کد خبر 1532471
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۴۰۲ - ۰۸:۲۵
سردیس حاج‌قاسم

عربستان اگر می‌خواهد به ایران نزدیک شود با همان بیماری امریکایی که در برجام شاهدش هستیم و با مرض کج‌دار و مریز امریکایی‌ها نمی‌شود.

به گزارش مشرق، غلامرضا صادقیان طی یادداشتی در روزنامه جوان نوشت: انتقام حاج‌قاسم باید همین گونه باشد که الان هست، یعنی با «زنده‌بودن حاج‌قاسم». حاج‌قاسم باید از یک فرمانده و یک شهید و یک قهرمان ملی به یک مکتب که زنده است و با مکاتب جاهلی همچنان می‌جنگد، ارتقا یابد، چیزی تقریباً مانند همین وضع امروزش. البته بسیار جا دارد که متعالی‌تر شود.

تیم فوتبال سعودی به‌خاطر سردیس حاج‌قاسم که چندسالی است در ورزشگاه نقش‌جهان به‌عنوان یک قهرمان ملی و مجاز از نظر قوانین فیفا نصب است، وارد زمین نشد و بازی با سپاهان لغو شد. همزمان وزیرخارجه ایران یادآور می‌شود که امریکایی‌ها بعد از شهادت حاج‌قاسم از ایران خواسته‌اند شیوه انتقام او را آن‌ها تعیین کنند! این دو خبر و واقعه نشان می‌دهد که چرا جاهلیت مدرن امریکایی و جاهلیت هیبریدی سعودی که ترکیبی از جاهلیت عربی قبل از اسلام و جاهلیت مدرن غربی است، می‌خواهند با ما توافق کنند. وقتی نمی‌توانند با جنگ‌های نیابتی و جنگ اقتصادی ریشه ایران را بخشکانند، می‌خواهند با راهبرد توافق، به آن برسند. توافق کنند تا به گمان خود بتوانند نمادها و نماهنگ‌ها و روش‌ها و روییدن‌های ما را از نزدیک کنترل کنند و تغییر دهند. امریکا دوست دارد در ایران خیمه بزند، نه برای ارتقای ایران به سطح علمی و فناوری دانشگاه‌های امریکا بلکه برای تنزل‌دادن ایران به آن فرهنگ جاهلی و نگه‌داشتن سرزمین ما در حد تأمین‌کننده زمینه‌های ارتقای بیشتر امریکا. چیزی مثل میکروب‌ضعیف‌شده در واکسن که برای سلامت جامعه امریکا به آن تزریق شود! سعودی نیز ظاهراً خیالش از بابت توافق همین بوده است که وقتی نتوانست با بزرگ‌ترین و متعصب‌ترین و قوی‌ترین ارتش نامنظم تاریخ جهان یعنی داعش از عهده حاج‌قاسم و یارانش برآید، حالا از طریق دوستی تقاضای حذف نماد حاج‌قاسم را می‌کند به این امید که ایران بپذیرد و چیزی را که با جنگ به دست نیاوردند با دوستی به دست آورند.

با همه احترامی که برای شخص وزیرخارجه قائلم این گمان تقویت می‌شود که اگر وزارت‌خارجه در وقت خود در رفتاری دیپلماتیک با تغییر مکان کنفرانس خبری تیم سعودی به‌خاطر تصویر حاج قاسم موافقت نمی‌کرد، شاید الان این انتظار ارتقایافته سعودی در فوتبال را هم شاهد نبودیم. به‌هرحال نباید کاری کرد که مردم احساس کنند در این روابط جدید، در حال ازدست‌دادن چیزهایی هستیم که نباید.

شاید برخی بگویند مسئله همکاری و نزدیکی ایران با عربستان نباید تحت‌تأثیر این رخدادها قرار بگیرد، زیرا منافع آن برای هردوطرف و برای ملت‌ها و منطقه فراتر از اتفاقات و دلخوری‌های زمین چمن است. اتفاقاً بحث اصلی همین است که این همکاری و نزدیکی باید خودش را در سطوحی پایین مثل همین کنار زمین چمن و روابط اینچنینی نشان دهد تا آزمونی باشد برای اعتمادهای بیشتر و بزرگ‌تر در مسائل راهبردی. فوتبال محک خوبی است برای سیاست. به‌ویژه اکنون که آغاز مدرنیزاسیون وابسته و جاهلی سعودی با انتقال نجومی ستاره‌های روبه‌افول فوتبال آغاز شده است و فوتبال موضوعی است که سران سعودی آن را با جزییات دنبال می‌کنند و حتی خبرهایی درباره نقش آن‌ها در رخداد اصفهان منتشر شد. ازطرفی هستند بسیاری از دو ملت عربستان و ایران که چیزی از سیاست و مسئله دوستی و دشمنی دو کشور نمی‌دانند و آن را دنبال نمی‌کنند، ولی همه فهمیدند که «بازی به‌هم خورد!»

عربستان اگر می‌خواهد به ایران نزدیک شود با همان بیماری امریکایی که در برجام شاهدش هستیم و با مرض کج‌دار و مریز امریکایی‌ها نمی‌شود. این کار دون‌مایه تیم «الاتحاد» سعودی را «الافتراق» از صداقت سعودی در همکاری و دوستی فرض می‌کنیم. اگر غیر از این است باید در همین سطوح خلاف آن را ثابت کنند، یعنی دقیقاً با اصلاح رفتار خود در میدان، نه در حرف‌های دیپلماتیک.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 0
 • عبدالله IR ۰۸:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۲
  4 0
  کار امروز آمریکا و عربستان و امثالهم را سعدی (رحمه الله علیه) در چند قرن قبل گفته است: «دشمن چو از همه حیلتی فرو مانَد، سلسلهٔ دوستی بجنبانَد، پس آنگه به دوستی کارهایی کند که هیچ دشمن نتواند.»
 • US ۰۸:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۲
  1 4
  بابا ول کنید دیگه حاج قاسم مجسمه حاج سلیمانی چ ربطی به فوتبال داشت که گذاشتین تو ورزشگاه
 • IR ۰۹:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۲
  4 1
  مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا
 • IR ۰۹:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۲
  4 1
  سلیمانی سردار ملی و کابوس همیشگی اجنبی پرستان و بدخواهان این آب و خاک
 • IR ۰۹:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۲
  0 0
  عه... مگه اتاق کنفرانس کوچیک نبود....
 • ایرانی NL ۰۹:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۲
  4 0
  سیاست خارجی ایران از نداشتن "هدف مشخص" رنج می برد و از آن بدتر این که "مدیریت ناشایسته" توانایی اصلاح این مشکل را ندارد. در واقع ایران هر سه بازی اخیر را به عربستان باخت. مسئولین بیدار شوید!
 • IR ۱۰:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۲
  3 1
  درسته، اگه آقای امیر عبداللهیان سر مواضع و خون مظلوم حاج قاسم کمی مقاومت می‌کرد، کار به اینجا کشیده نمی شد، بیایید مواضع وزیر خارجه عربستان را بعد از افتتاح سفارت مرور کنیم
 • FR ۱۰:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۲
  1 1
  چقدر عالی ، بهترین تحلیلی که در این باره داده شده
 • IR ۱۰:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۲
  2 1
  اینا ۴ تا ۵ بازیکن اصلی که خارجی بودند نداشتند جو استادیوم دیدند و بهانه تندیس پیدا کردند و فرار کردند احتمالا قبلشم با afc هماهنگ بودند
 • الحسینی IR ۱۲:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۲
  0 2
  راهبرد اشتباه دولت را توجیه نکنید سیاست خارجه این دولت افتضاح است به جای این که اگر می خواست هزینه وعقب نشینی کند با آمریکا بند تا سعودی را خود آمریکا بر جای بماند رفته باسعودی بسته آمریکا را برایش بنشاند...خطای راهیردی
 • ندا IR ۱۲:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۲
  2 0
  من کاری به فوتبال و عربستانی ها ندارم و تندیس اصلا قشنگ و شبیه به سردار دلمان نیست

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس