متن و فرامتن حضور رئیسی در ریاض/ چرا ایران برنده نشست OIC بود؟

متن و فرامتن سفر رئیس‌جمهور ایران به ریاض و شرکت در نشست سران سازمان همکاری‌های اسلامی (OIC)، تهران را برنده اصلی این نشست نشان می‌دهد...

به گزارش مشرق، دو روز پس از نشست اضطراری سران کشورهای اسلامی در پایتخت عربستان، تحلیل ابعاد و نتایج برگزاری این نشست، می‌تواند دستاوردهای آن را در سه حوزه داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی بهتر نشان دهد.

حضور آیت‌الله «سیدابراهیم رئیسی» رئیس‌جمهور ایران در این نشست، به اذعان تحلیلگران یکی از مهمترین وجوه قابل پرداخت آن است و پرداخت کلیشه‌ای و منفی رسانه‌های خارجی درباره گردهمایی سران کشورهای اسلامی، نمی‌تواند از اهمیت آن بکاهد.

واقعیت آن است که رئیس‌جمهور ایران شامگاه شنبه ریاض را با دست پُر ترک کرد و اگر بخواهیم توصیفی دقیق‌تر ارائه کنیم باید این حضور را در یک معادله بُرد-بُرد ارزیابی کرد و در این ارزیابی، یک متن و یک فرامتن را مورد توجه قرار داد.

آرمان فلسطین؛ متن اصلی نشست ریاض

تکرار درخواست و پیگیری جمهوری اسلامی ایران در آشکار و پنهان، سران ۵۷ کشور اسلامی را در عربستان گرد هم آورد تا درباره جنایت رفته بر مردم غزه، بر اثر بمباران‌های وحشیانه رژیم صهیونیستی چاره‌جویی کنند. پیگیری‌هایی که از همان ساعات ابتدایی ۱۶ مهرماه و همزمان با آغاز بمباران مردم غزه از سوی بمب‌افکن‌های اسرائیل آغاز شد. نشست سران کشورهای مسلمان و عربی درحالی برگزار شد که هیچ‌کدام از سازمان‌های بین‌المللی اعم از شورای امنیت و دیگر نهادهای حقوقی، نتوانستند تل‌آویو را از جنایت علیه غیرنظامیان و کشتار کودکان و زنان غزه باز دارند.

سران کشورهای اسلامی در این نشست هریک با زمینه و محور خاص خود حضور یافتند و از این منظر جمهوری اسلامی ایران هم با اهداف مشخصی در این اجلاس شرکت کرد که سرلیست آن را می‌توان «پایان تراژدی قتل‌عام مردم در غزه» عنوان کرد. در مسیر تحقق این هدف، آیت‌الله رئیسی ۱۰ راهکار مشخص ارائه کرد که بخشی از آن را می‌توان راه‌حل‌هایی کوتاه‌مدت و بخش دیگر را راهکارهای بلندمدت برای پایان‌دادن به آوارگی مردم فلسطین ارزیابی کرد.

آیت‌الله رئیسی در این نشست، هم رئیس‌جمهور ایران بود و هم صدای مظلومیت مردم غزه. راهکارهای پیشنهادی عالی‌ترین مقام اجرایی تهران در ریاض، محورهای دکترین جمهوری اسلامی در موضوع فلسطین بود که از تریبونی که غرب و شرق گوش‌سپارش بودند، اعلام و جمهوری اسلامی ایران بار دیگر مواضع خود را در این راستا به غرب و به ویژه آمریکا متذکر شد. این نخستین امتیاز ویژه رئیس‌جمهور ایران در نشست سران سازمان همکاری‌های اسلامی بود: صدای مظلومیت مردم فلسطین و اعلام مواضع جمهوری اسلامی ایران.

راهکارهای ۱۰گانه اعلامی از سوی رئیس‌جمهور ایران، در سخنرانی سازمان همکاری‌های اسلامی مبتنی بر یک مفهوم بنیادی در دیدگاه ایران اسلامی بود: «آرمان فلسطین»؛ آرمانی که تمام تقلای غرب در مسیر نابودی آن است. جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدایی‌ترین روزهای شکل‌گیری خود، ایستادن بر این آرمان را در دستور کار قرار داد.

تهران، سرزمین تاریخی فلسطین را تمام و کمال و فارغ از همه مرزبندی‌های ۱۹۴۷ و ۱۹۶۷ متعلق به مردم فلسطین می‌داند و با هرگونه اخراج و هجرت آن‌ها به هر شکل و سیاق و راهی مخالف است. در دکترین جمهوری اسلامی ایران دولتی با عنوان اسرائیل وجود ندارد بلکه رژیمی جعلی، سرزمین‌ مردم فلسطین را اشغال کرده است.

هر تفسیر دیگری از این واقعیت از سوی جمهوری اسلامی ایران مردود است و به همین دلیل هرگونه اقدامی برای تغییر در این صورت مسئله با شکست مواجه خواهد شد و تفاوتی هم نمی‌کند نام آن پیمان ابراهیم باشد یا روند عادی‌سازی. راهکارهای ارائه شده از سوی رئیس‌جمهور در این نشست، ضمن یادآوری این مهم که رژیم صهیونیستی نمی‌تواند روابطی عادی با جهان اسلام داشته باشد، هرگونه بستر و زمینه‌چینی برای این عادی‌سازی را دستکم تا سال‌های آینده برچید و این خود مهمترین دستاورد و برگ برنده ایران در نشست ریاض محسوب می‌شود.

فرامتن حضور رئیسی در ریاض

تصاویر منتشر شده از نشست سران سازمان همکاری اسلامی، گویای واقعیات بسیاری هم در منطقه و هم در جهان است. عکس‌ها سخن می‌گویند؛ واضح و شفاف. وقتی لحظه حضور «بشار اسد» را در فرودگاه ریاض یا در کنار «رجب‌ طیب اردوغان «یا «محمد بن‌سلمان» را ثبت می‌کنند یا زمانی که رئیس‌جمهور ایران و ولیعهد سعودی را در یک قاب کنار هم ثبت می‌کند یا زمانی که عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهور مصر بر تشکیل کمیته‌ای برای تعمیق روابطش با ایران تأکید می‌کند یا حتی احتمال دیدار اسد و اردوغان در حاشیه این نشست تقویت می‌شود و یا سخنرانی دو رئیس‌جمهور ترکیه و مصر که هر دو از همراهان همیشگی آمریکا در منطقه هستند، علیه جنایات اسرائیل. این‌ها همان فرامتن‌های حضور آیت‌الله رئیسی و نقطه عطف و مهمترین ثمره سیاست همسایگی دولت سیزدهم است.

زمانی که آیت‌الله رئیسی در بحبوبه رقابت‌های انتخاباتی اعلام کرد که همسایگان ایران و کشورهای منطقه و هم‌سو را در اولویت روابط دولتش قرار خواهد داد، کمتر کسی تصور می‌کرد که به فاصله کمتر از دو سال، تنش‌زدایی از روابط با همسایگان به جایی برسد که رئیس‌جمهور ایران در ریاض مهمان ولیعهد عربستان باشد.

این سیاست منطقی و البته انعطاف‌پذیر دولت سیزدهم از سوی مسئولان منطقه و سران کشورهای مسلمان هم مورد استقبال قرار گرفت. دستگاه دیپلماسی دولت سیزدهم ثابت کرد که می‌توان بدون تکیه بر غرب و با احترام و حسن‌نیت کشورهای منطقه را با ایران همسو کرد و حتی این همسویی را از تریبون نشست سازمان همکاری‌های اسلامی اعلام.

کشورهای خاورمیانه و غرب آسیا شیوه تازه‌ای از ارتباط را تجربه می‌کنند که نخستین نِمودش را در دغدغه‌ی مشترک فلسطین نشان داده اما واقعیت آن است که حضور ایران در کنار عربستان، قطر و مصر نشانه‌های ائتلاف نوپا و جدیدی در منطقه‌ است.

همسویی ایجاد شده گرچه امتیاز و برگ برنده دیگری برای ایران در نشست ریاض ارزیابی می‌شود اما حکایت از یک پیروزی دیگر و البته بزرگتر هم دارد و آن کاهش روزافزون هژمونی آمریکا در منطقه و زلزله‌ای مهیب‌تر در بنیان‌های یکجانبه‌گرایی است که جمهوری اسلامی ایران بیش از چهار دهه با آن مبارزه می‌کند.

سخنرانی هریک از شرکای استراتژیک آمریکا در منطقه، علیه رژیم صهیونیستی، کاخ سفید را در موقعیت بغرنجی قرار داده است؛ از یک‌سو باید این فرزند ناخلف خود را از وحشی‌گری بیشتر باز دارد و از سوی دیگر این شرکا را در بحران غزه از دست ندهد.

واشنگتن نگران‌تر از همیشه از زبان بن‌سلمان شنید که سازوکارهای کنونی در نظم و نظام بین‌الملل دیگر کارایی سابق را ندارد و باید تغییر کند و به زبان ساده‌تر، این یعنی وجاهت آمریکا برای حل و فصل بحران‌های منطقه و حتی نظام بین‌الملل از بین رفته یا دستکم در حال از میان رفتن است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 28
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 16
 • ۲۱:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۲
  0 0
  سران دولت‌های غربی به این علت با آتش بس غزه مخالفن چون فکر میکنن با ادامه بمباران به فرض خودشون حماس رو شکست بدن و از این خیلی خیلی میترسن که حماس پیروز بشه و اسرائیل سقوط کنه .اینها میدونن سقوط اسرائیل یعنی سقوط دول خونریز استکبار غرب توسط ملتهاشون .چون دستشون به خون مردم غزه آلوده شده پس ادامه بمباران رو ترجیح میدن
 • ۲۲:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۲
  0 1
  نشست افتضاح وذلیلانه ریاض آشکار کننده ترس و وحشت کشورهای مسلمان از اسرائیل بود و هیچ غلطی حتی در حد بیانیه بر علیه اسرائیل غاصب نتوانستند ادا کنند.
 • محمد ۲۳:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۲
  1 0
  دولت روحانی کشور را با برجام گره زده بود. این دولت. کشور را با چه چیزی گره زده
 • لولو ۲۳:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۲
  2 0
  خخخخخخ
 • ۰۰:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۳
  14 7
  واقعا سفر پربرکتی بود منتها نه برای ایران و نه حتی برای فلسطین . یک سفر پر برکت برای اسراییل با دستاورد هیچ برای کل کشورهای مسلمان
 • ۰۰:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۳
  9 6
  تو بیمارستانهای غزه سوخت و برق نیست . ایهالناس !
 • حسن ۰۰:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۳
  12 6
  پسرم اینقدر ساده نباش. فردا همین ها در نشست همکاری کشورهای به قولشان خلیج جمع میشوند بیانه میدهند در مورد جزایر سه گانه همه رو میشوره میبره.
 • ۰۰:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۳
  37 5
  البته که خداوند صابران را دوست دارد وکسانی که صبور باشند و پشت کار داشته باشند لطف خدا نصیبشان میشود انشالله که پشت کار اقای ریسیی وناله مظلومان فلسطینی ثمر دهد و تمام ملتهای مسلمان متحد شوند تا دیگر استکبار جهانی نتواند حق ملتهای مسلمان و برادر دینیمان پایمال کنند. انشالله به امید پیروزی اسلام عزیز.
 • ایرانم ارزوست ۰۰:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۳
  16 22
  واقعا حرف مفت ..بی ارزش....دست آوردصفررررررررر
 • امیر ۰۱:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۳
  2 7
  قطعا برد برد بود
 • زهیر ۰۱:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۳
  2 2
  به به ؛ به دنبال برنده بودن و نبودن در چنین شرایطی که برغزه تحمیل شده جای بسی تأسف وتالم است وعجیب وغریب می نماید ؛؟!!!! هرچند که انتظار هم می رفت چنین باشد !!!!
 • ۰۱:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۳
  3 0
  نتیجه گیری سریع ؟
 • علی ۰۲:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۳
  9 0
  خخخخخخخ.................
 • آرش ۰۳:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۳
  15 4
  برنده اصلی بن سلمان هست ، او به تهران نیامده رئیسی رفته ریاض. این بن سلمان هستش که به اهدافش رسید ، سایت تبلیغات چی هستید شما یا خبری؟
 • سعید ۰۷:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۳
  0 0
  بن سلمان چه کاره است ؟ اون خودش سرش بیشتر از طرف آمریکایی ها مثل سلف خودش ملک فیصل زیر خطر است ! آقای رئیسی ترتیب ملاقات با بایدن را بدهد و شرکت‌های نفتی آمریکایی را برای سرمایه گزاری در نفت و گاز ایران بیاورد مگرنه آمریکایی ها اینکار را با جانشین های آقای رئیسی خواهند کرد .
 • امین ۰۷:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۳
  0 0
  البته این دستاوردها زمانی نمود پیدا می‌کند که اقدامی عملی از خواسته های ایران خروجی اجلاس میشد که نشد وگرفتار درمانی هم سودی ندارد مقاومت باید شدیدتر عمل کند تا آمریکا مأیوس شود
 • ۰۸:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۳
  0 0
  سوال این جاست که چرا دولت غربگرای روحانی نتوانست در کنار نوکران غرب به ایستد اما دولت رئیسی هم دوش نوکران غرب ایستاد؟چرا دولت روحانی در آن زمان که همه در جبهه ی غرب مقابل سوریه نرفت تو آن جبهه ؟ مقابل جبهه سعودی و اردوغان ایستاد اما تهمتهاش نصار اون شد و تجلیلهاش نصار این
 • احسان معتمدی ۰۸:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۳
  0 0
  در راه خدا بودن و استواری در این راه موجب تفضل و امدادهای غیبی شده و پیروزی و موفقیت بهمراه دارد اقای رییسی در خط اسلام است بلاشک با همین روش اقتدار کشورمان بسیار بالاتر خواهد رفت
 • ۱۱:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۳
  11 6
  ای کاش مصوب می شد که کاروان امداد رسانی متشکل از 57 کشور اسلامی تا 10 روز بعد از اجلاس تشکیل شود و همه خودروها از مرز رفح وارد غزه می شدند. ببینم اون وقت اسقاطیل جرات داشت که کاروان کل کشورهای اسلامی را مورد حمله قرار دهد؟
 • ۱۱:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۳
  0 0
  این اجلاس یعنی کشک آخه سعودی که موشک های یمن بسمت اسراییل رو ساقط میکنه اردوغان و ترکیه هم که سوخت جنگنده کودک کش ارسال میکند به اسراییل قطر هم که شده میانجی آزادی گروگان های امریکایی
 • روح ۱۲:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۳
  0 0
  کشورهای عربی اکثر پادشاهان و یا یارانش دست نشانده یرانریکا هستند . واین خیال باطل است که آنها برعلیه اربابشون باشند این نشست فقط برای گول زدن مردم خودشون بود . وگرنه عنترستان ، مصر ، اردن ، یمن ، از روز اول با اسراییل همسو هستند
 • ۱۳:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۳
  0 0
  مایه مباهات است که مشرق سیاست منطقی و البته انعطاف‌پذیر دولت سیزدهم را می ستودد.
 • امیرحسین ۱۳:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۳
  0 0
  رئیس جمهور محترم برنده سمینار سخنرانی برتر شدند. آفرین!
 • امیرحسین ۱۳:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۳
  1 0
  رئیس جمهور محترم برنده سمینار سخنرانی برتر شدند. آفرین!
 • ۱۴:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۳
  0 0
  میخوان با تبلیغات زیاد یک اجلاس مرده از قبل را زنده نگهدارن در حالی که هیچ دستاوردی نداشت اجتماع ترسوها بود
 • Yu ۱۴:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۳
  0 0
  در ابتدا اسرائیل و بعد هم بن سلمان پیروز ی کسب کردند حالا هی تبلیغات بی سر و ته بکن مردم خودشون شعور دارند مشششششششرق
 • ۱۹:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۳
  0 0
  برای شما همه پروازها خالی
 • ۲۰:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۳
  0 0
  آره مثل غزه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس