مالیات گریزی

انتشار یک سند اولیه ۴۵صفحه‌ای از لایحه بودجه سال آینده کافی بود که انتقادها به شیوه بودجه‌ریزی دولت و البته منابع پیش‌بینی شده افزایش یابد.

به گزارش مشرق، دولت با چه منطقی میزان درآمدهای مالیاتی را در بودجه سال آینده نزدیک به ۵۰درصد افزایش داده است؟ آیا این میزان رشد درآمدهای مالیات باعث فشار بیشتر بر مالیات‌دهندگان نمی‌شود؟ پاسخ مقامات دولتی این است که نه، باعث فشار بیشتر بر مالیات‌دهندگان نمی‌شود؛ چراکه هم پایه‌های جدید مالیاتی ازجمله مالیات بر درآمدها شناسایی شده و هم از سوی دیگر قرار است جلوی فرار مالیاتی گرفته شود.

تمرکز بر شناسایی دانه‌درشت‌ها، فراری‌ها و مالیات‌گریزها

نگران نباشید! قرار نیست مالیات زیاد از همه گرفته شود؛ چراکه تمرکز دولت بر شناسایی دانه‌درشت‌ها، فراری‌ها و مالیات‌گریزهاست و البته قرار است که مالیات ندهندگان هم سال آینده دخل خودشان را بدهند؛ ازجمله اینکه به‌گفته سازمان امور مالیاتی یکی از بخش‌هایی که مالیات کافی نمی‌دهد اصناف هستند که نیمی از اصناف و مشاغل مالیات‌شان صفر است و ۴۰درصدشان هم سالانه کمتر از ۲۰میلیون تومان مالیات می‌پردازند؛ یعنی ۹۰درصد از اصناف و مشاغل کشور مالیاتی کمتر از ۲۰میلیون تومان می‌پردازند و سهم‌شان از کل مالیات دولت فقط ۵درصد است.

معافیت‌های مالیاتی در خط پایان

گذشته از اصناف یکی از مطالبات مردم این است که دولت از بنیادها و نهادهای خاص هم مالیات بگیرد و فقط به‌دنبال گرفتن مالیات بیشتر از حقوق‌بگیران و دستمزدبگیران نباشد و از سوی دیگر سراغ کسانی برود که هر سال میلیاردها تومان درآمد دارند؛ تا جایی که ۴۰درصد اقتصاد ایران معاف از مالیات است.

حالا دولت سیزدهم در حال تغییر ریل است و می‌خواهد معافیت‌های غیرضروری را بردارد. قرار است در قالب اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم بخش مهمی از درآمدهای مالیاتی کشور در سال‌های آینده از محل اصلاح این معافیت‌های مالیاتی غیرضرور و غیرکارآمد محقق شود که به‌گفته رئیس سازمان امور مالیاتی، این اقدام درآمد چندصدهزار میلیارد تومانی را برای دولت به همراه خواهد داشت.

مالیات گریزی با قلدری

مالیات گریزی با قلدری

مالیات گریزی با قلدری

مالیات در بودجه ۱۴۰۳

انتشار یک سند اولیه ۴۵صفحه‌ای از لایحه بودجه سال آینده کافی بود که انتقادها به شیوه بودجه‌ریزی دولت و البته منابع پیش‌بینی شده افزایش یابد.

براساس این سند قرار است جمع منابع عمومی بودجه دولت در سال آینده نسبت به امسال ۱۸.۲درصد رشد کند و نکته مهم اینکه دولت سقف منابع پیش‌بینی شده از محل فروش نفت و میعانات گازی را در قالب واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای ۱۱.۶درصد کاهش داده و به جای آن به افزایش ۴۱.۹درصدی درآمدها دل بسته؛ به‌گونه‌ای که پیش‌بینی شده میزان درآمدهای مالیاتی در سال آینده با رشدی ۴۹.۸درصدی به ۱۱۳۲میلیارد تومان برسد.

با این حال دولت می‌گوید: بودجه سال آینده باز هم با کسری تراز عملیاتی مواجه خواهد بود؛ هرچند که شکاف بین دخل و خرج کمتر شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • ۱۸:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
  0 3
  چه جالب آفرین
 • ۲۰:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
  3 2
  برخی از این اصناف دست به احتکارشون هن خوبه چندین و چند خانه بزرگ را تبدیل به انبار کرده اند
 • ۲۲:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
  6 2
  فعلا دوره مالیات بگیری است با قلدری ! انگار تازه از سوئیس تشریف آوردید و خبرندارید دولت چطور گلوی ملت را دارد با مالیات های ناروا می فشارد ..
 • ۰۶:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۸
  3 1
  کسی بالای ده تومن ماهیانه درآمد داشته باشه ، دولت ازش مالیات میگیره. بی کفایتی همین دولتها، باعث شده من برای اجاره آپارتمان ۶۵ متری ، ماهیانه ۱۵ تومن اجاره بدم.... ضربه ای که اسلام نما ها زدند به دین مردم، یزید نمی تونست بزنه
 • ۰۸:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۸
  7 1
  همش دروغه مالیات خانه های خالی نمونه اش هست طرف خانه های قولنامه ای داره مالیات نمیده
 • های گلاس ۱۰:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۸
  2 1
  کدوم عدالت مالیاتی؟! بنده مهندس ناظر سازه هستم .سال ۹۹ پونزده میلیون تومان درآمد سالانه داشتم اشتباهی اظهارنامه مالیاتی صفر دادم.۳/۵ میلیون از من جریمه نقدی کتمان حقیقت درآمدی گرفتن ازم یجا...این درحالی بود که زیر صد میلیون تومان درآمد سالانه اصلأ مالیات صفره.و در حالیکه این همه پولدارا فرار مالیاتی دارن اونوقت از عدالت مالیاتی سوال میکنید.خب جواب منفیه.عدالتی وجود نداره

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس