پیش‌بینی محسن رضایی درباره جنگ اوکراین

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: آمریکا و اسرائیل برای لاپوشانی این فضاحت تلاش دارند جنگ را به ابعاد بزرگ‌تری برسانند اما آمریکا و اسرائیل در مقابل شیوه ابداعی محور مقاومت پیروز نمی‌شوند.

به گزارش مشرق، محسن رضایی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در مصاحبه زنده با شبکه الجزیره قطر با اشاره به اهمیت موضوع غزه گفت: این مساله ممکن است به سراسر منطقه گسترش یابد و حتی تبدیل به چالشی بین‌المللی شود.

وی با اشاره به اهمیت و بزرگی این موضوع ادامه داد: اسرائیل این جنگ را جنگ سرنوشت اعلام کرد و آمریکا با تمام توان در کنار این جنایتکاران ایستاده است و فرمانده سنتکام آمریکا و فرمانده نیروهای آمریکا در خاورمیانه در قرارگاه اسرائیل در جنوب تل‌آویو، حضور دارند و مشترکان جنگ علیه مردم غزه را هدایت می‌کنند اسرائیل مسئولیت عملیات هوایی و زمینی را عهده دار است، آمریکا در دریای مدیترانه یک سپر دریایی برای اسرائیل درست کرده است. لذا این جنگ بزرگی است که شاید طولانی شود و ممکن است ابعاد منطقه‌ای پیدا کند و حتی شاید ابعاد بین‌المللی، و دلیل این بحران هم لجبازی آمریکا و اسرائیل در ادامه جنگ و عدم آتش بس است.

رضایی در پاسخ به سوال مجری الجزیره در خصوص اینکه آیا اسرائیل به اهدافش می‌رسد و حماس را از بین می‌برد، گفت: فرماندهان اسرائیلی از جنگ‌های مردمی دانش و تجربه‌ای ندارند و شکستشان در جنوب لبنان نشانگر همین موضوع است.

دبیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا ادامه داد: آمریکا و اسرائیل برای لاپوشانی این فضاحت تلاش دارند جنگ را به ابعاد بزرگ‌تری برسانند و عاقلان جهان باید جلو این دو یاغی یعنی نتانیاهو و بایدن را بگیرند و در نهایت آمریکا و اسرائیل در مقابل شیوه ابداعی محور مقاومت، پیروز نخواهند شد.

فرمانده جنگ در هشت سال دفاع مقدس در رابطه با اطلاع ایران از این عملیات گفت: ایران از این عملیات اطلاع نداشت و این خود مقاومت فلسطین بود که تصمیم به عملیات گرفت و ایران مانند غربی‌ها به دوستانش به چشم برده نگاه نمی‌کند و برای دوستانش شخصیت و آزادگی قائل است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این سوال که برخی در خصوص حضور ایران و محور مقاومت در موضوع غزه سوال می‌پرسند گفت: ما از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون موضعی ثابت و جدی در خصوص فلسطین داشته‌ایم در حالی که همه شاهد بودند که در مدت اخیر بعضی کشورهای اسلامی قصد نزدیک شدن و عادی سازی روابط با اسرائیل داشتند. موضع ما ثابت و پیشنهادمان این است که طی روندی دموکراتیک و با برگزاری انتخابات و تدوین قانون اساسی کشور فلسطین ایجاد شود، اما تا زمانی که این مهم محقق نشود فلسطینیان باید از خود دفاع کنند و ایران هم اکنون در صف اول حمایت‌های سیاسی در این موضوع است و پشتیبانی‌های بشر دوستانه دارویی و غذایی هم از طریق کشور مصر داشته است.

رضایی با شرح ماوقع وضعیت میدان در سرزمین‌های اشغالی تصریح کرد: امروز ۳ لشکر در شمال لبنان توسط حزب‌الله زمین‌گیر هستند و ۳ لشکر در کرانه باختری و ۳ لشکر هم در جنوب درگیر غزه است. اتاق مشترکی گروه‌های فلسطینی و حزب الله درست کرده‌اند که معتقدند باید با هم مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی را پیش ببرند.

در ادامه مصاحبه مجری شبکه الجزیره با اشاره به تخصص محسن رضایی در بخش نظامی و اقتصادی و سیاسی پرسید: آیا اقدام و دخالت نظامی از سوی ایران در واکنش به جنایات صهیونیست‌ها در غزه صورت می‌گیرد؟

رضایی در پاسخ به این سوال با اشاره به اهداف شوم آمریکا در این جنایات گفت: مساله تنها غزه نیست بلکه آمریکا برای برگشت به غرب آسیا در حال بهانه جویی و سو استفاده از این مساله هستند؛ آن‌ها در عراق و سوریه تضعیف شده‌اند و احساس می‌کنند غرب آسیا را از دست خواهند داد و احتمالاً ازدو جبهه دیگر یعنی اوکراین و تایوان فاصله بگیرند و اولویت را به جبهه سوم یعنی غرب آسیا بدهند. حتی ممکن است در اردن و در صحرای سینا و عراق و خلیج فارس به دنبال استقرار پایگاه‌های جدیدی باشند. این آمریکایی‌ها هستند که مشغول گسترش جنگند و ما نمی‌توانیم ببینیم از موضوع غزه برای این مساله سو استفاده کنند و این بستگی به آمریکا و حرکاتش دارد و اینکه آیا آن‌ها می‌خواهند با کشورهای اسلامی که دیگر مانند گذشته نیستند وارد جنگ شوند؟

وی در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا پیام مستقیمی در مورد این جنگ به ایران داده است، گفت: آمریکایی‌ها غلط‌هایی کرده‌اند و آن‌ها اصلاً حق ندارند پیام بدهند، حال آنکه دیشب مطلع شدیم پهپادها و ناوگان آمریکا در مدیترانه مشغول کمک‌رسانی به ارتش اسرائیل است و انگار قصد آتش‌بس هم ندارند.

محسن رضایی در پاسخ به این سوال که اگر دخالت آمریکا در منطقه ادامه پیدا کند موجب ورود ایران می‌شود، توضیح داد: ما سعی می‌کنیم با کشورهای دوست و همسایه مانند عراق، سوریه، عربستان، قطر و مصر مشارکت کنیم و پیشنهاد من تشکیل ارتش اسلامی و به عهده گرفتن امنیت منطقه توسط این ارتش است.

وی در واکنش به اظهار نظر مجری الجزیره درباره اعتقاد برخی کشورها در بی‌فایده بودن جنگ با اسرائیل و پیگیری سیاست دو دولتی، گفت: صحبت دو دولت دیگر تمام شده است و وقتی اسرائیل می‌خواهد وارد غزه شود این مساله دیگر موضوعیتی ندارد و آیا دولت‌های عربی در صورت خیزش امت اسلام دیگر قادر به سکوت هستند؟ دوران سازش تمام شده است و نظم جدیدی در منطقه شکل خواهد گرفت و بحث این است که آمریکا این نظم را شکل می‌دهد، یا چین و روسیه و یا کشورهای منطقه؟ به نظر ما کشورهای منطقه خودشان می‌توانند منطقه را اداره و امنیتش را تأمین کنند.

دبیر شورای عالی سران قوا درباره حملات محور مقاومت به پایگاه‌های آمریکایی در منطقه گفت: ما دخالتی در این حمله‌ها نداریم و این پاسخ خود جبهه مقاومت در واکنش به ایجاد مشکلات در منطقه و اشغال مناطق نفت‌خیز سوریه و کمک به جنایات غزه است و اگر از سوریه و عراق بیرون روند به انها حمله نمی‌شود.

رضایی در تشریح علت حضور اخیر آمریکا در منطقه، توضیح داد: این حضور فعلاً برای موفقیت در جنگ اسرائیل است و می‌خواهند ولو پیروزی کوچکی در غزه به دست بیاورند، اما در نهایت برای تداوم حضور در غرب آسیا است.

وی درباره ادامه موجودیت حماس و گروه‌های مقاومت در غزه، تصریح کرد: از بین بردن مقاومت در غزه غیرممکن است و آن‌ها خود قادر به دفاع هستند و اسرائیل با حمله زمینی خودش را به دهان شیر می‌اندازد و من مطمئن هستم حماس و جهاد اسلامی می‌توانند رژیم صهیونیستی را شکست دهند.

وی در پاسخ به احتمال ورود حزب‌الله لبنان به جنگ، گفت: از این موضوع اطلاعی ندارم اما همه چیز امکان پذیر است و مسائل چند روز گذشته و تهاجمات دیوانه‌وار اسرائیل در غزه و رفتارهای بعدی آن‌ها در این موضوع تأثیر دارد.

فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس در خصوص اظهارات نتانیاهو در کنفرانس مطبوعاتی که اعلام کرد ایران و حماس محور شر هستند یادآور شد: این سخنان نتانیاهو اظهارات بوش را برای ما یادآوری کرد که پس از حمله به افغانستان و عراق با دستور او برای حمله به ایران، فرماندهان ارشد نظامی آمریکا با مقاومت در برابر این دستور وی را از این حمله بازداشتند آمریکا می‌داند ایران، افغانستان و عراق نیست و بایدن هم این غلط را نمی‌تواند بکند.

دبیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا با اشاره به حیثیتی بودن مساله غزه برای جهان اسلام گفت: نمی‌توانیم اشغال قسمتی دیگر از خاک فلسطین را تحمل کنیم و این جزو خطوط قرمز و اساسی ماست.

رضایی با اشاره به دلاوری‌های رزمندگان فلسطینی ادامه داد: ما حماس و جهاد اسلامی را سازمان‌هایی رسمی و مردمی و مشروع می‌دانیم که در نظام بین‌الملل باید مورد تأیید قرار بگیرند و دست و بازوی آنها را می‌بوسیم که از جان و مال و ناموس مردم فلسطین دفاع می‌کنند.

وی در ادامه با اشاره به عدم عقلانیت، تدبیر و هوشمندی بایدن و نتانیاهو افزود: با ادامه این روند آینده منطقه آشوبناک خواهد بود و این افراد جاهل در مسائل نظامی و سیاسی، باید بدانند که جهان با ۵۰ سال پیش بسیار تفاوت کرده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان داشت: ما در دفاع از کشور و ملتمان محدودیتی نداریم و این مساله را بارها ثابت کرده‌ایم، حال آنکه امروز توانایی دفاعی ایران حتی نسبت به ۵ سال گذشته بیشتر شده است و سلاح‌هایی داریم که تا کنون رونمایی نشده‌اند.

رضایی خطاب به آمریکا و نتانیاهو گفت: توصیه می‌کنم آن‌ها آتش‌بس را بپذیرند و نتانیاهو اگر شجاعت دارد به دادگاه برگردد و ادامه محاکمه‌اش را بگذراند که بسیاری منتظر آن هستند.

وی در پایان در پاسخ به برخی شبهات و شایعات درباره اهداف توسعه‌طلبانه ایران در منطقه گفت: ما در ۴۵ سال گذشته حسن نیت خود را ثابت کرده‌ایم و این شبهات، گفته‌های آمریکا و اسرائیل در گوش بعضی دوستان عرب برای عدم اتحاد مسلمانان در منطقه است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 37
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 8
 • IR ۱۱:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۹
  1 4
  امیدوار هستند با این اشتباه استراتژیک دندان های شیر تکلیف دجال تاریخ حاضر مشخص گردد و مرز دوستان ایران تا سواحل مدیترانه امتداد یابد.
 • IR ۱۲:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۹
  4 4
  شیری که از داخل مریض باشد منظورت است ؟
 • IR ۱۲:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۹
  5 4
  مصر در محاصره غزه از اول حامی اسرائیل و نوکر حلقه به گوش اسرائیل بوده مثل اردن.امارات داشت زمین به اسرائیلی ها میفروخت و میوه اسرائیلی وارد میکرد تا به اقتصاد رژیم کودک کش کمک کنه.خدا ازشون نگذره
 • IR ۱۲:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۹
  0 2
  ناتوی عربی که بهتره
 • قادر بایرامی IR ۱۲:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۹
  0 2
  بهترین روش جهت افزایش دفاعی و امنیتی در کل جهان وجود یک ارتش قدرتمند اسلامی است.
 • IR ۱۲:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۹
  1 3
  محسن هنوز در حال عمليات فريبه!!!!!!
 • DE ۱۲:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۹
  1 0
  شاید تنها مورد تاریخ بشریت باشد که فردی درعالیترین سطح علمی، همزمان ، هم متخصص نظامی وهم متخصص اقتصاد است.
 • IR ۱۲:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۹
  1 4
  لابد فرمانده ارتش اسلامی هم باید حضرت عالی باشی.چه شود.
 • IR ۱۲:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۹
  1 2
  حرکت زمینی اسرائیل آغاز شده.اسراییل در حال اشغال غزه است.خداحافظ فلسطین.ببخش که نتونستیم براتون کاری بکنیم
 • H IR ۱۲:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۹
  0 3
  باید عملیات فریب گزاشت
 • IR ۱۲:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۹
  1 3
  تو را دیگه کجا دلمون بگذاریم
 • IR ۱۳:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۹
  0 0
  تشکیل ارتش مردمی اسلامی که متشکل از همه دول اسلامی باشد پیشنهاد بسیار خوبی ست، ولی تاقبل از آنکه دیر شود و سرطان کل غزه را بگیرد باید تشکیل و وارد میدان جهاد با اسرائیل شود.
 • sadid-انقلابی IR ۱۳:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۹
  1 1
  عالی گفتی سردار #ارتش_امت_اسلامی
 • IR ۱۳:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۹
  0 1
  نظرات بی نظیر رضایی هم جالبه
 • CA ۱۳:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۹
  2 4
  والا نصف غزه رو صاف کرد. هنوز منتظر اژدها وشیریم :))))
 • IR ۱۴:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۹
  1 2
  این لطیفه ای به قدمت تاریخه
 • IR ۱۴:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۹
  1 2
  خداکمکشون میکنه چون برای ازادی بچه هاشون میان
 • SE ۱۴:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۹
  5 3
  شیر غزه موش از آب در آمد!
 • انقلابی منطقی IR ۱۴:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۹
  2 3
  ایشون همونی نبود که میخواست یه دلار رو هزار تومن کنه!!؟؟
 • حمید IR ۱۴:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۹
  1 1
  اگه دقت کنی سردار سلیمانی اینکارو قبلان کرده محور مقاومت نشنیدی اگه شما هم تو خاور میانه ساکن بودی متوجه میشدی
 • IR ۱۴:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۹
  0 7
  چرا ایران تعلل میکنه و مستقیما به ناوهای هواپیمابر آمریکایی حمله نمیکنه؟ مگر چند موشک لازمه؟
 • IR ۱۴:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۹
  1 6
  ناتوی اسلامی را روز اول جنگ پیشنهاد دادم
 • IR ۱۴:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۹
  0 3
  محسن رضایی:دیشب مطلع شدیم پهپادها و ناوگان آمریکا در مدیترانه مشغول کمک‌رسانی به ارتش اسرائیل است و انگار قصد آتش‌بس هم ندارند
 • IR ۱۴:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۹
  1 3
  سردار نگو,
 • IR ۱۵:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۹
  1 0
  امارات چند برابر ایران جنگنده مدرن دارد، سعودی و ترکیه و مصر و اردن و پاکستان و ... را اضافه کنید. هیچ کدام کمک نظامی به فلسطین نمیکنند. "جهان اسلام" شوخی تلخی شده. فقط یک محور مقاومت داریم آنهم با امکانات محدود و تحت بیشترین فشارها.
 • GB ۱۵:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۹
  1 4
  آقا محسن! یه عملیات فریب دیگه طراحی کن و قال قضیه را بکن!. تمام دنیا خسته شدن دیگه.
 • IR ۱۶:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۹
  0 0
  پاسخ به پیام بازدارندگی آمریکاییها را با چندتا پهپاد وچندتا موشک دادن کافی نیست که مقاومت عراقی وسوریها کردند .آنها علنا با فیل سواران ابره بجنگ آمده اند
 • IR ۱۶:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۹
  0 0
  توخبرها آمده بود وزیر دفاع آلمان گفته مردم آلمان برای یک جنگ آماده شوند الان خبرآمده توفضای مجازی که نیرو تولبنان آورده پس آلمان دیگه برای چی خودش را مسخره کرده
 • IR ۱۶:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۹
  0 1
  تعداداندکی ازافرادمقاومت حماس.‌.. کنترل جنگ رادرابتدای شروع جنگ،ازکنترل خارج کردندرفت دنبال کارش -وباعث شدماشین(انتقام,اصلاح فراگیر،پروپاگاندای صهیونیستهاهمراهی غربیهاوجنگ)دیگر نیایستد -حالا مسلمانان فقط باید مدیریت ریسک وبحران کنندودست به هرخطروسناریوی(رسانه ای،اقتصادی،اجماع کشورهای همفکر،سیاسی ونظامی دربهترین شرایط)بزنند وکوچکترین خطادر(صبربیش اندازه، زمان زیادجهت اقدام عملی بموقع،ضعف،نمایش ترس وهشدارکاذب وواقعی....)خطرناک وتسلیم خواهدبود
 • از شهرستان سراب IR ۲۰:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۹
  0 0
  حیف کشورهای اسلامی اتحاد ندارند و ملاحضات و منافع سیاسی بینشون اختلاف انداخته وگرنه ارتش مصر و ایران و عربستان و ترکیه و پاکستان و اندونزی فقط با اتحاد واقعی حتی توانایی شکست دادن ناتو را نیز دارند
 • منصوره IR ۲۱:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۹
  0 1
  بهترین موقع حمله مستقیم سپاه پاسداران ایران به رژیم صهیونیستی است، من حقیر هم نیمی از یارانه ام را به حماس اهدا کرده، و برای پیروزی حماس دعا میکنم. شهادت در راه دفاع از مسجد القصی اجر جزیل دارد،در باغ شهادت باز شده است.
 • علی IR ۲۱:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۹
  0 0
  ایده خووبی نیست همین جبهه مقاومت داره خوب پیش میره
 • IR ۲۲:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۹
  1 1
  شما بی خیال شو بهتره
 • IR ۰۰:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۰
  0 1
  روز به روز عرصه بر ایران تنگ میشه
 • DE ۰۷:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۰
  1 0
  تا چند هفته دیگه غزه صاف شده و حماس از بین میره و کنترل و بازسازی غزه هم به عربستان سپرده میشه
  • DE ۱۶:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۰
   0 1
   قرصاتو بخور و منتظر انقلاب مهسا بمون!
 • IR ۰۸:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۰
  0 0
  ارتش فدرالیته بهتر نیست؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس