ارمنستان: در صورت اراده سیاسی باکو، توافق صلح در 15 روز امضا می‌شود

رئیس پارلمان ارمنستان روز سه شنبه گفت که اگر مقام‌های جمهوری آذربایجان اراده سیاسی از خود نشان دهند، پیمان صلح با این کشور در ۱۵ روز امضا می‌شود.

به گزارش مشرق، «آلن سیمونیان» رئیس پارلمان ارمنستان روز سه شنبه گفت که اگر مقام‌های جمهوری آذربایجان واقعاً اراده سیاسی از خود نشان دهند، پیمان صلح با باکو در ۱۵ روز امضا می‌شود.

به گزارش خبرگزاری «آرکا» سیمونیان گفت: «در اکثر موارد، دو طرف تقریبا توافق کرده‌اند و تاکید بر اصول بین‌المللی بوده است.»

دو جمهوری همسایه آذربایجان و ارمنستان سه دهه است که بر سر منطقه قره‌باغ کوهستانی با هم درگیر بوده‌اند. دو کشور روابط دیپلماتیک باهم ندارند. علی‌رغم تلاش‌ها بریا صلح بین این دو کشور، هنوز توافق نهایی صورت نگرفته است.

رئیس پارلمان ارمنستان گفت:«تکرار می‌کنم اگر جمهوری آذربایجان اراده سیاسی داشته باشد، امضای معاهده صلح فقط ۱۵ روز زمان می‌برد.

«نیکول پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان اخیرا گفت که اولین اصل از سه اصل که باید برای امضای یک معاهده صلح استفاده شود این است که ارمنستان و جمهوری آذربایجان متقابلا تمامیت ارضی یکدیگر را به میزان ۲۸۶۰۰ کیلومتر مربع و ۸۶۶۰۰ کیلومتر مربع به رسمیت بشناسند.

نخست وزیر ارمنستان گفت:«اصل دوم این است که اعلامیه آلما آتا باید مبنای سیاسی تحدید حدود باشد.ارمنستان و باکو بر اساس این اعلامیه تأیید کرده‌اند که تمامیت ارضی، تخطی از مرزها و حاکمیت یکدیگر را به رسمیت می شناسند. نقشه‌های ۱۹۷۴-۱۹۹۰ ستاد کل نیروهای مسلح اتحاد جماهیر شوروی باید مبنای تحدید حدود باشد.»

پاشینیان افزود: «اصل سوم این است که ارتباطات منطقه‌ای باید بر اساس اصول برابری، حاکمیت و متقابل رفع انسداد شود.»

«الهام علی‌اف» رئیس‌ جمهور جمهوری آذربایجان نیز اخیرزا در دیدار با «لئو دوچرتی»، معاون پارلمانی وزیر امور خارجه انگلیس گفت ک هیچ مانعی برای امضای توافق صلح بین باکو و ایروان وجود ندارد.

وی تاکید کرد جمهوری آذربایجان از دستورکار صلح منطقه حمایت می‌کند و آماده گفت‌وگو با ارمنستان برای انعقاد توافق صلح و عادی‌سازی روابط است.

علی‌اف همچنین تاکید کرد در نتیجه اقدامات ضد تروریستی، جمهوری آذربایجان به طور کامل حاکمیت خود را احیا کرده است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • ۱۰:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۸
  1 4
  هیچکدام ازکشورک های نوظهورلیاقت وظرفیت استقلال راندارند.
  • ۱۲:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۴
   0 1
   درودبرایران بزرگ.
 • ۲۲:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۸
  4 3
  برای امضاءصلح ارمنستان اول باید زنگزورغربی راواگذارکندتادرموردایروان عزیزهم مذاکره کندتنهاراه حل موجود است
  • ۰۱:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۹
   3 5
   دقیقاهمانطورخواهدشدسرزمینهای اشغالی اذربایجان آزادخواهندشدشکی نیست همانطورکه قره باغ شد
  • ۱۰:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۹
   2 4
   عاذربایجان جعلی باردیگر به ایران بزرگ الحاق خواهدشد.
  • ۱۹:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۱
   0 0
   وقتی بادکوبه پذیرفت که ارتباط اش را با نخجوان از طریق زدن پل آغبند بر روی ارس و از راه خاک ایران برقرار کند، یعنی تمامیت ارضی ارمنستان را به دلیل مخالفت های شدید ایران پذیرفته تست

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس