مرگبارترین حملات علیه این رژیم بود. مبارزان حماس در چند نقطه از حصارهای مرزی به داخل اراضی اشغالی نفوذ کردند، به روستاها یورش بردندو علاوه به هلاکت رساندن شمار زیادی از اسرائیلی‌ها، شماری از آن‌ها را به اسارت گرفتند.

رژیم صهیونیستی در پاسخ به این عملیات، حملات سنگینی را علیه غزه آغاز کرد و این منطقه را تحت محاصره کامل قرار داد.

وال‌استریت‌ژورنال نوشته  دولت جو بایدن بر خلاف رویه‌اش در قبال جنگ اوکراین که آمارهای مربوط به ارسال تسلیحات را به صورت علنی اعلام می‌کند در خصوص مراودات تسلیحاتی با اسرائیل هیچ اماری منتشر نکرده است.

مقام‌های آمریکایی مدعی شده‌اند که بخشی از دلایل سکوت واشنگتن در ماجرای کمک‌های تسلیحاتی به اسرائیل این است که سلاح‌های ارسالی به تل‌اویو از طریق مکانیسم متفاوتی از جمله از طریق فروش‌های نظامی اتفاق می‌افتند. علاوه بر این، اسرائیل بزرگترین دریافت‌کننده کمک‌های نظامی آمریکا در هر سال است و سالانه ۳.۸ میلیارد دلار از این طریق دریافت می‌کند.

در روز پنجاه و ششم از آغاز تجاوز صهیونیستها، رژیم صهیونیستی پس از آتش‌بسی که یک هفته به طول انجامید، حملات خود را به نوار غزه از سر گرفت.

در روز گذشته نیز، هفتمین مرحله از تبادل اسرا بین حماس و رژیم صهیونیستی صورت گرفت که در جریان آن، صهیونیستها ۳۰ فلسطینی را آزاد کردند و هشت اسرائیلی هم آزاد شدند.

ارتش صهیونیستی امروز خبر داد که از زمان پایان آتش‌بس در غزه، ۹ نفر از نیروهای خود را از دست داده است. جنبش حماس تأکید دارد که صهیونیستها مسئول شکست آتش‌بس هستند.

وال‌استریت‌ژورنال نوشته از این مجموعه از سلاح‌های ارسالی آمریکا برای اسرائیل قبلاً در عراق، افغانستان، سوریه، سومالی و لیبی و برخی کشورهای دیگر برای هدف قرار دادن گروه بزرگی از نیروهای دشمن استفاده شده است. در غزه، بر خلاف این عملیات‌ها اسرئیل در حال هدف قرار دادن مراکز غیرنظامی است.

روز گذشته   گزارش تحقیقی یک مجله انگلیسی‌زبان که توسط گروهی از روزنامه‌نگاران اسرائیلی و فلسطینی اداره می‌شود آشکار ساخت رژیم صهیونیستی چگونه از هوش مصنوعی برای هدف قرار دادن عامدانه شمار بسیار زیادی از غیرنظامیان از جمله زنان و کودکان استفاده می‌کند.

مجله +۹۷۲ که از سال ۲۰۱۰ برای تهیه گزارش‌های تفصیلی و تحقیقی درباره مسائل مربوط به اسرائیل و فلسطین آغاز به کار کرده در گزارشی که پنجشنبه منتشر شد نوشته ارتش اسرائیل سیاست‌هایی را برای افزایش دادن بانک اهداف غیرنظامی در پیش گرفته و علاوه بر آن محدودیت‌ها را برای حمله به غیرنظامیان تعدیل کرده است.

به نوشته این پایگاه رژیم اسرائیل در جنگ فعلی که نام آن را «عملیات شمشیر آهنین» گذاشته به طرز معناداری بانک اهداف خود را بیشتر مناطقی قرار داده که ماهیت نظامی ندارند. این اهداف منازل مسکونی شخصی، ساختمان‌های عمومی، زیرساخت‌ها و برج‌های بلند را شامل می‌شوند.

منابع مطلع که تجارب دسته‌ اولی از حضور در بمباران‌های غزه داشته‌اند به مجله +۹۷۲ گفتند هدف اصلی حمله به این اماکن آسیب زدن به جامعه مدنی فلسطین است: یعنی ایجاد یک شوک که تبعات سنگینی داشته باشد و موجب شود «غیرنظامی‌ها به حماس فشار وارد کنند.»

چندین نفر از منابع که خواسته‌اند نامشان فاش نشود گفتند که ارتش اسرائیل اطلاعاتی از بخش زیادی از اهداف احتمالی در غزه در دست دارند و بر اساس آن از قبل فرضیه‌هایی درباره اینکه حمله به یک مکان چه تعداد کشته به جا خواهد گذاشت، دارند.

مجله +۹۷۲ نوشته است: «اعدام و ارقام محاسبه شده‌اند و یگان‌های اطلاعات ارتش اسرائیل از پیش نسبت به آن اطلاع دارند و حتی به فاصله اندکی قبل از انجام حمله یقین دارند چه تعداد غیرنظامی قرار است کشته شوند.»

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 10
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • ۲۲:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
  5 1
  بمب ۲۰۰۰ پوندی ، پوند واحد وزن است . منظورش قیمتش نیست
 • ۲۲:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
  1 9
  اگه تشکیلات خودگردان به مقاومت بپیونده تمام این تجهیزات و جنگ افزارها بدست رزمندگان مقاومت می افته ، مردم ما هم با دست خالی ولی با توکل به خداوند به پیروزی رسیدند
 • حسین ۰۰:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  1 0
  هواپیماهایی که بمباران می کنند از کجا بلند می‌شوند. ۱. فرودگاه‌های اسرائیل ۲. ناو هواپیما بر آمریکا در دریای مدیترانه ۳. فرودگاه‌های کشورهای همسایه مانند ترکیه اردن مصر عربستان اولی رو باید گلوله باران کرد دومی رو غرق کرد سومی رو باید رسانه ای کرد تا ملت‌های مسلمان دول خائن رو سرنگون کنند.
 • Puyamotlaqسیدمحمدمهدی ۰۰:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  0 1
  لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ،:(فَإِن تَوَلَّوۡاْ فَقُلۡ حَسۡبِيَ ٱللَّهُ لَآ إِلَٰهَ إِلَّا هُوَۖ عَلَيۡهِ تَوَكَّلۡتُۖ وَهُوَ رَبُّ ٱلۡعَرۡشِ ٱلۡعَظِيمِ 129 ) پروردگار بر مسلمانان و انسانیت آزادگان طول تاریخ بشریت به لطف پیامبران را در سرزمین های وحی برانگیخت تا به نوع بشریت یاری رساند و از گمراهی و استبداد مستبدانه دیکتاتوری نجات بخشد بدینوسیله راه و رسم زندگی سعادتمند را به ما آموخت فلسطین و فلسطینیان بهمراه آزادگان جهان بشریت در طوفان الاقصی می آموزیم چگونه مقابل قتل و کشتار بایستیم جهاد اسلامی و حماس که با مبارزه مسلحانه در برابر لشگر کشی فرعون زمانه حاضر قیام کردند تا از حرمت فلسطین و فلسطینیان دفاع می کنند رژیم نتانیاهو و دست اندرکاران و دولتمردان مدافع نتانیاهو بوسیله نظامیان و هواپیماها و لشگر زرهی در کنار رودر رو شدن در خط مقدم جبهه جنگ با رزمندگان مسلح از ابتدای طوفان الاقصی بالاخص امروز،روز پنجاه و ششمین جنگ غیر نظامیان غزه و فلسطینیان را هدف قرار داده و تا به حال حدود ۱۰۰۰۰ ده هزار کودک و زن کشته شده و به درجه رفیع شهادت نائل آمدند . Free free Palestine عدالت‌خواهی انسانیت مرگ بر نتانیاهو و متحدانش
 • ۰۰:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  0 3
  امپراطوری ایران دوباره زنده شده است
 • ۰۰:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  0 1
  آی آمریکا همش تویی
 • ۰۸:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  0 0
  منظور از توصیه به مراعات حال غیرنظامیان ، صرفه جویی در تسلیحات هست. چون همزمان با جام ملتهای آسیا، جبهه الجلیل باز میشه
 • ۰۸:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  1 0
  زیباست
 • Hamid ۱۵:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  0 0
  کاش حماس هم دو یا سه تا متحد دولتی داشت کاش نصف کمکهایی که به اسراییل میشه به حماس هم می‌شد کاش نصف تعهدی که کشورای غربی به متحدشون داشتن کشورهای مسلمونم داشتن همه نشستن و از حماس میخوان اسراییلو نابود کنه زهی خیال باطل
 • ۱۷:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  0 0
  بمبهای سنگر شکن احتملا فقط برای تونلهای رزمندگان حماس است نه برای عیرنظامیان

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس